Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Καλημέρα παιδιά, μπήκε πρόσφατα ένα 24αρι air condition στο πατρικό, και θέλουν να βάλουμε ένα smart διακόπτη με μέτρηση κατανάλωσης, υπάρχει κάποια πρόταση; Βλέπω το air condition μπορεί να τραβήξει μέχρι 17Α, οπότε θέλει κάποιο ενδιάμεσο διακόπτη που να αντέχει 20Α. Επίσης να είναι wifi κατά προτίμηση, γιατί δεν υπάρχει υποδομή στο σπίτι για Zigbee ή κάποιο άλλο bridge.

sonoff pow r3 και shelly 1em.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρες. Σε ενδοδαπέδια και fan coils, αυτό θα κάνει δουλίτσα σα θερμοστάτης; (θα χρειαστώ x2 φαντάζομαι, ένα για το fan coil και ένα για την ενδοδαπέδια)

Αν ναι, τι επιλέγω, 16Α ή 3Α;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, purif είπε

Καλημέρες. Σε ενδοδαπέδια και fan coils, αυτό θα κάνει δουλίτσα σα θερμοστάτης; (θα χρειαστώ x2 φαντάζομαι, ένα για το fan coil και ένα για την ενδοδαπέδια)

Αν ναι, τι επιλέγω, 16Α ή 3Α;

Μίλα με τον μηχανολόγο σου ή τον υδραυλικό σου πρώτα, πώς είναι το δίκτυο, τι ηλεκτροβάνες θα ελέγξεις και πόσες, και σε τι θερμοκρασίες θα δουλέψει το σύστημα. Γιατί υπάρχουν ειδικές βάνες μίξης που στέλνουν άλλη θερμοκρασία στην ενδοδαπέδια, άλλη στα fcu. Θα δουλεύεις και ψύξη ή μόνο θέρμανση; 2η παράμετρος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μίλα με τον μηχανολόγο σου ή τον υδραυλικό σου πρώτα, πώς είναι το δίκτυο, τι ηλεκτροβάνες θα ελέγξεις και πόσες, και σε τι θερμοκρασίες θα δουλέψει το σύστημα. Γιατί υπάρχουν ειδικές βάνες μίξης που στέλνουν άλλη θερμοκρασία στην ενδοδαπέδια, άλλη στα fcu. Θα δουλεύεις και ψύξη ή μόνο θέρμανση; 2η παράμετρος!

Ενδοδαπέδια μόνο για θέρμανση και τα fcu μόνο για ψύξη. Αλλά θα το ρωτήσω. Τhank you!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2022 στις 1:47 ΜΜ, thanasis00 είπε

Δεν με ενδιαφέρουν οι εφαρμογές που έρχονται μαζί με τα air condition, θέλω να πάρω τις μετρήσεις είτε μέσω Home Assistant είτε έστω και σε zigbee bridge αν δεν υπάρχει κάποιος ενδιάμεσος διακόπτης wifi μέχρι 20Α, για να μπορώ να πλοτάρω μετά και γραφήματα. Αν δεν έχεις καμία πρόταση δε πειράζει, θα περιμένω άλλους μήπως έχουν ιδέες.

Εγώ έχω βάλει αυτό : 

https://www.e-shop.gr/coolseer-wifi-socket-sk01we-16a-with-power-meter-p-PER.581500

σε 24αρι Arielli σε σειρά μέσα σε κουτί. Το έβαλα για τον ίδιο ακριβώς λόγο που το θες και εσύ. Νομίζω ότι τα 20A είναι λίγο υπερβολή γιατί ακόμα και η ασφάλεια του πίνακα είναι 16Α, αλλά δε διαφωνώ στη better safe than sorry προσέγγιση. Εγώ που το είχα ένα φόβο, το παρακολουθούσα συνέχεια στην αρχή για να μη σηκώσει θερμοκρασία στο βύσμα και λιώσουν τα πάντα. Μέχρι τώρα, ακόμα και στο καύσωνα, κανένα πρόβλημα.

ΑΛΛΑ, στο HA δεν παίζει πολύ καλά. Έχει μεγάλα κενά στη δειγματοληψία. Δείχνει τις τιμές αλλά με μεγάλα χρονικά κενά. Στο Tuya app παίζει σούπερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakos356 είπε

Εγώ έχω βάλει αυτό : 

https://www.e-shop.gr/coolseer-wifi-socket-sk01we-16a-with-power-meter-p-PER.581500

σε 24αρι Arielli σε σειρά μέσα σε κουτί. Το έβαλα για τον ίδιο ακριβώς λόγο που το θες και εσύ. Νομίζω ότι τα 20A είναι λίγο υπερβολή γιατί ακόμα και η ασφάλεια του πίνακα είναι 16Α, αλλά δε διαφωνώ στη better safe than sorry προσέγγιση. Εγώ που το είχα ένα φόβο, το παρακολουθούσα συνέχεια στην αρχή για να μη σηκώσει θερμοκρασία στο βύσμα και λιώσουν τα πάντα. Μέχρι τώρα, ακόμα και στο καύσωνα, κανένα πρόβλημα.

ΑΛΛΑ, στο HA δεν παίζει πολύ καλά. Έχει μεγάλα κενά στη δειγματοληψία. Δείχνει τις τιμές αλλά με μεγάλα χρονικά κενά. Στο Tuya app παίζει σούπερ. 

Καλησπέρα, έχω ήδη παραγγείλει το sonoff που πρότεινε ο @liakjim, είναι ακριβώς ό,τι χρειάζομαι, οπότε το αναμένω. Να σημειώσω ότι και η ασφάλεια του πίνακα είναι 20Α, οπότε θα ήταν κρίμα να έπαιρνα κάποιον ενδιάμεσο διακόπτη με λιγότερα Αmpere... Ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Καλησπέρα, έχω ήδη παραγγείλει το sonoff που πρότεινε ο @liakjim, είναι ακριβώς ό,τι χρειάζομαι, οπότε το αναμένω. Να σημειώσω ότι και η ασφάλεια του πίνακα είναι 20Α, οπότε θα ήταν κρίμα να έπαιρνα κάποιον ενδιάμεσο διακόπτη με λιγότερα Αmpere... Ευχαριστώ πάντως!

Ελπίζω να έχεις υπολογίσει τις διαστάσεις του. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marksk είπε

Ελπίζω να έχεις υπολογίσει τις διαστάσεις του. 
 

Θα μπει εξωτερικά από το κανάλι των καλωδίων, και θα είναι και κρυμμένο, οπότε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/7/2022 στις 2:01 ΜΜ, liakjim είπε

thanasis00  Καλημέρα παιδιά, μπήκε πρόσφατα ένα 24αρι air condition στο πατρικό, και θέλουν να βάλουμε ένα smart διακόπτη με μέτρηση κατανάλωσης, υπάρχει κάποια πρόταση; Βλέπω το air condition μπορεί να τραβήξει μέχρι 17Α, οπότε θέλει κάποιο ενδιάμεσο διακόπτη που να αντέχει 20Α. Επίσης να είναι wifi κατά προτίμηση, γιατί δεν υπάρχει υποδομή στο σπίτι για Zigbee ή κάποιο άλλο bridge.

liakjim sonoff pow r3 και shelly 1em.

Θέλω να το ανανεώσω τον ηλεκτρολογικό πινακα μου 25ετίας και θα έρθει ο ηλεκτρολόγος να βάλει νέο.   Σε σχέση με τα παραπάνω και εφόσον θέλουμε έναν διακόπτη που να κάνει ON-OFF και μέτρηση κατανάλωσης για χρήση κλιματιστικών αλλά και έναν ακόμη για θερμοσιφωνο (με διατήρηση των κλασικων ασφαλειών του πινακα και στις 2 περιπτώσεις) μπορούμε να βάλουμε ΚΑΙ αυτόν πριν τις ασφάλειες ?  https://www.aliexpress.com/item/4001049392257.html?spm=a2g0o.detail.1000060.3.1e665b26Nr3yyG&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.274681.0&scm_id=1007.13339.274681.0&scm-url=1007.13339.274681.0&pvid=deea96f9-9902-401a-9340-0772bcca92bb&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreThisSeller,scm-url:1007.13339.274681.0,pvid:deea96f9-9902-401a-9340-0772bcca92bb,tpp_buckets:668%232846%238109%231935&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"10000013762726105"%2C"sceneId"%3A"3339"}&pdp_npi=2%40dis!EUR!!29.53!!!!!%4021032fa516590073288517248e3305!10000013762726105!rec 

 Θα χρειαστεί να διατηρήσουμε και τον παλιό διακόπτη ? Εχετε κάποιοι πει για παλιότερα sonoff και shelly αλλά σε συνδυασμό με ρελέ.  Με αυτον αποφεύγουμε το ρελέ ? 

{Ασφάλεια Θερμοσιφώνου 20Α}     {Ασφάλεια κλιματ.24αρι 16Α}  { Ασφάλεια κλιματ.12αρι 10Α}

 

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tvkal είπε

Θέλω να το ανανεώσω τον ηλεκτρολογικό πινακα μου 25ετίας και θα έρθει ο ηλεκτρολόγος να βάλει νέο.   Σε σχέση με τα παραπάνω και εφόσον θέλουμε έναν διακόπτη που να κάνει ON-OFF και μέτρηση κατανάλωσης για χρήση κλιματιστικών αλλά και έναν ακόμη για θερμοσιφωνο (με διατήρηση των κλασικων ασφαλειών του πινακα και στις 2 περιπτώσεις) μπορούμε να βάλουμε ΚΑΙ αυτόν πριν τις ασφάλειες ?  https://www.aliexpress.com/item/4001049392257.html?spm=a2g0o.detail.1000060.3.1e665b26Nr3yyG&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.274681.0&scm_id=1007.13339.274681.0&scm-url=1007.13339.274681.0&pvid=deea96f9-9902-401a-9340-0772bcca92bb&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreThisSeller,scm-url:1007.13339.274681.0,pvid:deea96f9-9902-401a-9340-0772bcca92bb,tpp_buckets:668%232846%238109%231935&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"10000013762726105"%2C"sceneId"%3A"3339"}&pdp_npi=2%40dis!EUR!!29.53!!!!!%4021032fa516590073288517248e3305!10000013762726105!rec 

 Θα χρειαστεί να διατηρήσουμε και τον παλιό διακόπτη ? Εχετε κάποιοι πει για παλιότερα sonoff και shelly αλλά σε συνδυασμό με ρελέ.  Με αυτον αποφεύγουμε το ρελέ ? 

Δεν θα έβαζα τέτοιου είδους κινεζιές για φορτία μέσα στον πίνακα, με καμία Παναγία!!! Ούτε καν Shelly Pro PM!!!
Η καλύτερη πρακτική  για εμένα είναι Shelly ΕΜ + ρελέ ισχύος, τα οποία θα ασφαλίζονται με ασφάλεια.

Εν τω μεταξύ τα κλιματιστικά, δεν νομίζω να είναι τόσο καλή πρακτική, να τα κάνεις on off από την γραμμή παροχής τους! Αργά ή γρήγορα φοβάμαι ότι θα σου αφήσουν στα χέρια πλακέτες/συμπιεστές κλπ... Καλύτερα με δικό τους wi fi controller Ή με κανένα https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html?from=catspan

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δεν θα έβαζα τέτοιου είδους κινεζιές για φορτία μέσα στον πίνακα ....  

Εν τω μεταξύ τα κλιματιστικά, δεν νομίζω να είναι τόσο καλή πρακτική, να τα κάνεις on off από την γραμμή παροχής τους 

Ξεκινάω απο το 2ο. Τα κλιματιστικά έχουν broadlink, η χρήση της συγκεκριμένης "κινεζιάς" θα είναι μόνο για το metering και την επιβεβαίωση του status  τους. Μετά μπορει να γίνουν πολλές ρουτίνες πάνω σε αυτό το δεδομένο.

Οσον αφορά το θερμοσίφωνο θα ασφαλιζεται κανονικά οπως είπα και θα υπάρχει και ο διακόπτης του ο συμβατικός. Αυτό το θέλω για αναμεσα σε αυτά να το βάλω. Αφού η ασφάλεια θα έπεται δεν βλέπω κάποιον κίνδυνο.

Επείσης διαφωνώ και με τον όρο κινεζιά .... οι κινέζοι έχουν εξαιρετική τεχνολογία ανάλογα τι πληρώνεις.  Τέτοιες κινεζιές έχουμε γεμίσει τα  smart σπίτια μας και τέτοιες μάρκες χρησιμοποιούν παντού οι κινέζοι και θα είχαν όλοι τους πάρει φωτιά αν ήταν τόσο επίφοβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tvkal είπε

Ξεκινάω απο το 2ο. Τα κλιματιστικά έχουν broadlink, η χρήση της συγκεκριμένης "κινεζιάς" θα είναι μόνο για το metering και την επιβεβαίωση του status  τους. Μετά μπορει να γίνουν πολλές ρουτίνες πάνω σε αυτό το δεδομένο.

Οσον αφορά το θερμοσίφωνο θα ασφαλιζεται κανονικά οπως είπα και θα υπάρχει και ο διακόπτης του ο συμβατικός. Αυτό το θέλω για αναμεσα σε αυτά να το βάλω. Αφού η ασφάλεια θα έπεται δεν βλέπω κάποιον κίνδυνο.

Επείσης διαφωνώ και με τον όρο κινεζιά .... οι κινέζοι έχουν εξαιρετική τεχνολογία ανάλογα τι πληρώνεις.  Τέτοιες κινεζιές έχουμε γεμίσει τα  smart σπίτια μας και τέτοιες μάρκες χρησιμοποιούν παντού οι κινέζοι και θα είχαν όλοι τους πάρει φωτιά αν ήταν τόσο επίφοβο. 

Ο όρος κινεζιά δεν αφορά τα προϊόντα κατασκευασμένα στην Κίνα, αλλά τα αμφίβολης ποιότητας προϊόντα κινέζικης προέλευσης. Αν ήταν για παράδειγμα ABB made in China, και έγραφε rated 20A load, δεν θα είχα κανέναν ενδοιασμό να το βάλω! Τώρα όχι! Προτιμώ το Shelly να βγάζει μια επαφή και να μετράει το φορτίο, και ένα ρελέ ισχύος να σηκώνει το φορτίο.

Τώρα συνδεσμολογικά που λες, η ασφάλεια είναι για να προστατεύσει το καλώδιο από υπερφόρτωση. Πχ το καλώδιο αντέχει 20Α, βάζουμε ασφάλεια 16Α ώστε αν το φορτίο μας παρουσιάσει κάποια βλάβη και αρχίσει και ζορίζει και τραβάει πολλά Αμπερ, ή αν πάει κάποιος και συνδέσει στην γραμμή 10 φορτία, η ασφάλεια να πέσει και να μην πάρουν φωτιά τα καλώδια. Το θέμα είναι λοιπόν, ότι αν αστοχήσει το Smart Relay, μέσα στον πίνακα και αρχίσει να πετάει σπίθες, είναι πολύ πιθανό η ασφάλεια να μην πέσει ή όταν θα πέσει λόγω βραχυκυκλώματος που θα ανεβάσει τα αμπέρ, να έχει γίνει ήδη ζημιά.
Και δεν τα εμπιστεύομαι, γιατί θα έχουν φορτίο, το οποίο θα είναι και συνεχόμενο...και βαρύ φορτίο όχι ένας φωτισμός ας πούμε...
Αυτός είναι ο ενδοιασμός μου με αυτά τα προϊόντα...τώρα από εκεί και πέρα αν θες, παίρνεις τα ρίσκα σου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εν τω μεταξύ τα κλιματιστικά, δεν νομίζω να είναι τόσο καλή πρακτική, να τα κάνεις on off από την γραμμή παροχής τους! Αργά ή γρήγορα φοβάμαι ότι θα σου αφήσουν στα χέρια πλακέτες/συμπιεστές κλπ... Καλύτερα με δικό τους wi fi controller Ή με κανένα https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html?from=catspan

Θα ήθελα να καταλάβω από που πηγάζει αυτή η φοβία ότι θα μείνουν στα χέρια πλακέτες/συμπιεστές. Δε το λέω με κοροϊδία, αλλά κυρίως για να καταλάβω. Αν την ώρα που δουλεύει το AC κοπεί το ρεύμα, θα το πάρεις στα χέρια; Πάντως γενικά πολλές φορές ο στόχος δεν είναι να ανοιγοκλείνεις το AC από κει, αλλά για να έχεις έναν τρόπο να μπορείς απομακρυσμένα να απομονώσεις το aircondition για τον οποιοδήποτε λόγο. Εννοείται ότι ο σωστός τρόπος χρήσης είναι μέσω της εφαρμογής του εκάστοτε κλιματιστικού ή του τηλεχειριστηρίου, αλλά δε βλέπω το λόγο να μη μπορείς να το απομονώσεις ή να το ενεργοποιήσεις από τον ενδιάμεσο διακόπτη, σαν να κλείνεις τον διακόπτη στον πίνακα δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, razkal είπε

σε περιβαλλον tuya, wifi πριζα με zigbee temperature sensor επικοινωνουν μεταξυ τους (μεσω του tuya app)?

ή να παω σε zigbee και για τις πριζες?

Επικοινωνούν και κάνεις και αυτοματισμούς σκηνές κτλ. Χρειάζεσαι ένα zigbee hub αν δεν έχεις.

Τι δυνατότητες έχει το κάθε πριζακι ή αισθητήρας εξαρτάται από τον κατασκευαστή κι όχι από την πλατφόρμα tuya. Έχω διαφορετικά και έχει το καθένα τα καλά του και τα στραβά του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...