Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, jkoukos είπε

Ο πρώτος είναι διακόπτης WiFi και μπαίνει (όπως και το sonoff που αναφέρεις ή άλλο παρόμοιο) ώστε να έχουμε έξυπνη λειτουργία του θερμοσίφωνα.

Επειδή όμως έχει ονομαστική ισχύ μικρότερη από την ασφάλεια του θερμοσίφωνα (16Α vs 20Α), επιβάλλεται η χρήση ρελέ ισχύος (25Α).

Συνεπώς, θα υπάρχουν εν τέλει τρία εξαρτήματα που θα αφορούν στον θερμοσίφωνα (μικροαυτόματος, ρελέ ισχύος και διακόπτης χειρισμού wifi) ή δύο (ρελέ ισχύος - που θα αντικαταστήσει τον μικροαυτόματο - και διακόπτης χειρισμού wifi) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Συνεπώς, θα υπάρχουν εν τέλει τρία εξαρτήματα που θα αφορούν στον θερμοσίφωνα (μικροαυτόματος, ρελέ ισχύος και διακόπτης χειρισμού wifi) ή δύο (ρελέ ισχύος - που θα αντικαταστήσει τον μικροαυτόματο - και διακόπτης χειρισμού wifi) ;

Ή 2 (αν δεν θέλει manual λειτουργία) ή 3 (αν θέλει και manual).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ορθόν και αναμενόμενον.

Με τα εξαρτήματα που αναφέρθηκαν... Υπάρχει και άλλη λύση, με ρελέ ισχύος που έχει και μπουτόν ενεργοποίησης το ίδιο επάνω του (αναφέρθηκε η λύση αυτή), το μείον σε αυτό είναι ότι δεν θα ξέρει κάποιος απομακρυσμένα από την εφαρμογή, ότι κάποιος τοπικά έχει πατήσει το μπουτόν κατευθείαν πάνω στο ρελέ και έχει ανάψει το θερμοσίφωνα, μόνο αν έχει βάλει μετρητή ενέργειας και τσεκάρει τρέχουσα ισχύ ΙΣΩΣ το καταλάβει, και δεν μπορεί να κάνει και κάτι για να το κλείσει γιατί το μπουτόν κρατάει ενεργό το ρελέ, άσχετα τι εντολές παίρνει από το βοηθητικό κύκλωμα (τουλάχιστον αυτό το ρελέ που έχω εγώ, έτσι δουλεύει, δεν ξέρω άλλα!). 

Ενώ με την πρώτη λύση, χειρίζεσαι με τον διακόπτη το wi-fi module, και αυτό ενημερώνει και το app ότι είναι σε θέση on, επειδή το έχει χειριστεί κάποιος locally. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IT'S ALIVE !

Καταρχας ενα ευχαριστω στον  @Athoz για την εμπνευση.

Ενσωματωση στο HA το ποσο καιει το ρευμα κ το φυσικο αεριο. 

Εχω βαλει ενδεικτικά το κοστος απο τον παροχο.

https://www.aliexpress.com/item/1005002409588154.html το ενδιαμεσο ρελε μετρησης μεσω zigbee2mqtt. 

Τρεχει χωρις κανενα θεμα. 

image.png.529966a9527ccb94d6907c35b54886f3.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!  Ανακαινιζω το διαμερισμα μου και θελω να το κανω και smart home. Δε ξερω αν εχει απαντηθει παλαιοτερα. Αυτο που με μπερδευει ειναι το εξης: Εχει εταιριες που σου εγκαθιστουνε λεει το smart home σπιτι , οπου μπορεις να ελεγξεις τα παντα μεχρι και να διακοπτει τη παροχη νερου του σπιτιου απ το κινητο σου. Οι ερωτησεις μου ειναι: 

1)Αυτο ειναι κατι διαφορετικο απο τα Alexa , Google και Apple Homekit? 

2)Θα συνεργαζεται με καποιο απο τα παραπανω συστηματα? 

3)Αν δε συνεργαζεται, θα βρισκω στο μελλον καινουριες συσκευες ? 

4)Τα παραπανω συστηματα (Alexa, Google και Apple Homekit) υστερουνε σε δυναντοτητες απο την εγκατασταση smart home των εταιριων αυτων? Πχ υπαρχει η δυνατοτητα να μπει εξυπνος ελεγχος (απο  Alexa, Google και Apple Homekit) στηην παροχη νερου του διαμερισματος που βρισκεται εξω στο πεζοδρομιο ? 

Ευχαριστω για το χρονο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2022 στις 3:19 ΜΜ, maximos1990 είπε

Καλησπέρα,

Ηθελα να ρωτήσω αν  το Geyer Ρελέ Ράγας Διαρροής 16A Μονοπολικό WiFi ER116W μπορεί να παίξει μπάλα με κάποιο τρόπο με home assistant?

 

ευχαριστώ πολύ 

Το εχεις συνδέσει στον πινακα φίλε, παιζει? 

Έχεις κάνα διάγραμμα συνδεσης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, υοαρχει κάποιος που να δουλεύει τις philips hue? Η απορία μου ειναι κατα ποσο μπορούν να ελέγχονται μία μία απο την εφαρμογή και εξηγώ:

σε χώρο σαλόνι τραπεζαρίας θα μπουν πχ 10 σποτάκια με λάμπες gu10 hue. Θα μπορω απο το κινητό να ελέγχω ενα ενα ή αυτά ολα μαζί θ αλλάζουν χρώμα & θερμοκρασία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Καλησπέρα, υοαρχει κάποιος που να δουλεύει τις philips hue? Η απορία μου ειναι κατα ποσο μπορούν να ελέγχονται μία μία απο την εφαρμογή και εξηγώ:

σε χώρο σαλόνι τραπεζαρίας θα μπουν πχ 10 σποτάκια με λάμπες gu10 hue. Θα μπορω απο το κινητό να ελέγχω ενα ενα ή αυτά ολα μαζί θ αλλάζουν χρώμα & θερμοκρασία? 

καλησπέρα, μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις.

Έχω 2 σποτάκια στο μπάνιο που λειτουργούν σαν ένα (ανοιγοκλείνουν, αλλάζουν χρώμα κλπ μαζί) και φυσικά φώτα που λειτουργούν αυτόνομα.

Αν δεν τα κάνεις εσύ group, τότε είνια όλα αυτόνομα.

 

Επειδή τα 10 μου φαίνονται πολλά για να τα πειράζεις 1-1, θα πρότεινα να φτιάξεις scenes όπου θα ρυθμίζεται το κάθε ένα όπως ακριβώς το θέλεις (αναμένο/σβηστό, ένταση, χρώμα κλπ)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, μόλις ανακαλυψα αυτό το θέμα και ήθελα να με βοηθήσετε με την εμπειρία σας, καθώς διαβάζοντας καμμια 20αρια σελίδες, είδα ότι πολλοί το έχετε απογειώσει το θέμα!

Έχω ξεκινήσει να στήνω κάποιες smart συσκευές, σε αρκετά πρωτόγονο στάδιο ακόμη, σε ένα διώροφο σπίτι (μεζονέτα). Συγκεκριμένα έχω:

2 google hubs, 1 σε κάθε όροφο.
Google Nest Hub (2nd Gen) & Google Nest Mini (2nd Gen)

Τις παρακάτω smart λάμπες
2 TP LINK Tapo L530E
4 Powertech E27-013
3 spot SPC 6106B

2 smart plugs TP LINK Tapo P100 (για έλεγχο καφετιέρας και αφυγραντήρα)

2 Smart AC Carrier

1 ηχόμπαρα της Denon με Chromecast

1 Non Smart TV με συνδεδεμένο το Mi TV Stick.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με smart switches, είτε για λάμπες που δεν είναι smart και δεν μπορούν να γίνουν (G9 κούμπωμα) είτε γιατί όλο κ κάποιος μπερδεύεται, κλείνει τον κλασικό διακόπτη στις smart και αποσυνδέονται, είτε για ηλεκτρικά ρολά.

Το σπίτι δεν έχει ουδέτερο στους διακόπτες και στις πιο πολλές περιπτώσεις δεν μπορεί να τραβηχτεί κιόλας ευκολα, γιατι δεν υπάρχουν πρίζες κοντά. Έχω δει αυτή εδώ την λύση:
https://www.skroutz.gr/s/36162245/Broadlink-TC3-EU-1-S3-TC3-Smart-Home-Kit-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home.html

Υποτίθεται ότι παίζει χωρίς ουδέτερο και σε ενα hu
b μπορείς να συνδέσεις μέχρι 8 διακόπτες, όπως αυτους
https://www.skroutz.gr/s/32161727/Broadlink-Χωνευτός-Διακόπτης-Τοίχου-Wi-Fi-για-Έλεγχο-Φωτισμού-με-Πλαίσιο-και-Δύο-Πλήκτρα-Αφής-Λευκός-TC3-EU-2.html

Έχει χρησιμοποιήσει κάπ
οιος κάτι ανάλογο; Γίνεται δουλειά;
Η άλλη μου ανησυχία είναι μήπως δεν αντέξει το ιντερνετ μου παραπάνω συσκευές, μιας και η ταχυτητα που πιάνω είναι 28-29Mbps (Nova, router Huawei του παρόχου)...Για διαμοιρασμό wi-fi στο σπίτι, χρησιμοποιώ powerlines.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickts1 είπε

Καλημέρα σε όλους, μόλις ανακαλυψα αυτό το θέμα και ήθελα να με βοηθήσετε με την εμπειρία σας, καθώς διαβάζοντας καμμια 20αρια σελίδες, είδα ότι πολλοί το έχετε απογειώσει το θέμα!

Έχω ξεκινήσει να στήνω κάποιες smart συσκευές, σε αρκετά πρωτόγονο στάδιο ακόμη, σε ένα διώροφο σπίτι (μεζονέτα). Συγκεκριμένα έχω:

2 google hubs, 1 σε κάθε όροφο.
Google Nest Hub (2nd Gen) & Google Nest Mini (2nd Gen)

Τις παρακάτω smart λάμπες
2 TP LINK Tapo L530E
4 Powertech E27-013
3 spot SPC 6106B

2 smart plugs TP LINK Tapo P100 (για έλεγχο καφετιέρας και αφυγραντήρα)

2 Smart AC Carrier

1 ηχόμπαρα της Denon με Chromecast

1 Non Smart TV με συνδεδεμένο το Mi TV Stick.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με smart switches, είτε για λάμπες που δεν είναι smart και δεν μπορούν να γίνουν (G9 κούμπωμα) είτε γιατί όλο κ κάποιος μπερδεύεται, κλείνει τον κλασικό διακόπτη στις smart και αποσυνδέονται, είτε για ηλεκτρικά ρολά.

Το σπίτι δεν έχει ουδέτερο στους διακόπτες και στις πιο πολλές περιπτώσεις δεν μπορεί να τραβηχτεί κιόλας ευκολα, γιατι δεν υπάρχουν πρίζες κοντά. Έχω δει αυτή εδώ την λύση:
https://www.skroutz.gr/s/36162245/Broadlink-TC3-EU-1-S3-TC3-Smart-Home-Kit-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home.html

Υποτίθεται ότι παίζει χωρίς ουδέτερο και σε ενα hu
b μπορείς να συνδέσεις μέχρι 8 διακόπτες, όπως αυτους
https://www.skroutz.gr/s/32161727/Broadlink-Χωνευτός-Διακόπτης-Τοίχου-Wi-Fi-για-Έλεγχο-Φωτισμού-με-Πλαίσιο-και-Δύο-Πλήκτρα-Αφής-Λευκός-TC3-EU-2.html

Έχει χρησιμοποιήσει κάπ
οιος κάτι ανάλογο; Γίνεται δουλειά;
Η άλλη μου ανησυχία είναι μήπως δεν αντέξει το ιντερνετ μου παραπάνω συσκευές, μιας και η ταχυτητα που πιάνω είναι 28-29Mbps (Nova, router Huawei του παρόχου)...Για διαμοιρασμό wi-fi στο σπίτι, χρησιμοποιώ powerlines.
 

Για τους no neutral διακόπτες να προσέξεις η λάμπα που θα οδηγεί να μην είναι κάτω από τα 6w.. Γιατί μπορεί να την βλέπεις λίγο ανοιχτή όταν κλείνεις τον διακόπτη.

Για το ιντερνετ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα τα πακέτα που στέλνονται είναι αμελητέα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2023 στις 5:12 ΜΜ, Geoisis είπε

IT'S ALIVE !

Καταρχας ενα ευχαριστω στον  @Athoz για την εμπνευση.

Ενσωματωση στο HA το ποσο καιει το ρευμα κ το φυσικο αεριο. 

Εχω βαλει ενδεικτικά το κοστος απο τον παροχο.

https://www.aliexpress.com/item/1005002409588154.html το ενδιαμεσο ρελε μετρησης μεσω zigbee2mqtt. 

Τρεχει χωρις κανενα θεμα. 

image.png.529966a9527ccb94d6907c35b54886f3.png

 το φυσικο αεριο πως το μετρας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostaskontis είπε

 το φυσικο αεριο πως το μετρας?

εχω το TADO για θερμοστατη, μεσω HA εχεις ενα entity sensor.heating_heating για το ποσο % δινει ο λεβητας για να πιασει την θερμοκρασια. Μεσα στην εφαρμογη του TADO ειναι αυτες οι γραμμουλες που βλεπεις. 

image.png.0c3b7400b57fc500e92979dfe997bc9a.png

Μετα προκειμενου να γινει ενας power consumption sensor χρησιμοποιώτο παρακατω component:

https://github.com/bramstroker/homeassistant-powercalc

  - platform: powercalc
    entity_id: sensor.heating_heating
    name: Heating consumption
    create_energy_sensor: True
    linear:
      calibrate:
        - 0 -> 0
        - 100 -> 1800

Αυτο μπορει να γινει για διαφορες συσκευες που δεν σου δινουν τετοιες μετρησεις, πχ λαμπες.

Για οτι αλλο θελεις ρωτα με.

Επεξ/σία από Geoisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Geoisis είπε

εχω το TADO για θερμοστατη, μεσω HA εχεις ενα entity sensor.heating_heating για το ποσο % δινει ο λεβητας για να πιασει την θερμοκρασια. Μεσα στην εφαρμογη του TADO ειναι αυτες οι γραμμουλες που βλεπεις. 

image.png.0c3b7400b57fc500e92979dfe997bc9a.png

Μετα προκειμενου να γινει ενας power consumption sensor χρησιμοποιώτο παρακατω component:

https://github.com/bramstroker/homeassistant-powercalc

  - platform: powercalc
    entity_id: sensor.heating_heating
    name: Heating consumption
    create_energy_sensor: True
    linear:
      calibrate:
        - 0 -> 0
        - 100 -> 1800

Αυτο μπορει να γινει για διαφορες συσκευες που δεν σου δινουν τετοιες μετρησεις, πχ λαμπες.

Για οτι αλλο θελεις ρωτα με.

Το μετράς ξέροντας βάζοντας την ισχύ του λέβητα (1800) και ξέροντας ο θερμοστάτης, πόση ώρα είναι στο ON? 
Καλή φάση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το μετράς ξέροντας βάζοντας την ισχύ του λέβητα (1800) και ξέροντας ο θερμοστάτης, πόση ώρα είναι στο ON? 
Καλή φάση!

Η ισχυ που εχω ειναι σε ποσοστο %, το calibration δινει ενα linear range (μιας κ δεν ειναι fixed τιμες, πχ μια λαμπα), ανεβαινει κ κατεβαινει η ισχυ ας το πουμε. Μου δινει την τιμη πισω σε kWh, το βαζεις στο ΗΑ Energy Dashboard, μπορεις να βαλεις κ μετα την τιμη σε €. Μπορεις να το πας κ παραπανω, να βαλεις ταριφες με τις τιμες, low peak/high peak ας πουμε. image.png.f6fa66010d6217c268f0835139a80843.png

Τωρα φτιαχνω κ κατι αλλο αλλα ακομη θελει δουλεια. Αυτο απο παραδειγμα https://github.com/MindFreeze/ha-sankey-chart/blob/master/README.md, για οποιον θελει να παιξει παραπανω.

Κοινος εχει ενα πολυ ωραιο visualization ποσο καει τι. Στην δικια μου περιπτωση θα εχει το ρευμα κ το αεριο, αλλα θελω μετα να παρω μερικες εξυπνες πριζες για να βλεπω κ αυτες ποσο συμβαλουν στο συνολο. Ειναι καλο για troubleshooting πχ αν η κουζινα τραβαει πολυ κ καιρος να παρω καμια καινουρια :P.

image.png.9e796d79366666969008a39d40990f90.png 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...