Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Για shelly dimmer 2 που γνωρίζω θέλει push button.

Ευχαριστώ για την απάντηση - διακόπτες με διπλό push button μπορούμε να βρούμε στην Ελληνική αγορά

Επεξ/σία από ariusbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω μερικές συσκευές sonoff κ μερικές broadlink όλες wifi.Θέλω να προσθέσω μερικές συσκευές που λειτουργούν με zigbee της sonoff και πρέπει να πάρω ένα hub.Ήθελα να ρωτήσω αν τα hub αυτά https://www.skroutz.gr/s/24440710/Sonoff-ZBBridge.html   https://www.skroutz.gr/s/23593694/Woox-R7070.html?from=catspan   συνδέουν συσκευές zigbee,wifi διαφορετικών εταιρειών ή χρειάζομαι ξεχωριστό hub για κάθε εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JT71 είπε

Έχω μερικές συσκευές sonoff κ μερικές broadlink όλες wifi.Θέλω να προσθέσω μερικές συσκευές που λειτουργούν με zigbee της sonoff και πρέπει να πάρω ένα hub.Ήθελα να ρωτήσω αν τα hub αυτά https://www.skroutz.gr/s/24440710/Sonoff-ZBBridge.html   https://www.skroutz.gr/s/23593694/Woox-R7070.html?from=catspan   συνδέουν συσκευές zigbee,wifi διαφορετικών εταιρειών ή χρειάζομαι ξεχωριστό hub για κάθε εταιρεία;

Για zigbee διαφορετικών εταιριών θα σου πρότεινα conbee 2. Είναι ακριβότερο από αυτά που προτείνεις, αλλά εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι, 

Έχω σπίτι 2 ηλεκτρικά παντζούρια /ρολλα. Με διπλο διακόπτη (ένα κουμπί για ανέβασμα και ένα για κατέβασμα) το καθένα στα οποία κρατάω πατημένο το κουμπί για οσο θέλω να ανέβουν ή να κατέβουν τα ρολλα. Γνωρίζετε αν αυτού του είδους οι διακόπτες έχουν ήδη ουδέτερο? Θέλω να τους βάλω από ένα shelly 2.5 για να τα λειτουργώ μέσω alexa, αλλά εκεί κοντά δεν έχω πρίζα για να τραβήξω ουδέτερο αν δεν έχουν ήδη. 

Έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο εκτός από shelly? 

 

Ευχαριστώ 

Πάνος 

Επεξ/σία από toge
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toge είπε

Καλησπέρα και πάλι, 

Έχω σπίτι 2 ηλεκτρικά παντζούρια /ρολλα. Με διπλο διακόπτη (ένα κουμπί για ανέβασμα και ένα για κατέβασμα) το καθένα στα οποία κρατάω πατημένο το κουμπί για οσο θέλω να ανέβουν ή να κατέβουν τα ρολλα. Γνωρίζετε αν αυτού του είδους οι διακόπτες έχουν ήδη ουδέτερο? Θέλω να τους βάλω από ένα shelly 2.5 για να τα λειτουργώ μέσω alexa, αλλά εκεί κοντά δεν έχω πρίζα για να τραβήξω ουδέτερο αν δεν έχουν ήδη. 

Έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο εκτός από shelly? 

 

Ευχαριστώ 

Πάνος 

συνήθως δεν έχουν αλλά θα πρέπει να το επιβεβαιώσεις εσύ ή καλύτερα ηλεκτρολόγος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, toge είπε

Καλησπέρα και πάλι, 

Έχω σπίτι 2 ηλεκτρικά παντζούρια /ρολλα. Με διπλο διακόπτη (ένα κουμπί για ανέβασμα και ένα για κατέβασμα) το καθένα στα οποία κρατάω πατημένο το κουμπί για οσο θέλω να ανέβουν ή να κατέβουν τα ρολλα. Γνωρίζετε αν αυτού του είδους οι διακόπτες έχουν ήδη ουδέτερο? Θέλω να τους βάλω από ένα shelly 2.5 για να τα λειτουργώ μέσω alexa, αλλά εκεί κοντά δεν έχω πρίζα για να τραβήξω ουδέτερο αν δεν έχουν ήδη. 

Έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο εκτός από shelly? 

 

Ευχαριστώ 

Πάνος 

Όπως είπε ο προλαλήσας κατα κανόνα δεν έχουν, αλλά δεδομένης της θέσης τους ίσως είναι εύκολο να τραβήξεις ουδέτερο απο το ίδιο το ρολό, λογικά θα γίνεται και χωρίς μερεμέτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2021 στις 9:47 ΠΜ, JT71 είπε

Έχω μερικές συσκευές sonoff κ μερικές broadlink όλες wifi.Θέλω να προσθέσω μερικές συσκευές που λειτουργούν με zigbee της sonoff και πρέπει να πάρω ένα hub.Ήθελα να ρωτήσω αν τα hub αυτά https://www.skroutz.gr/s/24440710/Sonoff-ZBBridge.html   https://www.skroutz.gr/s/23593694/Woox-R7070.html?from=catspan   συνδέουν συσκευές zigbee,wifi διαφορετικών εταιρειών ή χρειάζομαι ξεχωριστό hub για κάθε εταιρεία;

Αν δεν δουλεύεις Home Assistant αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει hub που να δουλεύει όλες τις συσκευές Zigbee όλων των εταιρειών (και ακόμα και με HA δεν δουλεύει το 100%, τέσπα). Οπότε αν σκοπεύεις να πάρεις Sonoff συσκευές πάρε της Sonoff για να είσαι σίγουρος και μετά αν θες μια συσκευή που δεν είναι Sonoff τσέκαρε πρώτα στο ίντερνετ αν είναι συμβατή. Το καλό με το Sonoff είναι πως αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις Home Assistant αργότερα μπορείς να το φλασάρεις και να το χρησιμοποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συναγωνιστές, Επανέρχομαι με το γνωστό πρόβλημα της αλληλοεπίδρασης των συσκευών μεταξύ τους. Κατά τη γνώμη μου τα προιόντα broadlink έχουν την μεγαλύτερη επιτυχία στην εκτέλεση εντολών χειρισμού ir συσκευών tv, ac κλπ και τα sonoff και κάποιοι κλώνοι τους εχουν την μεγαλύτερη γκάμα και ποικιλία εφαρμογών σε φθηνά smart συστήματα. Πλην όμως δεν συνδέονται μεταξύ τους. 

Ψάχνομαι με  έναν τρόπο κάθε φορά που αλλάζει το status στο sonoff,  πως θα μπρέσω να τριγγάρω τα broadlink να προχωρήσουν στην εκτέλεση μιας εντολής. Η λύση που βρήκα ειναι να μου έρχεται μια ειδοποίηση-notification που μου στέλνει το sonoff και η ewelink και μετά μια εντολή στην IFTTT να τη στέλνει στο broadlink και αυτό με τη σειρά του στη συσκευή. 

Δυστυχώς ομως η υλοποίηση έχει επιτυχία σε ποσοστό μικρότερο του 30%. Δηλαδή ενώ η ειδοποίηση της sonoff-ewelink μου ερχεται πάντα 100% παρά την καθυστέρηση των κινέζικων server  η δεύτερη εντολή της IFTTT μου έρχεται ... αν θέλει ! Αν δεν μου ερχόταν ποτέ θα έλεγα οτι ειναι λάθος η εντολή. Αφού ομως έρχεται μια στις 10 .... δεν φταίει η εντολή.   Αν επισης οι εντολές δεν εκτελούνταν χειροκινητα στο broadlink με επιτυχία 100% επίσης θα έλεγα οτι φταίει το broadlink. 

Εντοπίζω το πρόβλημα στο IFTTT που δουλεύει .... οποτε θέλει εκείνο. 

Σας έχει τύχει ? Εχετε κάποια ιδέα πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tvkal είπε

 

Δυστυχώς ομως η υλοποίηση έχει επιτυχία σε ποσοστό μικρότερο του 30%. Δηλαδή ενώ η ειδοποίηση της sonoff-ewelink μου ερχεται πάντα 100% παρά την καθυστέρηση των κινέζικων server  η δεύτερη εντολή της IFTTT μου έρχεται ... αν θέλει ! Αν δεν μου ερχόταν ποτέ θα έλεγα οτι ειναι λάθος η εντολή. Αφού ομως έρχεται μια στις 10 .... δεν φταίει η εντολή.   Αν επισης οι εντολές δεν εκτελούνταν χειροκινητα στο broadlink με επιτυχία 100% επίσης θα έλεγα οτι φταίει το broadlink. 

Εντοπίζω το πρόβλημα στο IFTTT που δουλεύει .... οποτε θέλει εκείνο. 

Σας έχει τύχει ? Εχετε κάποια ιδέα πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα ? 

εχω και εγω ενα παρομοιο προβλημα προσπαθω να αναβω φωτα με εντολη απο ifttt οταν μπαινω σε μια τοποθεσια

εκτελειται και εμενα μια φορα στις δεκα,αρα η εντολη που εχω δωσει ειναι μια χαρα

ειχα καταληξει στο οτι φταιει το οτι το κινητο δεν καταγραφει σωστα την τοποθεσια ...αλλα αφου και εσυ εχεις προβλημα με ifttt ισως να ειναι προβλημα ifttt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, tvkal είπε

Καλησπέρα συναγωνιστές, Επανέρχομαι με το γνωστό πρόβλημα της αλληλοεπίδρασης των συσκευών μεταξύ τους. Κατά τη γνώμη μου τα προιόντα broadlink έχουν την μεγαλύτερη επιτυχία στην εκτέλεση εντολών χειρισμού ir συσκευών tv, ac κλπ και τα sonoff και κάποιοι κλώνοι τους εχουν την μεγαλύτερη γκάμα και ποικιλία εφαρμογών σε φθηνά smart συστήματα. Πλην όμως δεν συνδέονται μεταξύ τους. 

Ψάχνομαι με  έναν τρόπο κάθε φορά που αλλάζει το status στο sonoff,  πως θα μπρέσω να τριγγάρω τα broadlink να προχωρήσουν στην εκτέλεση μιας εντολής. Η λύση που βρήκα ειναι να μου έρχεται μια ειδοποίηση-notification που μου στέλνει το sonoff και η ewelink και μετά μια εντολή στην IFTTT να τη στέλνει στο broadlink και αυτό με τη σειρά του στη συσκευή. 

Δυστυχώς ομως η υλοποίηση έχει επιτυχία σε ποσοστό μικρότερο του 30%. Δηλαδή ενώ η ειδοποίηση της sonoff-ewelink μου ερχεται πάντα 100% παρά την καθυστέρηση των κινέζικων server  η δεύτερη εντολή της IFTTT μου έρχεται ... αν θέλει ! Αν δεν μου ερχόταν ποτέ θα έλεγα οτι ειναι λάθος η εντολή. Αφού ομως έρχεται μια στις 10 .... δεν φταίει η εντολή.   Αν επισης οι εντολές δεν εκτελούνταν χειροκινητα στο broadlink με επιτυχία 100% επίσης θα έλεγα οτι φταίει το broadlink. 

Εντοπίζω το πρόβλημα στο IFTTT που δουλεύει .... οποτε θέλει εκείνο. 

Σας έχει τύχει ? Εχετε κάποια ιδέα πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα ? 

για δωρεάν μπορείς να έχεις μέχρι 3 αυτοματισμόυς στο ifttt το ξέρεις ε; για παραπάνω πρέπει να πληρώνεις συνδρομή. 

Αν έβαζες εξαρχής HA τέτοια ώρα θα δούλευαν όλα ρολόι χωρίς πρόβληματα και χωρίς να σκας με το τι θα αγοράσεις και αν δουλευει το ένα με το άλλο. 

Εγώ παλαιότερα που δούλευα ifttt δεν είχα θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ παλαιότερα που δούλευα με ifttt δεν είχα θέμα. Λίγο καιρό πριν ανακοινώσουν την συνδρομή όμως παρατηρούσα καθυστερήσεις. Τότε βέβαια το μόνο που έκανα με ifttt ήταν να ανάβουν τα φώτα όταν πέφτει ο ήλιος κλπ αλλά ενώ είχα πχ 10 λάμπες η κάθε μία άναβε σε δικό της χρόνο. Σε 15 λεπτά είχαν ανάψει όλες αλλά ποτέ όλες μαζι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tvkal είπε

Καλησπέρα συναγωνιστές, Επανέρχομαι με το γνωστό πρόβλημα της αλληλοεπίδρασης των συσκευών μεταξύ τους. Κατά τη γνώμη μου τα προιόντα broadlink έχουν την μεγαλύτερη επιτυχία στην εκτέλεση εντολών χειρισμού ir συσκευών tv, ac κλπ και τα sonoff και κάποιοι κλώνοι τους εχουν την μεγαλύτερη γκάμα και ποικιλία εφαρμογών σε φθηνά smart συστήματα. Πλην όμως δεν συνδέονται μεταξύ τους. 

Ψάχνομαι με  έναν τρόπο κάθε φορά που αλλάζει το status στο sonoff,  πως θα μπρέσω να τριγγάρω τα broadlink να προχωρήσουν στην εκτέλεση μιας εντολής. Η λύση που βρήκα ειναι να μου έρχεται μια ειδοποίηση-notification που μου στέλνει το sonoff και η ewelink και μετά μια εντολή στην IFTTT να τη στέλνει στο broadlink και αυτό με τη σειρά του στη συσκευή. 

Δυστυχώς ομως η υλοποίηση έχει επιτυχία σε ποσοστό μικρότερο του 30%. Δηλαδή ενώ η ειδοποίηση της sonoff-ewelink μου ερχεται πάντα 100% παρά την καθυστέρηση των κινέζικων server  η δεύτερη εντολή της IFTTT μου έρχεται ... αν θέλει ! Αν δεν μου ερχόταν ποτέ θα έλεγα οτι ειναι λάθος η εντολή. Αφού ομως έρχεται μια στις 10 .... δεν φταίει η εντολή.   Αν επισης οι εντολές δεν εκτελούνταν χειροκινητα στο broadlink με επιτυχία 100% επίσης θα έλεγα οτι φταίει το broadlink. 

Εντοπίζω το πρόβλημα στο IFTTT που δουλεύει .... οποτε θέλει εκείνο. 

Σας έχει τύχει ? Εχετε κάποια ιδέα πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα ? 

Η λύση σου είναι Home Assistant και local όλα...Ούτε cloud ούτε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskir είπε

Η λύση σου είναι Home Assistant και local όλα...Ούτε cloud ούτε τίποτα.

Στα τα shelly (π.χ 2.5) και sonoff τα έχετε όλα με tasmota;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...