Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Πρέπει να έχεις μια συσκευή στο δίκτυο που είναι ο υπολογιστής για να στείλει το wol πακέτο, εκτός εαν κάνεις το Wake on wan να δουλέψει. Για μένα αυτή η συσκευή είναι το raspberry, μπορείς να βάλεις ενα παλιό κινητό πχ.

Για να το κλείσεις τωρα, εχω τρέχω μια εφαρμογή στο laptop μόνιμα και ανάλογα με τι http request κάνω εκτελεί την ανάλογη εντολή. Πρέπει να έχεις ρυθμίσει DDNS για να επικοινωνείς με το δίκτυο σου απο οπουδήποτε.

Για ήχειο αν θες σε κάτι απλό και γρήγορο πας στα jbl τα αδιαβρόχα αλλα θα πρέπει να το φορτιζεις/ανοιγείς κάτι το οποίο δνε θέλων Θα δω ηχεία για σκάφη που δεν έχουν θέμα με υγρασια κλπ

ΥΓ: δεν ξέρω αν η αλεξα εχει καποιο σκιλ για wol, αν ναι τοτε ολα είναι πιο εύκολα για σενα

Εχεις ξεφυγει φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Εχεις ξεφυγει φιλε μου

Μπαα, που να δεις κάτι αλλοι καμένοι τι έχουν κάνει. Για να πάρεις μια ιδέα, υπόψιν, έχουν αφιερώσει χρόνο και χρήμα για αυτα τα setup. 

 

https://community.home-assistant.io/t/my-latest-lovelace-screens/70601

https://github.com/Alex-developer/Home-Assistant-Config

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, maximosm είπε

Μερος 2

FOTO3.png

FOTO4.png

FOTO5.png

Φίλε μου αν δεν βαριέσαι,
Το mpanio amp είναι για ολες τις συσκευες του μπανιο; απο τον πινακα ασφαλείας; Αν ναι με τι το εκανες αυτό; 
Τα nero on είναι για να αναβεις τον θερμοσίφωνα; Αν ναι και αυτό με τι το έκανες;  
Πως και δεν χρησιμοποίησες το home assistant?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Σαρμης είπε

Φίλε μου αν δεν βαριέσαι,
Το mpanio amp είναι για ολες τις συσκευες του μπανιο; απο τον πινακα ασφαλείας; Αν ναι με τι το εκανες αυτό; 
Τα nero on είναι για να αναβεις τον θερμοσίφωνα; Αν ναι και αυτό με τι το έκανες;  
Πως και δεν χρησιμοποίησες το home assistant?

Το μπάνιο amp είναι μια πρίζα που έχω να ανάβει ένα λαμπάκι το βραδυ όταν δεν ανάβω τον διακόπτη.Το νερό on είναι ότι σε περίπτωση διαρροής νερού να λάβω ένα mail η push ότι έχω διαρροή.Δεν έχω κάνει τίποτα από πινακα όλα είναι με prizes και φωτοκύτταρα και θερμοστατικές vanes στα σώματα.Χρησιμοποιώ το fibaro το ίδιο με το δικό τους κέντρο.Είναι λίγο δύσκολο αλλα θα το μάθουμε...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, maximosm είπε

Το μπάνιο amp είναι μια πρίζα που έχω να ανάβει ένα λαμπάκι το βραδυ όταν δεν ανάβω τον διακόπτη.Το νερό on είναι ότι σε περίπτωση διαρροής νερού να λάβω ένα mail η push ότι έχω διαρροή.Δεν έχω κάνει τίποτα από πινακα όλα είναι με prizes και φωτοκύτταρα και θερμοστατικές vanes στα σώματα.Χρησιμοποιώ το fibaro το ίδιο με το δικό τους κέντρο.Είναι λίγο δύσκολο αλλα θα το μάθουμε...

Συγνωμη, κανει 500 ευρω το σεντερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dakangr είπε

Συγνωμη, κανει 500 ευρω το σεντερ;

ισως και παραπανω ,την χρησιμοτητα του ακομα δεν μπορεσα να την καταλαβω (αν και ομολογω οτι την δυνατοτητα να ξερεις που ειναι τα μελη της οικογενειας σου μου αρεσε ) και τα παραπονα στο αμαζον ειναι επισης πολλα ισως να εχει καποια τεχνικα χαρακτηριστικα που ειναι σημαντικα σε καποιους ,εγω με πληθωρα αυτοματισμων στο σπιτι (μεχρι και το ποτισμα του κηπου ) δεν ξερω που θα με διευκολυνε αν εξαιρεσουμε οτι ανοιγεις μια εφαρμογη και εχεις ολους τους αυτοματισμους μαζεμενους (αν και καποιους θυμαμαι οτι δεν τους δεχοταν οπως το rachio) ,εγω απλα εχω μια ολοκληρη καρτελα στο κινητο με τους αυτοματισμους  ,θα τα ηθελα να τα ειχα σε μια εφαρμογη αλλα δεν με χαλαει κιολας ετσι οπως τα εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alfaeffe είπε

Να'μαι και εγω με home assistant στο raspberry pi!

hass.jpg.ebf6455285fcc328190b76171611d0de.jpg

Πολυ πιο συμμαζεμενο,μου αρεσε πολυ ,αυτο γινεται μονο με raspberry?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, slk200gr είπε

ισως και παραπανω ,την χρησιμοτητα του ακομα δεν μπορεσα να την καταλαβω (αν και ομολογω οτι την δυνατοτητα να ξερεις που ειναι τα μελη της οικογενειας σου μου αρεσε ) και τα παραπονα στο αμαζον ειναι επισης πολλα ισως να εχει καποια τεχνικα χαρακτηριστικα που ειναι σημαντικα σε καποιους ,εγω με πληθωρα αυτοματισμων στο σπιτι (μεχρι και το ποτισμα του κηπου ) δεν ξερω που θα με διευκολυνε αν εξαιρεσουμε οτι ανοιγεις μια εφαρμογη και εχεις ολους τους αυτοματισμους μαζεμενους (αν και καποιους θυμαμαι οτι δεν τους δεχοταν οπως το rachio) ,εγω απλα εχω μια ολοκληρη καρτελα στο κινητο με τους αυτοματισμους  ,θα τα ηθελα να τα ειχα σε μια εφαρμογη αλλα δεν με χαλαει κιολας ετσι οπως τα εχω

Κι εγώ έτσι είμαι με μικτούς αυτοματισμούς στο σπίτι sonoff,tplink fritz, απλά ήθελα καλύτερη ρύθμιση στις θερμοστατικές vanes στα σώματα γιατί αυτές που είχα είχαν ενσωματωμένο θερμοστάτη και δεν γινόταν σωστή ρύθμιση επειδή ήταν πίσω από τις κουρτίνες.Με τέτοιου είδους σύστημα βάζεις extra θερμόμετρα σε κάθε χορό κι έτσι η βάνα στο σώμα ακολουθάει την θερμοκρασία του δωματίου σωστά.Επίσης σε συνδυασμό με το IFTTT που δεν λέω για δωρεάν είναι κορυφή είχε πολλές καθυστερήσεις και  μερικές φορες δεν δούλευε.Ότι είναι ακριβό είναι έχει 2 κέντρα ένα lite και ένα κανονικό 200 και 400 euro αντίστοιχα.Αλλα οπwς ειπες ειxα γεμισει εφαρμογες με αυτοματισμους και τα ιθελα ολα μαζεμενα.Ακομα δεν τα μαζεψα ολα,και μερικα θα τα αφισω ετσι γιατι βολεβουν πιο πολι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, slk200gr said:

Πολυ πιο συμμαζεμενο,μου αρεσε πολυ ,αυτο γινεται μονο με raspberry?

Αυτο που βλεπεις ειναι απλως το δικο μου configuration που μπορει να τρεξει οπουδηποτε τρεχει home assistant (πχ pc με windows ή linux, raspberry ή αλλο board που εχει python).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, maximosm είπε

Κι εγώ έτσι είμαι με μικτούς αυτοματισμούς στο σπίτι sonoff,tplink fritz, απλά ήθελα καλύτερη ρύθμιση στις θερμοστατικές vanes στα σώματα γιατί αυτές που είχα είχαν ενσωματωμένο θερμοστάτη και δεν γινόταν σωστή ρύθμιση επειδή ήταν πίσω από τις κουρτίνες.Με τέτοιου είδους σύστημα βάζεις extra θερμόμετρα σε κάθε χορό κι έτσι η βάνα στο σώμα ακολουθάει την θερμοκρασία του δωματίου σωστά.Επίσης σε συνδυασμό με το IFTTT που δεν λέω για δωρεάν είναι κορυφή είχε πολλές καθυστερήσεις και  μερικές φορες δεν δούλευε.Ότι είναι ακριβό είναι έχει 2 κέντρα ένα lite και ένα κανονικό 200 και 400 euro αντίστοιχα.Αλλα οπwς ειπες ειxα γεμισει εφαρμογες με αυτοματισμους και τα ιθελα ολα μαζεμενα.Ακομα δεν τα μαζεψα ολα,και μερικα θα τα αφισω ετσι γιατι βολεβουν πιο πολι.

το μαζεμα των εφαρμογων με ενδιεφερε πολυ και ψαχνομουν πολυ για να το κανω αλλα απ οτι καταλαβα οτι και να κανω σε μια εφαρμογη δεν μπαινουν ολα ,παντως απο τοτε που εβαλα την αλεξα σπανια μπαινω πια στις εφαρμογες ,βασικα μονο οταν θελω να ρυθμισω κατι ,ολα τα κανω φωνητικα ,η μαλακισμενη με εχει κανει τεμπελη ,βαριεμαι πια να μπω ακομα  και σε μια εφαρμογη και στα σεναρια ειναι πολυ δυνατη λες μια λεξη και κανει οσα βηματα θελεις με πολυ απλο τροπο ,το ευχαριστο με αυτην ειναι οτι δεν εχω καποιον αυτοματισμο που να μην ειναι συμβατη ακομα και αυτο του αυτοματο ποτισματος που ομολογουμενος ειναι μια σπανια περιπτωση (οταν το αγορασα απο αμερικη με στειλαν ευχαρηστηριο μαιλ που μου λεγανε οτι ειμαι ο πρωτος που το αγορασα στην ελλαδα και 17 στην ευρωπη) ,η καμερες που εχω dahua δεν ειναι συμβατη αλλα οταν ειμαι στο σαλονι και ακουω κατι λεω απλα αλεξα καμερες και γυρναει την εισοδο της τιβι στην εισοδο που ειναι οι καμερες οποτε δεν χρειαζεται ουτε καν να ακουμπησω το κινητο-ταμπλετ

Επεξ/σία από slk200gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, slk200gr είπε

το μαζεμα των εφαρμογων με ενδιεφερε πολυ και ψαχνομουν πολυ για να το κανω αλλα απ οτι καταλαβα οτι και να κανω σε μια εφαρμογη δεν μπαινουν ολα ,παντως απο τοτε που εβαλα την αλεξα σπανια μπαινω πια στις εφαρμογες ,βασικα μονο οταν θελω να ρυθμισω κατι ,ολα τα κανω φωνητικα ,η μαλακισμενη με εχει κανει τεμπελη ,βαριεμαι πια να μπω ακομα  και σε μια εφαρμογη και στα σεναρια ειναι πολυ δυνατη λες μια λεξη και κανει οσα βηματα θελεις με πολυ απλο τροπο ,το ευχαριστω με αυτην ειναι οτι δεν εχω καποιον αυτοματισμο που να μην ειναι συμβατη ακομα και αυτο του αυτοματο ποτισματος που ομολογουμενος ειναι μια σπανια περιπτωση (οταν το αγορασα απο αμερικη με στειλαν ευχαρηστηριο μαιλ που μου λεγανε οτι ειμαι ο πρωτος που το αγορασα στην ελλαδα και 17 στην ευρωπη) ,η καμερες που εχω dahua δεν ειναι συμβατη αλλα οταν ειμαι στο σαλονι και ακουω κατι λεω απλα αλεξα καμερες και γυρναει την εισοδο της τιβι στην εισοδο που ειναι οι καμερες οποτε δεν χρειαζεται ουτε καν να ακουμπησω το κινητο-ταμπλετ

Μόλις παράγγειλα μια αλέξα.Για να δούμε.Με έβαλες σε μπρίζες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, maximosm είπε

Μόλις παράγγειλα μια αλέξα.Για να δούμε.Με έβαλες σε μπρίζες..

θα την ευχαρηστηθεις οσο τιποτα αλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...