Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το booster έχει 3 ΙΡ. Μία για την DSL σύνδεση, άλλη για την LTE και τέλος του Bind server μέσω της οποίας βγαίνεις στο διαδίκτυο. Στην τελευταία πρέπει να ανοίξεις τις πόρτες που θέλεις.

Πιθανόν να είσαι πίσω από SGNAT, οπότε δεν γίνεται τίποτα εκτός αν πάρεις τηλέφωνο και ζητήσεις να σε βγάλουν ώστε να πάρεις κανονική δημόσια ΙΡ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, aris.04 είπε

Καλησπέρα,

Έχει δοκιμάσει κανένας να κάνει port forward με το ρουτερ της Cosmote το Home speed booster στο Home Assistant?

Προσπαθώ να καταλάβω αν μπλοκάρει το ρουτερ την πόρτα 443 και 8123 ή έχει κάποιο θέμα το Home Assistant στο Raspberry...

 

εγω που ειχα αντιστοιχο θεμα με την βονταφον, βρηκα οτι η public ip ειναι πισω απο cg-nat και δεν γινεται να κανεις port forward. μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια μου ειπα οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα. για την κοσμοτε δεν ξερω. παρε ενα τηλ και ρωτα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, themis_17 είπε

εγω που ειχα αντιστοιχο θεμα με την βονταφον, βρηκα οτι η public ip ειναι πισω απο cg-nat και δεν γινεται να κανεις port forward. μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια μου ειπα οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα. για την κοσμοτε δεν ξερω. παρε ενα τηλ και ρωτα τους.

απαιτείς να σε βγάλουν απο cgnat λέγοντας ότι έχεις συστήματα συναγερμού και σου δημιουργούνε σοβαρά προβλήματα με τις κάμερες κτην εξωτερικη πρόσβαση κ μπλα μπλα , μια χαρα μπορουν..

η Cosmote σε βγάζει άμεσα χωρις μα μου σου του

 

βεβαια ειναι τυχαίο μπορει σε επόμενη επανεκινηση να ξαναμπείς σε cgnat οπως κ αν είσαι σε cgnat να βγεις

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sndev είπε

απαιτείς να σε βγάλουν απο cgnat λέγοντας ότι έχεις συστήματα συναγερμού και σου δημιουργούνε σοβαρά προβλήματα με τις κάμερες κτην εξωτερικη πρόσβαση κ μπλα μπλα , μια χαρα μπορουν..

η Cosmote σε βγάζει άμεσα χωρις μα μου σου του

 

βεβαια ειναι τυχαίο μπορει σε επόμενη επανεκινηση να ξαναμπείς σε cgnat οπως κ αν είσαι σε cgnat να βγεις

η vodafone δεν σε βγαζει. εγγυημενα. η γυναικα μου δουλευει στην vodafone. σου προτεινουν να αγορασεις το πακετο giga wifi home το οποιο εχει τρελες χρεωσεις.  το δικο μου προγραμμα στο κινητο που εχω απεριοριστα ντατα δεν σε βγαζουν απο cgnat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους, εμένα μου μπήκε καλά, καθώς κατάφερα να ενσωματώσω ένα Shelly Uni σε μια dumb συσκευή (έναν αφυγραντήρα), με αναπάντεχη επιτυχία.

tl;dr: το shelly uni δεν είναι πολύ δύσκολο και τα σπάει (+ μια ερώτηση στο τέλος)

Ως εντελώς ερασιτέχνης σε κάθε τι ηλεκτρονικό, μου φαινόταν βουνό η όλη διαδικασία, αλλά τελικά αποδείχτηκε αρκετά πιο εύκολη στην πράξη: έπιασα πολύμετρο και εντόπισα στην πλακέτα  1) ποιά επαφή δίνει σταθερά τάση για να δώσω ρεύμα στο uni, 2) ποιες επαφές αλλάζουν τάση όταν αλλάζουν τα states που θέλω να παρακολουθώ (on/off, και αν γέμισε ο κάδος με νερό) και 3) πως θα μπορέσω να προσομοιώσω το πάτημα του on-off με τις εξόδους του uni, οι οποίες πολύ βολικά είναι dry contact (επειδή ο συγκεκριμένος έχει capacitive κουμπιά, έπρεπε να βρω την έξοδο του IC που διαβάζει τα κουμπιά και να παρεμβω εκεί). 

Δοκίμασα, κόλλησα, και δούλεψε χωρίς παρατράγουδα, και έχω πλέον smart αφυγραντήρα :)

Θα μπορούσα να προσθέσω και αισθητήρα υγρασίας στο uni για να ειναι self contained, αλλα έχω υγρόμετρα σε κάθε δωμάτιο και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να πάρω μέτρηση και από το μηχάνημα.

Στην home assistant μεριά τώρα, έφτιαξα ένα template switch, για να παρακολουθώ το state του από το on/off input, και να τον ανοιγοκλείνω κάνοντας ένα γρήγορο κλείσιμο και άνοιγμα του relay του uni (προσωμοίωση push button δηλαδή).

Έπειτα χρησιμοποίησα τον generic hygrostat για να μπορώ να θέτω στόχο υγρασίας και να ανοιγοκλείνει κατα βούληση τον αφυγραντήρα βάσει των μετρήσεων που παίρνω από τα διάφορα υγρόμετρα του σπιτιού.

Το πρόβλημα τώρα: Θέλω να έχω τον έλεγχο και από τον ίδιο τον αφυγραντήρα - να μπορώ να τον ανοίγω ή να τον κλείνω από το κουμπί του. Όμως όταν το κάνω αυτό, δεν αλλάζει το state του υγροστάτη. Αν δηλαδή τον έχω ανοίξει από το ΗΑ με στόχο το 55%, τον κλείσω κάποια στιγμή από το κουμπί του, και η υγρασία ανέβει, ο υγροστάτης θα δώσει εντολή να ξανανοίξει. Πράγμα απολύτως λογικό ως αρχή λειτουργίας, αλλα όχι επιθυμητό στην πράξη - θέλω το κλείσιμο απο το κουμπί να είναι final.

Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: πως μπορώ να διαχωρίσω το manual πάτημα (το template switch άλλαξε state γιατί άλλαξε ενας binary sensor) με το μέσω-ΗΑ-πάτημα (το template switch προκάλεσε το άνοιξε/κλεισε ένός relay και μετά άλλαξε state επειδή άλλαξε ο ίδιος binary sensor).

Η ιδέα μου μέχρι στιγμής είναι μετά την ενεργοποίηση του relay, να γίνεται για λίγο enabled ένας helper, ωστε όταν αλλάξει state το switch με ενεργοποιημένο τον helper να ξέρω ότι ή αλλαγή προήλθε από το ΗΑ, και όχι από χέρι στο κουμπί.
Δε μου αρέσει πολύ σαν λύση, αφήνει ενδεχόμενα για race conditions, αλλά δε μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο να συνδέσω την αλλαγή του switch state με αυτά που προηγήθηκαν της αλλαγής. Αν έχει κανείς καμιά άλλη ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, themis_17 είπε

η vodafone δεν σε βγαζει. εγγυημενα. η γυναικα μου δουλευει στην vodafone. σου προτεινουν να αγορασεις το πακετο giga wifi home το οποιο εχει τρελες χρεωσεις.  το δικο μου προγραμμα στο κινητο που εχω απεριοριστα ντατα δεν σε βγαζουν απο cgnat.

Εσύ αναφέρεσαι σε σύνδεση κινητής (όπου όλοι πάροχοι κάνουν το ίδιο), ενώ ο φίλος σε σταθερή όπου μια χαρά σε βγάζει η Vodafone από CGNAT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλησα με COSMOTE και μου είπαν ότι είμαι ήδη εκτός από CGNAT.. Μπορώ να το επαληθεύσω κάπως;

Άρα κάτι σετάρω λάθος στο ρούτερ ή στο Home Assistant στο raspberry ...

Έτσι σετάρω το ρουτερ. Έχω δοκιμάσει και με 8123 στο internal port είναι παλιά φωτογραφία την ανεβάζω για references. 

EDD0911E-9C8F-48C6-AA6B-5FF01EB7101B.png.e205831f61662dd5562ff333be642f44.png

Επεξ/σία από aris.04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, aris.04 είπε

Μίλησα με COSMOTE και μου είπαν ότι είμαι ήδη εκτός από CGNAT.. Μπορώ να το επαληθεύσω κάπως;

Άρα κάτι σετάρω λάθος στο ρούτερ ή στο Home Assistant στο raspberry ...

Έτσι σετάρω το ρουτερ. Έχω δοκιμάσει και με 8123 στο internal port είναι παλιά φωτογραφία την ανεβάζω για references. 

EDD0911E-9C8F-48C6-AA6B-5FF01EB7101B.png.e205831f61662dd5562ff333be642f44.png

αν δεν κανω λαθος στο internal θελει 8123 8123 και στο external source ip 0.0.0.0 0.0.0.0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8123 θέλει εφόσον δεν έχει αλλαχθεί αυτή που ακούει ο ΗΑ.

Για να δεις αν είσαι πίσω από CGNAT κοιτάς ποια ΙΡ δείχνει στην σύνδεση ο Router και την αντιπαραβάλεις με αυτή που θα σου δείξει εδώ. Πρέπει να είναι ίδιες, διαφορετικά είσαι πίσω από ΝΑΤ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

8123 θέλει εφόσον δεν έχει αλλαχθεί αυτή που ακούει ο ΗΑ.

Για να δεις αν είσαι πίσω από CGNAT κοιτάς ποια ΙΡ δείχνει στην σύνδεση ο Router και την αντιπαραβάλεις με αυτή που θα σου δείξει εδώ. Πρέπει να είναι ίδιες, διαφορετικά είσαι πίσω από ΝΑΤ.

ή αλλιώς οπως μου ειπε ενας φιλος εδω στο χωριο :

You can check whether you’re on a CGN network by visiting a Web site such as ipaddress.com or whatsmyip.com and comparing the IP address listed to the public/WAN IP address assigned to your Internet gateway. To find your gateway’s public IP address, check the status page in the administrative interface. If the two IP addresses differ, you’re likely on a CGN network. If so, you will have trouble establishing Screens connections to the network in question, but it may be possible to request a static IP address from your ISP to avoid connectivity issues.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Spect~ είπε

αν δεν κανω λαθος στο internal θελει 8123 8123 και στο external source ip 0.0.0.0 0.0.0.0

Δοκίμασα και με 8123 και τίποτα. Στο external source ip μου βγάζει invalid όταν βάζω 0.0.0.0 0.0.0.0...

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

8123 θέλει εφόσον δεν έχει αλλαχθεί αυτή που ακούει ο ΗΑ.

Για να δεις αν είσαι πίσω από CGNAT κοιτάς ποια ΙΡ δείχνει στην σύνδεση ο Router και την αντιπαραβάλεις με αυτή που θα σου δείξει εδώ. Πρέπει να είναι ίδιες, διαφορετικά είσαι πίσω από ΝΑΤ.

18 λεπτά πριν, themis_17 είπε

ή αλλιώς οπως μου ειπε ενας φιλος εδω στο χωριο :

You can check whether you’re on a CGN network by visiting a Web site such as ipaddress.com or whatsmyip.com and comparing the IP address listed to the public/WAN IP address assigned to your Internet gateway. To find your gateway’s public IP address, check the status page in the administrative interface. If the two IP addresses differ, you’re likely on a CGN network. If so, you will have trouble establishing Screens connections to the network in question, but it may be possible to request a static IP address from your ISP to avoid connectivity issues.

Εντάξει το σιγούρεψα αυτό δεν είμαι σε CGNAT, έχω ίδια IP και στο router και στο site... 

Πάλι δεν δουλεύει..

Spoiler

image.png.88330e62856d01e17603f47b813d226a.png

Στο WAN Name τι βάζω; Έχω δοκιμάσει με bonding και INTERNET_ADSL τίποτα...

 

Επεξ/σία από aris.04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To bonding αν δουλεύεις DSL+LTE. To ADSL αν δουλεύεις μόνον την σταθερή σύνδεση.

Επίσης δοκίμασε τα αριστερά πεδία για WAN port αντί τα δεξιά (source port).

Τι πληκτρολογείς σε σύνδεση από το άλλο δίκτυο για να έχεις πρόσβαση στο ΗΑ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jkoukos είπε

To bonding αν δουλεύεις DSL+LTE. To ADSL αν δουλεύεις μόνον την σταθερή σύνδεση.

Επίσης δοκίμασε τα αριστερά πεδία για WAN port αντί τα δεξιά (source port).

Τι πληκτρολογείς σε σύνδεση από το άλλο δίκτυο για να έχεις πρόσβαση στο ΗΑ;;

Έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Νομίζω το σωστό είναι: https://my_domain.duckdns.org:8123 ετσί;

Το duckdns παίρνει σωστά την IP αν αλλάξει.

Παίρνω αυτό στο browser. Σημείωση την διεύθυνση αυτήν την χτυπάω από άλλο δίκτυο σε άλλο σπίτι γιατί διάβασα για το NAT Loopback...

Spoiler

image.png.e90a49726d9f4f74d2aae3bcca536a55.png

 

Επεξ/σία από aris.04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδεία ποια ledτο ταινίες προτείνεται ?βλεπω τις sonoff επειδή έχω αρκετές συσκευές όποτε με βολεύει να τα εχω στη εφαρμογή. (.   αλλά και εκεί έχω μπερδευτεί,ποια είναι η διαφορά από τις l2 με l3)Ewemo και μην βάλω και άλλη ,επίσης ψάχνω για γωνιές led βρήκα μόνο μια με πολύ χάλια κριτικές ,οποίος έχει εμπειρία ας την μοιραστεί 

Επεξ/σία από slk200gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...