Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, Lux Aeterna said:

Γεια χαρά! Μόλις πήρα ένα μικρό διαμέρισμα που θα ανακαινίσω εξ ολοκλήρου για ιδιοκατοίκηση. Θα ήθελα να το κάνω έξυπνο, αλλά έχω χαθεί με την τόση πληροφορία....  Όπως είπα, δεν ξέρω τι άλλο υπάρχει ή θα μπορούσε να είναι απαραίτητο. Υπάρχει κάτι από το οποίο μπορώ να ξεκινήσω τη μελέτη;

Κάνε μια λίστα τι θέλεις ποιά είναι τα σπουδαιότερα για σένα.  Σκέψου τι άλλο θα ήθελες να βάλεις στο μέλλον.  Βρες μια πλατφόρμα - εταιρεία - εφαρμογή κινητού εννοώ που να σε καλύπτει στα περισσότερα και προχώρα. Μετά ίσως χρειαστείς και 2η εταιρεία ή και 3η καθώς δεν υπάρχει μια που να είναι τέλεια σε όλα.  Μην το παρακάνεις όμως γιατι θα μπλέξεις με 10 διαφορετικές εφαρμογές για να ελέγξεις το σπίτι σου.  Με αυτα που περιέγραψες πιο πολύ σου ταιριάζει η xiaomi aqara. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, tvkal είπε

Κάνε μια λίστα τι θέλεις ποιά είναι τα σπουδαιότερα για σένα.  Σκέψου τι άλλο θα ήθελες να βάλεις στο μέλλον.  Βρες μια πλατφόρμα - εταιρεία - εφαρμογή κινητού εννοώ που να σε καλύπτει στα περισσότερα και προχώρα. Μετά ίσως χρειαστείς και 2η εταιρεία ή και 3η καθώς δεν υπάρχει μια που να είναι τέλεια σε όλα.  Μην το παρακάνεις όμως γιατι θα μπλέξεις με 10 διαφορετικές εφαρμογές για να ελέγξεις το σπίτι σου.  Με αυτα που περιέγραψες πιο πολύ σου ταιριάζει η xiaomi aqara. 

Αρχικά δεν ξέρω τι συνδεσιμότητα να επιλέξω. Από το διάβασμα που έχω κάνει δεξιά αριστερά, νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι συσκευές που να συνδέονται μέσω WiFi. Απλά με απασχολεί αφενός το θέμα της ασφάλειας του WiFi και αφετέρου ότι αυξάνονται τα επίπεδα ακτινοβολίας μέσα στο σπίτι. Δεν πιστεύω ότι το 5G είναι του σατανά ή τίποτα τέτοιο, αλλά έχω παρατηρήσει ότι η επαφή μου με ορισμένες συσκευές μου προκαλεί πονοκεφάλους! Δεν ξέρω αν μια ενσύρματη σύνδεση θα ήταν προτιμότερη ή όχι, και για την όλη ασφάλεια του συστήματος και για την ποιότητα της σύνδεσης των συσκευών στο δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Lux Aeterna said:

Αρχικά δεν ξέρω τι συνδεσιμότητα να επιλέξω. Από το διάβασμα που έχω κάνει δεξιά αριστερά, νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι συσκευές που να συνδέονται μέσω WiFi. Απλά με απασχολεί αφενός το θέμα της ασφάλειας του WiFi και αφετέρου ότι αυξάνονται τα επίπεδα ακτινοβολίας μέσα στο σπίτι.

Προσωπικά, πιστεύω ότι το WiFi είναι ίσως η χειρότερη επιλογή για home automation:

  1. Για πολλές συσκευές, θα χρειαστείς άλλο router από τα "μαμίσια" των εταιριών cosmote, vodafone, κλπ που θα σηκώνουν το αυξημένο φορτίο
  2. Για να μην είναι εκτεθιμένα σε τυχόν κακόβουλες ενέργειες, καλό θα ήταν θα δημιουργήσεις ξεχωριστό wifι για ΙΟΤ (βλ 1.)
  3. Η επιλογή aqara που σου πρότεινε ο φίλος πιο πάνω περιλαμβάνει και λύσεις μέσω zigbee και είναι αρκετά οικονομική
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Lux Aeterna said:

Αρχικά δεν ξέρω τι συνδεσιμότητα να επιλέξω...νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι συσκευές που να συνδέονται μέσω WiFi... με απασχολεί αφενός το θέμα της ασφάλειας του WiFi και τα επίπεδα ακτινοβολίας μέσα στο σπίτι. 

Αν πας σε ενσύρματες λύσεις ετοιμάσου να περάσεις παντού καλώδια και ρελέ αυτοματισμών για να αποφύγεις να περνάς μετά νέα ορατά καλώδια απο γωνιές και ταβάνια κατι βεβαίως που δεν θα γλιτώσεις τελικά οσο καλά και να σχεδιάσεις το σύστημα σου γιατί οι ανάγκες αλλάζουν και όλο και κάτι θα ξεχάσεις ή όλο και κάτι νέο θα χρειαστείς. Ασε το κοστος. Αν μπορούσαμε όλα να τα προβλέψουμε δεν θα είχαν φτιαχτεί τα πολύπριζα και οι μπαλαντέζες. 

Για εμένα λύση είναι το wifi πρωτιστως και δευτερευόντως το zigbee για τις πολλές επαναλαμβανόμενες συσκευές τύπου αισθητήρων (θερμοκρασίας-παρουσίας-πορτών-παραθύρων). 

Προσωπικά zigbee δεν έχω βάλει γιατί δεν έχω τέτοιου τύπου αισθητήρες. Αν βάλω πχ 8 σε παράθυρα και 5 σε πόρτες, θα το σκεφτώ. 

Εχω όμως 65 συσκευές wifi σε 4-5 εφαρμογές (κυρίως διακόπτες και ρελέ sonoff και 4 κάμερες ezviz και 4 ir broadlink και 5 θερμοστάτες wiser) που δούλευουν μια χαρά - άψογα  4 χρόνια με το ρούτερ του παρόχου (speedbooster cosmote)  και μόνο πριν απο τρείς μήνες το αναβάθμισα σε 4G με κάρτα sim και πριν ένα μήνα το ξανα-αναβάθμισα (αφού πρώτα βρήκα πολύ καλή προσφορά σε wifi mesh ρουτερ). Πονοκεφάλους δεν έχω παρά το ότι τώρα έχω 65 συσκευές + 5 mesh + 1 ρούτερ στο σπίτι (120τμ με βεράντες άλλα 50τμ). Αν μιλάω στο τηλέφωνο μισή ώρα πιθανόν να με πιάσει πονοκέφαλος αλλά ... τέτοιους είχαμε και με τα παλια ενσύρματα τηλέφωνα μερικές φορές! 

Για το θέμα της ασφάλειας δεν βλέπω κινδύνους απο τη στιγμή που δεν είσαι εμπορική, κατασκευαστική κλπ επιχείρηση που υπάρχουν οικονομικά ή άλλα συμφέροντα κλπ και θα σου πω κάτι σοφό που διάβασα εδω μέσα. "Στην τελική δεν με ενδιαφέρει αν ξέρει ο κινέζος τι ώρα πάω για κατούρημα". 

Σου πρότεινα aqara για μεγαλύτερη ομοιοτυπία στις εφαρογές αντί των 5 δικών μου. Και γενικώς είναι και σε καλή ποιότητα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2024 στις 3:06 ΠΜ, babouras88 είπε

Καλησπέρα! Λόγω ύπαρξης shelly plus 2PM στους διακόπτες ρόλων, ψάχνω για λύση shelly για έλεγχο θερμοσίφωνα.

Μπορεί κάποιος να προτείνει setup? Θα με ενδιέφερε να μπει κατι σε ραγα στον πινακα και να υπάρχει ταυτοχρονα δυνατότητα και για χειροκίνητο κλασσικο έλεγχο (μπουτον/διακοπτη)

image.png.d44695dc50034cfbf88bb59aa8ce8731.pngimage.png.f4448f97981ade36dadfd0752be6b020.png

Καλησπέρα. Έχω κάνει την ίδια υλοποίηση σε ηλιακό θερμοσίφωνα με υλικά Hager (μπουτόν, ρελέ ισχύος και ασφάλεια) καθώς και Shelly Plus 1PM. Ταυτόχρονος χειρισμός τόσο χειροκίνητα όσο και απομακρυσμένα, με δυνατότητα απομόνωσης της υλοποίησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 12/11/2022 at 15:19, maximos1990 said:

Καλησπέρα,

Ηθελα να ρωτήσω αν  το Geyer Ρελέ Ράγας Διαρροής 16A Μονοπολικό WiFi ER116W μπορεί να παίξει μπάλα με κάποιο τρόπο με home assistant?

 

ευχαριστώ πολύ 

έβγαλες άκρη τελικά; με το smart life app δεν τα κατάφερα.

Επεξ/σία από mclound
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2024 στις 12:38 ΜΜ, Theo X είπε

Προσωπικά, πιστεύω ότι το WiFi είναι ίσως η χειρότερη επιλογή για home automation:

  1. Για πολλές συσκευές, θα χρειαστείς άλλο router από τα "μαμίσια" των εταιριών cosmote, vodafone, κλπ που θα σηκώνουν το αυξημένο φορτίο
  2. Για να μην είναι εκτεθιμένα σε τυχόν κακόβουλες ενέργειες, καλό θα ήταν θα δημιουργήσεις ξεχωριστό wifι για ΙΟΤ (βλ 1.)
  3. Η επιλογή aqara που σου πρότεινε ο φίλος πιο πάνω περιλαμβάνει και λύσεις μέσω zigbee και είναι αρκετά οικονομική

Το πιο διαδεδομένο, δοκιμασμένο και διαρκώς αναπτυσσόμενο ασύρματο πρωτόκολλο επικοινωνίας είναι το Wi-Fi.

Δυστυχώς λόγω του ότι η κάθε Κινεζιά έπαιζε επάνω σε αυτό έχει βγει και η λανθασμένη εικόνα για την ποιότητα των λύσεών σε αυτό.

Όμως δεν παύει να είναι η Νο1 επιλογή.

Επίσης όπως θες gateway με τα zigbee/z-wave  έτσι ίσως να χρειαστείς ένα ρουτεράκι για το wifi αν το ΟΤΕτζιδικο είναι μάπα.

Εγώ σε νέο οίκημα ψηφίζω LAN !!!

https://www.meidanis.gr/el/proionta/smart-home/diafora-protokolla-iot/ragoyliko/shelly

Μπορείς μέσω της τοπολογίας που απαιτείται να αλλάξεις μέχρι και σε KNX στο μέλλον.

Από εκεί και πέρα και για τα δεδομένα της Ελληνικής αγοράς, σαν κόστος / απόδοση / πληρότητα λύσεων σε ασύρματο εγώ ψηφίζω Z-Wave

Βρίσκεις θερμοστάτες από ψύξης θέρμανσης, μέχρι και για Fan Coils.

https://www.meidanis.gr/el/mcohome-thermostatis-nerou-mauro-105-mh7hwhb.html

https://electromes.gr/proionta/exipna-sistimata/exipno-spiti-fibaro/mcohome-thermostatis-fan-coil-(2-pipe)-mafros-mh8-fc115-0179675.html

Ρελέ Shelly Z-Wave  με μισό κόστος από ότι σε Fibaro ενώ  πλέον έρχονται και ράγας.

Μετρητές ενέργειας Z-Wave Qubino.

Κλειδαριές πόρτας Fibaro.

Κ.λ.π.

Επίσης σε περίπτωση που επιλέξεις  Shelly μπορεί να παίξει με μείγμα.

- Lan ρελέ ράγας .

- Lan μετρητές ενέργειας.

- Z-Wave ρελέ κυτίου.

όλα σε μια εφαρμογή .

 

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κατι που πρεπει να δουλευει ασυρματα zigbee,για ολα τα υπολοιπα wifi και στην καλυτερη περιπτωση lan.Aν "αυριο" βγει ενα wifi προτοκολο που εχει τοσο χαμηλη καταναλωση οπως το zigbee τοτε πασο.Οσο για το ρουτερ ,το εχω ξαναπει,αν ξεκινας να στησεις home automation με το ρουτερ του παροχου ....Χωρις πολλα χρηματα πλεον υπαρχουν εξαιρετικα ρουτερ ενσυρματα ή ασυρματα.Και ειναι κατι δικο σου που αξιζει να επενδυσεις καθως θα σε γλυτωσει απο πολλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2024 στις 1:10 ΠΜ, souhlerisk είπε

image.png.d44695dc50034cfbf88bb59aa8ce8731.pngimage.png.f4448f97981ade36dadfd0752be6b020.png

Καλησπέρα. Έχω κάνει την ίδια υλοποίηση σε ηλιακό θερμοσίφωνα με υλικά Hager (μπουτόν, ρελέ ισχύος και ασφάλεια) καθώς και Shelly Plus 1PM. Ταυτόχρονος χειρισμός τόσο χειροκίνητα όσο και απομακρυσμένα, με δυνατότητα απομόνωσης της υλοποίησης.

@souhlerisk Θα μπορουσε αυτο να γινει και με ενα Shelly 1 Mini? Θα μπορουσε ενα Shelly 1 Mini να "οπλίσει" ενα ρελε ραγας ισχυος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, flampouras είπε

@souhlerisk Θα μπορουσε αυτο να γινει και με ενα Shelly 1 Mini? Θα μπορουσε ενα Shelly 1 Mini να "οπλίσει" ενα ρελε ραγας ισχυος;

Ναι χωρίς κανένα θέμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

ψάχνω 2-3 θερμόμετρα για να τα βλέπω απο το κινητό τη θερμοκρασία του σπιτιού, εσωτερικά και εξωτερικά.

Υπάρχει κάποια καλή επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος iphone

Επίσης χρησιμοποιώ έξυπνες λάμπες και κάμερες xiaomi. 

Στο μέλλον σκέφτομαι να πάρω και άλλες συσκευές (πχ υγρασιομετρο)

Θέλω ένα hub να τα συνδέσω όλα εκεί. 

Να πάρω το apple homekit (που έχει και ηχειο) η να επιλέξω το xiaomi smart hub 2; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω πάρει Shelly Qubino Wave 1PM συσκευές προκειμένου να τις χρησιμοποιήσω στα δωμάτια που έχουν αλέ ρετουρ.

Η απορία μου είναι τι διακόπτες πρέπει να χρησιμοποιήσω. 

Μπορούν να είναι και τα δύο διακόπτες;
Μπορούν να είναι και τα 2 μπουτόν;
Μπορεί το ένα από τα 2 να είναι μπουτόν;

Σε ενα καταστημα με ηλεκτρολογικα έχω δεις ας πουμε να εχει:

  • διακοπτης απλος
  • μπουτον απλο
  • διακοπτης A/R

Τι απο αυτα θα χρειαστω;


Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από furiousboy13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θελω να κανω αυτοματισμό σε ηλεκτρικά ρολά(4) σε καινούργιο σπίτι.

Στην αρχή σκεφτόμουν να εγκαταστήσω 4 χ Shelly 2pm.

Όμως έπεσε στο μάτι μου το Shelly Pro Dual Cover / Shutter PM το οποίο εγκατιθιστάται κατεθείαν στον πίνακα.

Έχει κάποιες συγκεκριμένες απαιτήσεις εγκατάστασης το συγκεκριμένο?

Δηλαδή θα μπορώ να ελέγχω τα ρολά (πάνω - κάτω) και με τον διακόπτη και μέσω εφαρμογής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...