Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αντίστοιχο relay Wi-Fi, που να συνεργάζεται με Smart Life εφαρμογή, για A/C, υπάρχει κάτι κατά νου; 

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Το home assistant έχει απομακρυσμενο έλεγχο; 

Έχει. Υπάρχει η επιλογή με subscription και η ποίο εύκολη που δεν χρειάζεται να κάνεις πολλά εσύ. Home Assistant Cloud - Home Assistant (home-assistant.io)

Υπάρχουν και άλλες επιλογές που είναι και ποίο φθηνές έως και τζάμπα (όπως με duckdns) άλλα πρέπει να ξέρεις 1-2 πράγματα να το σετάρεις. Υπάρχουν πολλοί οδηγοί στο ιντερνετ που σε βοηθάνε όμως...

Επεξ/σία από aris.04
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! ήθελα μια βοήθεια γιατί α) ηλεκτρο-ασχετούλης - άντε να αλλάξω καμιά πριζα/διακόπτη μόνος μου και β) ψιλοχαμένος με τόσες επιλογές, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Ποιο shelly χρειάζομαι για να κάνω πρίζες ή/και διακόπτες έξυπνους ΧΩΡΙΣ να αλλάξω τα πλαστικά τους (γιατί σίγουρα θα φωνάζει η γυναίκα) ;

2) Τα shelly χρειάζονται ουδέτερο; Αν, ναι, υπάρχουν επιλογές που δεν χρειάζονται ουδέτερο;

3) Στα υπνοδωμάτια που έχω αλερετούρ κάνουν τα shelly?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Χάρηκα τόσο που βρήκα ελληνικό thread για smart home :) Μπράβο στους γνώστες που μοιράζονται τις γνώσεις του με τους υπόλοιπους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclound είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! ήθελα μια βοήθεια γιατί α) ηλεκτρο-ασχετούλης - άντε να αλλάξω καμιά πριζα/διακόπτη μόνος μου και β) ψιλοχαμένος με τόσες επιλογές, οπότε θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Ποιο shelly χρειάζομαι για να κάνω πρίζες ή/και διακόπτες έξυπνους ΧΩΡΙΣ να αλλάξω τα πλαστικά τους (γιατί σίγουρα θα φωνάζει η γυναίκα) ;

2) Τα shelly χρειάζονται ουδέτερο; Αν, ναι, υπάρχουν επιλογές που δεν χρειάζονται ουδέτερο;

3) Στα υπνοδωμάτια που έχω αλερετούρ κάνουν τα shelly?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Χάρηκα τόσο που βρήκα ελληνικό thread για smart home :) Μπράβο στους γνώστες που μοιράζονται τις γνώσεις του με τους υπόλοιπους!

1) Για πρίζες καλύτερα μια έξυπνη πρίζα. Λέω εγώ τώρα... Για διακόπτες το 1/1PM.

2) Αν δεν έχεις ουδέτερο και δεν γίνεται να τραβήξεις, υπάρχει το 1L. Αλλά το καλύτερο είναι να τραβήξεις.

3) ΝΑΙ με την κατάλληλη συνδεσμολογία θα δουλεύει και αλέ-ρετούρ και shelly.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Το home assistant έχει απομακρυσμενο έλεγχο; 

Ναι και αν έχεις static IP στο δίκτυο σου η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη. Μια πόρτα θα χρειαστεί να ανοίξεις στο router. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Ναι και αν έχεις static IP στο δίκτυο σου η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη. Μια πόρτα θα χρειαστεί να ανοίξεις στο router. 

Έχω μόντεμ 4g με σύνδεση wind κινητής, γίνεται να έχω static IP; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mclound είπε

Ποιο shelly χρειάζομαι για να κάνω πρίζες ή/και διακόπτες έξυπνους ΧΩΡΙΣ να αλλάξω τα πλαστικά τους (γιατί σίγουρα θα φωνάζει η γυναίκα) ;

Ανάλογα την κατασκευή του σπιτιού και του διακόπτη μπορεί να μην χωράει το shelly. Μην βιαστείς να αγοράσεις ποσότητα. Την έπαθα. Έσκαψα τον έναν τοίχο λιγάααααακι. Στα υπόλοιπα δωμάτια μπήκαν νέοι smart διακόπτες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Έχω μόντεμ 4g με σύνδεση wind κινητής, γίνεται να έχω static IP; 

Με χρήση κάποιας τρίτης υπηρεσίας όπως αυτές που αναφέρθηκαν νωρίτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, themis_17 είπε

Εχει ασχοληθει κανενας με rhasspy για ασσισταντ στα ελληνικα? εαν ναι ας μας πει τι hardware εχει και πως το εχει σεταρει!

Αυτές τις μέρες το φτιάχνω. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα ελληνικά για να σου πω πως είναι, με αγγλικά παίζω. Το server (base) το τρέχω σε ένα VM και τα satellites με Rpi3, ethernet και PlayStation Eye για mic. Για την ώρα φαίνεται αρκετά υποσχόμενο (δεν είχα ποτέ GA/Alexa για να το συγκρίνω). Θα επανέλθω μετά το ΣουΚου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, themis_17 είπε

Εχει ασχοληθει κανενας με rhasspy για ασσισταντ στα ελληνικα? εαν ναι ας μας πει τι hardware εχει και πως το εχει σεταρει!

Πάντως το homeasiistant project έθεσε το 2023, ως year of voice, υιοθετώντας το rhasspy ως το μέσο για να φέρει την φωνή στο HA...Για να δούμε!!! Αν βγει και κανένα hack για το hardware της Google/Amazon να τα κάνουνα rhasspy clients, θα είναι ακόμα καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πάντως το homeasiistant project έθεσε το 2023, ως year of voice, υιοθετώντας το rhasspy ως το μέσο για να φέρει την φωνή στο HA...Για να δούμε!!! Αν βγει και κανένα hack για το hardware της Google/Amazon να τα κάνουνα rhasspy clients, θα είναι ακόμα καλύτερα!

Εκατσα και ασχοληθηκα λιγο το ΣΚ με ρασπι στα ελληνικα αλλα το βρηκα εντελως μη λειτουργικο στο speech to text. ενω ακουγοντας το αρχειο που υποτιθεται οτι προσπαθει μετατρεψει σε κειμενο ειναι καθαρο και ευακουστο αυτο που καταλαβαινει ειναι αλλου ντ'αλλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Έχω μόντεμ 4g με σύνδεση wind κινητής, γίνεται να έχω static IP; 

το είχα κάνει παλιά αλλά δεν θυμάμαι να σου πω ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος. Το σίγουρο είναι ότι αν πας στον ΟΤΕ και ζητας μία SIM για data στην οποία να υπάρχει δυνατότητα να ενεργοποιήσεις Public IP. Και μετά παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς να σου ενεργοποιήσουν το Public IP. Και αυτό που πρέπει να προσέξεις μετά στις ρυθμίσεις του Router είναι ότι βάζεις διαφορετικό όνομα apn για τι ιντερνετ με public ip ανάλογα την εταιρια.

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...