Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φλάσαρα ένα blitzwolf bw-shp2 με esphome.

Δουλεύει άψογα στο ha . Στο grafana δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα με αναλυτικό και ευκρινές διάγραμμα.

b5b09e2968a8ae22e47ad8ab2eeba16e.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, liakjim είπε

Το clamp έχει βελάκι , αν μπει αντίστροφα δεν παίζει.

Αν μπει αναποδα το clamp σου δειχνει αρνητικη καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2021 στις 12:27 ΠΜ, sts4x4 είπε

Καλησπέρα σας,

Βρήκε σε προσφορά λόγω BF ο smart θερμοστάτης της Netatmo στα 130,32€.

Έχει κάποιος άποψη γι αυτόν σε σχέση με τον αντίστοιχο της Legrand ;

 

Τον έχω εδώ και μια βδομάδα. Αγορασμένο από Amazon.

Η Netatmo είναι εξαγορασμένη από την Legrand, οπότε δεν νομίζω ότι έχουν κάποια διαφορά.

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, εύκολη εγκατάσταση, εύκολη σύνδεση (άντε ήθελε 2-3 προσπάθειες) και δουλεύει ρολόι. Το σπίτι πάντα ζεστό και στην ώρα του. Επίσης ολοκλήρωσε την ανάλυση και πλέον "΄έμαθε" το σπίτι μου. Έχει μια λειτουργία που μετά από ένα διάστημα χρήσης αρχίζει και καταλαβαίνει πόση ώρα χρειάζεται το σπίτι σου για να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, πόσο γρήγορα χάνει θερμοκρασία ανάλογα τη μόνωση κτλ και αυτοπροσαρμόζεται.

Επίσης, το δουλεύω μέσω homekit και παίζει απροβλημάτιστα. Το είδε κατευθείαν και πλέον τα λέω με τη Siri :) 

Σημείωση, παίζει με 2,4GHz wifi μόνο απ' ότι είδα. Για μένα δεν είναι πρόβλημα έχω και τα 2 αλλά το αναφέρω.

Επόμενο, είναι να αγοράσω βαλβίδες για τα σώματα για να ελέγχω τη θέρμανση στα δωμάτια ξεχωριστά. Αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα κάνει οικονομία. Αν πχ κλείνω το ένα σώμα τι διαφορά θα κάνει, αφού ο καυστήρας θα καίει για να ζεστάνει τα υπόλοιπα σώματα; Ξέρει κανείς να μας πει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, k_onstantinos είπε

Τον έχω εδώ και μια βδομάδα. Αγορασμένο από Amazon.

Η Netatmo είναι εξαγορασμένη από την Legrand, οπότε δεν νομίζω ότι έχουν κάποια διαφορά.

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, εύκολη εγκατάσταση, εύκολη σύνδεση (άντε ήθελε 2-3 προσπάθειες) και δουλεύει ρολόι. Το σπίτι πάντα ζεστό και στην ώρα του. Επίσης ολοκλήρωσε την ανάλυση και πλέον "΄έμαθε" το σπίτι μου. Έχει μια λειτουργία που μετά από ένα διάστημα χρήσης αρχίζει και καταλαβαίνει πόση ώρα χρειάζεται το σπίτι σου για να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία, πόσο γρήγορα χάνει θερμοκρασία ανάλογα τη μόνωση κτλ και αυτοπροσαρμόζεται.

Επίσης, το δουλεύω μέσω homekit και παίζει απροβλημάτιστα. Το είδε κατευθείαν και πλέον τα λέω με τη Siri :) 

Σημείωση, παίζει με 2,4GHz wifi μόνο απ' ότι είδα. Για μένα δεν είναι πρόβλημα έχω και τα 2 αλλά το αναφέρω.

Επόμενο, είναι να αγοράσω βαλβίδες για τα σώματα για να ελέγχω τη θέρμανση στα δωμάτια ξεχωριστά. Αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα κάνει οικονομία. Αν πχ κλείνω το ένα σώμα τι διαφορά θα κάνει, αφού ο καυστήρας θα καίει για να ζεστάνει τα υπόλοιπα σώματα; Ξέρει κανείς να μας πει;

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, προσωπικά στον θερμοστάτη της Netatmo σε σχέση με τον αντίστοιχο της Legrand, με «χαλάνε» τα εξής:

1) αποτελείται από δύο κομμάτια χωρίς ωστόσο το δεύτερο να εμφανίζει έστω την θερμοκρασία επάνω του, απλά σου πιάνει μια πρίζα

2) φτωχή εμφάνιση και ελάχιστη πληροφορία επί της οθόνης

3) δεν παρέχει πληροφορία για την υγρασία του χώρου.

Ιδανικά θα ήθελα την υλοποίηση hardware δύο κομματιών της Olympia Electronics, όπου το βασικό κομμάτι που είναι και η οθόνη, να μπορεί να  τοποθετηθεί σε διαφορετικό χώρο από την «βάση λήψης» με αποτέλεσμα να μπορεί να καλυφθεί η πιθανότητα ανισορροπίας θερμοκρασίας χώρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, liakjim είπε

Για να σιγουρευτείς ότι δεν κάνεις κάτι λάθος (δεν ξέρω αν θέλει ίδια φάση) ή ότι έχει κάποια βλάβη , θα πρότεινα να το βάλεις σε κάποια συσκευή που έχει καλώδιο , πχ μια τοστιέρα, έναν βραστήρα κοκ και να του δώσεις τάση από την ίδια πρίζα με ένα ταφ (λίγο προσοχή, θα έφτιαχνα ένα καλώδιο με schuko πρίζα ) και το plug στο καλώδιο της τοστιέρας (ή ότι άλλο βάλεις).

Να πω και εγώ μια βλακεία? απο ότι βλέπω στα Datasheet η ανάλυση που δίνει είναι 1%.

Που σημαίνει ότι για τον 120Α ας πούμε, ίσα-ισα θα δείξει όταν η κατανάλωση μας ξεπεράσει το 1.2Α δηλαδή τα 270W.

Το ίδιο και για τον 50Α εδώ έχουμε 1% άρα 0.5Α αρα περίπου 125W

 

Just thoughts....

Edit: Λάθος παράθεση, αλλά τέλος πάντων... 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αγόρασα 2 λάμπες smart οι οποίες είναι συμβατές με Google, Alexa. Το θέμα που έχω είναι στην χειροκίνητη λειτουργία. Αν χρειαστεί η μικρή να σβήσει τη λάμπα στο δωμάτιο της εγώ χάνω την σύνδεση. Υπάρχουν διακόπτες που κρατάνε την τάση στη λάμπα; Προς τα που να κοιτάξω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Καλησπέρα. Αγόρασα 2 λάμπες smart οι οποίες είναι συμβατές με Google, Alexa. Το θέμα που έχω είναι στην χειροκίνητη λειτουργία. Αν χρειαστεί η μικρή να σβήσει τη λάμπα στο δωμάτιο της εγώ χάνω την σύνδεση. Υπάρχουν διακόπτες που κρατάνε την τάση στη λάμπα; Προς τα που να κοιτάξω; 

Καλημέρα. Για πορτατίφ – λαμπατέρ εγώ χρησιμοποιώ shelly 1 με τον διακόπτη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα,

εχω ενα οικοπεδο στο οποιο εχω τα σκυλια μου.

η περιοχη ειναι λιγο περιεργη οσων αφορα κλεψιμο κτλ.

εχω βαλει δυο καμερες της xiaomi αλλα δεν γινεται δουλεια γιατι καθε τρεις και λιγο εχω ειδοποιηση οτι καποιο σκυλι κουνηθηκε. 

εχω ιντερνετ μεσω vodafone.

σκεφτηκα να βαλω home assistant αλλα επειδη ειμαι μεσω 4g και πισω απο cgnat δεν θα εχω προσβαση απ'εξω.

θελω να βαλω 3-4 παγιδες στις πορτες και 2-3 ανιχνευτες κινησης στα σημεια που δεν ειναι τα σκυλια, τι θα μποσουσα να βαλω ωστε να κανω την δουλεια μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αντίστοιχη φάση με κάμερες στο εξοχικό και 4g ρούτερ, έχω ζητήσει από cosmote να παίρνω public-ip (δεν έχει έξτρα κόστος). 


Λογικά θα μπορείς να το κάνεις και στην Vodafone, οπότε θα μπορείς έτσι να έχεις πρόσβαση μέσω ddns στο home assistant, ή οτιδήποτε άλλο αποφασίσεις να βάλεις. 

Επεξ/σία από johnzrunner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, johnzrunner είπε

Σε αντίστοιχη φάση με κάμερες στο εξοχικό και 4g ρούτερ, έχω ζητήσει από cosmote να παίρνω public-ip (δεν έχει έξτρα κόστος). 


Λογικά θα μπορείς να το κάνεις και στην Vodafone, οπότε θα μπορείς έτσι να έχεις πρόσβαση μέσω ddns στο home assistant, ή οτιδήποτε άλλο αποφασίσεις να βάλεις. 

Δεν σου δινει public ip η vodafone.

εχει την υπηρεσια vodafone iot με εξωπραγματικες χρεωσεις ανα gb.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, k_onstantinos είπε

Επόμενο, είναι να αγοράσω βαλβίδες για τα σώματα για να ελέγχω τη θέρμανση στα δωμάτια ξεχωριστά. Αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα κάνει οικονομία. Αν πχ κλείνω το ένα σώμα τι διαφορά θα κάνει, αφού ο καυστήρας θα καίει για να ζεστάνει τα υπόλοιπα σώματα; Ξέρει κανείς να μας πει;

Τι θέρμανση έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, themis_17 είπε

Καλημερα στην παρεα,

εχω ενα οικοπεδο στο οποιο εχω τα σκυλια μου.

η περιοχη ειναι λιγο περιεργη οσων αφορα κλεψιμο κτλ.

εχω βαλει δυο καμερες της xiaomi αλλα δεν γινεται δουλεια γιατι καθε τρεις και λιγο εχω ειδοποιηση οτι καποιο σκυλι κουνηθηκε. 

εχω ιντερνετ μεσω vodafone.

σκεφτηκα να βαλω home assistant αλλα επειδη ειμαι μεσω 4g και πισω απο cgnat δεν θα εχω προσβαση απ'εξω.

θελω να βαλω 3-4 παγιδες στις πορτες και 2-3 ανιχνευτες κινησης στα σημεια που δεν ειναι τα σκυλια, τι θα μποσουσα να βαλω ωστε να κανω την δουλεια μου?

Υπάρχουν κάμερες με ψιλο-AI, που μπορείς να βάλεις κανόνες του τύπου "στείλε ειδοποίηση μόνο αν ένα αντικείμενο με μέγεθος από τόσο έως τόσο περάσει αυτή τη νοητή γραμμή από έξω προς τα μέσα". H Dahua το λέει IVS, και δουλεύει καλά. Λογικά δε θα θες να αλλάξεις κάμερες, απλά να ξέρεις ότι υπαρχει σαν δυνατότητα πέρα απο το απλό - εκνευριστικό - motion detection.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να πω μια γκρινια. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι στις σμαρτ συσκευες δε μπορεις να επικοινωνησεις απευθειας και πρεπει να περνανε η εντολες μεσω ρουτερ και ιντερνετ. Σιγα σιγα εχω αποκτησει διαφορες τετοεις συσκευες, και τελευταια πηρα ενα ir controller το broadlink rm4 mini για να μπορω απο κινητο να ελεγξω μια παλια Dumb TV. To Broadlink βρισκεται ακριβως στο κομοδινακι ακριβως διπλα μου, αλλα καθε φορα που παταω μια εντολη απο το κινητο, στην ουσια στελνω μια εντολη μεσω ρουτερ σε σερβερ στη κινα, και μεσα απο κει γυρναω στο Broadlink. Γιατι δε μπορει το κινητο να επικοινωνησει απευθειας με τη συσκευη διπλα του, και πρεπει κυριολεκτικα να ταξιδεψει το σημα ως την αλλη πλευρα του πλανητη. Και ακομα χειροτερα αν εχει πεσει το ιντερνετ γιατι να χασω πληρως την επαφη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...