Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ότι και να κάνεις στο τέλος, θα απέφευγα την απενεργοποίηση των κλιματιστικών από το ρεύμα. Υπάρχουν λύσεις όπως WiFi remotes με υπέρυθρες.

Τα κλιματιστικά έχουν broadlink. Το είπα αυτό παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, tvkal είπε

Δεν ενδιαφέρομαι για home assistant !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   Ευχαριστώ. 

Δεν ξέρεις τι χάνεις!!! Αλλά όπως την βρίσκει κανείς :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tvkal είπε

Και θέλεις να δεις αυτό δηλαδή αν δουλευει το a/c ή οχι και ανοιγεις και την shelly εφαρμογή αυτή ενω έχεις ανοικτή και την ewelink (20+ συσκευές), και την ezviz (4 κάμερες), και την broadlink (4 hubs και 10 συσκευές) ....  ειναι πολλά ήδη 

Κάτι άσχετο με το θέμα. 

Πες μου την γνώμη σου για τις ezviz κάμερες που έχεις. 

Έχω δύο xiaomi και σκέφτομαι να τις αλλάξω και είμαι ανάμεσα σε eufy και ezviz. 

Ευχαριστώ. 

Αν θες στείλε και πμ

9 ώρες πριν, tvkal είπε

Και θέλεις να δεις αυτό δηλαδή αν δουλευει το a/c ή οχι και ανοιγεις και την shelly εφαρμογή αυτή ενω έχεις ανοικτή και την ewelink (20+ συσκευές), και την ezviz (4 κάμερες), και την broadlink (4 hubs και 10 συσκευές) ....  ειναι πολλά ήδη 

Κάτι άσχετο με το θέμα. 

Πες μου την γνώμη σου για τις ezviz κάμερες που έχεις. 

Έχω δύο xiaomi και σκέφτομαι να τις αλλάξω και είμαι ανάμεσα σε eufy και ezviz. 

Ευχαριστώ. 

Αν θες στείλε και πμ

Επεξ/σία από nik187
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορώ γιατι δεν μετονομάζετε τη σελίδα σε home assistant ή δεν ξέρω τι άλλο

ή γιατι δεν φτιάχετε μια άλλη να τα λέτε εκεί και να αφήσετε εμάς τους αμόρφωτους να ασχολιόμαστε με τις κινεζιές. 

1 ώρα πριν, nik187 είπε

Κάτι άσχετο με το θέμα. 

Πες μου την γνώμη σου για τις ezviz κάμερες που έχεις. 

Έχω δύο xiaomi και σκέφτομαι να τις αλλάξω και είμαι ανάμεσα σε eufy και ezviz. 

Ευχαριστώ. 

Κατα τη γνώμη μου ειναι κορυφαίες κάμερες - θυγατρική της HKvision. Αν διαβάσεις σε amazon και skroutz θα δεις κριτικές και θα καταλάβεις. Ξεκίνησα με την πρώτη πριν 3 χρόνια και τώρα έχω 4.  Μοντέλο  ezviz C3 ή Husky https://www.skroutz.gr/s/16418115/Ezviz-CS-CV310-A0-3B1WFR-IP-Κάμερα-Παρακολούθησης-Wi-Fi-HD-Αδιάβροχη-με-Αμφίδρομη-Επικοινωνία.html

έχουν πάει στα 80 ευρώ βλέπω αλλά πριν 5-10 μήνες τις έβρισκες και με τιμή από τα 55 μέχρι και 35 ευρώ σε προσφορά πχ black friday.  Ξεκίνησα σαν wifi αλλά μετά για να μην επιβαρύνω άλλο το wifi τις έκανα πανεύκολα ενσύρματες με ethernet cat6 καλώδιο (πάμφθηνο και αυτό και γλυτώνεις επιβάρυνση wifi και αποσυνδέσεις ). Αντοχή σε βροχή-αέρα, τις έχω πλήρως εκτεθειμένες αλλά δεν καταλαβαίνουν τίποτα, πολύ καλή εικόνα ιδίως κοντά, λιγες αποσυνδέσεις, καλό wifi παρότι τις έχω μακρυά απο το ρούτερ, αρκετές ευκολίες πχ χειροκίνητο αλάρμ, ειδοποιήσεις, σειρήνα κλπ, μεγάφωνο, μέτριο software στο pc, καλύτερο στο smartphone. Η γνώμη μου είναι οτι δεν θα το μετανοιώσεις. Πάρε και ένα ηλεκτρολογικό κουτάκι να βάλεις μέσα τις συνδέσεις της και αυτό αν σε παίρνει  https://www.skroutz.gr/s/10524595/TP-LINK-TL-SF1008D-v8-Unmanaged-L2-Switch-με-8-Θύρες-Ethernet.html  και τις κρεμάς επάνω  στο switch με καλώδιο ethernet και μετά κατευθείαν σε μια θέση στο ρούτερ σου.   

Επεξ/σία από tvkal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mechpanos είπε

Δεν ξέρεις τι χάνεις!!! Αλλά όπως την βρίσκει κανείς :)

 

Ακουγεται ενδιαφέρον.

Υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά.

Έχω μαζέψει στο κινητό 4-5 εφαρμογές και είναι χρονοβόρο πολλές φορές και μπέρδεμα. 

Απ'οτι κατάλαβα θα χρειαστώ ένα raspberry pi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, nik187 είπε

Ακουγεται ενδιαφέρον.

Υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά.

Έχω μαζέψει στο κινητό 4-5 εφαρμογές και είναι χρονοβόρο πολλές φορές και μπέρδεμα. 

Απ'οτι κατάλαβα θα χρειαστώ ένα raspberry pi

RPi, Καποιο παλιο λαποπ, υπολογιστη κλπ. Αν θες νομιζω μπορεις να το στησεις και σε VM για να δεις τι και πως. Φανταζομαι για VM οτι απλα κατεβαζεις το ISo δημιουργεις το VM και το κανεις εγκατασταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tvkal είπε

ή γιατι δεν φτιάχετε μια άλλη να τα λέτε εκεί και να αφήσετε εμάς τους αμόρφωτους να ασχολιόμαστε με τις κινεζιές. 

Έχουμε φτιάξει. Αλλά σας λυπόμαστε και δεν θέλουμε να σας βλέπουμε να ταλαιπωριόσαστε μωρέ...

 

24 λεπτά πριν, nik187 είπε

Ακουγεται ενδιαφέρον.

Υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά.

Έχω μαζέψει στο κινητό 4-5 εφαρμογές και είναι χρονοβόρο πολλές φορές και μπέρδεμα. 

Απ'οτι κατάλαβα θα χρειαστώ ένα raspberry pi

Οδηγός στα Ελληνικά δεν ξέρω αν υπάρχει, λίγα αγγλικά θα τα χρειαστείς έτσι κι αλλιώς για να σετάρεις τις διάφορες συσκευές. Και να υπάρχει, το πιο πιθανό είναι να μην είναι επικαιροποιημένος καθώς γίνεται όλο και πιο απλό στο σετάρισμα και την λειτουργία. Υπάρχει όμως το αντίστοιχο thread εδώ:

ότι βοήθεια χρειαστείς θα την βρεις.

Χρειάζεσαι είτε ένα raspberry pi ή αντίστοιχο, είτε οποιοδήποτε διαθέσιμο pc που να είναι ανοιχτό συνέχεια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Έχουμε φτιάξει. Αλλά σας λυπόμαστε και δεν θέλουμε να σας βλέπουμε να ταλαιπωριόσαστε μωρέ...

 

Οδηγός στα Ελληνικά δεν ξέρω αν υπάρχει, λίγα αγγλικά θα τα χρειαστείς έτσι κι αλλιώς για να σετάρεις τις διάφορες συσκευές. Και να υπάρχει, το πιο πιθανό είναι να μην είναι επικαιροποιημένος καθώς γίνεται όλο και πιο απλό στο σετάρισμα και την λειτουργία. Υπάρχει όμως το αντίστοιχο thread εδώ:

ότι βοήθεια χρειαστείς θα την βρεις.

Χρειάζεσαι είτε ένα raspberry pi ή αντίστοιχο, είτε οποιοδήποτε διαθέσιμο pc που να είναι ανοιχτό συνέχεια.

 

Ωραία θα μπω να διαβάσω. 

Pc δεν υπάρχει για αυτή την δουλειά. 

Το να δώσω κάποια χρήματα για να στήσω κάτι καλό δεν είναι πρόβλημα. 

Απ'οτι βλέπω δεν θέλει και πολλά. 

Η συνδεση απο το internet που έχω είναι 100/10 fiber ,είμαι οκ;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, nik187 είπε

Ωραία θα μπω να διαβάσω. 

Pc δεν υπάρχει για αυτή την δουλειά. 

Το να δώσω κάποια χρήματα για να στήσω κάτι καλό δεν είναι πρόβλημα. 

Απ'οτι βλέπω δεν θέλει και πολλά. 

Η συνδεση απο το internet που έχω είναι 100/10 fiber ,είμαι οκ;

Ευχαριστώ 

Ναι! Δεν ειναι μεγαλες οι απαιτησεις γιατι δεν εχει και πολλα που πρεπει να "μεταφερει". 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tvkal είπε

Απορώ γιατι δεν μετονομάζετε τη σελίδα σε home assistant ή δεν ξέρω τι άλλο

ή γιατι δεν φτιάχετε μια άλλη να τα λέτε εκεί και να αφήσετε εμάς τους αμόρφωτους να ασχολιόμαστε με τις κινεζιές.

Ελα μην στριτζωνεις,ολοι εδω να βοηθησουν θελουν (νομιζω...).Και μην θεωρεις το HA καμια πλατφορμα δυσκολη ή κατι το ιδιαιτερο.Ειναι  ευρεως διαδεδομενη γιατι ειναι απλοικη και ευκολη,χωρις γνωσεις προγραμματισμου κανεις απλους αυτοματισμους με γκατζετακια,με κυριο πλεονεκτημα οτι ειναι local και συγκεντρωτικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/7/2022 στις 8:36 ΠΜ, nik187 είπε

Ακουγεται ενδιαφέρον.

Υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά.

Έχω μαζέψει στο κινητό 4-5 εφαρμογές και είναι χρονοβόρο πολλές φορές και μπέρδεμα. 

Απ'οτι κατάλαβα θα χρειαστώ ένα raspberry pi

Αν τις 4-5 εφαρμογές τις χρησιμοποιείς απλά για να ανοιγοκλείνεις φώτα/πρίζες/συσκευές, χωρίς περίπλοκα σενάρια αυτοματισμών και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις, ενδεχομένως να καλύπτεσαι και από το Google Home, δίχως να χρειαστεί να μπεις σε έξοδα, καθώς το εγκαθιστάς απλά στο κινητό σου. Βασική προϋπόθεση να το υποστηρίζουν οι smart συσκευές σου, αν και πλέον οι περισσότερες είναι συμβατές. Διαφορετικής φιλοσοφίας συγκριτικά με το Home Assistant, καθώς στο τελευταίο μπορείς να παίξεις, αν θέλεις, μόνο στο τοπικό δίκτυο, με ό,τι συνεπάγεται αυτό για την ιδιωτικότητα, ενώ έχεις και άπειρη ελευθερία σεναρίων και αυτοματισμών, επενδύοντας βέβαια σε χρόνο και διάβασμα για να αποκτήσεις τις ανάλογες γνώσεις προσθήκης και ρύθμισης της κάθε συσκευής (ειδικά εφόσον δεν υπάρχει έτοιμο integration).
Αντίθετα στο Google Home συμβιβάζεσαι με την ιδέα ότι δίνεις πρόσβαση στη Google και σε αυτά τα δεδομένα σου και, αντί να χρησιμοποιήσεις την κάθε ξεχωριστή smart εφαρμογή για να επικοινωνήσεις με τον server, χρησιμοποιείς την Google σαν μεσάζοντα. Η προσθήκη των συσκευών γίνεται εύκολα, ενώ έχεις και τη δυνατότητα να δώσεις φωνητικές εντολές (στα αγγλικά) στη Google Assistant (που επίσης εγκαθιστάς στο κινητό, αν δεν είναι προεγκατεστημένη), για να ανάψει/σβήσει φώτα/συσκευές άμεσα ή μετά από κάποια ώρα, να αυξομειώσει τη φωτεινότητα κτλ. 

Το προτείνω σαν εναλλακτική λύση, μιας και τα Raspberry Pi τελευταία έχουν γίνει δυσεύρετα κι έχουν ανεβεί αρκετά οι τιμές τους.

Επεξ/σία από Vista32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vista32 είπε

Αν τις 4-5 εφαρμογές τις χρησιμοποιείς απλά για να ανοιγοκλείνεις φώτα/πρίζες/συσκευές, χωρίς περίπλοκα σενάρια αυτοματισμών και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις, ενδεχομένως να καλύπτεσαι και από το Google Home, δίχως να χρειαστεί να μπεις σε έξοδα, καθώς το εγκαθιστάς απλά στο κινητό σου. Βασική προϋπόθεση να το υποστηρίζουν οι smart συσκευές σου, αν και πλέον οι περισσότερες είναι συμβατές. Διαφορετικής φιλοσοφίας συγκριτικά με το Home Assistant, καθώς στο τελευταίο μπορείς να παίξεις, αν θέλεις, μόνο στο τοπικό δίκτυο, με ό,τι συνεπάγεται αυτό για την ιδιωτικότητα, ενώ έχεις και άπειρη ελευθερία σεναρίων και αυτοματισμών, επενδύοντας βέβαια σε χρόνο και διάβασμα για να αποκτήσεις τις ανάλογες γνώσεις προσθήκης και ρύθμισης της κάθε συσκευής (ειδικά εφόσον δεν υπάρχει έτοιμο integration).
Αντίθετα στο Google Home συμβιβάζεσαι με την ιδέα ότι δίνεις πρόσβαση στη Google και σε αυτά τα δεδομένα σου και, αντί να χρησιμοποιήσεις την κάθε ξεχωριστή smart εφαρμογή για να επικοινωνήσεις με τον server, χρησιμοποιείς την Google σαν μεσάζοντα. Η προσθήκη των συσκευών γίνεται εύκολα, ενώ έχεις και τη δυνατότητα να δώσεις φωνητικές εντολές (στα αγγλικά) στη Google Assistant (που επίσης εγκαθιστάς στο κινητό, αν δεν είναι προεγκατεστημένη), για να ανάψει/σβήσει φώτα/συσκευές άμεσα ή μετά από κάποια ώρα, να αυξομειώσει τη φωτεινότητα κτλ. 

Το προτείνω σαν εναλλακτική λύση, μιας και τα Raspberry Pi τελευταία έχουν γίνει δυσεύρετα κι έχουν ανεβεί αρκετά οι τιμές τους.

Η αλήθεια είναι ότι δεν χρησιμοποιώ περίπλοκα σενάρια αυτοματισμών και δεν εχω  ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Απλά προς το παρόν θα ήθελα να τα έχω κάπου όλα μαζί νοικοκυρεμενα.

Θα το δω και αυτό. 

Για το Google home χρειάζεται να αγοράσω κάποια συσκευή η απλά εγκαθιστώ την εφαρμογή από το μάρκετ. 

Ευχαριστώ πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, nik187 είπε

Για το Google home χρειάζεται να αγοράσω κάποια συσκευή η απλά εγκαθιστώ την εφαρμογή από το μάρκετ. 

 

Απλα κατεβαζεις την εφαρμογη. Το θεμα ειναι οτι εκει παιζουν ολα δικτυακα και επισης πρεπει η συσκευη σου να υποστηριζει Google Home για να δουλεψει εκει.


Για μενα κανε μια δοκιμη ΗΑ σε VM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Απλα κατεβαζεις την εφαρμογη. Το θεμα ειναι οτι εκει παιζουν ολα δικτυακα και επισης πρεπει η συσκευη σου να υποστηριζει Google Home για να δουλεψει εκει.


Για μενα κανε μια δοκιμη ΗΑ σε VM

Η συσκευή μου υποστηρίζει Google Home. 

Απλά τώρα μου μπήκε η ιδέα του smart Home, διαβάζω να δω τι θα με βολέψει περισσότερο για αυτά που θέλω. 

Εννοείται ότι θα δοκιμάσω HA

Αν πάω σε HA τι άλλες επιλογές έχω σε μηχάνημα εκτός του RPI. 

Ανάμεσα σε

RPI 

Gigabyte Brix BMCE-5105

Intel NUC 11 Essential Kit NUC11ATKC4 Barebone (Celeron Quad Core-N5105)

τι με προτείνεις, η μήπως κάποιο άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...