Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/1/2024 στις 8:59 ΠΜ, adtakhs είπε

Βάσει κανονισμού, σε όλες τις μόνιμα, συνδεδεμένες συσκευές, και δεν αναφέρει μόνο μόνιμα αλλά εκεί είναι η ουσία, οι οποίες έχουν ισχύ άνω των 10 αμπέρ 2300w), πρέπει να διακόπτεται και ουδέτερος αγωγός κατά τον έλεγχό τους.

Πότε έγινε αυτό; Εξ όσων γνωρίζω ισχύει μόνον σε δίκτυα ΤΤ (άμεση γείωση) και όχι στα ΤΝ (ουδετερογείωση). Η δεύτερη ισχύει σε όλη την επικράτεια της χώρας, ενώ η πρώτη σε μερικές περιοχές της Αττικής.

Αναφέρομαι όπως κι εσύ σε συνδεδεμένες συσκευές (μόνιμα ή μη) της εγκατάστασης. Εκεί που σε κάθε περίπτωση απαιτείται απομόνωση ουδετέρου, είναι μόνον στην είσοδο της παροχής στον πίνακα και γίνεται συνήθως στον ρελέ διαρροής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 hours ago, aris.04 said:

Τα φωτιστικά πως είναι συνδεδεμένα; 

Μπορείς να βάλεις smart διακόπτες κατευθείαν στην πρίζα τους. 

Ή πάνε σε κάποιον πίνακα για αυτό και το 4 κάναλο ρελέ;

Υπάρχουν 2 διακόπτες ένας για κάθε λάμπα αλλά το ρελέ που θα βάλω θα χειρίζεται λεντοταινιες σε τρία διαφορετικά σημεία του μπαλκονιού και μια αναμονή για τον κήπο (γι'αυτό και τα 4 κανάλια). Υπάρχει στο μπαλκόνι αναμονή-καλώδιο ρεύματος για το ρελέ που θα τροφοδοτήσει τα φώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jkoukos είπε

Πότε έγινε αυτό; Εξ όσων γνωρίζω ισχύει μόνον σε δίκτυα ΤΤ (άμεση γείωση) και όχι στα ΤΝ (ουδετερογείωση). Η δεύτερη ισχύει σε όλη την επικράτεια της χώρας, ενώ η πρώτη σε μερικές περιοχές της Αττικής.

Αναφέρομαι όπως κι εσύ σε συνδεδεμένες συσκευές (μόνιμα ή μη) της εγκατάστασης. Εκεί που σε κάθε περίπτωση απαιτείται απομόνωση ουδετέρου, είναι μόνον στην είσοδο της παροχής στον πίνακα και γίνεται συνήθως στον ρελέ διαρροής.

Όχι ο κανονισμός δεν διαχωρίζει τύπο γείωσης σε ΤΤ και TNC-S.

Ακόμα και αναχρονιστικό να τον πεις αυτός ισχύει.

Και που να δεις τον νέο κανονισμό που μπαίνει σε εφαρμογή και ζητά L+N στα πάντα.

Στις 15/1/2024 στις 12:05 ΜΜ, nkarama είπε

 

Και μετά την διαφήμιση (😀) του adtakhs για την Ελληνική αυτή κατασκευή (που είναι όντως μια καλή προσπάθεια, αν και για εμένα τουλάχιστον πολύ ακριβή.

 

 

Αν το μόνο που θες είναι απομακρυσμένο χειρισμό και χρονικό μέσω smart, τότε μια καλή και οικονομική επιλογή είναι :

- ρελέ θερμάνσεως Legrand 412558 2x25Α αθόρυβο με μεταγωγικό διακόπτη 1-auto-0 (για χειρισμό σε περίπτωση που το smart ρελέ αποτύχει).

- Shelly Plus 1 mini  

- μπουτόν με ενδεικτικό Legrand 412920. 

Θέλει 2 θέσεις στην ράγα. 

Το mini ρελέ το ρίχνεις μέσα στον πίνακα στο κενό χώρο.

κόστος γύρω στα 45€. 

 

Σε Hager απλά αντικατέστησε το ρελέ με το ERC225S 

Και το μπουτόν με τον κωδικό SVN413.

Σε αυτή την περίπτωση το κόστος θα είναι γύρω στα 8€ παραπάνω.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, marsele said:

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή σωστών προϊόντων για την δημιουργία αυτοματισμού με φώτα βεράντας-κήπου. Σκέφτομαι την αγορά των παρακάτω υλικών:

1)https://www.skroutz.gr/s/25007985/Sonoff-4CH-R3-Smart-Endiamesos-Diakoptis-Wi-Fi-se-Leyko-CHroma-80010.html

2)https://www.skroutz.gr/s/32340127/Sonoff-RF-BridgeR2-Smart-Hub-Symvato-me-Alexa-Google-Home-Leyko.html

3)https://www.skroutz.gr/s/29943356/Sonoff-RF-T2EU2C-Exoterikos-Diakoptis-Toichou-gia-Elegcho-Fotismou-me-Plaisio-kai-Dyo-Pliktra-Afis-Fotizomenos-Leykos-433MHz-80066-M0802030010.html

4)https://www.skroutz.gr/s/26264842/Sonoff-DW2-Aisthitiras-Portas-Parathyrou-Mpatarias-se-Leyko-CHroma.html

Το παραπάνω 4 κάναλο ρελέ της sonoff το έχω επιλέξει για να χειρίζομαι μέσω 2 διπλών διακοπτών rf (μέσω rf hub) τα 4 διαφορετικά φωτιστικά σημεία. Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω τους αισθητήρες μπαλκονόπορτας για να ενεργοποιούνται τα φώτα με το άνοιγμα της  κάθε μπαλκονόπορτας. Τα παραπάνω προϊόντα συνδυάζονται μεταξύ τους ή να προτιμήσω κάτι άλλο;;;

 

Καλή η σκέψη σου και θα δουλέψει. Ομως σκέψου λίγο και τα εξής: 

Να βάλεις τέτοιους διακόπτες αν μπορείς που είναι wifi και τους δουλεύεις και με τηλεχειριστήριο αν θέλεις. https://www.skroutz.gr/s/21574181/Sonoff-TX-T3EU2C-CHoneytos-Diakoptis-Toichou-Wi-Fi-gia-Elegcho-Fotismou-me-Plaisio-kai-Dyo-Pliktra-Afis-Fotizomenos-Mayros-80019.html?product_id=91625933&sponsored=listing  Υπάρχει sonoff 4ch το μοντέλο pro που έχει και RF οπότε πιθανόν να μην σου είναι απαραίτητο το rf bridge hub. Το να το πάρεις δεν βλάπτει. Εγώ που το έχω και έχω βάλει 5-6 rf επάνω του τα ψηλομπερδεύει κάπου κάπου και άλλο θελεις να κάνεις άλλο γίνεται. Ενω το pro έχει πιο fix μάλλον τις συχνότητες και δεν μου κάνει αστοχίες. Γι αυτό καλύτερα προτίμησε συσκευες rf - όχι rf hub. Για τους αισθητήρες που είπες ΟΚ πάρε το.  

Οι διακόπτες που έδειξες οι λευκοί rf της sonoff έχουν ψηλοπροβλήματα αποστολής της rf σε αντίθεση με τους παραπάνω wifi της sonoff που δουλεύουν υποδειγματικά. Ειχα τους rf και τους αντικατέστησα με αυτούς (κατα προτίμηση μονούς βάλε. Ειναι τύπου κλικ κλακ αλλά έχουν σωστή μετάδοση)  https://shopflix.gr/spiti-kipos/ilektrologika-and-aytomatismoi/prizes-and-diakoptes/diakoptes-mpoyton/asyrmatos-diakoptis-rf433-monos-aytokollitos-mple-3660283/?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA75itBhA6EiwAkho9e32gaB89LfqRgAJvcROXETp079V1WHRWTlfMK3P39J-HlIDoXYZOeRoCTY8QAvD_BwE  Επίσης υποδειγματικά είναι αυτά https://www.skroutz.gr/s/29646915/SmartWise-RF-doorbell-button.html  (μπορείς να τα βρεις και πολύ φτηνότερα αλλού) και είναι ωραίο γκατζετάκι διακριτικό, αυτοκόλλητο αν θες, μπορείς να τα έχεις παντού και το πιο ωραίο είναι που εφ οσον έχεις και το bridge μετά μπορείς να κάνεις σκηνές που να δουλεύουν με το πάτημα του κουμπιου. 

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, tvkal said:

Να βάλεις τέτοιους διακόπτες αν μπορείς που είναι wifi και τους δουλεύεις και με τηλεχειριστήριο αν θέλεις. https://www.skroutz.gr/s/21574181/Sonoff-TX-T3EU2C-CHoneytos-Diakoptis-Toichou-Wi-Fi-gia-Elegcho-Fotismou-me-Plaisio-kai-Dyo-Pliktra-Afis-Fotizomenos-Mayros-80019.html?product_id=91625933&sponsored=listing 

Αυτή την στιγμή οι διακόπτες που υπάρχουν είναι 2 μονοί (ένας σε κάθε δωμάτιο, δίπλα από κάθε μπαλκονόπορτα) που ο καθένας από αυτούς ανοιγοκλείνει τις αντίστοιχες εξωτερικές λάμπες. Η "αναμονή"(καλώδιο) που υπάρχει στο μπαλκόνι δεν έρχεται από τους παραπάνω διακόπτες που αναφέρω αλλά απευθείας από κουτί διακλάδωσης και γι'αυτό κοιτούσα σε λύση rf για να μην ανοίξω κουτιά. Οι διακόπτες που μου προτείνεις είναι πολύ καλοί αλλά μήπως πρέπει να υπάρχει στο κουτί του υπάρχοντα φυσικού διακόπτη και επιστροφή καλωδίου από την αναμονή που υπάρχει εκεί που θα μπεί το sonoff. Με λίγα λόγια εάν βάλω έναν διπλό sonoff διακόπτη και στην μια επαφή συνδέσω το καλώδιο που έρχεται από την εξωτερική λάμπα θα μπορώ με το δεύτερο κουμπί του διακόπτη να χειρίζομαι μέσω ραδιοσυχνοτήτων rf το ρελέ (ή θα πρέπει λογικά να έρχεται καλώδιο από το sonoff);;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχουμε 2 κατηγορίες. Wifi και RF. Διπλοι διακόπτες που ο ένας να είναι wifi  και ο αλλος rf δεν υπάρχουν. Μπορείς όμως είτε με διπλό rf, είτε με διπλό wifi διακόπτη να χειριστείς και συσκευές της άλλης κατηγορίας με δημιουργια σκηνές. Θα διαβάσεις παρακάτω για αυτές.  

Aν στη θεση που έχεις τώρα τους διακόπτες έχεις και ουδέτερο ή έχεις δίπλα πρίζα για να πάρεις απο εκεί τον ουδέτερο βαζεις wifi. 

Αν δεν έχεις ΟΚ μπορείς να βάλεις τους rf διακόπτες αλλά θα χρειαστείς πρίζα ή ουδέτερο εκεί που θα βάλεις το 4ch και απο το 4ch και μετά θα συνεχίσεις μέχρι να φτάσεις στη λάμπα - συσκευή ή οτι θέλεις.  

Ραδιασυχνότητες RF κλπ δεν σου πολυχρειάζονται απο τη στιγμή που μπορείς να κάνεις "σκηνές" ωστε να πατάς έναν διακόπτη wifi στη μια μεριά του σπιτιού και να ανάβουν βάσει της σκηνής στην άλλη μεριά του σπιτιού 1-2- 5 -10 λάμπες ή συσκευές που τις χειρίζονται  άλλοι διακόπτες wifi,  αρκεί να είναι της ίδιας μάρκας ή να είναι κάτω απο alexa ή google home.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, adtakhs said:

 

Αν το μόνο που θες είναι απομακρυσμένο χειρισμό και χρονικό μέσω smart, τότε μια καλή και οικονομική επιλογή είναι :

- ρελέ θερμάνσεως Legrand 412558 2x25Α αθόρυβο με μεταγωγικό διακόπτη 1-auto-0 (για χειρισμό σε περίπτωση που το smart ρελέ αποτύχει).

- Shelly Plus 1 mini  

- μπουτόν με ενδεικτικό Legrand 412920. 

Θέλει 2 θέσεις στην ράγα. 

Το mini ρελέ το ρίχνεις μέσα στον πίνακα στο κενό χώρο.

κόστος γύρω στα 45€. 

 

Σε Hager απλά αντικατέστησε το ρελέ με το ERC225S 

Και το μπουτόν με τον κωδικό SVN413.

Σε αυτή την περίπτωση το κόστος θα είναι γύρω στα 8€ παραπάνω.

 

Ευχαριστώ, έχω ήδη χρησιμοποιήσει το ESC225S και για τα υπόλοιπα έχω φτιάξει μια ιδιοκατασκευή,  έτσι ώστε εκτός απο τον χειρισμό του θερμοσίφωνα, να ανιχνεύω

- την τροφοδοσία του (αν δηλαδή πράγματι τροφοδοτήθηκε, είτε απο το ρελέ είτε απο τον χειροκίνητο διακόπτη, τον οποίο τον έχω διατηρήσει, παράλληλα με το ρελέ) **

- την ενεργοποίηση/απερνεργοποίηση του νυχτερινού τιμολογίου (με το αντίστοιχο notification στο κινητό) 

- διακόπτες ον-οφφ για ενεργοποίηση του ρελέ απο τον πίνακα.

- σύνδεση όλων αυτών με Home assistant, οπότε δεν χρειάζομαι χρονικά κτλ κλτ.

 

Το κόστος ήταν εκεί που το θέτεις, γύρω στα 40 ευρώ, καθώς πολλά απο τα εξαρτήματα (πχ το 220v->5V ή τα βοηθητικά ρελέ) ήρθαν απο ανακυκλώσεις.

 

Ξαναλέω πάντως ότι η Ελληνική αυτή κατασκευή είναι αξιόλογη προσπάθεια και αν μη τι άλλο με πολύ καλό timing. Υπάρχουν τυχόν πιστοποιήσεις?

 

Επεξ/σία από nkarama
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nkarama είπε

Ξαναλέω πάντως ότι η Ελληνική αυτή κατασκευή είναι αξιόλογη προσπάθεια και αν μη τι άλλο με πολύ καλό timing. Υπάρχουν τυχόν πιστοποιήσεις?

 

Δήλωση συμμόρφωσης φέρει η συσκευή για την κυκλοφορία της εντός Ελλαδικού χώρου.  

Για άλλες πιστοποιήσεις θα πρέπει να ρωτησω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μεταξύ μας κάποιος ηλεκτρολόγος με πείρα σε smart home; Θέλω να τοποθετήσω κάποιους ενδιάμεσους διακόπτες και δεν ξέρω, ούτε τολμάω, να βάλω χέρι.
Μένω Χαλάνδρι. 
Εννοείται, με το αζημίωτο. Θα πληρωθεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σε 3 όροφο κτίριο μου ανήκει το διαμέρισμα του ισογείου και ψάχνω να βρω λύση για να μπορώ να ανοίγω την εξώπορτα μέσω wifi/εφαρμογής. Υπάρχει κάποια σχετικά εύκολη λύση ακόμα και με βοήθεια ηλεκτρολόγου στην εγκατάσταση;

Έχω δει ότι κάποιοι χρησιμοποιούν το Sonoff MINIR2 αλλά δεν ειμαι σίγουρος ότι κάνει και τι να πω στον ηλεκτρολόγο.

Επεξ/σία από jmallen3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πεις του ηλεκτρολόγου σου να σου βρεί ποιά είναι τα καλώδια σου στο θυροτηλέφωνό σου γιατί να μη γίνεται ?  Κάτι άλλο να κάνεις στην κοινόχρηστη πόρτα όχι γιατι θα πρέπει να το κάνετε απο κοινού και με τα άλλα διαμερίσματα. Αλλά τις δυο επαφές στο δικό σου διαμέρισμα μπορείς.

To sonoff R2 έχει τις εισόδους S1 και S2 για ξηρές επαφές. Οπως και το Sonoff RF R2 Wi-Fi Smart Switch with RF Receiver που έχει και RF αν θέλεις να βάλεις και τηλεχειριστήριο ή extra μπουτόν σε κάποιο άλλο χώρο του σπιτιού. Με 5V ρεύμα (πχ φορτιστή τηλεφώνου) υπάρχει και το Sonoff 1 Channel Inching /Self-Locking WiFi Wireless Switch 5V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, jmallen3 said:

Καλησπέρα, σε 3 όροφο κτίριο μου ανήκει το διαμέρισμα του ισογείου και ψάχνω να βρω λύση για να μπορώ να ανοίγω την εξώπορτα μέσω wifi/εφαρμογής. Υπάρχει κάποια σχετικά εύκολη λύση ακόμα και με βοήθεια ηλεκτρολόγου στην εγκατάσταση;

Έχω δει ότι κάποιοι χρησιμοποιούν το Sonoff MINIR2 αλλά δεν ειμαι σίγουρος ότι κάνει και τι να πω στον ηλεκτρολόγο.

https://nuki.io/en/opener/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να βάλω έξυπνο κεντρικό θερμοστάτη στο διαμέρισμα, είναι φυσικό αέριο με κεντρικό καυστήρα και ωρομέτρηση.

Υπάρχουν πολλές διαφορετικές επιλογές αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η σωστή με βάση την εγκατάσταση μου, μιας και δεν θέλω να γίνει κάποια ζημιά. Δεν θέλω κάτι μόνιμο μιας και θα αφαιρεθεί μόλις ξενοικιάσω.

Ευχαριστώ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά! Μόλις πήρα ένα μικρό διαμέρισμα που θα ανακαινίσω εξ ολοκλήρου για ιδιοκατοίκηση. Θα ήθελα να το κάνω έξυπνο, αλλά έχω χαθεί με την τόση πληροφορία.

Γράφω ενδεικτικά τι θα με ενδιέφερε, χωρίς όμως να ξέρω τι άλλο υπάρχει.

- Ασφάλεια χώρου [πορτοπαράθυρα, ανιχνευτές κίνησης (έχω κατοικίδια, δεν ξέρω αν συνδυάζονται), κάμερες που να συνδέονται με cloud και κινητό (εσωτερικές, εξωτερικές, στην είσοδο), ενδεχομένως ανιχνευτές καπνού και διαρροής νερού]

- Διαχείριση συσκευών από το κινητό (π.χ. πότισμα στο μπαλκόκι, ταΐστρα κατοικίδιων, να μπορώ να ελέγχω τα φώτα από το κινητό)

Όπως είπα, δεν ξέρω τι άλλο υπάρχει ή θα μπορούσε να είναι απαραίτητο. Υπάρχει κάτι από το οποίο μπορώ να ξεκινήσω τη μελέτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...