Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanasis00 είπε

Θα ήθελα να καταλάβω από που πηγάζει αυτή η φοβία ότι θα μείνουν στα χέρια πλακέτες/συμπιεστές. Δε το λέω με κοροϊδία, αλλά κυρίως για να καταλάβω. Αν την ώρα που δουλεύει το AC κοπεί το ρεύμα, θα το πάρεις στα χέρια; Πάντως γενικά πολλές φορές ο στόχος δεν είναι να ανοιγοκλείνεις το AC από κει, αλλά για να έχεις έναν τρόπο να μπορείς απομακρυσμένα να απομονώσεις το aircondition για τον οποιοδήποτε λόγο. Εννοείται ότι ο σωστός τρόπος χρήσης είναι μέσω της εφαρμογής του εκάστοτε κλιματιστικού ή του τηλεχειριστηρίου, αλλά δε βλέπω το λόγο να μη μπορείς να το απομονώσεις ή να το ενεργοποιήσεις από τον ενδιάμεσο διακόπτη, σαν να κλείνεις τον διακόπτη στον πίνακα δηλαδή.

Οταν κλείνεις το inverter aircondition θα έχεις προσέξει οτι η εξωτερική μονάδα εξακολουθεί να δουλεύει για μερικά δευτερόλεπτα. Ε, αυτά τα δευτερόλεπτα καταναλώνει ενέργεια και αν το έχεις κόψει απο το ρεύμα του δεν μπορει να δουλέψει και να αποβάλει υγρασία και μούχλες.  Οταν δεν δουλέψει καταστρέφεται ο συμπειστής κυρίως αλλά και η πλακέττα που δεν αποφορτίζει το ρεύμα της ομαλά. Δυο φορές μου έχει τύχει να νομίζω οτι το κλιματιστικό καταστράφηκε αλλά ήθελε reset πολύ απλά γιατί είχαν προηγηθεί δικοπές ρεύματος και προφανώς κατέγραψε το σφάλμα της απενεργοποιήσης του.   

Εγώ  τον συγκριμένο διακόπτη του πίνακα που ανέφερα τον θέλω μονο για την καταγραφή του ρεύματος και όχι για το hard on - off του κλιματιστικού. 

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
1 ώρα πριν, tvkal είπε

Οταν κλείνεις το inverter aircondition θα έχεις προσέξει οτι η εξωτερική μονάδα εξακολουθεί να δουλεύει για μερικά δευτερόλεπτα. Ε, αυτά τα δευτερόλεπτα καταναλώνει ενέργεια και αν το έχεις κόψει απο το ρεύμα του δεν μπορει να δουλέψει και να αποβάλει υγρασία και μούχλες.  Οταν δεν δουλέψει καταστρέφεται ο συμπειστής κυρίως αλλά και η πλακέττα που δεν αποφορτίζει το ρεύμα της ομαλά. Δυο φορές μου έχει τύχει να νομίζω οτι το κλιματιστικό καταστράφηκε αλλά ήθελε reset πολύ απλά γιατί είχαν προηγηθεί δικοπές ρεύματος και προφανώς κατέγραψε το σφάλμα της απενεργοποιήσης του.   

Εγώ  τον συγκριμένο διακόπτη του πίνακα που ανέφερα τον θέλω μονο για την καταγραφή του ρεύματος και όχι για το hard on - off του κλιματιστικού. 

Shelly em θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Shelly em θες

Απλά ήθελα να αποφύγω άλλη μια εφαρμογή και προτιμούσα ewelink αν υπάρχει κάτι που να μπαίνει στον πίνακα χωρίς όγκο αλλά και να ειναι προσβάσιμος ο χειρισμός του.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, tvkal είπε

Απλά ήθελα να αποφύγω άλλη μια εφαρμογή και προτιμούσα ewelink αν υπάρχει κάτι που να μπαίνει στον πίνακα χωρίς όγκο αλλά και να ειναι προσβάσιμος ο χειρισμός του.  

Μα δεν θες να χειριστεις κατι απλα καταναλωση θα μετραει και απο αυτο θα ξερει αν δουλευει το ac ή οχι και τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Μα δεν θες να χειριστεις κατι απλα καταναλωση θα μετραει και απο αυτο θα ξερει αν δουλευει το ac ή οχι και τελος

Και θέλεις να δεις αυτό δηλαδή αν δουλευει το a/c ή οχι και ανοιγεις και την shelly εφαρμογή αυτή ενω έχεις ανοικτή και την ewelink (20+ συσκευές), και την ezviz (4 κάμερες), και την broadlink (4 hubs και 10 συσκευές) ....  ειναι πολλά ήδη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tvkal είπε

Και θέλεις να δεις αυτό δηλαδή αν δουλευει το a/c ή οχι και ανοιγεις και την shelly εφαρμογή αυτή ενω έχεις ανοικτή και την ewelink (20+ συσκευές), και την ezviz (4 κάμερες), και την broadlink (4 hubs και 10 συσκευές) ....  ειναι πολλά ήδη 

Αυτο που καταλαβαίνω από τα ζητούμενα σου, είναι ότι βασικά χρειάζεσαι το home assistant ή παρόμοιο να τα έχεις όλα εκεί και να ξεμπερδεύεις. νομίζω ότι αργά η γρήγορα εκεί θα καταλήξεις.

αν θελεις να βλέπεις αν είναι ανοιχτό το ac θα μπορούσες να βάλεις έναν αισθητηρα πόρτας στις γρίλιες που να συνεργάζεται με αυτά που έχεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, tvkal είπε

Και θέλεις να δεις αυτό δηλαδή αν δουλευει το a/c ή οχι και ανοιγεις και την shelly εφαρμογή αυτή ενω έχεις ανοικτή και την ewelink (20+ συσκευές), και την ezviz (4 κάμερες), και την broadlink (4 hubs και 10 συσκευές) ....  ειναι πολλά ήδη 

Τοτε οπως γραψε ο @userAnon αλλα και οπως σου εχουμε γραψει και παλαιοτερα, HA και καθαρισες. Οχι οτι θα το κανεις αλλα νταξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Τοτε οπως γραψε ο @userAnon αλλα και οπως σου εχουμε γραψει και παλαιοτερα, HA και καθαρισες. Οχι οτι θα το κανεις αλλα νταξει

Γι αυτό και επιμένω σε ewelink. Μονόδρομος πλέον. Λιγο-πολύ κάθε πλατφόρμα καλύπτει κάθε ανάγκη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, tvkal είπε

Γι αυτό και επιμένω σε ewelink. Μονόδρομος πλέον. Λιγο-πολύ κάθε πλατφόρμα καλύπτει κάθε ανάγκη. 

και μετα εχεις το ΗΑ που καλυπτει τα παντα.. Ηδη εχεις 2-3 εφαρμογες οι οποιες αρκετα ευκολα γινονται 1 με πολλες περισσότερες δυνατοτητες.

Τ eWelink , και οτιδηποτε αντιστοιχο του, δεν ειναι μονοδρομς γιατι πολυ απλα σε δεσμευει σε επιλογες, συνδυασμους και δυνατοτητες. Αν κατι δεν το βγαζει η eWelink τι κανεις; νεα εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, tvkal είπε

Γι αυτό και επιμένω σε ewelink. Μονόδρομος πλέον. Λιγο-πολύ κάθε πλατφόρμα καλύπτει κάθε ανάγκη. 

Βάζεις homeassistant και δεν μπλέκεις με μονόδρομους και με λοιπά αδιέξοδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΑ και ολα μεσα νοικοκυρεμένα. Επίσης ολα zigbee να κανουν relay το ενα με το άλλο να μην υπάρχουν τρύπες στα σήματα αλλα και να μην καταλαμβάνεις άσκοπα IP.

Aν υπάρχουν υφιστάμενες έξυπνες συσκευές, μέσα και αυτές στο ΗΑ, όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει.

Τhis is the way.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

5 ώρες πριν, userAnon είπε

...βασικά χρειάζεσαι το home assistant ή παρόμοιο να τα έχεις όλα εκεί και να ξεμπερδεύεις....

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

και μετα εχεις το ΗΑ που καλυπτει τα παντα....

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Βάζεις homeassistant και δεν μπλέκεις με μονόδρομους και με λοιπά αδιέξοδα.

3 ώρες πριν, Vagosman είπε

ΗΑ και ολα μεσα νοικοκυρεμένα. ...το ΗΑ, όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει. 

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

οπως σου εχουμε γραψει και παλαιοτερα, HA και καθαρισες. Οχι οτι θα το κανεις αλλα νταξει

 

Δεν ενδιαφέρομαι για home assistant !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 λεπτά πριν, tvkal είπε

 

 

Δεν ενδιαφέρομαι για home assistant !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   Ευχαριστώ. 

Αφού δεν θες να ακούσεις και στο τέλος θα κάνεις ότι θέλεις τι ρωτάς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tvkal είπε

Θέλω να το ανανεώσω τον ηλεκτρολογικό πινακα μου 25ετίας και θα έρθει ο ηλεκτρολόγος να βάλει νέο.   Σε σχέση με τα παραπάνω και εφόσον θέλουμε έναν διακόπτη που να κάνει ON-OFF και μέτρηση κατανάλωσης για χρήση κλιματιστικών αλλά και έναν ακόμη για θερμοσιφωνο (με διατήρηση των κλασικων ασφαλειών του πινακα και στις 2 περιπτώσεις) μπορούμε να βάλουμε ΚΑΙ αυτόν πριν τις ασφάλειες ?  https://www.aliexpress.com/item/4001049392257.html

 Θα χρειαστεί να διατηρήσουμε και τον παλιό διακόπτη ? Εχετε κάποιοι πει για παλιότερα sonoff και shelly αλλά σε συνδυασμό με ρελέ.  Με αυτον αποφεύγουμε το ρελέ ? 

Απλά ήθελα να αποφύγω άλλη μια εφαρμογή και προτιμούσα ewelink αν υπάρχει κάτι που να μπαίνει στον πίνακα χωρίς όγκο αλλά και να ειναι προσβάσιμος ο χειρισμός του.  

Ρώτησα πολύ συγκεκριμένο πράγμα. Μάλλον εσυ απάντησες για άλλο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tvkal είπε

Ρώτησα πολύ συγκεκριμένο πράγμα. Μάλλον εσυ απάντησες για άλλο θέμα. 

Ότι και να κάνεις στο τέλος, θα απέφευγα την απενεργοποίηση των κλιματιστικών από το ρεύμα. Υπάρχουν λύσεις όπως WiFi remotes με υπέρυθρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...