Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στην παρέα,

εχω δυο απορίες οποίος θέλει μπορεί να μου δώσει τ φώτα του. Αρχικά έκανα μια μικρή παραγγελία από το gearbest γύρω στα 50 ευρώ με προϊόντα smart home και θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με το τελωνείο. Αν υπάρχει κάποια χρέωση επιπλέον, αν θα κολλήσει η παραγγελία τι κάνω; Κάτι τέτοιες κατατοπισεις θα ήθελα περί τελωνείου....

επισης πήρα το xiaomi getaway 2- θα ήθελα τη γνώμη σας γι αυτό- από ελληνικό σαιτ και μου ήρθε με τη κινεζική πρίζα χωρίς ανταπτορα. Ξέρεις κανεις να μου πει από που να πάρω ανταπτορα για το συγκεκριμένο; Υπάρχει κάτι σ ελληνικό σαιτ η πρέπει να το παραγγείλω απ έξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, antonisg28 είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

εχω δυο απορίες οποίος θέλει μπορεί να μου δώσει τ φώτα του. Αρχικά έκανα μια μικρή παραγγελία από το gearbest γύρω στα 50 ευρώ με προϊόντα smart home και θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με το τελωνείο. Αν υπάρχει κάποια χρέωση επιπλέον, αν θα κολλήσει η παραγγελία τι κάνω; Κάτι τέτοιες κατατοπισεις θα ήθελα περί τελωνείου....

επισης πήρα το xiaomi getaway 2- θα ήθελα τη γνώμη σας γι αυτό- από ελληνικό σαιτ και μου ήρθε με τη κινεζική πρίζα χωρίς ανταπτορα. Ξέρεις κανεις να μου πει από που να πάρω ανταπτορα για το συγκεκριμένο; Υπάρχει κάτι σ ελληνικό σαιτ η πρέπει να το παραγγείλω απ έξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Έβαλε ς να έρθει να Belgium register;Ή έστω priority line eu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το Home Assistant Μου για την ωρα! Μεσω google home mini ( η κινητου) κλεινω τα παντα. Στον πινακα έχω βάλει sonoff και χρονοδιακοπτη αλλα πρέπει να μην έχουν συνδεθει σωστα, δηλαδη το sonoff οπλιζει το χρονοδιακοπτη και αναβει το θερμοσιφωνο αλλα οταν τελειωνει ο χροος δεν κλεινει το sonoff και σκέφτομαι μηπως έπρεπε να μπεί αλλιώς η τσάμπα το εβαλα το timer

Capture.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, elvor είπε

Με ποιον τρόπο ρύθμισες το timer; Εγώ μόνο με δημιουργία automation με trigger το κατάφερα να δουλέψει σωστά.

Αυτό είναι το θέμα δεν το έχω ρύθμιση. Δεν έχω καταλάβει πως δουλευει και με έχει μπερδέψει. Δεν ξέρω αν μπορώ και πώς να το ρυθμίσω να έχει μόνιμα αντίστροφη μέτρηση όταν το ανάβω. Και. Με βλέπω να καταλήγω σε λύση software μέσω του home assistant. Θα ενημερώσω αν έχω πρόοδο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια διαβάζω ξανα διαβάζω έχω μπερδευτεί  δεν  ξέρω τι να πάρω. παμε στα βασικα

θα πάρω echo dot το οποίο θα συνδεθεί με 5.1 ηχεία

μετα απο εκεί θέλω σίγουρα hub έτσι ?

να πάρω smartthings η επειδή θα πάρω dot + hue starter kit δεν χρειάζομαι άλλο hub ?

μήπως να μην πάρω hue και να πάρω Dot+ yeelight + smarthings ? 

επίσης θέλω harmony hub για tv (αν και είδα αυτο με το anymote ) και κλιματιστικό (υπάρχει άλλος τροπος εκτος απο harmony ?) 

πιο παίρνω ? 

https://www.skroutz.gr/s/8382843/Logitech-Harmony-Hub.html

https://www.skroutz.gr/s/5251273/Logitech-Harmony-Ultimate.html

https://www.skroutz.gr/s/8382824/Logitech-Harmony-Elite.html

ποιες η διαφορές τους ? 

αν πάρω κάποια απο αυτά τα harmony μήπως δεν χρειάζομαι το smartthings ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

ρε παιδια διαβάζω ξανα διαβάζω έχω μπερδευτεί  δεν  ξέρω τι να πάρω. παμε στα βασικα

θα πάρω echo dot το οποίο θα συνδεθεί με 5.1 ηχεία

μετα απο εκεί θέλω σίγουρα hub έτσι ?

να πάρω smartthings η επειδή θα πάρω dot + hue starter kit δεν χρειάζομαι άλλο hub ?

μήπως να μην πάρω hue και να πάρω Dot+ yeelight + smarthings ? 

επίσης θέλω harmony hub για tv (αν και είδα αυτο με το anymote ) και κλιματιστικό (υπάρχει άλλος τροπος εκτος απο harmony ?) 

πιο παίρνω ? 

https://www.skroutz.gr/s/8382843/Logitech-Harmony-Hub.html

https://www.skroutz.gr/s/5251273/Logitech-Harmony-Ultimate.html

https://www.skroutz.gr/s/8382824/Logitech-Harmony-Elite.html

ποιες η διαφορές τους ? 

αν πάρω κάποια απο αυτά τα harmony μήπως δεν χρειάζομαι το smartthings ???

Εδω με μπερδεψες εμενα, ενα ενα λοιπον

1)θα πάρω echo dot το οποίο θα συνδεθεί με 5.1 ηχεία   ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ οτι εχεις ενισχυτη bt αν ναι  εισαι οκ

2)να πάρω smartthings η επειδή θα πάρω dot + hue starter kit δεν χρειάζομαι άλλο hub ? γιατι να το παρεις?παρε μονο αυτο,dot + hue starter kit 

3)

επίσης θέλω harmony hub για tv (αν και είδα αυτο με το anymote ) και κλιματιστικό (υπάρχει άλλος τροπος εκτος απο harmony ?) 

πιο παίρνω ?  μαλλον ειναι μονοδρομος το harmony (το εχω δεν το πολυσυμπαθω) η διαφορα του πρωτου με το δευτερο ειναι οτι εχει και τηλεκοντρολλ για να καταργησεις τα τηλεκοντρολλ σου (δεν νομιζω να χρειαζεται θα το δουλευεις με αλεξα) και το 2 με το τριτο το τηλεκοντρολλ εχει αθονη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Εδω με μπερδεψες εμενα, ενα ενα λοιπον

1)θα πάρω echo dot το οποίο θα συνδεθεί με 5.1 ηχεία   ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ οτι εχεις ενισχυτη bt αν ναι  εισαι οκ

όχι έχω αυτό creative

2)να πάρω smartthings η επειδή θα πάρω dot + hue starter kit δεν χρειάζομαι άλλο hub ? γιατι να το παρεις?παρε μονο αυτο,dot + hue starter kit 

για πιο μετά δεν θα το χρειαστώ για θερμοστάτες sensors κλπ ? μην γεμίσω hub αν κάνει το smartthings για όλα δεν είναι καλύτερα να πάρω smartthings και yeelight ??

3)

επίσης θέλω harmony hub για tv (αν και είδα αυτο με το anymote ) και κλιματιστικό (υπάρχει άλλος τροπος εκτος απο harmony ?) 

πιο παίρνω ? 

μαλλον ειναι μονοδρομος το harmony (το εχω δεν το πολυσυμπαθω) η διαφορα του πρωτου με το δευτερο ειναι οτι εχει και τηλεκοντρολλ για να καταργησεις τα τηλεκοντρολλ σου (δεν νομιζω να χρειαζεται θα το δουλευεις με αλεξα) και το 2 με το τριτο το τηλεκοντρολλ εχει αθονη 

μόλις μου έσωσες χρήματα . θα έπερνα το τελυταίο . και μόλις σήμερα κάπου είδα το hub σε τιμή χώμα και λέω θα είναι για άν σου χαλάσει 


 

1)ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ οτι εχεις ενισχυτη bt αν ναι  εισαι οκ

όχι έχω αυτό creative

2) γιατι να το παρεις?παρε μονο αυτο,dot + hue starter kit 

για πιο μετά δεν θα το χρειαστώ για θερμοστάτες sensors κλπ ? μην γεμίσω hub αν κάνει το smartthings για όλα δεν είναι καλύτερα να πάρω smartthings και yeelight ??

3)

 

μαλλον ειναι μονοδρομος το harmony (το εχω δεν το πολυσυμπαθω) η διαφορα του πρωτου με το δευτερο ειναι οτι εχει και τηλεκοντρολλ για να καταργησεις τα τηλεκοντρολλ σου (δεν νομιζω να χρειαζεται θα το δουλευεις με αλεξα) και το 2 με το τριτο το τηλεκοντρολλ εχει αθονη 

μόλις μου έσωσες χρήματα . θα έπερνα το τελυταίο . και μόλις σήμερα κάπου είδα το hub σε τιμή χώμα και λέω θα είναι για άν σου χαλάσει άντε να το ξαναβρώ  

θα το έχω μονο για κλιματιστικό για τα ηχεια και άν δεν δουλεύει το anymote για tv
 

Επεξ/σία από KinigosPsixon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 1 εβδομάδα χρησιμοποιώ το tado ac για το κύριο κλιματιστικό του σπιτιού μου. Δουλεύει πολύ καλά και ιδίως η λειτουργία όταν ενεργοποιεί το κλιματιστικό καθώς πλησιάζω στο σπίτι μου. Πρώτες εντυπώσεις θετικές από tado ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Εδώ και 1 εβδομάδα χρησιμοποιώ το tado ac για το κύριο κλιματιστικό του σπιτιού μου. Δουλεύει πολύ καλά και ιδίως η λειτουργία όταν ενεργοποιεί το κλιματιστικό καθώς πλησιάζω στο σπίτι μου. Πρώτες εντυπώσεις θετικές από tado ...

Ναι αλλά έχει κοντά στα 200-250  το v3+αρκετά ακριβώ καλύτερα να πάρω καινούργιο κλιματιστικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

140 euro το είχα πάρει σε προσφορά της amazon το v2. Το v3 που το εχεις δει; Βλέπω και στο επίσημο site το v2 αναφέρει. V3+ είναι ο θερμοστάτης και όχι για το ac.

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε


 

1)ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ οτι εχεις ενισχυτη bt αν ναι  εισαι οκ

όχι έχω αυτό creative

2) γιατι να το παρεις?παρε μονο αυτο,dot + hue starter kit 

για πιο μετά δεν θα το χρειαστώ για θερμοστάτες sensors κλπ ? μην γεμίσω hub αν κάνει το smartthings για όλα δεν είναι καλύτερα να πάρω smartthings και yeelight ??

3)

μαλλον ειναι μονοδρομος το harmony (το εχω δεν το πολυσυμπαθω) η διαφορα του πρωτου με το δευτερο ειναι οτι εχει και τηλεκοντρολλ για να καταργησεις τα τηλεκοντρολλ σου (δεν νομιζω να χρειαζεται θα το δουλευεις με αλεξα) και το 2 με το τριτο το τηλεκοντρολλ εχει αθονη 

μόλις μου έσωσες χρήματα . θα έπερνα το τελυταίο . και μόλις σήμερα κάπου είδα το hub σε τιμή χώμα και λέω θα είναι για άν σου χαλάσει άντε να το ξαναβρώ  

θα το έχω μονο για κλιματιστικό για τα ηχεια και άν δεν δουλεύει το anymote για tv
 

Με ενδιαφέρει και μένα το harmony. Αν θυμηθείς που το βρήκες σε καλή τιμή πες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cambo99 είπε

140 euro το είχα πάρει σε προσφορά της amazon το v2. Το v3 που το εχεις δει; Βλέπω και στο επίσημο site το v2 αναφέρει. V3+ είναι ο θερμοστάτης και όχι για το ac.

Ναι έχεις δίκιο... Έχει χαλιά κριτικές όμως για αυτό έψαξα τα άλλα βερσιόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...