Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Δεν είπα ότι θέλω να τη βγάλω με 5ε, είπα ότι βλέπω επιλογές από 5 μέχρι 45. Τι παραπάνω προσφέρουν τα ακριβότερα αυτό ρώτησα. 

 

Οπως σου έγραψα κ παραπάνω, εγώ πηρα ετοιμο κιτ μαζι με τα καλωδια και το χρυσοπλήρωσα χωρίς κανέναν λόγο...γιατί εν τέλει έιναι ενας απλός wifi διακόπτης μαζί με ένα ρελέ που δεν είναι καν της αθόρυβης σειράς της hager....κ το κόστος αγοράς τους ήταν 25 ευρω, αλλά εγω πλήρωσα 50....!! Αν τα αγόραζα μόνος μου, θα επαιρνα και διακόπτη που μετράει κατανάλωση και το αθόρυβο ρελε...!! Δυστυχώς πριν 1+ χρόνο που το έβαλα ήταν πιο περιορισμένη η αγορά...!!

Τώρα έχεις τη δυνατότητα να το ψάξεις και να παρεις τον καλύτερο δυνατό συνδυασμό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα επειδη θα βαλω στο θερμοσιφωνα ενα sonoff wifi switch για απομακρυσμενο ελεγχο, θα ηθελα να ρωτησω οταν κανω λογαριασμο στην εφαρμογη ewelink τι χωρα να δηλωσω ωστε να συνεργαζεται και με την alexa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panosv7 είπε

Αν τα αγόραζα μόνος μου, θα επαιρνα και διακόπτη που μετράει κατανάλωση και το αθόρυβο ρελε

Αν χρησιμοποιήσεις ρελέ, δεν θα μπορείς να μετράς την κατανάλωση! αφου το φορτίο θα τροφοδοτείτε απο το ρελέ... Απο τον ενδιάμεσο θα μετράς κατανάλωση του... ρελέ! του ηλεκτρομαγνήτη δηλαδή που ανοιγοκλείνει τις επαφές :)

 

 

 

23 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Οι επιλογές σε Sonoff είναι  αυτές. Κάποια πιο συγκεκριμένη πρόταση?

Αν θές να βλέπεις και κατανάλωση, τότε μια καλή λύση είανι το sonoff POWR3 (https://sonoff.tech/product/diy-smart-switch/powr3/ ) το οποίο υποτίθετε ότι μπορεί να ανοιγοκλείσει φορτίο 25Α. Δηλαδή σηκώνει τον θερμοσίφωνα χωρίς να χρειάζετε ρελέ. Αλλά θέλει πολύ χώρο στον πίνακα. 

Κάπου είχα δει και μια άλλη λύση σε κάποια διαφήμιση στο facebook που ήταν ποιο μαζεμένη, αλλά δεν την συγκράτησα... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, nkarama είπε

Αν χρησιμοποιήσεις ρελέ, δεν θα μπορείς να μετράς την κατανάλωση! αφου το φορτίο θα τροφοδοτείτε απο το ρελέ... Απο τον ενδιάμεσο θα μετράς κατανάλωση του... ρελέ! του ηλεκτρομαγνήτη δηλαδή που ανοιγοκλείνει τις επαφές :)

 

 

 

Εχει πλέον να πάρεις ρελε ραγας wifi που μετρουν και την κατανάλωση...το σκεφτόμουν για το εξοχικο...για το θερμοσιφωνο, θα κάνει δουλειά ή όχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panosv7 είπε

Εχει πλέον να πάρεις ρελε ραγας wifi που μετρουν και την κατανάλωση...το σκεφτόμουν για το εξοχικο...για το θερμοσιφωνο, θα κάνει δουλειά ή όχι??

ε, αυτό το Sonoff POWR3 τέτοιο είναι.... δεν το ΄χω δοκιμάσει, δεν ξέρω να σου πω...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μ ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου να μετράω κατανάλωση, ούτε κατάλαβα ποια η χρησιμότητα του τηλεχειριστηρίου που αναφέρθηκε πιο πάνω εφ όσον το ανοίγεις απομακρυσμένα απ το κινητό.

Μια όσο φθηνότερη και αξιόπιστη λύση θα ήθελα να μου προτείνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Δε μ ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου να μετράω κατανάλωση, ούτε κατάλαβα ποια η χρησιμότητα του τηλεχειριστηρίου που αναφέρθηκε πιο πάνω εφ όσον το ανοίγεις απομακρυσμένα απ το κινητό.

Μια όσο φθηνότερη και αξιόπιστη λύση θα ήθελα να μου προτείνετε.

Η φθηνότερη αξιόπιστη λύση είναι να πάρεις έναν ενδιάμεσο πχ sonoff πχ https://www.skroutz.gr/s/23559236/Sonoff-Basic-R2-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html?from=best_sellers_tag  και ένα διπολικό ρελέ (πχ αυτό της Hager που έχουμε πει πολλές φορές εδω μέσα) με 15 ευρώ. Σύνολο σχεδόν 25 ευρά και είσαι έτοιμος. +  ο ηλεκτρολόγος που θα τα συνδέσει.... 

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nkarama είπε

Η φθηνότερη αξιόπιστη λύση είναι να πάρεις έναν ενδιάμεσο πχ sonoff πχ https://www.skroutz.gr/s/23559236/Sonoff-Basic-R2-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html?from=best_sellers_tag  και ένα διπολικό ρελέ (πχ αυτό της Hager που έχουμε πει πολλές φορές εδω μέσα) με 15 ευρώ. Σύνολο σχεδόν 25 ευρά και είσαι έτοιμος. +  ο ηλεκτρολόγος που θα τα συνδέσει.... 

 

Επιτέλους απάντηση. Σ ευχαριστώ πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος σχετικα με τεντα Somfy και μοτερ phoenix 50/12 το οποιο συνδεεται με ενα κεντρο ελεγχου RTS της somfy.  Επειδη δεν εχω φυσικο διακοπτη παρα μονο τηλεχειριστηρια , θα ηθελα να μπορω να βαλω το shelly 2.5 ωστε να την χειριζομαι μεσω wifi. Αποτι διαβασα απο παλαιοτερα ποστς κανεις απευθειας στο καλωδιο του  μοτερ χωρις να σε απασχολει ο πινακας ελεγχου που δινει rf στα χειριστηρια. Μπορει καποιος να με βοηθησει λοιπον στο τι θα πρεπει συνδεσω στο shelly ?  
image.png.5ce9f4f7f50e1dc8879d80522b0c1eb3.png

η παραπανω φωτο ειναι οπως ειναι τωρα η κατασταση αν βοηθαει αυτο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ReBeLoS είπε

Θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος σχετικα με τεντα Somfy και μοτερ phoenix 50/12 το οποιο συνδεεται με ενα κεντρο ελεγχου RTS της somfy.  Επειδη δεν εχω φυσικο διακοπτη παρα μονο τηλεχειριστηρια , θα ηθελα να μπορω να βαλω το shelly 2.5 ωστε να την χειριζομαι μεσω wifi. Αποτι διαβασα απο παλαιοτερα ποστς κανεις απευθειας στο καλωδιο του  μοτερ χωρις να σε απασχολει ο πινακας ελεγχου που δινει rf στα χειριστηρια. Μπορει καποιος να με βοηθησει λοιπον στο τι θα πρεπει συνδεσω στο shelly ?  
image.png.5ce9f4f7f50e1dc8879d80522b0c1eb3.png

η παραπανω φωτο ειναι οπως ειναι τωρα η κατασταση αν βοηθαει αυτο.

 

 

Ξεσυνδέεις το μοτέρ από το κοντρόλερ του somfy. Συνδέεις το shelly στο ρεύμα (φάση-ουδέτερο) και το μοτέρ στον ουδέτερο και το καφέ στην έξοδο 1 του shelly και το μαύρο στην έξοδο 2 του shelly.
Επίσης από το κοντρόλερ, συνδέεις το καφέ στην είσοδο 1 του shelly και του μαύρο στην είσοδο 2 του shelly οπότε θα σου δουλεύει και το τηλεχειριστήριο και είσαι κομπλέ. Δείξε το ηλεκτρολογικό διάγραμμα του shelly στον ηλεκτρολόγο σου και το ανωτέρω σχεδιάγραμμα, και θα ξέρει τι θα κάνει και πώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ξεσυνδέεις το μοτέρ από το κοντρόλερ του somfy. Συνδέεις το shelly στο ρεύμα (φάση-ουδέτερο) και το μοτέρ στον ουδέτερο και το καφέ στην έξοδο 1 του shelly και το μαύρο στην έξοδο 2 του shelly.
Επίσης από το κοντρόλερ, συνδέεις το καφέ στην είσοδο 1 του shelly και του μαύρο στην είσοδο 2 του shelly οπότε θα σου δουλεύει και το τηλεχειριστήριο και είσαι κομπλέ. Δείξε το ηλεκτρολογικό διάγραμμα του shelly στον ηλεκτρολόγο σου και το ανωτέρω σχεδιάγραμμα, και θα ξέρει τι θα κάνει και πώς.

 

καπως ετσι  ?

image.png

η να παρω μεσα απο το somfybox και τις εντολες 1 και 2 και απλα να δωσω και παραληλα με το somfybox ρευμα στο shelly ?

ρωταω γιατι θα περασει σημερα ο ηλεκτρολογος να αφησει αναμονες καλωδια για να συνδεσω εγω  το shelly οταν το παραλαβω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, ReBeLoS είπε

καπως ετσι  ?

image.png

η να παρω μεσα απο το somfybox και τις εντολες 1 και 2 και απλα να δωσω και παραληλα με το somfybox ρευμα στο shelly ?

ρωταω γιατι θα περασει σημερα ο ηλεκτρολογος να αφησει αναμονες καλωδια για να συνδεσω εγω  το shelly οταν το παραλαβω.

 

Κάτι τέτοιο.

Δεν θυμάμαι μόνο το shelly αν μπορεί να δεχτεί φάση κανονικά ή θέλει μόνο ψυχρή επαφή στην είσοδο, μην γίνει ζημιά, και αν θέλει να έχει και τα 2 L συνδεδεμένα για να δουλέψουν και οι 2 διακόπτες, πρέπει να δω το manual. Θα έλεγα να φώναζες τον ηλεκτρολόγο να σου το συνδέσει κιόλας!!!

 

image2.jpgshelly_25pm_ac_motor_wiring.jpg.01f3b1e08b845642f4f62ca53701ecef.jpg

Εδιτ: Αυτό είναι το διάγραμμα συνδεσμολογίας του Shelly, οπότε συνδέει φάση στο 1 L και το γεφυρώνει με το άλλο. Θα δουλέψει με το κοντρόλερ κανονικά θεωρώ, δείχνεις στον ηλεκτρολόγο και τις 2 εικόνες κι αυτός θα καταλάβει. Πιστεύω δεν θα είσαι σε τίποτα 3φασικό, να είναι σε άλλη φάση το Shelly και σε άλλη το Somfy και γίνει ψητό στα κάρβουνα!

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω switches μονο με τηλεχειρισμο την δουλευω οποτε το SW1 και SW2 δεν θα τα χρειαστω. Μηπως αυτο βοηθαει στο τι θα χρειαστει ? ο ηλεκτρολογος δεν θα ειναι διαθεσιμος οταν παρω το shelly γιαυτο ψαχνομαι να βρω την ακριβη συνδεσμολογια

το shelly θα το τοποθετησω μεσα στο somfy box που εχει αρκετο χωρο οποτε φαση, ρευματα θα παρω απευθειας απο το ιδιο καλωδιο που περνει το somfy 

απλα επειδη οπως ειπα δεν εχω διακοπτη για την τεντα και στο σχεδιο τον εχεις συμπερλαβει εκτιμω οτι αν γινει ετσι δεν θα περνει εντολη το somfy για τον τηλεχειρισμο το UP DOWN γιατι στο σχεδιο σου στελνεις την εντολη UP DOWN στο shelly και δεν φαινετε να πηγαινει και στο somfy 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ReBeLoS είπε

δεν εχω switches μονο με τηλεχειρισμο την δουλευω οποτε το SW1 και SW2 δεν θα τα χρειαστω. Μηπως αυτο βοηθαει στο τι θα χρειαστει ? ο ηλεκτρολογος δεν θα ειναι διαθεσιμος οταν παρω το shelly γιαυτο ψαχνομαι να βρω την ακριβη συνδεσμολογια

το shelly θα το τοποθετησω μεσα στο somfy box που εχει αρκετο χωρο οποτε φαση, ρευματα θα παρω απευθειας απο το ιδιο καλωδιο που περνει το somfy 

απλα επειδη οπως ειπα δεν εχω διακοπτη για την τεντα και στο σχεδιο τον εχεις συμπερλαβει εκτιμω οτι αν γινει ετσι δεν θα περνει εντολη το somfy για τον τηλεχειρισμο το UP DOWN γιατι στο σχεδιο σου στελνεις την εντολη UP DOWN στο shelly και δεν φαινετε να πηγαινει και στο somfy 

Το somfy στέλνει την εντολή που έστελνε στο μοτέρ, αντί για το μοτέρ στο shelly. Το shelly δηλαδή το παρεμβάλεις. Έτσι θα μπορείς να ανοιγοκλείνεις το ρολό είτε από το κινητό είτε από το somfy και να ξέρεις και αν το ρολό είναι ανοιχτό ή κλειστό, ή σε πόσο τοις εκατό είναι κλπ μέσα από την εφαρμογή, τα παντρεύεις μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το somfy στέλνει την εντολή που έστελνε στο μοτέρ, αντί για το μοτέρ στο shelly. Το shelly δηλαδή το παρεμβάλεις. Έτσι θα μπορείς να ανοιγοκλείνεις το ρολό είτε από το κινητό είτε από το somfy και να ξέρεις και αν το ρολό είναι ανοιχτό ή κλειστό, ή σε πόσο τοις εκατό είναι κλπ μέσα από την εφαρμογή, τα παντρεύεις μεταξύ τους.

ναι εισαι απολυτα κατανοητος σε αυτο που λες απλα δεν βλεπω στο σχεδιαγραμα το καφε και το μαυρο απο το μοτερ να συνεχιζουν για να παρουν την εντολη απο το somfybox για να παιζει και ο τηλεχειρισμος.  γιαυτο σε ρωταω

Επεξ/σία από ReBeLoS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...