Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 εχω σε καθε δωματιο ,τα 2 ομως δεν τα χρησιμοποιω απλα οταν πηγαινα γερμανια επαιρνα και απο ενα λογω μη παράδοσης στην ελλαδα το δε harmony το πήρα μονο για την τηλεόραση αλλα με το nvidia shield δενχρειαζεται πια

18 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Λογικά θα θέλει να αγοράσει τις νέες alexa συσκευές ... 😋

Μπα οχι ,εδω επαιρνα τις dot συσκευες καθαρα μονο για εντολες για μουσικη εχω πολυ φευγατο συστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας και από Γερμανία στο σιγκεκριμενο θέμα. Παράγγειλα ένα fibaro light getaway και περιμένω και θερμοστάτες βάνες για 8 σώματα. Το σύστημα κύριος θα το δουλέψω για θέρμανση και για οικονομία αφού δεν θέλω να ζεστενω όλους τους χώρους /δωμάτια το ίδιο. Αυτό που φοβάμαι είναι ότι διαβάζω προβλήματα στους θερμοστάτες της fibaro γιαυτό πήρα μισές από άλλη εταιρεία. Γενικά έχω αρκετές πρίζες sonoff και tplink και σε συνδιασμο με συναγερμό ismartalarm και ifttt έχω αρκετούς αυτοματισμους. Πρόσφατα πήρα και μια Smartlock nuki η οποία δουλεύει καλά αλλά τα θέματα με το software τα έχει. Εάν υπάρχει κάποιος που δουλεύει fibaro ας πει γνώμη αν και τώρα η παραγγελία έγινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου, θέλω να αγοράσω το google home mini, αισθητήρες πόρτας, κάμερα, smart plugs, και smart light bulbs, όλα μιας μάρκας (μάλλον xiaomi) για να μην έχω πολλές εφαρμογές και να επικοινωνούν μεταξύ τους.

Η ερώτηση μου είναι η εξής, σε περίπτωση παραβίασης μιας πόρτας και ενεργοποίησης των αισθητήρων, θα έρχεται ειδοποίηση στο κινητό μου μέσω της εφαρμογής, σωστά?

Επίσης, θα χτυπάει συναγερμός στο google home, ή πρέπει να πάρω κάποιο επιπλέον εξάρτημα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μια ερωτηση ,   η εφαρμογη που εχω στο android ( note 8 )    λεει  alexa (beta)  το συνδεσα κανονικα αλλα μαλλον δεν ειναι η κανονικη, ( εκτος αν το beta το λεει σε ολουσ σας)

  και επειδη θελω να κατεβασω και την εφαρμογη για τον θερμοστατη της honeywall και δεν υπαρχει στο δικα μας , ξερει κανεις πως κατεβαζω απο play store γερμανιας π.χ ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, stefanosnik είπε

ρε παιδια μια ερωτηση ,   η εφαρμογη που εχω στο android ( note 8 )    λεει  alexa (beta)  το συνδεσα κανονικα αλλα μαλλον δεν ειναι η κανονικη, ( εκτος αν το beta το λεει σε ολουσ σας)

  και επειδη θελω να κατεβασω και την εφαρμογη για τον θερμοστατη της honeywall και δεν υπαρχει στο δικα μας , ξερει κανεις πως κατεβαζω απο play store γερμανιας π.χ ?  

https://www.apkmirror.com/?post_type=app_release&searchtype=apk&s=honeywell

για δες μια εδω.

Γενικα εγω απο κει κατεβαζω οτι δεν βρισκω στο δικο μας store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2018 στις 9:57 ΜΜ, stefanosnik είπε

ρε παιδια μια ερωτηση ,   η εφαρμογη που εχω στο android ( note 8 )    λεει  alexa (beta)  το συνδεσα κανονικα αλλα μαλλον δεν ειναι η κανονικη, ( εκτος αν το beta το λεει σε ολουσ σας)

  και επειδη θελω να κατεβασω και την εφαρμογη για τον θερμοστατη της honeywall και δεν υπαρχει στο δικα μας , ξερει κανεις πως κατεβαζω απο play store γερμανιας π.χ ?  

Και μενα beta γραφει, φανταζομαι δεν εχει βγει ακομα η τελικη εκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Spect~ είπε

Μερικές αλλαγές!

Capture.JPG

Εχεις κάνει δουλίτσα!
Το laptop τι ειναι?
Μπρίζα που τροφοδοτεί το λαπτοπ?
Aν ναι,γιατι?Δηλ. πως το χρησιμοποιεις?
Επίσης,τί ειναι αυτο το interface?

Επεξ/σία από suffocater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, suffocater είπε

Εχεις κάνει δουλίτσα!
Το laptop τι ειναι?
Μπρίζα που τροφοδοτεί το λαπτοπ?
Aν ναι,γιατι?Δηλ. πως το χρησιμοποιεις?
Επίσης,τί ειναι αυτο το interface?

Πρόσθεσα και speedtest download/upload/ping ετσι για το γαμωτο :P

ο διακόπτης του λαπτοπ ανοίγει και κλείνει το laptop μου. Οταν είναι κίτρινο σημαίνει οτι είναι ανοιχτό σε αντίθετη περίπτωση είναι μπλε οπως το απο πάνω εικονίδιο.
ουσιαστικά το έχω ρυθμίσει οταν ανοίγω το διακόπτη να στέλνει ενα wol και να ανοίγει το laptop μου και όταν κλείνω το διακόπτη στέλνει εντολή και το κλείνει. Έχω ρυθμίσει το φως του μπάνιου να ανοίγει μόνο του με αισθητήρα κίνησης και έχω έναν ακόμη για να βάλω στον προβολέα έξω απο το σπίτι. Επίσης έχω δυο zigbee Xiaomi διακόπτες για τα φώτα που δεν έχω βάλει ακόμη λόγω χρόνου.

Τώρα θέλω να βάλω ενα ασύρματο ηχείο στο μπάνιο ώστε να το βάζω να παίζει μουσική όταν είμαι εκεί ή να κανω πλάκα στους καλεσμένους και όταν μπαίνουν στο μπάνιο να παίζει μια τσιριχτή φωνή για να τρομάζουν :P

Τέλος, αυτο που θέλω να κανω επίσης είναι να ρυθμίσω με 2 μπρίζες να ανοίγουν το θερμαινόμενο υπόστρωμα 20 λεπτά πριν ξυπνήσω -για να ειμαι σίγουρος οτι δεν θα σηκωθω για δουλεια-  όπως επίσης να το ανοίγω λίγο πριν ανέβω στο κρεβάτι.

Το interface ειναι Home Assistant στημένο σε rasberry. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I see..Αρα το κλεισιμο,απ οτι καταλαβαινω,με τον τροπο που το εχεις στημενο,λειτουργει μονο για λαπτοπ,οποτε και μενει για λιγο στην μπαταρία,μεχρι να κλεισει τελείως.
Σωστά?
(ξενέρωσα,εγω για τον σταθερο ψαχνω λύσεις :( .Εκτός αν μένει για λιγα δευτερολεπτα πανω στο ups.Χμ.. ^^ )
Αν καταληξεις σε ηχείο,κανε κανα share εδω.
Απ τη μια βαριεμαι να κανω ερευνα,απ την αλλη θα με βολεψει,και αν το δω ετοιμο μαλλον θα το χτυπήσω κ εγω :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, suffocater είπε

I see..Αρα το κλεισιμο,απ οτι καταλαβαινω,με τον τροπο που το εχεις στημενο,λειτουργει μονο για λαπτοπ,οποτε και μενει για λιγο στην μπαταρία,μεχρι να κλεισει τελείως.
Σωστά?
(ξενέρωσα,εγω για τον σταθερο ψαχνω λύσεις :( .Εκτός αν μένει για λιγα δευτερολεπτα πανω στο ups.Χμ.. ^^ )
Αν καταληξεις σε ηχείο,κανε κανα share εδω.
Απ τη μια βαριεμαι να κανω ερευνα,απ την αλλη θα με βολεψει,και αν το δω ετοιμο μαλλον θα το χτυπήσω κ εγω :P

 

Οχι, το κλείσιμο στέλνει εντολή για Shutdown, sleep, hybarnate. Δεν κλείνει απο μπαταρία, είναι μόνιμα συνδεδεμένο στο ρευμα οπότε και είναι σαν "επιτρπέζιο". Για ηχείο δεν έχω καταλήξει αν θα πάω σε bluetooth τυπου jbl το οποίο θα πρέπει να το φορτίζω και ανοίγω πριν στείλω την εντολή ή σε 2.0 ηχεία μεσα στη γυψοσανίδα με μόνιμη παροχή. Μάλλον για το 2ο το βλέπω.

Τι θες να κάνεις στο σταθερό και τι ηχεία ψάχνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που θελω ειναι να μπορω να τον ανοιγω και να τον κλεινω απομακρυσμένα.
Bασικα,εγώ υπεθεσα οτι ο "διακοπτης λαπτοπ "ειναι εξυπνη μπριζα που τροφοδοτει το λαπτοπ.Οχι,ε?

Για ηχειο,τιποτα ακραιο,να στριμαρω μουσικη  μεσω spotify (εχω premium,δουλευει μεσω alexas) για οταν αραζω στο μπανιο,αλλα λογω υγρασίας που θα μαζευεται,να έχει και καποια σχετικη αντοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, suffocater είπε

Aυτο που θελω ειναι να μπορω να τον ανοιγω και να τον κλεινω απομακρυσμένα.
Bασικα,εγώ υπεθεσα οτι ο "διακοπτης λαπτοπ "ειναι εξυπνη μπριζα που τροφοδοτει το λαπτοπ.Οχι,ε?

Για ηχειο,τιποτα ακραιο,να στριμαρω μουσικη  μεσω spotify (εχω premium,δουλευει μεσω alexas) για οταν αραζω στο μπανιο,αλλα λογω υγρασίας που θα μαζευεται,να έχει και καποια σχετικη αντοχη.

Πρέπει να έχεις μια συσκευή στο δίκτυο που είναι ο υπολογιστής για να στείλει το wol πακέτο, εκτός εαν κάνεις το Wake on wan να δουλέψει. Για μένα αυτή η συσκευή είναι το raspberry, μπορείς να βάλεις ενα παλιό κινητό πχ.

Για να το κλείσεις τωρα, εχω τρέχω μια εφαρμογή στο laptop μόνιμα και ανάλογα με τι http request κάνω εκτελεί την ανάλογη εντολή. Πρέπει να έχεις ρυθμίσει DDNS για να επικοινωνείς με το δίκτυο σου απο οπουδήποτε.

 

Για ήχειο αν θες σε κάτι απλό και γρήγορο πας στα jbl τα αδιαβρόχα αλλα θα πρέπει να το φορτιζεις/ανοιγείς κάτι το οποίο δνε θέλων Θα δω ηχεία για σκάφη που δεν έχουν θέμα με υγρασια κλπ

 

ΥΓ: δεν ξέρω αν η αλεξα εχει καποιο σκιλ για wol, αν ναι τοτε ολα είναι πιο εύκολα για σενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...