Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/12/2018 στις 3:54 ΠΜ, paris88 είπε

Καλησπέρα και από μένα, 

παρακολουθώ ανά διαστήματα το forum και έπεσα στο συγκεκριμένο thread ψάχνοντας ιδέες για έξυπνο σπίτι. Θα ήθελα τη γνώμη σας σε μερικά πράγματα. Μέχρι τώρα έχω

-λάμπες yeelight

-διακόπτη sonoff στο θερμοσίφωνα (με ρελέ) (μπήκε προχτές μετά από λιώσιμο στο forum)

-1 Mi Box

-2 google home mini που αναμένονται (μάλλον το παράκανα, είναι μικρό το σπίτι)

-1 ρομποτική σκούπα eufy 30c που αναμένεται

Προς το παρόν θέλω 2 έξυπνες μπρίζες και αισθητήρες για ανοιχτή/κλειστή πόρτα και θερμοκρασία/υγρασία στο χώρο. Το σπίτι είναι παλιό και δεν έχει θέρμανση τη τελευταία 4ετία (πολυκατοικία που έβαλε φυσικό αέριο αλλά δεν πλήρωναν οι μισοί ένοικοι). Έχουμε θερμοπομπό και αφυγραντήρα (βοηθάει πολύ ο τελευταίος 😮)

To πλάνο είναι να βάλω το θερμοπομπό στην έξυπνη πρίζα ώστε να μπορώ να τον ανάβω πχ μόλις σχολάω. Δεν έχω ασχοληθεί με αυτοματισμούς του στυλ αν η θερμοκρασία πάει <25, άναψε. O αφυγραντήρας δουλεύει μόνος του με βάση την υγρασία του χώρου. Μια σκέψη είναι να πάρω και 2ο θερμοπομπό πάλι σε έξυπνη πρίζα.

α) για πρίζα προτείνετε sonoff, tp-link ή Blitzwolf? (oι πρώτες είναι στα 20 ευρώ, η τελευταία στα 10 ευρώ)

b) για τους αισθητήρες δεν μπόρεσα να βρω stand-alone. Πρέπει οπωσδήποτε να είναι με κάποιο hub? Αν ναι, να δοκιμάσω sonoff, Μi ή κάτι άλλο? Όπως καταλάβατε παίζει google home. Θα μου άρεσε σε δεύτερη φάση να πειραματιστώ με αυτοματισμούς πάντως. (Δεν έχω ιδέα από rasberry και προγραμματισμό, οπότε καλύτερα Plug n play)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας :) 

Εγώ δουλεύω sonoff s26 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ καλά σχόλια και για τις meross με μετρητή κατανάλωσης. Μόνο και μόνο όμως επειδή έβαλες ήδη διακόπτη sonoff, θα σου πρότεινα αυτές για να συγκεντρώσεις πολλές συσκευές σε ένα App. Αυτό έκανα κι εγώ δηλαδή. 

Επεξ/σία από dBpanos
Διόρθωση στο μοντέλο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, papars είπε

Αυτός ο τρόπος σου κάνει;

https://forum.yeelight.com/t/yeelight-is-now-supported-by-diyhue-philips-hue-emulator/5360/21

Κάνει emulate τις yeelight σαν philips.

Μπορεις να το αναλυσεις λιγο πως γινεται αυτο; Ευχαριστώ

Ακυρο τωρα ειδα οτι θελει και hardware, οποτε δυσκολο.

 

Επεξ/σία από dakangr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι,αν καποιος αποφασισει οτι δε θελει να εχει μονιμα ανοιχτο το wifi στο σπιτι του του γινεται?

υπαρχουν λυσεις με καλωδιο ethernet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, papars said:

Smart lock για πόρτες ασφαλείας έχει δοκιμάσει κάποιος;

Βλέπω σε καλή τιμή την vima της Xiaomi αλλά θα ήθελα κάτι που να δουλεύει με google home.

Για εξωτερική πόρτα δεν διαβάζω και τα καλύτερα όσον αφορά την ασφάλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/12/2018 στις 12:53 ΜΜ, Nighthunter είπε

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το Philips Hue Dimmer Switch αλλά για yeelight? Να δουλεύει με μπαταρίες δηλαδή και να μπορεί να τοποθετηθεί όπου να ναι.

Ή έστω κάποιου τύπου physical button που να μπορεί να συνδεθεί με IFTTT κλπ... Κατα προτίμηση χωρίς hub.

σαν "πρόχειρη" λύση μπορείς να χρησιμοποιήσεις sonoff πρίζα ή διακόπτη χωρίς να ελέγχει άμεσα κάτι και μέσω ifttt να του πείς στο αναψε-σβήσε να αναβοσβήνει συγκεκριμένη λάμπα

πχ με μία s20/s26 ( https://www.banggood.com/SONOFF-S26-10A-AC90V-250V-Smart-WiFi-Socket-USUKAUEU-Wireless-Plug-Power-Sockets-p-1308841.html?rmmds=detail-top-buytogether-auto&amp;ID=532403&amp;cur_warehouse=CN  )σε μία πρίζα στην είσοδο του δωματίου μπορείς να ελέγχεις την yeelight πατώντας το hardware button

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ξέρω έχω μια s26 αλλά ψάχνω μια λύση για τα βασικά φώτα κι επειδή το όλο θέμα "φάση - ουδέτερος" είναι λίγο μπλέξιμο στην περίπτωσή μου έλεγα μήπως βρω κάποιο smart button για όσους χρειάζονται στο σπίτι τον διακόπτη (δεν γίνεται να τα χειρίζονται όλοι με smartphone κλπ)

Με βλέπω να μην γλυτώνω το σύστημα της philips παρά το κόστος του αφού και οι οι εναλλακτικές σε "έξυπνα κουμπιά" είναι επίσης ακριβές και όχι τόσο ολοκληρωμένες λύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2018 στις 1:13 ΜΜ, Nighthunter είπε

ναι το ξέρω έχω μια s26 αλλά ψάχνω μια λύση για τα βασικά φώτα κι επειδή το όλο θέμα "φάση - ουδέτερος" είναι λίγο μπλέξιμο στην περίπτωσή μου έλεγα μήπως βρω κάποιο smart button για όσους χρειάζονται στο σπίτι τον διακόπτη (δεν γίνεται να τα χειρίζονται όλοι με smartphone κλπ)

Με βλέπω να μην γλυτώνω το σύστημα της philips παρά το κόστος του αφού και οι οι εναλλακτικές σε "έξυπνα κουμπιά" είναι επίσης ακριβές και όχι τόσο ολοκληρωμένες λύσεις. 

"Εύκολος" τρόπος για ουδέτερο, είναι εφόσον κάτω από τον διακόπτη που θες να αυτοματοποιήσεις, συνήθως υπάρχει και πρίζα μπορείς να ανοίξεις την πρίζα και να περάσεις δικό σου καλώδιο (1 μέτρο maximum - δεν θα χρειαστείς ούτε ατσαλίνα που λέει ο λόγος) και να το σπρώξεις προς τα πάνω, κλέβοντας το ουδέτερο της πρίζας. Εύκολη σχετικά λύση και δεν μπλέκεις με μερεμέτια και ανοίγματα κουτιών.

Μειονέκτημα, όπου δεν έχεις πρίζα απο κάτω, τον ήπιες 😛

"Δύσκολη" λύση, αλλά άπαξ και πας εκεί τελειώνεις απο την ομηρία των χιλιάδων apps στο κινητό και ξεκλειδώνεις από τέτοιους περιορισμούς , είναι στήσιμο homeassistant σε raspbery ή κανένα παλιό pc.

Εγώ πλέον, με το απλό κουμπάκι της xiaomi (wireless switch) πατώντας το κλείνω τα φώτα απο όλο το σπίτι (philips hue - sonoff - dlink etc.)

και επειδή και εγώ την είχα πατήσει με τα κουμπιά της Philips, ένα ξεχασμένο dimmer switch, το έχω μετατρέψει σε scene enabler για το homecinema (πατάς κουμπί - γυρνάει το AV στον προτζέκτορα - ανοίγει ενισχυτής - κλείνουν φώτα και ξεκινάει το apple tv με plex)

άλλο επίπεδο το home-assistant, αλλά αν θέλεις να επενδύσεις σε πραγματικά έξυπνο σπίτι, είναι μονόδρομος

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζω διαβαζω διαβαζω..... 

Πρεπει να αφεριερωσει καποιος τοσο χρονο για να στησει ολα αυτα? μου κάνει εντυπωση που δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες λυσεις ή τουλάχιστον σχεδον ολοκληρωμένες χωρις να δαπανησεις μια περιουσια. Για φωτισμο παντως η yeelight φαινετε καλη περιπτωση για ολο το σπιτι. Τουλάχιστον εκει που θες να έχεις τέτοιες ευκολίες. Για θερμοσιφωνα/ηλεκτρικα σωματα on off με wifi βλέπω προτείνετε sonoff. Ποια πλατφορμα τα δέχετε ολα αυτα για έλεγχο απο κινητο κτλ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καμία πρόταση για έξυπνη κλειδαριά για την κεντρική πόρτα? Σκέφτόμουν την Nuki αλλα με χαλάει που δεν έχει fingerprint ή keypad ωστε να μπορεις να την ξεκλειδώσεις χωρίς να έχεις πάνω σου κλειδιά/κινητό/remote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Καμία πρόταση για έξυπνη κλειδαριά για την κεντρική πόρτα? Σκέφτόμουν την Nuki αλλα με χαλάει που δεν έχει fingerprint ή keypad ωστε να μπορεις να την ξεκλειδώσεις χωρίς να έχεις πάνω σου κλειδιά/κινητό/remote

Την nuki την πούλησα. Πολύ καλή αλλά όπως είπες δεν είχε αυτην την επιλογή. Σκέφτομαι την danalock. 

Επεξ/σία από maximosm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 λεπτά πριν, maximosm είπε

Την nuki την πούλησα. Πολύ καλή αλλά όπως είπες δεν είχε αυτην την επιλογή. Σκέφτομαι την danalock. 

Υποθέτω danalock & danapad ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsakfot είπε

Μειονέκτημα, όπου δεν έχεις πρίζα απο κάτω, τον ήπιες 😛

Αυτό... :) 

Εκεί που θέλω να βάλω διακόπτες δεν υπάρχει πρίζα και τα κουτιά από πάνω είναι μεγάλη ιστορία...

3 ώρες πριν, tsakfot είπε

"Δύσκολη" λύση, αλλά άπαξ και πας εκεί τελειώνεις απο την ομηρία των χιλιάδων apps στο κινητό και ξεκλειδώνεις από τέτοιους περιορισμούς , είναι στήσιμο homeassistant σε raspbery ή κανένα παλιό pc.

Εγώ πλέον, με το απλό κουμπάκι της xiaomi (wireless switch) πατώντας το κλείνω τα φώτα απο όλο το σπίτι (philips hue - sonoff - dlink etc.)

και επειδή και εγώ την είχα πατήσει με τα κουμπιά της Philips, ένα ξεχασμένο dimmer switch, το έχω μετατρέψει σε scene enabler για το homecinema (πατάς κουμπί - γυρνάει το AV στον προτζέκτορα - ανοίγει ενισχυτής - κλείνουν φώτα και ξεκινάει το apple tv με plex)

άλλο επίπεδο το home-assistant, αλλά αν θέλεις να επενδύσεις σε πραγματικά έξυπνο σπίτι, είναι μονόδρομος

Το σκέφτομαι πολύ αυτό, αν και δεν έχω πολύ χρόνο και εξειδικευμένες γνώσεις στο αντικείμενο.

Ίσως πάρω ένα raspberry για δοκιμές αν και απ ότι είδα παίζει και σε synology και μάλλον το επόμενο διάστημα θα πάρω ένα nas.

Σε windows 10 παίζει καλά το ha? Γιατί έχω ένα pc ανοιχτό 24/7 για να κάνω καμιά δοκιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Nighthunter είπε

Αυτό... :) 

Εκεί που θέλω να βάλω διακόπτες δεν υπάρχει πρίζα και τα κουτιά από πάνω είναι μεγάλη ιστορία...

Το σκέφτομαι πολύ αυτό, αν και δεν έχω πολύ χρόνο και εξειδικευμένες γνώσεις στο αντικείμενο.

Ίσως πάρω ένα raspberry για δοκιμές αν και απ ότι είδα παίζει και σε synology και μάλλον το επόμενο διάστημα θα πάρω ένα nas.

Σε windows 10 παίζει καλά το ha? Γιατί έχω ένα pc ανοιχτό 24/7 για να κάνω καμιά δοκιμή

Δεν έχω κοιτάξει να σου πω την αλήθεια τι παίζει σε w10. Λογικά κάτι θα υπάρχει αλλά προτίμησε αν μπορείςκαλύτερα Raspberry που έχει και χιλιάδες how-to setup - tutorials etc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...