Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, aris.04 είπε

Έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Νομίζω το σωστό είναι: https://my_domain.duckdns.org:8123 ετσί;

Το duckdns παίρνει σωστά την IP αν αλλάξει.

Παίρνω αυτό στο browser. Σημείωση την διεύθυνση αυτήν την χτυπάω από άλλο δίκτυο σε άλλο σπίτι γιατί διάβασα για το NAT Loopback...

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.e90a49726d9f4f74d2aae3bcca536a55.png

 

η λυση στο προβλημα σου ειναι nginx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω βάλει πρόσφατα τέντες σε ένα μπαλκόνι και δουλεύουν ηλεκτικά με μοτέρ και διακόπτη τοίχου τοποθετημένο στον τοίχο, έξω στο μπαλκόνι (ο κλασσικός διακόπτης με τα 2 βελάκια, πάνω-κάτω).

Θα ήθελα ο διακόπτης τοίχου να ήταν μέσα στο σπίτι, αλλά επειδή κάτι τέτοιο προυποθέτει φασαρία μεγάλη, υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να ελέγχω τις τέντες από το κινητό μου μέσω κάποιας εφαρμογής, ώστε να μην αναγκάζομαι σε περίπτωση κακοκαιρίας, να βγαίνω στο μπαλκόνι και να πατάω το διακόπτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το SONOFF ZigBee 3.0 με καλωδιο σε mini pc με vm και πανω του εχω λαμπες ikea/xiaomi και διακοπτες.

σχεδον καθε φορα που εχω διακοπη ρευματος, ολα ξεκινανε μια χαρα, εκτος απο το dongle οπου δεν λειτουργει. δηλ σαν να μην ειναι συνδεδεμενο.

για να συνελθει κανω restart το αφαιρω και το ξανασυνδεω.

καμια ιδεα πως μπορει να διορθωθει αυτο αυτοματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, camel555 είπε

Καλησπέρα. θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω βάλει πρόσφατα τέντες σε ένα μπαλκόνι και δουλεύουν ηλεκτικά με μοτέρ και διακόπτη τοίχου τοποθετημένο στον τοίχο, έξω στο μπαλκόνι (ο κλασσικός διακόπτης με τα 2 βελάκια, πάνω-κάτω).

Θα ήθελα ο διακόπτης τοίχου να ήταν μέσα στο σπίτι, αλλά επειδή κάτι τέτοιο προυποθέτει φασαρία μεγάλη, υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να ελέγχω τις τέντες από το κινητό μου μέσω κάποιας εφαρμογής, ώστε να μην αναγκάζομαι σε περίπτωση κακοκαιρίας, να βγαίνω στο μπαλκόνι και να πατάω το διακόπτη;

Shelly 2.5

Cover (Roller) Control  

Automate and control the current position of roller shutters, curtains, garage doors, awnings, gates, electric sliding doors, pool covers, bi-directional AC motors 

 

Επεξ/σία από netvoice
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

Άσχετος εδώ, πήρα το smart clock της xiaomi και έχω συνδέσει το google home και το mi home πάνω φώτα και smart TV παίζουν κανονικά. Υπάρχει τρόπος να συνδέσω το Smart Clock με τα edifier r1700bt για να βγαίνει ο ήχος από εκεί; Το google home δεν φαίνεται να τα βρίσκει. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, netvoice είπε

Shelly 2.5

Cover (Roller) Control  

Automate and control the current position of roller shutters, curtains, garage doors, awnings, gates, electric sliding doors, pool covers, bi-directional AC motors 

 

Έχεις δοκιμάσει τα Shelly Plus 2PM ? Λένε ότι είναι πιο αξιόπιστα από τα 2.5... 
Επίσης εγώ σε όσους τα προτείνω για ρολά/τέντες, τους λέω να βάλουν στο κύκλωμα και τα RC Snubber, γιατί μου έχουν καεί 2 Shelly 2.5 στο σπίτι, και όταν άνοιξα τους διακόπτες για να τα βγάλω είδα ότι ο διακόπτης (χωρίς Shelly επάνω) στο πάτημα του κουμπιού, έβγαζε σπίθες!!! Που μάλλον αυτό, έκαψε τα Shelly... Το RC Snubber κόβει το arc που κάνει την σπίθα, προστατεύοντας τα ηλεκτρονικά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Έχεις δοκιμάσει τα Shelly Plus 2PM ? Λένε ότι είναι πιο αξιόπιστα από τα 2.5... 
Επίσης εγώ σε όσους τα προτείνω για ρολά/τέντες, τους λέω να βάλουν στο κύκλωμα και τα RC Snubber, γιατί μου έχουν καεί 2 Shelly 2.5 στο σπίτι, και όταν άνοιξα τους διακόπτες για να τα βγάλω είδα ότι ο διακόπτης (χωρίς Shelly επάνω) στο πάτημα του κουμπιού, έβγαζε σπίθες!!! Που μάλλον αυτό, έκαψε τα Shelly... Το RC Snubber κόβει το arc που κάνει την σπίθα, προστατεύοντας τα ηλεκτρονικά!

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Από τα λίγα που ξέρω, το 2.5 το προτείνουν ειδικά για τέντες με μοτέρ 2 λειτουργιών (πάνω-κάτω), πιστεύεις ότι το 2 είναι καταλληλότερο για μένα? Το άλλο που δεν κατάλαβα, η διαχείριση γίνεται μόνο από web browser και όχι από κάποιο app σε android? Με ενδιαφέρει μόνο το τοπικό δίκτυο και θεωρώ πιο γρήγορο τον χειρισμό από κινητό απ' ότι από τον desktop, σε περίπτωση π.χ. καταιγίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

πήγα να παραγγείλω τα πρώτα μου ζιγκμπις, αλλά έκανα πατάτα και αντί για zigbee hub Πήρα rf433 :p

η απορία είναι, να μπω στη διαδικασία να το αλλάξω, ή παίρνω το zigbee για τη δουλειά μου τώρα, και το rf433 το κρατάω για το εξοχικό π.χ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, camel555 είπε

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Από τα λίγα που ξέρω, το 2.5 το προτείνουν ειδικά για τέντες με μοτέρ 2 λειτουργιών (πάνω-κάτω), πιστεύεις ότι το 2 είναι καταλληλότερο για μένα? Το άλλο που δεν κατάλαβα, η διαχείριση γίνεται μόνο από web browser και όχι από κάποιο app σε android? Με ενδιαφέρει μόνο το τοπικό δίκτυο και θεωρώ πιο γρήγορο τον χειρισμό από κινητό απ' ότι από τον desktop, σε περίπτωση π.χ. καταιγίδας.

Είναι το επόμενο μοντέλο, δεν ξέρω αν είναι καλύτερο σίγουρα έχει κάποιες παραπάνω δυνατότητες για πιο ψαγμένους (scripting, BLE κλπ που δεν σε αφορούν άμεσα) γι' αυτό ρώτησα σαν απάντηση στον @netvoice που είναι πιο γνώστης.
Τα snubber όμως να τα βάλεις! Θες 2, 1 για κάθε κίνηση του μοτέρ.
Ο έλεγχος εκτός από τον διακόπτη, γίνεται και από την εφαρμογή της Shelly στο κινητό. Δεν ξέρω όμως αν η εφαρμογή δουλεύει local, νομίζω δουλεύει μόνο μέσω cloud. Αλλά αν θες ντε και καλά local, δεν είναι τίποτα, 1ον θα βάλεις static ip στο Shelly από τις ρυθμίσεις, ώστε να το βρίσκεις πάντα στην ίδια διεύθυνση, και θα αποθηκεύσεις αυτή την διεύθυνση στα favorites του browser στο κινητό, ή και σε συντόμευση στην αρχική του κινητού, και θα σε βγάζει στο σημείο που ρυθμίζεις την θέση της τέντας. Μην σε ανησυχεί αυτό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το σκέφτομαι πολύ να βάλω το 2.5 ή το Shelly Plus 2PM (από ότι βλέπω το 2.5 δεν το έχει πλέον η shelly) Είναι εύκολη η σύνδεση ? Μπορώ και μόνος μου ? (Διακόπτες και πρίζες δηλαδή τις αλλάζω μόνος μου) 

Χρειάζομαι 1 διακόπτη για κάθε ρολό σωστά ? 

Μήπως ύπάρχει κάπου σχεδιάγραμμα σύνδεσης για τα snubber στα Shelly Plus 2PM ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Tsino είπε

Επειδή το σκέφτομαι πολύ να βάλω το 2.5 ή το Shelly Plus 2PM (από ότι βλέπω το 2.5 δεν το έχει πλέον η shelly) Είναι εύκολη η σύνδεση ? Μπορώ και μόνος μου ? (Διακόπτες και πρίζες δηλαδή τις αλλάζω μόνος μου) 

Χρειάζομαι 1 διακόπτη για κάθε ρολό σωστά ? 

Μήπως ύπάρχει κάπου σχεδιάγραμμα σύνδεσης για τα snubber στα Shelly Plus 2PM ?

Ότι είναι εύκολη η σύνδεση είναι, το αν μπορείς μόνος σου...εξαρτάται! Εγώ ας πούμε, που διακόπτη και πρίζα αλλάζω μόνος μου, το shelly ΔΕΝ κατάφερα να το χωρέσω μέσα στο κουτί του διακόπτη, είμαι και λίγο άγαρμπος με τα καλώδια ειδικά τα μονόκλωνα που είναι και σκληρά, και το άφησα για τον ηλεκτρολόγο μου. Επίσης είναι και το θέμα ασφάλειας, ΟΚ πιάνουν τα χέρια μας αλλά μην σκοτωθούμε κιόλας, ή μην πάρουμε κανέναν από τους δικούς μας ανθρώπους, στο λαιμό μας!
Τα RC Snubber έχει η Shelly διάγραμμα στο site της, το συνδέεις παράλληλα στο μοτέρ. Το ένα άκρο στο καλώδιο που έρχεται από τον διακόπτη (από το shelly στην ουσία), το άλλο στον ουδέτερο. Κάποιοι άλλοι λένε ότι το βάζεις σε σειρά, αλλά η shelly το δείχνει έτσι.
spacer.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει home assistant (σε λαπτοπ) στο σπίτι και ψάχνω διαφορά πράγματα. Το έχω συνδέσει στο μόντεμ που έχω (μέσω ethernet) αλλά το home assistant "βλέπει" μόνο την τηλεόραση και τον εκτυπωτή, δεν  βλέπει κανένα από τα wifi switch που έχω όπως και κάποιες wifi socket. Πως μπορώ να τα "δω" τις συσκευές αυτές στο home assistant; πρέπει να τις περάσω χειροκίνητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kouaks88 είπε

Έχω βάλει home assistant (σε λαπτοπ) στο σπίτι και ψάχνω διαφορά πράγματα. Το έχω συνδέσει στο μόντεμ που έχω (μέσω ethernet) αλλά το home assistant "βλέπει" μόνο την τηλεόραση και τον εκτυπωτή, δεν  βλέπει κανένα από τα wifi switch που έχω όπως και κάποιες wifi socket. Πως μπορώ να τα "δω" τις συσκευές αυτές στο home assistant; πρέπει να τις περάσω χειροκίνητα; 

Θα πρέπει να προσθέσεις τα αντίστοιχα integrations.

Πχ αν είναι tuya, sonoff. Αν είναι Shelly φαίνεται μόνο του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...