Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, jmallen3 είπε

Καλησπέρα,

σε πλήρη ανακαίνιση διαμερίσματος που κάνω, έχει φτάσει η ώρα για τα ηλεκτρολογικά. Τι έχετε να προτείνετε για πρίζες, ρολά αλουμινίου. διακόπτες, θερμοστάτη κλπ;

Υπάρχει κάποιο κιτ που προτείνετε για συνεργασία όλων μαζί εξ αποστάσεως μέσω κινητού, alexa αλλά και δημιουργία σεναρίων;

Ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε τη sonfy.

Απο εσένα εξαρτάται.Η λύση της Sonfy είναι η ακριβή αλλά αν δέν έχεις γνώσεις και θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και σε περίπτωση βλάβης να έχεις τον ηλεκτρολόγο σου που για να στο πρότεινε το έχει δουλέψει πάς εκεί.Άν έχεις κάποιες γνώσεις και θέλεις να τις αναπτύξεις και να αφιερώσεις αρκετές ώρες πάς σε λύση Home Assistant αλλά εκεί μπορείς να κάνεις τα πάντα και πολύ πιό οικονομικά σε σχέση με άλλες έτοιμες λύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, jmallen3 είπε

Καλησπέρα,

σε πλήρη ανακαίνιση διαμερίσματος που κάνω, έχει φτάσει η ώρα για τα ηλεκτρολογικά. Τι έχετε να προτείνετε για πρίζες, ρολά αλουμινίου. διακόπτες, θερμοστάτη κλπ;

Υπάρχει κάποιο κιτ που προτείνετε για συνεργασία όλων μαζί εξ αποστάσεως μέσω κινητού, alexa αλλά και δημιουργία σεναρίων;

Ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε τη sonfy.

Πρίζες είναι αδιάφορες (για εμένα). Πλέον πας στις ίδιες τις συσκευές σε έξυπνες, αλλιώς βάζεις μια έξυπνη πρίζα επάνω.
Για φώτα κλπ,  2 είναι οι προσεγγίσεις: Ή θα πας σε knx για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από αξιοπιστία (μεγάλο κόστος κτήσης) ή θα πας σε λύση homeassistant με διάφορες συμβατές έξυπνες συσκευές της επιλογής σου και άπειρη δυνατότητα ευελιξίας, αλλά σημαντική απαίτηση προσωπικής ενασχόλησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, jmallen3 είπε

Καλησπέρα,

σε πλήρη ανακαίνιση διαμερίσματος που κάνω, έχει φτάσει η ώρα για τα ηλεκτρολογικά. Τι έχετε να προτείνετε για πρίζες, ρολά αλουμινίου. διακόπτες, θερμοστάτη κλπ;

Υπάρχει κάποιο κιτ που προτείνετε για συνεργασία όλων μαζί εξ αποστάσεως μέσω κινητού, alexa αλλά και δημιουργία σεναρίων;

Ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε τη sonfy.

Όχι. 

Η γνώμη μου είναι:

Α) Όλες οι καταναλώσεις (γραμμές) να ξεκινούν από τον πίνακα.

Β) Όλα τα κυκλώματα ελέγχου να είναι ξεχωριστά από τα κυκλώματα φορτίου.  (Πες στον ηλεκτρολόγο σου σαν να τοποθετεί ρελέ καστάνιας).

Γ) Ο πίνακας να είναι υβριδικός, είτε ο νέος της Hager, είτε ο Practibox S της Legrand.

Δ) Όλος ο έλεγχος να γίνεται από μπουτόν. 

Όταν φτιάξεις αυτή την τοπολογία, μπορείς να δουλέψεις με οποία συσκευή - πρωτόκολλο θες.

Επιλογές: 

1) Οικονομικό

-  Shelly Pro 4Pm  

- Shelly Pro 2Pm

- Shelly Pro 3.

2) Σχετικά οικονομικό. (Knx - υβριδική τοπολογία).

- Weinzierl I/O 570 

ΚΝΧ ρελεδιέρα 48 εισόδων/ εξόδων , όπου όταν την λειτουργεις σαν έξοδο την συνδυάζεις με ρελέ βάσεις 24vdc.

- 24V selv PSU για το κύκλωμα ελέγχου.

- 320VA knx PSU .

- KNX web server ( όποιον θες) πχ. iridium.

https://m.youtube.com/shorts/yvlawFTbuI0

(Όλος ο τοπικός έλεγχος με μπουτόν).

3) Ακριβό. 

Καθαρό KNX  με  διακόπτες τύπου mood maker , ρελεδιέρες on-off  και ρολών κ.λ.π.

 

4) Σε ασύρματο  2 λύσεις είναι σοβαρές.

α) Hager KNX RF με coviva.

β) Fibaro Z-Wave. 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, adtakhs said:

2) Σχετικά οικονομικό. (Knx - υβριδική τοπολογία).

- Weinzierl I/O 570 

ΚΝΧ ρελεδιέρα 48 εισόδων/ εξόδων , όπου όταν την λειτουργεις σαν έξοδο την συνδυάζεις με ρελέ βάσεις 24vdc.

- 24V selv PSU για το κύκλωμα ελέγχου.

- 320VA knx PSU .

- KNX web server ( όποιον θες) πχ. iridium.

https://m.youtube.com/shorts/yvlawFTbuI0

(Όλος ο τοπικός έλεγχος με μπουτόν).

3) Ακριβό. 

Καθαρό KNX  με  διακόπτες τύπου mood maker , ρελεδιέρες on-off  και ρολών κ.λ.π.

 

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες, ειδικά για το 3) με πρόταση/μάρκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδέχεται να έχει απαντηθεί αλλά:

Γνωρίζει κανείς κάποιο smart θερμόμετρο ώστε να κάνω monitor σε καθημερινή βάση τη θερμοκρασία του νερού σε ηλιακό θερμοσίφωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Για να βλέπεις θερμοκρασία νερού, θες αντίσταση ηλιακού με διπλό κυάθιο για να μπορείς να περάσεις τον αισθητήρα στο 2ο. Μετά αγοράζεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας της sonoff και είσαι κομπλέ!

 

https://www.e-gate.gr/1153910/sonoff-ds18b20-waterproof-temperature-sensor-im160712003?gclid=EAIaIQobChMImfHjnu3k_gIVAfZ3Ch0XrQn_EAQYBSABEgLbMfD_BwE 

https://www.skroutz.gr/s/21548202/Sonoff-TH16-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ψάχνω για Ψηφιακός Θερμοστάτης Smart , έχω δει τις παρακάτω επιλογές 

Hysen HY02-B05-WH Ψηφιακός Θερμοστάτης Χώρου Smart με Wi-Fi
Hysen HY08-BB Ψηφιακός Θερμοστάτης Χώρου Smart με Wi-Fi

Έχει κάποιος εμπειρία, αρχικά θα ήθελα να το χρησιμοποιώ μέσα απο την εφαρμογή τους Θερμοστάτη και μετά να το περάσω σε ενα Home Assistant που θέλω να φτιάξω.

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, piranhagr είπε

Καλησπέρα σας,

Ψάχνω για Ψηφιακός Θερμοστάτης Smart , έχω δει τις παρακάτω επιλογές 

Hysen HY02-B05-WH Ψηφιακός Θερμοστάτης Χώρου Smart με Wi-Fi
Hysen HY08-BB Ψηφιακός Θερμοστάτης Χώρου Smart με Wi-Fi

Έχει κάποιος εμπειρία, αρχικά θα ήθελα να το χρησιμοποιώ μέσα απο την εφαρμογή τους Θερμοστάτη και μετά να το περάσω σε ενα Home Assistant που θέλω να φτιάξω.

Ευχαριστώ,

Έχω τον hysen στο σπίτι των γονιών μου.

Δεν έχει αποσυνδέσεις, αλλά δεν είναι και ότι πιο ακριβές στις μετρήσεις.

Πάνω από τους 19 αρχίζει και χάνει, το ίδιο και κάτω από τους 17.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adtakhs είπε

Έχω τον hysen στο σπίτι των γονιών μου.

Δεν έχει αποσυνδέσεις, αλλά δεν είναι και ότι πιο ακριβές στις μετρήσεις.

Πάνω από τους 19 αρχίζει και χάνει, το ίδιο και κάτω από τους 17.

 

Χάνει στον 1 βαθμό ή παραπάνω; 

Εχετε κάποια άλλη πρόταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2023 στις 7:16 ΠΜ, panosv7 είπε

Καλημέρα!

Για να βλέπεις θερμοκρασία νερού, θες αντίσταση ηλιακού με διπλό κυάθιο για να μπορείς να περάσεις τον αισθητήρα στο 2ο. Μετά αγοράζεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας της sonoff και είσαι κομπλέ!

 

https://www.e-gate.gr/1153910/sonoff-ds18b20-waterproof-temperature-sensor-im160712003?gclid=EAIaIQobChMImfHjnu3k_gIVAfZ3Ch0XrQn_EAQYBSABEgLbMfD_BwE 

https://www.skroutz.gr/s/21548202/Sonoff-TH16-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/05/2023 at 07:16, panosv7 said:

Καλημέρα!

Για να βλέπεις θερμοκρασία νερού, θες αντίσταση ηλιακού με διπλό κυάθιο για να μπορείς να περάσεις τον αισθητήρα στο 2ο. Μετά αγοράζεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας της sonoff και είσαι κομπλέ!

 

https://www.e-gate.gr/1153910/sonoff-ds18b20-waterproof-temperature-sensor-im160712003?gclid=EAIaIQobChMImfHjnu3k_gIVAfZ3Ch0XrQn_EAQYBSABEgLbMfD_BwE 

https://www.skroutz.gr/s/21548202/Sonoff-TH16-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

Μπορείς να μας εξηγήσεις παραπάνω την συνδεσμολογία? ή και με φωτογραφίες αν υπάρχουν? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Finn είπε

Ευχαριστώ πολύ!

Ψάχνω για θερμοστάτη καλοριφέρ για να μπορώ να διαχειρίζομαι απο μακριά ή μέσα απο το Home Assistant.
Εχω βρει τα παρακάτω 
Hysen HY08-BB Ψηφιακός Θερμοστάτης Χώρου Smart με Wi-Fi
Hysen HY02-B05 Ψηφιακός Θερμοστάτης Χώρου Smart με Wi-Fi
HY04-B Wi-Fi Ψηφιακός Θερμοστάτης Χώρου Smart με Οθόνη Αφής και Wi-Fi

Αλλά δεν τους εχω δοκιμάσει ποτέ και δεν ξερω εαν λειτουργούν σωστά 

Επεξ/σία από piranhagr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η Hysen είναι θα έλεγα μια τίμια κινεζια.

Πέρσι έβαλα αυτον και μετά το πρώτο καλιμπραρισμα θερμοκρασίας και το εβδομαδιαίο πρόγραμμα που του ανέθεσα,απλά δεν ξανασχοληθηκα! 

Για το home assistant δεν ξέρω να σου πω τίποτα πέραν του ότι εχω διαβάσει οτι δίνει λάθος ενδείξεις, αλλά οσο αναφορά τον χειρισμό του με την Alexa και μέσω app (Smart Life) είναι άψογος,δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

σκέφτομαι να αγοράσω το  sonoff 4ch pro και ηλεκτροβάνες για το πότισμα του κήπου. Το sonoff θα μπει σε αποθήκη και θα βρίσκεται 15 μέτρα μακρυά από το σπίτι μου και άρα από το router.

Είναι πολύ μεγάλη η απόσταση;  Θα μπορέσω να συνδεθώ απομακρυσμένα;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...