Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, μου έχει μπει κι εμένα το "μικρόβιο" για να ξεκινήσω δειλά δειλά να στήνω ένα smart home. Θα ήθελα να βάλω μια led ταινία πίσω από την 55αρα τηλεόραση που βρίσκεται στο σαλόνι μου. Σκέφτομαι να αγοράσω μια rgb ταινία με IR remote controller και να την εγκαταστήσω συνδέοντας την έπειτα στο broadlink rm mini 3 πάνω στο οποίο έχω συνδέσει την τηλεόραση,το aircondition και το soundbar (το οποίο και περιμένω να έρθει). Έτσι θα μπορώ να την ανοιγοκλείνω από το κινητό μέσω της εφαρμοσγής της broadlink και φυσικά θα μπορώ να την χειρίζομαι και φωνητικά με alexa ή google home. Είναι σωστό το όλο σκεπτικό μου;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, johnyboy είπε

https://www.skroutz.gr/s/25030399/Xiaomi-Aqara-Temperature-Humidity-Sensor-WSDCGQ11LM-Λευκό.html

 

Δεν έχει οθόνη αλλά αν έχεις ha δεν είναι θέμα, έχει τρομερή ακρίβεια. 

θελει flasharisma????

Κατι με οθονη θα ηθελα αν καποιος εχει δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, lambros είπε

θελει flasharisma????

Κατι με οθονη θα ηθελα αν καποιος εχει δοκιμασει.

με ZHA integration δεν θέλει τίποτα. ούτε κινεζο σέρβερ ούτε τίποτα. πατας το κουμπί μερικές φορές και το βλέπει απευθείας το HA. 5 δευτερόλεπτα υπόθεση. Πήρα 2 για δοκιμή και τώρα θα πάρω 5 ακόμα και θα πάρω και motion sensor. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lambros είπε

θελει flasharisma????

Κατι με οθονη θα ηθελα αν καποιος εχει δοκιμασει.

 Ότι είναι με προτόκολο Zigbee δεν θέλει flash αλλά θέλει να έχεις coordinator/gateway για να επικοινωνούν με το ΗΑ και μεταξύ τους (π.χ. Conbee II, και υπάρχουν και άλλα). Αν έχεις αρκετές συσκευές Ζigbee τότε συμφαίρει.

Αυτά με την οθόνη που ανέφερες εσύ πιο πάνω είναι με bluetooth. Υπάρχει τρόπος να τα ενσωματώσεις (και ένας έχει φτιάξει και custom firmware για τα συγκεκριμένα). Απλά είναι encrypted και χρειάζεται να βρεις το κλειδί για να μπορεί το HA να αποκρυπτογραφεί τις τιμές. Έχω 3 αλλά δεν έχω ακόμη παίξει να δω πόσο εύκολη είναι όλη η διαδικασία. 

Ένας φίλος στο Discord πάντως που τα είχε φτιάξει νομίζω του έπαιζαν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν θα παίξουν απ ευθείας με το ΗΑ δηλαδή? Πήρα 2  για δοκιμή αλλά αν δέν κάνουν να τα ακυρώσω. Gateway έχω την πρώτη που έβγαλε η Xiaomi αλλά μάλλον δεν είναι συμβατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, alexx είπε

Δέν θα παίξουν απ ευθείας με το ΗΑ δηλαδή? Πήρα 2  για δοκιμή αλλά αν δέν κάνουν να τα ακυρώσω. Gateway έχω την πρώτη που έβγαλε η Xiaomi αλλά μάλλον δεν είναι συμβατά.

Για αυτά με την οθόνη που είναι BLE δεν είναι Plug & Play αν εννοείς αυτό όχι. Για πιο ξεκάθαρα δες αυτό:

Για το Gateway δες στην λίστα με integrations. Μπορείς να δοκιμάσεις και να δεις τι λέει. Προφανώς όμως μόνο ότι είναι Xiaomi και δουλεύει με to gateway θα μποιρείς να έχεις και στυρίζεσαι στο cloud της εταιρίας. Έχω πάρα πολλούς αισθητήρες Xiaomi αλλά τους έχω στο HA απευθείας και όχι μέσω του ecosystem της Xiaomi.

 

Επεξ/σία από than2031995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gateway το έχω συνδεδεμένο στο ΗΑ με αυτό το θερμόμετρο

https://www.bestprice.gr/item/2155476679/xiaomi-mijia-smart-temperature-and-humidity-sensor.html?qid=3qIUbGDOnND_ca5da&seq=1&qo=mi+smart+temperature+humidity+sensor

και είναι οκ. Το θέμα είναι αν θα παίξουν με το gateway που έχω για να τα δεί το ΗΑ η θα τα δεί απ ευθείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexx είπε

Το θέμα είναι αν θα παίξουν με το gateway που έχω για να τα δεί το ΗΑ η θα τα δεί απ ευθείας?

Για αυτά με την οθόνη δεν μιλάμε; Είναι BLE (bluetooth). Δεν γνωρίζω πολλά για το gateway της Xiaomi αλλά είμαι 99% σίγουρος ότι είναι μόνο Zigbee. Τα συγκεκριμένα δουλεύουν με bluetooth καταευθείαν στο κινητό και έτσι τα βλέπει η εφαρμογή. Όχι μέσω του gateway. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είστε πολλοί που ψάχνετε χωρίς ουδέτερο, πέτυχα τυχαία στο Moeshouse.com διακόπτες touch που παίζουν με ουδέτερο, χωρίς ουδέτερο και χωρίς capacitor. Έχει και zigbee και wifi. Πήρα έναν zigbee να δω αν θα παίξει με zha. λογικά παίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexx είπε

Για τα τετράγωνα που είναι χωρίς οθόνη

Αααα! Για τα άλλα νόμιζα ρωτούσες τόση ώρα. Η διαφορά στρογγυλού και τετράγωνου είναι ότι ότι το ένα είναι Aqara και το άλλο Mijia. Και τα δύο Xiaomi μεν αλλά άλλη ονομασία/γενιά. Αντίστοιχα υπάρχει και Mijia και Aqara Hub. Δεν γνωρίζω εάν και τα δύο παίζουν με οποίοδηποτε gateway ή μόνο με το αντίστοιχο Hub της ίδιας ονομοασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, than2031995 είπε

Αυτά με την οθόνη που ανέφερες εσύ πιο πάνω είναι με bluetooth. Υπάρχει τρόπος να τα ενσωματώσεις (και ένας έχει φτιάξει και custom firmware για τα συγκεκριμένα). Απλά είναι encrypted και χρειάζεται να βρεις το κλειδί για να μπορεί το HA να αποκρυπτογραφεί τις τιμές. Έχω 3 αλλά δεν έχω ακόμη παίξει να δω πόσο εύκολη είναι όλη η διαδικασία. 

Ένας φίλος στο Discord πάντως που τα είχε φτιάξει νομίζω του έπαιζαν.  

Έχω συνδέσει ένα τέτοιο σε rpi και παίζει χωρίς πρόβλημα. Απλά το έχω στα 2 μέτρα απόσταση. Επίσης έχω και αυτό μέσω bluetooth. Επίσης ένα xiaomi zigbee mijia (κανένα πρόβλημα),  3 sonoff    (είχα 1-2 disconnects) και 2 αισθητήρες διαρροής χωρίς προβλήματα. Τα zigbee είναι με conbee 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...