Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 20/12/2020 στις 1:27 ΜΜ, fingolfingr είπε

Χθες έλαβα τα shelly 1L που ειχα παραγγείλει.

 

Έχω μπερδευτεί σχετικά με την συνδεσμολογία και πιο συγκεκριμένα με το bypass. Έχω δει το σχεδιάγραμμα, έχω δει και το video τους αλλά άκρη δεν βγάζω. 

 

Ξέρει κανείςνα βοηθήσει?

ερωτηση. απο εδω παρηγγειλες; https://shop.shelly.cloud/index.php?route=checkout/checkout και πληρωνεις με καποια προπληρωμενη χωρις φοβο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, georgiouu είπε

ερωτηση. απο εδω παρηγγειλες; https://shop.shelly.cloud/index.php?route=checkout/checkout και πληρωνεις με καποια προπληρωμενη χωρις φοβο;

Από εκεί ναι. Αλλά με paypal

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2020 στις 11:33 ΠΜ, panoskir είπε

Όλα τα no neutral δουλεύουν με capacitor στην κλεμα του φωτιστικού.

Δες αυτό το βίντεο 

 

Επειδή όσα βίντεο βρήκα που δείχνουν την συνδεσμολογία του bypass είναι σε home lab και όχι σε πραγματικές συνθήκες... Θα ήθελα λίγη βοήθεια.

 

Θέλω να βάλω το shelly 1L στην κουζίνα που έχω ένα φωτιστικό με 2 στρογγυλές λάμπες φθορισμού. Κλασικό φωτιστικό κουζίνας.

Στην κλεμα έρχεται η τάση (από τον διακόπτη) και το ουδέτερο. Σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα το bypass πρέπει να γεφυρώσει αυτά τα δύο. Σωστά?

 

Βασικά... Ξεκίνησα χθες πρωί να το στήνω. Χωρίς το bypass το φωτιστικό δεν άναβε και τρεμοπαιζε. Έβγαλα το shelly γιατί έπρεπε να φύγω. Όταν γύρισα έβαλα σκάλα και πέρασα μόνο το bypass χωρίς να έχω το shelly. Και όταν εδωσα ρεύμα.... Το bypass ανατινάχθηκε.

 

Να υποθέσω οτι πρέπει να είναι συνδεδεμένα και τα 2 για να δουλέψει σωστά όλο το θέμα και να μην έχουμε ατυχήματα?

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, fingolfingr είπε

 

Στην κλεμα έρχεται η τάση (από τον διακόπτη) και το ουδέτερο. Σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα το bypass πρέπει να γεφυρώσει αυτά τα δύο. Σωστά?

 

οχι λαθος

,γεφυρα μεταξυ φασης-ουδετερου προκαλει βραχυκυκλωμα σωστα ανατιναχθηκε 

για τα υπολοιπα ειμαι εκτος θεματος δεν γνωριζω να σου απαντησω δεν ξερω το σχεδιαγραμμα

Επεξ/σία από georgiouu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgiouu είπε

οχι λαθος

,γεφυρα μεταξυ φασης-ουδετερου προκαλει βραχυκυκλωμα σωστα ανατιναχθηκε 

Οπότε ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία?

 

Screenshot_20201225-102838.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Οπότε ποια είναι η σωστή συνδεσμολογία?

 

Screenshot_20201225-102838.jpg

Αφού στο δείχνει το σχεδιάγραμμα.Η φάση θα πάει κατευθείαν στο φως και το bypass πάει στον ουδέτερο.

Σε ποιο σημείο του σχεδιαγράμματος είδες ότι πρέπει να γεφυρώσει με το bypass φάση και ουδέτερο;

Συγνώμη αλλά εφόσον δεν μπορείς να διαβάσεις ένα τόσο απλό σχεδιάγραμμα γιατί ασχολεισαι με ρεύματα;Είναι πολύ επικίνδυνο φώναξε ένα ηλεκτρολόγο.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανείς ένα smart clock να προτείνει ? Nα είναι και ξυπνητήρι. Εχω δει ένα Lenovo Smart Clock με Google Assitant, αλλά δε βρίσκω να το παραγγείλω Ελλάδα. Το Currys UK το έχει σε προσφορά αλλά δεν πρέπει να στέλνουν εκτός UK..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, panoskir είπε

Σε ποιο σημείο του σχεδιαγράμματος είδες ότι πρέπει να γεφυρώσει με το bypass φάση και ουδέτερο;

Συγνώμη αλλά εφόσον δεν μπορείς να διαβάσεις ένα τόσο απλό σχεδιάγραμμα γιατί ασχολεισαι με ρεύματα;Είναι πολύ επικίνδυνο φώναξε ένα ηλεκτρολόγο.

Επειδή μπορεί να μην είμαι ηλεκτρολόγος αλλά... Τουλάχιστον αγγλικά ξέρω... Δες το επίσημο video της shelly για το 1L. Στο 5:08 περίπου λέει ότι δεν έχει σημασία ποια μεριά του bypass θα μπει στο line και ποιο στο neutral. Αυτό τι σημαίνει?

Επίσης όταν βλέπεις σε διάφορα video να συνδέουν το bypass με τον παρακάτω τρόπο τι καταλαβαίνεις?

 

Screenshot_20201225-114736.jpg

Screenshot_20201225-120601.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνδέεις παράλληλα με το φορτίο σου. Αυτή είναι η σωστή συνδεσμολογία. Στην λάμπα συνήθως πηγαίνει ο ουδέτερος στο ένα καλώδιο, και η φάση από τον διακόπτη, στο άλλο...

Με το bypass βάζεις παράλληλα στην λάμπα, την συσκευή.... Αυτό που ειπώθηκε ότι δεν πρέπει να γεφυρώνει κανείς τον ουδέτερο δεν είναι ακριβές, διότι όλες οι συσκευές λειτουργούν με αυτό τον τρόπο: αποτελούν γέφυρες μεταξύ φάσης και ουδέτερου. Το ορθό είναι, δεν πρέπει να τα γεφυρώνεις με ο,τι να ναι...

Ωστόσο επειδή δεν ξέρουν όλοι και τίθεται ζήτημα ασφάλειας και ζωής, σε παρακαλώ κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το συνδέεις παράλληλα με το φορτίο σου. Αυτή είναι η σωστή συνδεσμολογία. Στην λάμπα συνήθως πηγαίνει ο ουδέτερος στο ένα καλώδιο, και η φάση από τον διακόπτη, στο άλλο...

Με το bypass βάζεις παράλληλα στην λάμπα, την συσκευή.... Αυτό που ειπώθηκε ότι δεν πρέπει να γεφυρώνει κανείς τον ουδέτερο δεν είναι ακριβές, διότι όλες οι συσκευές λειτουργούν με αυτό τον τρόπο: αποτελούν γέφυρες μεταξύ φάσης και ουδέτερου. Το ορθό είναι, δεν πρέπει να τα γεφυρώνεις με ο,τι να ναι...

Ωστόσο επειδή δεν ξέρουν όλοι και τίθεται ζήτημα ασφάλειας και ζωής, σε παρακαλώ κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο!!!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τουλάχιστον δεν είμαι τρελος.

Το καταλαβαίνω ότι ίσως να μην είναι εντός των άμεσων δυνατοτήτων μου. Έχω να ασχοληθω με σχεδιαγραμματα ηλεκτρισμού από το λύκειο (1η δέσμη). Αλλά.... Επειδή τις μέρες/ωρες που κάθομαι εγώ δεν δουλεύουν αυτοί αλλά και για λόγους covid δεν θέλω να φέρω ηλεκτρολόγο στο σπίτι αυτή την περίοδο. Ότι κάνω προφανώς το κάνω με κατεβασμένη την αντίστοιχη ασφάλεια.

Πιστεύω ότι το λάθος μου ήταν ότι έβαλα το bypass χωρίς να έχω συνδέσει πρώτα το shelly. 

 

Θα το ψάξω περισσότερο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τουλάχιστον δεν είμαι τρελος.

Το καταλαβαίνω ότι ίσως να μην είναι εντός των άμεσων δυνατοτήτων μου. Έχω να ασχοληθω με σχεδιαγραμματα ηλεκτρισμού από το λύκειο (1η δέσμη). Αλλά.... Επειδή τις μέρες/ωρες που κάθομαι εγώ δεν δουλεύουν αυτοί αλλά και για λόγους covid δεν θέλω να φέρω ηλεκτρολόγο στο σπίτι αυτή την περίοδο. Ότι κάνω προφανώς το κάνω με κατεβασμένη την αντίστοιχη ασφάλεια.

Πιστεύω ότι το λάθος μου ήταν ότι έβαλα το bypass χωρίς να έχω συνδέσει πρώτα το shelly. 

 

Θα το ψάξω περισσότερο.

 

 

 

 

1 λεπτό πριν, georgiouu είπε

σου βρηκα την απαντηση γιατι ετσι οπως ηταν το σχεδιο δεν το καταλαβαινα

υπαρχει εξαρτημα για bypass,ειναι αυτο το μαυρο στην δευτερη εικονα https://shop.shelly.cloud/shelly-1l-wifi-smart-home-automation#411

με αυτο οντως μπορεις να γεφυρωσεις

Επεξ/σία από georgiouu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, georgiouu είπε

 

με αυτο οντως μπορεις να γεφυρωσεις

Για να το ξεκαθαρίσουμε. Αγόρασα 4 shelly 1L και 4 shelly bypass. Σαν αυτό το μαύρο που λες μόνο που τα δικά μου είναι ασπρα. Αυτά έστειλε η shelly.

 

Απλά το δικό μου έσκασε γιατί έκανα βλακεία στην συνδεσμολογία ή επειδή το ανέβασα την ασφάλεια χωρίς να έχω τοποθετήσει και το shelly 1L. 

 

Βέβαια από όσο διαβάζω λογικά δεν θα χρειαζόταν bypass μιας και οι φθορισμού καίνε περισσότερο από τα 20w που είναι το minimum για το shelly 1L. Παρόλα αυτά χωρίς αυτό δεν ανάβει το φωτιστικό και η λάμπα τρεμοπαιζει σαν να προσπαθεί να ανάψει αλλά... δεν. Οπότε bypass.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Για να το ξεκαθαρίσουμε. Αγόρασα 4 shelly 1L και 4 shelly bypass. Σαν αυτό το μαύρο που λες μόνο που τα δικά μου είναι ασπρα. Αυτά έστειλε η shelly.

 

Απλά το δικό μου έσκασε γιατί έκανα βλακεία στην συνδεσμολογία ή επειδή το ανέβασα την ασφάλεια χωρίς να έχω τοποθετήσει και το shelly 1L. 

 

Βέβαια από όσο διαβάζω λογικά δεν θα χρειαζόταν bypass μιας και οι φθορισμού καίνε περισσότερο από τα 20w που είναι το minimum για το shelly 1L. Παρόλα αυτά χωρίς αυτό δεν ανάβει το φωτιστικό και η λάμπα τρεμοπαιζει σαν να προσπαθεί να ανάψει αλλά... δεν. Οπότε bypass.

 

 

α οκ γιατι οπως ειπα εξαρχης ημουν εκτος θεματος και με την λεξη "γεφυρα" που χρησιμοποιουσες νομιζα οτι με ενα καλωδιο συνδεσες φαση ουδετερο  😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...