Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Geoisis είπε

Η ισχυ που εχω ειναι σε ποσοστο %, το calibration δινει ενα linear range (μιας κ δεν ειναι fixed τιμες, πχ μια λαμπα), ανεβαινει κ κατεβαινει η ισχυ ας το πουμε. Μου δινει την τιμη πισω σε kWh, το βαζεις στο ΗΑ Energy Dashboard, μπορεις να βαλεις κ μετα την τιμη σε €. Μπορεις να το πας κ παραπανω, να βαλεις ταριφες με τις τιμες, low peak/high peak ας πουμε. image.png.f6fa66010d6217c268f0835139a80843.png

Τωρα φτιαχνω κ κατι αλλο αλλα ακομη θελει δουλεια. Αυτο απο παραδειγμα https://github.com/MindFreeze/ha-sankey-chart/blob/master/README.md, για οποιον θελει να παιξει παραπανω.

Κοινος εχει ενα πολυ ωραιο visualization ποσο καει τι. Στην δικια μου περιπτωση θα εχει το ρευμα κ το αεριο, αλλα θελω μετα να παρω μερικες εξυπνες πριζες για να βλεπω κ αυτες ποσο συμβαλουν στο συνολο. Ειναι καλο για troubleshooting πχ αν η κουζινα τραβαει πολυ κ καιρος να παρω καμια καινουρια :P.

image.png.9e796d79366666969008a39d40990f90.png 

 

Διάγραμμα Sankey, ε!!! Πώωωω το κάναμε στην σχολή, στο μάθημα "Ατμποπαραγωγών", ένα από τα δυνατά μαθήματα των Μηχανολόγων! Πολύ ωραία υλοποίηση...

Αλλά δεν κατάλαβα αυτό  που λες, ότι δεν είναι fixed τιμές...Ο καυστήρας είτε είναι on και καίει, είτε off και δεν καίει αέριο...σαν λέβητας OK μπορεί να παίζει η ισχύς το με αντιστάθμιση θερμοκρασίας νερών, αλλά ο καυστήρας μόνο on-off μπορεί να δουλέψει...Άρα για την μέτρηση κατανάλωσης αερίου, πρέπει να έχεις ένδειξη πόσο δούλεψε ο καυστήρας... Διόρθωσέ με, αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Διάγραμμα Sankey, ε!!! Πώωωω το κάναμε στην σχολή, στο μάθημα "Ατμποπαραγωγών", ένα από τα δυνατά μαθήματα των Μηχανολόγων! Πολύ ωραία υλοποίηση...

Αλλά δεν κατάλαβα αυτό  που λες, ότι δεν είναι fixed τιμές...Ο καυστήρας είτε είναι on και καίει, είτε off και δεν καίει αέριο...σαν λέβητας OK μπορεί να παίζει η ισχύς το με αντιστάθμιση θερμοκρασίας νερών, αλλά ο καυστήρας μόνο on-off μπορεί να δουλέψει...Άρα για την μέτρηση κατανάλωσης αερίου, πρέπει να έχεις ένδειξη πόσο δούλεψε ο καυστήρας... Διόρθωσέ με, αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά...

Ναι Διάγραμμα Sankey !

Ο λεβητας ειναι ΟΝ, το θεμα ειναι ποσο τραβαει εκει την στιγμη. Δλδ αν το δωματιο ειναι 19c κ θελω να παει στους 20c, θα τραβαει πχ 25% ισχυ, αλλα αν ειναι απο 17c σε 20c θα παει 100%, μιας κ το δωματιο ειναι κρυο θα θελει παραπανω δυναμη ας το πουμε για να ζεσταθει ο χωρος. Το λεω εντελως μπακαλιστικα το ξερω, ελπιζω να βγαζει νοημα. Κ ναι εχω κ το ποσο δουλεψε ο λεβητας.

Με fixed τιμες εννοω οτι αν ανοιξεις μια λαμπα η τιμη της μενει σταθερη πχ 0.02kWh, δεν εναλλασεται. Τουλαχιστον ετσι το εχω καταλαβει, μπορει να κανω κ λαθος :). 

Επεξ/σία από Geoisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Geoisis είπε

εχω το TADO για θερμοστατη, μεσω HA εχεις ενα entity sensor.heating_heating για το ποσο % δινει ο λεβητας για να πιασει την θερμοκρασια. Μεσα στην εφαρμογη του TADO ειναι αυτες οι γραμμουλες που βλεπεις. 

image.png.0c3b7400b57fc500e92979dfe997bc9a.png

Μετα προκειμενου να γινει ενας power consumption sensor χρησιμοποιώτο παρακατω component:

https://github.com/bramstroker/homeassistant-powercalc

  - platform: powercalc
    entity_id: sensor.heating_heating
    name: Heating consumption
    create_energy_sensor: True
    linear:
      calibrate:
        - 0 -> 0
        - 100 -> 1800

Αυτο μπορει να γινει για διαφορες συσκευες που δεν σου δινουν τετοιες μετρησεις, πχ λαμπες.

Για οτι αλλο θελεις ρωτα με.

αρα "μετρας" μονο το αεριο που καταναλωνει ο λεβητας και οχι αυτο που πραγματικα γραφει ο μετρητης ,ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

αρα "μετρας" μονο το αεριο που καταναλωνει ο λεβητας και οχι αυτο που πραγματικα γραφει ο μετρητης ,ετσι δεν ειναι?

Υπόψη ότι ο μετρητής γράφει και φυσικό αέριο σε εστίες Φ.Α. (εάν και εφόσον υπάρχει κάτι τέτοιο εγκατεστημένο / εγώ πχ έχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostaskontis είπε

αρα "μετρας" μονο το αεριο που καταναλωνει ο λεβητας και οχι αυτο που πραγματικα γραφει ο μετρητης ,ετσι δεν ειναι?

 

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Υπόψη ότι ο μετρητής γράφει και φυσικό αέριο σε εστίες Φ.Α. (εάν και εφόσον υπάρχει κάτι τέτοιο εγκατεστημένο / εγώ πχ έχω).

να υποθεσω οτι μετραει το περναει απτον λεβητα, δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να μετρας απο τον ιδιο τον μετρητη που ειναι μπροστα πχ σε μενα στην πολυκατοικια, ισως με καποιο ESP32 κ καμερα να κανεις καμια μαγκια οπως εδω https://github.com/jomjol/AI-on-the-edge-device

edit ολο το αρθρο: https://www.home-assistant.io/docs/energy/gas/

Επεξ/σία από Geoisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Geoisis είπε

 

να υποθεσω οτι μετραει το περναει απτον λεβητα, δεν ξερω αν υπαρχει τροπος να μετρας απο τον ιδιο τον μετρητη που ειναι μπροστα πχ σε μενα στην πολυκατοικια, ισως με καποιο ESP32 κ καμερα να κανεις καμια μαγκια οπως εδω https://github.com/jomjol/AI-on-the-edge-device

edit ολο το αρθρο: https://www.home-assistant.io/docs/energy/gas/

εγω παιρνω μετρηση απευθειας απο τον μετρητη ...καθως δεν καταναλωνει μονο ο λεβητας αλλα και οι εστιες,φουρνος και ενα μικρος ταχυθερμαντηρας αεριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

εγω παιρνω μετρηση απευθειας απο τον μετρητη ...καθως δεν καταναλωνει μονο ο λεβητας αλλα και οι εστιες,φουρνος και ενα μικρος ταχυθερμαντηρας αεριου.

στην δικια μου περιπτωση δεν υπαρχει αυτη η αναγκη, μια κ εχω μονο την θερμανση.
Μετρηση πως παιρνεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Geoisis είπε

στην δικια μου περιπτωση δεν υπαρχει αυτη η αναγκη, μια κ εχω μονο την θερμανση.
Μετρηση πως παιρνεις?

ο μετρητης εχει πανω ενα καλωδιο παλμικης επαφης για τηλεμετρηση.Καθε στροφη ειναι ενας παλμος=0.01 m3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostaskontis είπε

ο μετρητης εχει πανω ενα καλωδιο παλμικης επαφης για τηλεμετρηση.Καθε στροφη ειναι ενας παλμος=0.01 m3.

αχα! ναι το εχω δει κ αυτο! καλη φαση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι μου έχω τριφασική παροχή με 2 πίνακες, ισόγειο και πρώτο.

Είδα τον μετρητή ράγας Shelly 3EM που είναι για τριφασικό.

θέλω να μετράω κατανάλωση της Αντλίας θερμότητας η οποία είναι μονοφασική.

μπορώ να χρησιμοποιήσω και το μονοφασικό μοντέλο της Shelly EM?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς. Όσους μετρητές θέλεις βάζεις. Το όριο είναι ο διαθέσιμος χώρος στους πίνακες.

Ο τριφασικός μέτρα την συνολική κατανάλωση του σπιτιού όλων των φάσεων ή μπορεί να μετρήσει την κατανάλωση κάποιας τριφασικής συσκευής. Ο ή οι μονοφασικοί μετρούν την κατανάλωση της συσκευής στην φάση που δουλεύουν.

Ο μόνος περιορισμός που υπάρχει στους μονοφασικούς μετρητές είναι ότι και τα δύο κανάλια που έχει ο καθένας, υποχρεωτικά μετρούν καταναλώσεις διαφορετικών συσκευών που τροφοδοτούνται από την ίδια φάση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλάβω, μπορώ να βάλω τον μονοφασικό και να μετράω μόνο την αντλία που με ενδιαφέρει περισσότερο;

Αν τελικά πάω στον τριφασικό , θα μετράω κατανάλωση,πχ της αντλίας και δύο ακόμη συσκευές που βρίσκονται στον πίνακα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να μετράς κατανάλωση μεμονωμένων συσκευών σου κάνουν και τα δύο Shelly.Η  διαφορά τους είναι σε περίπτωση χρήσης σε τριφασική εγκατάσταση όπως η δική σου.

Το 3ΕΜ μπορεί να μέτρα έως 3 καταναλώσεις ανεξάρτητα σε ποια φάση δουλεύει η κάθε μία, ενώ από την άλλη το απλό ΕΜ μετρά έως 2 καταναλώσεις αλλά υποχρεωτικά να  βρίσκονται συνδεδεμένες στην ίδια φάση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

προσπάθησα να διαβάσω όσο περισσότερα άρθρα μπορούσα εδώ μέσα για να μην γράφουμε τα ίδια. αλλά άκρη δεν έβγαλα και δεν έχω βρει και κάποιο ηλεκτρολόγο που να ξέρει. 

θέλω να εγκαταστήσω ένα Nest Thermostat V3 με Heat link. έχω έναν λέβητα φυσικού αερίου Victrix Maior 35 TT. αυτή την στιγμή έχω έναν παλιό θερμοστάτη Siemens. 
image.jpeg.bca5a193813c3ac9f3a9afd9361dabfb.jpeg

με όσα έχω διαβάσει και δει από τους οδηγούς της nest θα πρέπει να συνδέσω τις επαφές Ν, L του heat link με τα καλώδια του τοίχου και στην συνέχεια να βραχυκυκλώσω με το connection 2. 

αλλά δεν είμαι και σίγουρος. μιας και στον λέβητα η παροχή έχει αυτό που δεν ξέρω τι είναι. 

image.jpeg.d1f940bdfc130d1d0d650861199f4ab7.jpeg

άρα κάποιος που να μπορεί να κάνει την δουλειά ή να ξέρει τι πρέπει να κάνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...