Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, pettakos είπε

θέλει καλωδίωση ελέγχου ρολών στον πίνακα.

Το φαντάστικα ότι μάλλον θα θέλει επιπλέον.. Μάλλον το ξεχνλαω οπότε γιατί δεν νομίζω οτί υπάρχει τέτοια εγκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα

ξέρει κανείς πως μπορούμε να προγραμματίσουμε μια shelly συσκευη και να την περασουμε σε αλλο κινητο? 

Επειδή δεν θέλω να έχω το κινητό του θα βόλευε να στείλω να την κάνουμε shared και μετά να την διαγράψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
53 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Καλησπέρα

ξέρει κανείς πως μπορούμε να προγραμματίσουμε μια shelly συσκευη και να την περασουμε σε αλλο κινητο? 

Επειδή δεν θέλω να έχω το κινητό του θα βόλευε να στείλω να την κάνουμε shared και μετά να την διαγράψω?

Λογικα αν κανεις λογαριασμο με δικο του μειλ και μετα μπει και αυτος στηνβ εφαρμογη με το ιδιο μειλ θα εισαι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 Καλησπέρα, αν για τον έλεγχο του θερμοσίφωνα βάλω ένα shelly και ένα ρελέ ισχύος, θα μπορώ να ανοιγοκλείνω τον θερμοσίφωνα και από την εφαρμογή και από τον φυσικό διακόπτη του υπάρχων θερμοσίφωνα ή χρειάζεται και κάτι άλλο για να γίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, furiousboy13 said:

 Καλησπέρα, αν για τον έλεγχο του θερμοσίφωνα βάλω ένα shelly και ένα ρελέ ισχύος, θα μπορώ να ανοιγοκλείνω τον θερμοσίφωνα και από την εφαρμογή και από τον φυσικό διακόπτη του υπάρχων θερμοσίφωνα ή χρειάζεται και κάτι άλλο για να γίνει αυτό;

Εξαρτάται απο το πως θα επιλέξεις να συνδέσεις το ρελέ ισχύος. Αν το συνδέσεις σε σειρά με τον υπάρχων διακόπτη, τότε δεν μπορείς. Αν το συνδέσεις παράλληλα με τον υπάρχων διακόπτη, τότε μπορείς. 

Προσωπικά το εχω συνδέσει παράλληλα, για να μπορώ να ανοίγω τον θερμοσίφωνα, σε περίπτωση βλάβης του ρελέ ή του συστήματος ελέγχου του. Εξτρα προσοχή θέλει, αν πρόκειτε κάποιος να δουλέψει στον θερμοσίφωνα, ώστε να είσαι σίγουρος οτι ΚΑΙ οι δυο παροχές είναι κλειστές και δεν έχει ρεύμα (κάτι που ισχύει σε όλες τις ηλεκτρολογικές διατάξεις που τροφοδοτούνται απο παραπάνω του ενός σημεία).

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Πρόσφατα άλλαξα τον ηλεκτρολογικό πίνακα και θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος μια λύση για να μετράω την κατανάλωση ρεύματος αλλά να υπάρχει συμβατότητα με το Home Assistant.

Thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, coffeex είπε

Καλησπέρα.

Πρόσφατα άλλαξα τον ηλεκτρολογικό πίνακα και θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος μια λύση για να μετράω την κατανάλωση ρεύματος αλλά να υπάρχει συμβατότητα με το Home Assistant.

Thnx

Shelly em (ή 3em για 3φασικό ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, nkarama said:

Εξαρτάται απο το πως θα επιλέξεις να συνδέσεις το ρελέ ισχύος. Αν το συνδέσεις σε σειρά με τον υπάρχων διακόπτη, τότε δεν μπορείς. Αν το συνδέσεις παράλληλα με τον υπάρχων διακόπτη, τότε μπορείς. 

Προσωπικά το εχω συνδέσει παράλληλα, για να μπορώ να ανοίγω τον θερμοσίφωνα, σε περίπτωση βλάβης του ρελέ ή του συστήματος ελέγχου του. Εξτρα προσοχή θέλει, αν πρόκειτε κάποιος να δουλέψει στον θερμοσίφωνα, ώστε να είσαι σίγουρος οτι ΚΑΙ οι δυο παροχές είναι κλειστές και δεν έχει ρεύμα (κάτι που ισχύει σε όλες τις ηλεκτρολογικές διατάξεις που τροφοδοτούνται απο παραπάνω του ενός σημεία).

 

 

 

Να πάρεις έναν μεταγωγικο διακόπτη 3 θέσεων. Wifi...off.. χειροκίνητο 

 Υγ. Στον @furiousboy13 πήγαινε : P σορρυυ

Επεξ/σία από F117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς είναι ο απλό διακόπτης που έχει ο κλασσικός θερμοσίφωνας...off... χειροκίνητο....τώρα θέλουμε να βάλουμε και τον "κλάδο" του wifi... οπότε πρέπει να πάμε σε έναν διακόπτη που να έχει 3 θέσεις...3 επιλογές....έλεγχος από το wifi (on off από την εφαρμογή)... Off ( εντελώς κλειστός....και χειροκίνητη (όταν το βάλουμε σε αυτήν την θέση να ανάβει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, F117 said:

Πώς είναι ο απλό διακόπτης που έχει ο κλασσικός θερμοσίφωνας...off... χειροκίνητο....τώρα θέλουμε να βάλουμε και τον "κλάδο" του wifi... οπότε πρέπει να πάμε σε έναν διακόπτη που να έχει 3 θέσεις...3 επιλογές....έλεγχος από το wifi (on off από την εφαρμογή)... Off ( εντελώς κλειστός....και χειροκίνητη (όταν το βάλουμε σε αυτήν την θέση να ανάβει )

Κατάλαβα τι είπες, αλλά δεν κατάλαβα τον λόγο να το κάνει κάποιος αυτό

Βάζει το ρελέ παράλληλα με τον χειροκίνητο διακοπτη και βουαλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Βαλτε εκει ενα sonoff που εχει επανω και διακοπτη και τελος η ιστορία 

Και αν χαλάσει το sonoff Κυριακάτικα, πώς θα δουλέψει ο θερμοσίφωνας; Θέλουμε παράλληλα τον κλασικό διακόπτη για backup.

4 ώρες πριν, F117 είπε

Αχμμμμ...μπορείς να το κάνεις σε μια ζωγραφική λίγο?

Σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο. Εσύ λες για χειροκίνητο ρελέ ισχύος που μπορεί να λάβει θέση του ρελέ και του κλασικού διακόπτη στο σχέδιο.

 

Smart Boiler.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Και αν χαλάσει το sonoff Κυριακάτικα, πώς θα δουλέψει ο θερμοσίφωνας; Θέλουμε παράλληλα τον κλασικό διακόπτη για backup.

Σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο. Εσύ λες για χειροκίνητο ρελέ ισχύος που μπορεί να λάβει θέση του ρελέ και του κλασικού διακόπτη στο σχέδιο.

 

Smart Boiler.png

Για backup έχω βάλει ρελέ ισχύος με διακόπτη. Έχει on, off και auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...