Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνω με αφορμή το πρόγραμμα εξοικονομώ ολική ανακαίνιση στο σπίτι μου.

Το εξοικονομώ δίνει 1500 ευρώ επιδότηση για smart home. Πράγματα δηλαδή που σχετίζονται με (α) φωτισμούς (β) θέρμανση (γ) εμφάνιση και διαχείριση στοιχείων κατανάλωσης ενέργειας (δ) αισθητήρες διαρροής, θερμοκρασίας, υγρασίας κλπ.

Τα παραπάνω θα πρέπει μάλλον να τα πάρω από Ελλάδα και να φέρουν πιστοποίηση CE (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό, μήπως τα έχουν όλα έτσι και αλλιώς;;).

Νιώθω πως οι τεχνολογίες αυτές είναι τόσο γρήγορα εξελισσόμενες σε αυτή τους την νηπιακή φάση που μπορεί να πάρω/κάνω κάτι και σε μόλις 3-4 χρόνια να θεωρείτε πλέον αρχαιολογία. Όπως και να'χει, εγώ θα ήθελα οτιδήποτε αγοράζω να είναι όσο περισσότερο future proof γίνεται και να φτιάξω (στα πλαίσια της ολικής αυτής ανακίνησης που προγραμματίζω) τα θεμέλια για το smart μέλλον που βλέπω πως έρχεται.

Τι κάνω;; Τι αγοράζω, τι υποδομές φτιάχνω και τι χαρακτηριστικά προσέχω να έχουν τα διάφορα πράγματα που θα αγοράσω και θα φτιάξω;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, userAnon είπε

είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο και έχει θεματάκια. Σε εμένα δεν θέλει reload απλά οι διακόπτες για τα παντζούρια μερικές αφορές αποσυντονίζονται για λίγο. Σαν intgeration μαζί με το sonoff για τον λόγο ότι φεύγεις από το cloud χωρίς tasmota κλπ θεωρώ ότι είναι από τα must have

τους έβαλες στο localtuya? δωσε μου ένα λινκ για τους διακόπτες Moeshouse

Ναι και δουλεύουν μια χαρά ως τώρα. θα δω μετά από λίγο καιρό πως θα είναι. 

 

Moeshouse.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Τι κάνω;; Τι αγοράζω, τι υποδομές φτιάχνω και τι χαρακτηριστικά προσέχω να έχουν τα διάφορα πράγματα που θα αγοράσω και θα φτιάξω;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση.

Δεν πάει έτσι το smart home, η ερώτηση ειναι προς τον εαυτό σου το τι θέλεις και τι χρειάζεσαι να κάνεις !!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, netvoice είπε

Δεν πάει έτσι το smart home, η ερώτηση ειναι προς τον εαυτό σου το τι θέλεις και τι χρειάζεσαι να κάνεις !!!

Νιώθω, απ'αυτά που έχω διαβάσει και δει, πως αυτό που περιγράφεις είναι η τωρινή κατάσταση. Όπου διαλέγει κανείς τι ακριβώς θέλει και κάνει αυτό και μόνο. Εφόσον όμως θεωρήσουμε πως σε 10 χρόνια σχεδόν όλα τα σπίτια και όλες οι νέες συσκευές θα είναι σε μεγάλο βαθμό smart σε σχεδόν όλες τους τις λειτουργείες τότε ξεφεύγει το πράγμα. Γι'αυτό σκέφτομαι εγώ με τέτοιους όρους, σκέφτομαι τι είναι καλή future proof (όσο και αν γίνεται) βάση ώστε να δομηθεί το μέλλον πάνω σε αυτή. Αφού το πάω για ολική ανακαίνιση τώρα (σε μερικούς μήνες δηλαδή) είναι η στιγμή για να το σκεφτώ αυτό.

 

Όπως και να'χει, σε προσωπικό επίπεδο σε πρώτη φάση θα ήθελα να παίζω με φωτισμούς (αυτό που έχω διαβάσει περί φωτισμών που συγχρονίζονται π.χ. με το circadian rhythm μου ακούγεται κάπως χρήσιμο), αισθητήρες στα περισσότερα δωμάτια για ποιότητα αέρα, υγρασία κλπ (των οποίων τα δεδομένα κάπως να τα αξιοποιώ ή ζητάω πολλά σε αυτή τη φάση;;) και θέρμανση με αντλία θερμότητας σε ζώνες. (Νιώθω πως αυτά είναι τα βασικά, πιο χρήσιμα πράγματα που μπορεί να κάνει κανείς σε αυτή τη φάση ναι;;) ...θα ήθελα να έχω ένα rasberry (ή αρχικά δοκιμαστικά το pc μου υποθέτω) να τρέχει home assistant κλπ, να πειραματίζομαι με αυτοματισμούς που θα δημιουργώ μόνος μου. 

To εξοικονομώ σε γενικές γραμμές συνηγορεί προς αυτή την κατεύθυνση γιατί επιδοτεί αποκλειστικά ενεργειακά smart πράγματα, δεν μπορώ μέσω του προγράμματος να αγοράσω π.χ. σύστημα ασφαλείας ή σκούπα ρομποτ. Όχι πως στο μέλλον δεν θα το θελήσω.

 

Όμως το πρωτεύον μέλημα μου είναι να είναι εύκολο να προσαρμόσω το σπίτι μου όσο γίνεται στη μελλοντική κατάσταση. Τώρα αν βγάλω και λίγο γούστο παίζοντας με αυτοματισμούς το θεωρώ δευτερεύον διασκεδαστικό bonus.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Ναι και δουλεύουν μια χαρά ως τώρα. θα δω μετά από λίγο καιρό πως θα είναι. 

 

Moeshouse.com

τους moeshouse  σύνδεσες με localtuya ε? τους wifi ή zigbee?

εγώ τώρα έχω αφής αλλά δεν τους βρίσκω πολυ βολικούς και σκέφτομαι κάποια στιγμή να τους αντικαταστήσω. 

έχω συνδέσει αυτους δοκιμαστικά στο μπάνιο και παίζουν μια χαρά

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, userAnon είπε

τους moeshouse  σύνδεσες με localtuya ε? τους wifi ή zigbee?

εγώ τώρα έχω αφής αλλά δεν τους βρίσκω πολυ βολικούς και σκέφτομαι κάποια στιγμή να τους αντικαταστήσω. 

έχω συνδέσει αυτους δοκιμαστικά στο μπάνιο και παίζουν μια χαρά

wifi touch με localtuya. δεν υπάρχει λόγος να βάλω διακόπτες που κάνουν κλατς κλουτς, βάζω κλασικούς τότε με κανένα relay. εμένα μου αρέσει το τατς, πολύ καλύτερο από πολλές απόψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, johnyboy είπε

wifi touch με localtuya. δεν υπάρχει λόγος να βάλω διακόπτες που κάνουν κλατς κλουτς, βάζω κλασικούς τότε με κανένα relay. εμένα μου αρέσει το τατς, πολύ καλύτερο από πολλές απόψεις. 

γούστα είναι αυτά. για εμένα οι αφής είναι πιο ωραίοι, αλλά πολυ λιγότερο πρακτικοί ειδικά αν έχεις οικογένεια με μικρά παιδιά.

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, userAnon είπε

γούστα είναι αυτά. για εμένα οι αφής είναι πιο ωραίοι, αλλά πολυ λιγότερο πρακτικοί ειδικά αν έχεις οικογένεια με μικρά παιδιά.

είναι πολύ πιο safe οι τατς για μικρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnyboy είπε

είναι πολύ πιο safe οι τατς για μικρά. 

Πόσο καιρό τους έχεις τους τατς? εμείς περίπου 2 χρόνια. Δεν είναι εύκολοι στην χρήση. Αν κουβαλάς πράγματα στα χέρια απλά δεν μπορεί να ανοίξεις το φως. Αν προχωράς και θέλεις γρήγορα να ανάψεις το φως πάλι δεν.. πρέπει να σημαδέψεις. ένας μου είχε βγάλει προβλημα και δεν μπορούσαμε να ανάψουμε το φως..

 

Όσο για την ασφάλεια νομίζω πλεον ότι είναι στα ίδια επίπεδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, userAnon είπε

Πόσο καιρό τους έχεις τους τατς? εμείς περίπου 2 χρόνια. Δεν είναι εύκολοι στην χρήση. Αν κουβαλάς πράγματα στα χέρια απλά δεν μπορεί να ανοίξεις το φως. Αν προχωράς και θέλεις γρήγορα να ανάψεις το φως πάλι δεν.. πρέπει να σημαδέψεις. ένας μου είχε βγάλει προβλημα και δεν μπορούσαμε να ανάψουμε το φως..

 

Όσο για την ασφάλεια νομίζω πλεον ότι είναι στα ίδια επίπεδα.

 

τεσπα γούστα είναι αυτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2020 στις 9:08 ΠΜ, mechpanos είπε

Φυσικά, υπάρχουν τα Google Hub, Amazon Echo Show, κλπ Smart Hubs, δεν έχω ακόμα τέτοιο και δεν ξέρω πώς θα σε βολέψει, θα πρέπει να το ψάξεις λίγο, αλλά ναι υπάρχουν οθόνες smart που σου δίνουν πληροφόρηση χωρίς να ανοίξεις κινητό.

Εγώ κατά νου σαν κέντρο ελέγχου smart κοντινότερο σε κινητό έχω μονο κάποιο android tablet αλλά και πάλι εχεις το άνοιξε κλείσε εφαρμογές πχ ewelink, broadlink, tuya και τόσες άλλες.

Τι εννοείς υπάρχουν οθονες smart εκτός Echo show και Google Hub ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν η συνδεσμολογία που σκέφτηκα για το σονοφ του θερμολουτηρα. Παίρνω ρεύμα από το πίνακα στο σονοφ. Από εκεί θα δώσω σε ρελέ. Και από το ρελέ να πάω παράλληλα στη έξοδο του επιτοίχιου κουμπιού. Τι λέτε;

Επεξ/σία από Son^Goku
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tvkal είπε

Εγώ κατά νου σαν κέντρο ελέγχου smart κοντινότερο σε κινητό έχω μονο κάποιο android tablet αλλά και πάλι εχεις το άνοιξε κλείσε εφαρμογές πχ ewelink, broadlink, tuya και τόσες άλλες.

Τι εννοείς υπάρχουν οθονες smart εκτός Echo show και Google Hub ?

Τα περισσότερα συστήματα αυτοματισμού όπως Home Assistant, SmartThings κλπ μπορούν να προβληθούν σε ταμπλέτες, τηλεοράσεις, υπολογιστές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

16 ώρες πριν, tvkal είπε

εννοείς υπάρχουν οθονες smart εκτός Echo show και Google Hub ?

Βγάζουν κατά καιρούς διάφοροι κατασκευαστές, μέχρι και η MLS έχει βγάλει τώρα τι μπορεί να κάνουνε δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της μλς δεν κάνει ούτε για δέκα ευρώ όχι 250 που ζητάνε. από πλευράς HW είναι ότι χειρότερο μπορείς να βρεις. Στα μισά που του λες λέει δεν σε κατάλαβα, επαναδιατυπωσε. αν είχε 20 30 ευρώ θα ήταν οκ, αλλά με 250 ούτε καν. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...