Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, james9tito είπε

Αν θες βαλε λινκ ποιες xiaomi. Μιας και εχω φωτιστικα, απολυμαντη xiaomi να μην εχω δεκα διαφορετικες εφαρμογες

Yeelight W3 Color Smart Λάμπα LED για Ντουί E27 RGB 900lm Dimmable

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/1/2023 στις 1:22 ΜΜ, thannasis είπε

Καλησπέρα

Μπορείς να ξεκινήσεις με το Sonoff USB Dongle CC2531 που ειναι στα €7. Φυσικα θέλει Home Assistant και Zigbee2MQTT.

Η χρήση του Zigbee2MQTT είναι μονόδρομος. To ΖΗΑ καλύτερα να το ξεχάσεις έχει πολλά προβλήματα συμβατότητας. 

Αν δεις οτι παιζεις καλα με το CC2531 μετα πάς είτε σε ConBee II ( ιδανικά )  ή σε Sonoff ZBDongle-P Smart Hub.  Κανένα απο αυτα δεν θέλει flashing. 

Πριν απο όλα όμως διάβασε πως παίζει το zigbee. Οταν το φτιάξεις σωστά είναι ίσως το ποιο αξιόπιστο ( ισως μέχρι το matter που είναι όμως ακόμα πολυ νωρίς). 

To Sonoff USB Dongle CC2531 θεωρείται ξεπερασμένο και θα πρότεινα στον φίλο να το αποφύγει. Το Conbee II αν και σταθερή αξία, έχει αρχίσει κι αυτό να θεωρείται ξεπερασμένο καθώς δεν υποστηρίζει Zigbee 3. Κοστίζει και 30-40€. Sonoff ZBDongle-P σύγχρονο σταθερότατο και 18€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι έχει συζητηθεί αρκετές φορές αλλά κάπως δεν βγάζω άκρη. Ο ηλιακός μου έχει την παρακάτω τρύπα (?)

Spoiler

IMG_6687.jpg.3cc577d9bc280088e7c4618943eb4ad0.jpgIMG_6688.jpg.6d4b805d870b81ce036cba09338e3f93.jpg

Από εκεί μπαίνει θερμόμετρο Και αν ναι τι?

Επίσης υπάρχει θερμόμετρο με wifi; Μπορώ να πάω ρεύμα. Επίσης το το wifi ειναι μια χαρά στο ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, ενδιαφέρομαι να κάνω smart των θερμοσίφωνα του σπιτιού μέσω του ηλ. πίνακα. Γνωρίζω το setup με το sonoff (ή και ρελέ) αλλά εντόπισα στον καυκά το παρακάτω και το σκέφτομαι μιας και είναι κάτι επώνυμο.

https://www.kafkas.gr/aftomatismos-ktiriou/ylika-kleiston-protokollon/yliko-ragas/rele/geyer-rele-ischyos-ragas-smart-wifi-16a-230vac-1no_302119/

μου αρκεί αυτό για να πετύχω το σκοπό μου, δηλαδή να βγάλω τον παλιο διακόπτη και να βάλω αυτό; αυτο απ΄ οτι καταλαβαίνω δεν έχει manual λειτουργία αν δεν θέλεις να τον ανάψεις μέσω wifi.

επίσης είναι υποχρεωτικο και κάτι τέτοιο https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/schneider-electric-2-rele-ischyos-ragas-25a-230vac-2no_159403/ και αν ναι γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπ'οψιν διαχειρηστη θεματος.

υπαρχουν απειρα σχολια σχετικα με τον θερμοσιφωνα. δηλαδη καπου ωπα. απειρες φορες τα ιδια σχολια με τις ιδιες απαντησεις. καλο θα ηταν να κανουμε και καποιο σερτσ στο φορουμ για να βρουμε μηπως υπαρχει σχετικη απαντηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, themis_17 είπε

υπ'οψιν διαχειρηστη θεματος.

υπαρχουν απειρα σχολια σχετικα με τον θερμοσιφωνα. δηλαδη καπου ωπα. απειρες φορες τα ιδια σχολια με τις ιδιες απαντησεις. καλο θα ηταν να κανουμε και καποιο σερτσ στο φορουμ για να βρουμε μηπως υπαρχει σχετικη απαντηση.

 

Τα προσπερνάς και δεν ασχολείσαι. Σχεδόν σε κάθε θέμα υπάρχουν επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις, τι να κάνουμε είναι και αυτό ένα από τα χαρακτηριστικά των φόρουμ. Το μόνο που μπορεί ίσως να γίνει και να βοηθήσει, είναι να φτιαχτεί ένα μέγκα πόστ με διάφορες συνδεσμολογίες για τον θερμοσίφωνα και να γίνει πιν από κάποιον admin σαν γρήγορος οδηγός.

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα προσπερναω, δεν εχω προβλημα αλλα θεωρω οτι θα ειναι πιο σωστο με ενα pinned post να μπορει να βρει ο καθε ενδιαφερομενος πως μπορει να φτιαξει τον θερμοσιφωνα του ή οτι αλλο θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

Καλησπέρα στην παρέα, ενδιαφέρομαι να κάνω smart των θερμοσίφωνα του σπιτιού μέσω του ηλ. πίνακα. Γνωρίζω το setup με το sonoff (ή και ρελέ) αλλά εντόπισα στον καυκά το παρακάτω και το σκέφτομαι μιας και είναι κάτι επώνυμο.

https://www.kafkas.gr/aftomatismos-ktiriou/ylika-kleiston-protokollon/yliko-ragas/rele/geyer-rele-ischyos-ragas-smart-wifi-16a-230vac-1no_302119/

μου αρκεί αυτό για να πετύχω το σκοπό μου, δηλαδή να βγάλω τον παλιο διακόπτη και να βάλω αυτό; αυτο απ΄ οτι καταλαβαίνω δεν έχει manual λειτουργία αν δεν θέλεις να τον ανάψεις μέσω wifi.

επίσης είναι υποχρεωτικο και κάτι τέτοιο https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/schneider-electric-2-rele-ischyos-ragas-25a-230vac-2no_159403/ και αν ναι γιατί;

Μου έχει βάλει ηλεκτρολόγος το ίδιο Wifi σε σειρά με ένα Hager 25A (σαν και το 2ο που παραθέτεις). Το wifi έχει και κουμπί πάνω του και το ανοιγοκλείνεις κι έτσι αν θες τον θερμοσίφωνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

Καλησπέρα στην παρέα, ενδιαφέρομαι να κάνω smart των θερμοσίφωνα του σπιτιού μέσω του ηλ. πίνακα. Γνωρίζω το setup με το sonoff (ή και ρελέ) αλλά εντόπισα στον καυκά το παρακάτω και το σκέφτομαι μιας και είναι κάτι επώνυμο.

https://www.kafkas.gr/aftomatismos-ktiriou/ylika-kleiston-protokollon/yliko-ragas/rele/geyer-rele-ischyos-ragas-smart-wifi-16a-230vac-1no_302119/

μου αρκεί αυτό για να πετύχω το σκοπό μου, δηλαδή να βγάλω τον παλιο διακόπτη και να βάλω αυτό; αυτο απ΄ οτι καταλαβαίνω δεν έχει manual λειτουργία αν δεν θέλεις να τον ανάψεις μέσω wifi.

επίσης είναι υποχρεωτικο και κάτι τέτοιο https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/schneider-electric-2-rele-ischyos-ragas-25a-230vac-2no_159403/ και αν ναι γιατί;

Φασόν tuya πρέπει να είναι όπως και ένα σωρό made in china, οπότε θεωρώ ότι μοιράζεται τα ίδια υλικά κι ας είναι επώνυμο. Βάλε το μαζί με κανένα σοβαρό ρελέ ισχύος 20-25Α να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, καλύτερα. Το καλό είναι, ότι είναι ράγας οπότε βολεύει στην εγκατάσταση. Και από ότι είδα έχει επαφές, οπότε μπορείς να το χειριστείς από έναν διπλανό διακόπτη εκτός wi-fi.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

μου αρκεί αυτό για να πετύχω το σκοπό μου, δηλαδή να βγάλω τον παλιο διακόπτη και να βάλω αυτό; αυτο απ΄ οτι καταλαβαίνω δεν έχει manual λειτουργία αν δεν θέλεις να τον ανάψεις μέσω wifi.

Όχι, δεν αρκεί! Χρειάζεσαι και τον ρελέ ισχύος που δείχνεις.

Ο πρώτος είναι διακόπτης WiFi και μπαίνει (όπως και το sonoff που αναφέρεις ή άλλο παρόμοιο) ώστε να έχουμε έξυπνη λειτουργία του θερμοσίφωνα.

Επειδή όμως έχει ονομαστική ισχύ μικρότερη από την ασφάλεια του θερμοσίφωνα (16Α vs 20Α), επιβάλλεται η χρήση ρελέ ισχύος (25Α).

Πρότασή μου είναι να μην καταργήσεις τον υπάρχοντα διακόπτη, αλλά το νέο κύκλωμα να μπει παράλληλε με με το υπάρχον (γνωρίζει ο ηλεκτρολόγος τι πρέπει να κάνει) ώστε σε περίπτωση που δεν δουλεύει το ασύρματο του σπιτιού για οποιονδήποτε λόγο, να υπάρχει δυνατότητα χειροκίνητης λειτουργίας του θερμοσίφωνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, greg4 είπε

Το ξέρω ότι έχει συζητηθεί αρκετές φορές αλλά κάπως δεν βγάζω άκρη. Ο ηλιακός μου έχει την παρακάτω τρύπα (?)

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_6687.jpg.3cc577d9bc280088e7c4618943eb4ad0.jpgIMG_6688.jpg.6d4b805d870b81ce036cba09338e3f93.jpg

Από εκεί μπαίνει θερμόμετρο Και αν ναι τι?

Επίσης υπάρχει θερμόμετρο με wifi; Μπορώ να πάω ρεύμα. Επίσης το το wifi ειναι μια χαρά στο ηλιακό.

Οχι οχι!!! εκεί λογικά είναι η πλήρωση του εσωτερικού κυκλώματος (δηλαδή του υγρού που τρέχει μέσα στους συλλέκτες).

Λογικά τώρα που το άνοιξες θα θέλεις υδραυλικό για να πληρώσει και να εξαερώσει το σύστημα.

Το κυάθιο για την μέτρηση της θερμοκρασίας είναι εκεί που είναι και η αντίσταση του ηλιακού (αν πρόκειτε για διπλής ενέργειας).

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jkoukos είπε

Πρότασή μου είναι να μην καταργήσεις τον υπάρχοντα διακόπτη, αλλά το νέο κύκλωμα να μπει παράλληλε με με το υπάρχον (γνωρίζει ο ηλεκτρολόγος τι πρέπει να κάνει) ώστε σε περίπτωση που δεν δουλεύει το ασύρματο του σπιτιού για οποιονδήποτε λόγο, να υπάρχει δυνατότητα χειροκίνητης λειτουργίας του θερμοσίφωνα.

Μια άλλη ιδέα που έχω εφαρμόσει, είναι το τελικό ρελέ που δίνει τάση στο θερμοσίφωνα, να είναι του τύπου με διακόπτη οπότε έτσι έχεις 3 επιλογές. Θέση auto, μόνιμα on και μόνιμα off. Έτσι αν συμβεί κάποιο πρόβλημα στον αυτοματισμό, έχεις την δυνατότητα να τον ελέγξεις manual. Τέτοιους ρελέ έχει η Hager.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορη ερώτηση. Μπορεί ένα MiBoxS να χρησιμοποιηθεί ως bluetooth ΔΕΚΤΗΣ από Alexa Echo Dot gen.4; προσπαθώ να δώσω έξοδο ήχου από το echo στο MiBoxS - το οποίο είναι συνδεδεμένο σε σύστημα 5.1 χωρίς να τρέξω καλώδιο από την έξοδο ήχου καθώς και τα δύο βρίσκονται μεν στο σαλόνι, αλλά μακριά το ένα από το άλλο. Μέχρι στιγμής έχω καταφέρει μόνο το αντίθετο, δηλαδή το MiBoxS να στέλνει ήχο στο Echo dot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...