Προς το περιεχόμενο

Ιδιοκτήτες vs ενοικιαστές=;;;


Celiad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Έχει ξαναγραφτεί θέμα παρόμοιο αλλά δεν μπορώ...θα ρωτήσω κ εγώ.

 

Το περιστατικο που σας αναφερω συνεβη χθες και εκτός του ότι με στεναχώρεσει σε σημείο που να έχω "insomnia" ???? φοβαμαι για εξωδικο της ιδιοτητριας αφου φημολογειται ως δικομανης.

 

Ηθελα να μαθω πως ακριβως καλυπτομαι νομικα στο εξης:

 

Ειμαι Ενοικιαστρια εδω κ 9,5 χρονια με μηδενικες φθορες στο σπιτι. Το νοικιαζω επιπλωμενο κ με ηλεκτρικες συσκευες τις οποιες δεν εχω αλλαξει ποτε κ τις κρατω σε αριστη κατασταση.

 

Προ ολιγων ημερων αντικατεστησα τον θερμοσυφωνα αφου ειχε τρυπησει. Η εγγυηση του ελεγε 5 ετη( κ πριν απο εμενα νοικιαζε το συγκεκριμενο διαμερισμα αλλος κυριος για 2 χρονια). Το συνολο των ετων που κρατησε η συσκευη ηταν λοιπον σχεδον 12 χρονια χωρις αλλαγη. Η ιδιοκτητρια αρνειται να πληρωσει το ποσο του νεου θερμοσυφωνα κ επικαλειται το οτι ειναι δικη μου ευθυνη λογω των ετων που μενω στο σπιτι κ λογω του ότι θεωρείται δικη μου "ζημια".

 

Η μονη μου επαφη με τη συσκευη ειναι ο διακοπτης της στον ηλεκτρολογικο πινακα οπως φανταζεστε, αφου βρισκεται σαν συσκευη σε μεγαλο υψος κ ουτε να την αγγιξω φτανω.

 

Ειναι δικη μου υποχρεωση να πληρώσω τον θερμοσυφωνα;

 

Εγω πως καλυπτομαι νομικα σε αυτο;

 

Θεωρώ πως το μόνο μου λάθος σε όλο αυτό είναι το ότι έχοντας πολύ κακό προηγούμενο μαζί της σε τέτοιες "διαμάχες" από τηλεφώνου, επέλεξα να τον αντικαταστήσω κ να της το πω 6 μέρες μετά, την ημέρα που έστειλα το ενοίκιο. Φυσικά γκρίνιαξε και για αυτό αλλά όπως μου έγραψε έτσι κι αλλιώς δε θα τον πλήρωνε....εγώ αγόρασα από τα δύο καταστήματα του νησιού μας τον πιο φτηνό που βρήκα για να μην τη χρεώσω πολύ (115 ευρώ) κ ανέλαβα όλα τα έξοδα εγκατάστασής του χωρίς να της τα χρεώσω... ουφ αυτές οι δύσκολες καταστάσεις!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι απλό το θέμα, της κρατας την αντικαταστάση απο το ενοίκιο και αστην να σου κανει μήνυση, κανένα δικαστήριο δεν θα την δικαιώσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικο της ειναι το σπιτι αυτη επρεπε να πληρωσει απο την στιγμη που ειναι φυσικη φθορα.Δηλαδη αν ειχες φυγει πριν ενα μηνα απο το σπιτι κ εμπαινε νεος ενοικιαστης θα τον αλλαζε?Δικαιολογιες λεει για να μην πληρωσει.Αφαιρεσε την διαφορα απο το ενοικιο μαζι με την αποδειξη απο τον θερμοσιφωνα που εχεις.Πες της μιλησα και εγω με δικηγορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον θερμοσίφωνα τον πληρώνει ο ιδιοκτήτης, εκτός αν αναγράφεται ξεκάθαρα κάτι διαφορετικό στο μισθωτήριο και φέρει τις υπογραφές και των δυο σας. Ενημερώνεις γιατί δικαιούται να στείλει όποιον νομίζει εκείνη (πιστοποιημένο για να είσαι ασφαλής), και αν πει όχι, τον αλλάζεις, παίρνεις απόδειξη και αφαιρείς το ποσό από το ενοίκιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε ιδιοκτήτες και νοικιάζουμε, ο θερμοσίφωνας και ειδικά αν μιλάμε για αντικατάσταση είναι 100% έξοδο του ιδιοκτήτη αφού με την αποχώρηση του ενοικιαστή ο θερμοσίφωνας παραμένει στο ακίνητο. Αν υπάρχει κάποιο λάθος που έκανες και αναφέρθηκε ήδη είναι οτι έπρεπε πρώτα να ενημερώσεις την ιδιοκτήτρια για την βλάβη και οτι πρέπει να αλλαχτεί το συντομότερο. Αν αυτή αρνείται να πληρώσει αφαιρείς το ποσό από το ενοίκιο και την αφήνεις να γκρινιάζει. Επίσης να κρατήσεις την απόδειξη από την αγορά καθώς ελπίζω να ζητήσεις και από τον τεχνικό που τον τοποθέτησε για να μπορείς να τεκμηριώσεις τι πλήρωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ fellow insomniacs για τις συμβουλές και την ενθάρρυνση!!!

Στην τελευταία μας τηλεφωνική διαμάχη για παρόμοιο θέμα είχαμε "συμφωνήσει" μέσα από φωνές στο ότι θα φέρνω όποιον νομίζω εγώ για επισκευές αφού όσοι φωνάζει η ίδια είναι ή πολύ ακριβοί ή αργούν υπερβολικά να εμφανιστούν (4 χρόνια ο αλουμινάς για τη συντήρηση στα κουφώματα κ 2,5 μήνες ο υδραυλικός για καζανάκι κ βάνα που έσταζε) και καθώς η ίδια μένει στην ηπειρωτική Ελλάδα κ εγώ σε νησί θέλω να γίνεται άμεσα η δουλειά μου κ να μη νιώθω ότι είμαι σε δεύτερη μοίρα! Γι αυτό πήρα κ το θάρρος/θράσος κ τα έκανα όλα μόνη μου. Η απάντησή της ήταν ότι θα ήθελε να το ήξερε αν και πάλι δε θα πλήρωνε. Δλδ θα σου φέρω τον ακριβό μάστορα (επισης έμαθα πως δεν τους πληρωνε αμεσως παλαιοτερα κ γι αυτο δεν ερχονταν πια) κ πλήρωσε τα εσυ μόνη σου κορόιδο!! Καλό;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν με το καλο ξενοικιασεις ενημερωσε οτι οτι θα παρεις και το θερμοσιφωνο σου και θα εγκαταστησεις το δικο της.

 

Αυτό ακριβως... αντε με τον καθε τριτοκοσμικο τραμπακουλα ιδιοκτητη... Ο θερμοσιφωνας ειναι ξεκαθαρα ευθυνη του ιδιοκτητη και δε σηκωνει καμια διαπραγματευση αυτό. Εαν διαφωνει ας παει σε δικηγόρο να ξεκινησει τις διαδικασίες για 115€ και θα φυγει με την ουρα στα σκέλια καθως θα εχει χασει το παιχνιδι απο τα αποδυτηρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό το θέμα, της κρατας την αντικαταστάση απο το ενοίκιο και αστην να σου κανει μήνυση, κανένα δικαστήριο δεν θα την δικαιώσει

 

Δε ξέρω αν όντως ισχύει κατι τέτοιο αλλά δε φαντάζομαι να είναι τόσο απλό ... δεν μπορεί να έχεις εσύ το δικαίωμα του "αντιλογισμού" αυτού ... πέρα από το ότι θα πρέπει αποδείξεις, τιμολόγια κλπ να τυγχάνουν της έγκρισης αυτού που τα πληρώνει και φυσικά να είναι στο όνομά του.

 

 

Όπως είπε και από πάνω, ΚΑΚΩΣ τον αντικατέστησες μόνη σου.

 

Θα υπέθετα (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι και αυτό είναι αρκετό) ότι θα έπρεπε να

 

- την έχεις ειδοποιήσει για τη ζημιά

- να της ζητήσεις να τη φτιάξει μέχρι μια συγκεκριμένη ημνια

- αν δε το έκανε θα της έστελνες μια προσφορά που θα είχες πάρει

- θα είχες όλα τα παραστατικά στο όνομά της (καθώς τώρα θεωρητικά αυτός ο θερμοσίφωνας ανήκει σε εσένα)

 

μην κάνοντας όλα τα παραπάνω δημιουργούνται "θεματάκια" ... πχ θα μπορούσε να σου πει ότι εγώ θα μπορούσα να βρώ όλλον πιο φθηνό, να είχα το κόστος του στο δικό μου όνομα (και στο αφορολόγητό μου) κλπ ...

Oταν με το καλο ξενοικιασεις ενημερωσε οτι οτι θα παρεις και το θερμοσιφωνο σου και θα εγκαταστησεις το δικο της.

 

Αυτό είναι το σωστότερο στο σημείο αυτό ... ΑΛΛΑ ... τον παλιό το έχει ? 

 

θα πρέπει να τον βάλει πίσω

 

Αν όχι θα πρέπει να την αποζημειώσει για όποια αξία είχε (ή μπορεί να επικαλεστεί κάποιος ότι είχε) όταν τον έβγαλε.

 

 

---------------

 

btw

 

αυτά τα διάφορα που γίνονται συχνά πυκνά είναι μοιραίο να γίνοτναι όταν νοικιάζονται στην Ελλάδα σπίτια για (μετά φόρων) 200-300 ευρώ ... όλα καλά είναι στη θεωρία αλλά αυτό κάπου θα βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβαμαι για εξωδικο της ιδιοτητριας αφου φημολογειται ως δικομανης.

Τι ακριβώς σε φοβίζει στο εξώδικο, τι ακριβώς νομίζεις πως είναι? Επειδή προφανώς δεν ξέρεις, το εξώδικο δεν είναι τίποτα άλλο από μια έγγραφη ενημέρωση, και η μόνη χρησιμότητα του είναι ως αποδεικτικό σε δικαστήριο ότι έχεις ενημερωθεί για το περιεχόμενο του.

Δε ξέρω αν όντως ισχύει κατι τέτοιο αλλά δε φαντάζομαι να είναι τόσο απλό ... δεν μπορεί να έχεις εσύ το δικαίωμα του "αντιλογισμού" αυτού ... πέρα από το ότι θα πρέπει αποδείξεις, τιμολόγια κλπ να τυγχάνουν της έγκρισης αυτού που τα πληρώνει και φυσικά να είναι στο όνομά του.

 

 

Όπως είπε και από πάνω, ΚΑΚΩΣ τον αντικατέστησες μόνη σου.

 

Θα υπέθετα (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι και αυτό είναι αρκετό) ότι θα έπρεπε να

 

- την έχεις ειδοποιήσει για τη ζημιά

- να της ζητήσεις να τη φτιάξει μέχρι μια συγκεκριμένη ημνια

- αν δε το έκανε θα της έστελνες μια προσφορά που θα είχες πάρει

- θα είχες όλα τα παραστατικά στο όνομά της (καθώς τώρα θεωρητικά αυτός ο θερμοσίφωνας ανήκει σε εσένα)

 

μην κάνοντας όλα τα παραπάνω δημιουργούνται "θεματάκια" ... πχ θα μπορούσε να σου πει ότι εγώ θα μπορούσα να βρώ όλλον πιο φθηνό, να είχα το κόστος του στο δικό μου όνομα (και στο αφορολόγητό μου) κλπ ...

 

Το post σου από την αρχή ως το τέλος βασίζεται σε υποθέσεις, οι οποίες δεν έχουν βάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το post σου από την αρχή ως το τέλος βασίζεται σε υποθέσεις

 

Δεν ισχυρίστηκα ποτέ το αντιθετο ... γι αυτό άλλωστε έβαλα αυτά που έχεις κάνει bold ώστε να γίνει σαφές ακόμα και στους λιγότερο "γρήγορους" (γκού χου γκού χου).

 

Το κακό είναι όταν πολλοί γράφουν πραφανείς βλακείες που σίγουρα δεν ισχύουν απλά επειδή "έτσι".

 

Αυτά που γράφω είναι τι θα έκανα εγώ και δε θα έπερναν πάνω από λίγα λεπτά να τα κάνεις και λίγες μέρες μέχρρι να τεκμηριωθεί ότι ο ιδιοκτήτης δεν αντέδρασε ως έπρεπε. Δεν είναι "νομική συμβουλή".

 

 

Εσύ που ξέρεις τι έχει βάση ... μπορείς να μου πεις πως θα χρεώσει κάποιος κάποον άλλο χωρίς παραστατικό ? ή χωρίς να το "δικαιούται" από κάπου ?

 

Έτσι όπως τα περιγράφει ο TS σαφώς και δεν μπορεί να χρεώσει "αυτοδίκαια" την ιδιοκτήτρια. Μπορεί να το κάνει αλλά μέχρι αυτό να το αποδεχθεί ως νόμιμο πχ ένα δικαστήριο όπου πιθανόν να προσφύγει η ιδιοκτήτρια είναι απλά μια αυθαίρετη ενέργεια.

 

Αν απλά παρακρατήσει χρήματα που ανήκουν στην ιδιοκτήτρια (το ενοίκιο ή μέρος του) το κάνει απλά "με τσαμπουκά" ... δεν έχει κανένα διακαίωμα να το κάνει, και άν είναι να το κάνει σωστά δε θα πρέπει να της προκαλέσει άλλη ζημιά (πχ θα πρέπει να χρεωθεί η δαπάνη στο αφορολόγητο της ιδιοκτήτριας).

 

Αυτή τη στιγμή η κατάσταση έχει ως εξής :

 

- Ενας ενοικιαστής έχει αλλάξει κάτι στην ιδιοκτησία του ιδιοκτήτη

- Δεν έχει κανένα στοιχείο που να δείχνει ότι το έκανε σε συμφωνία με τον ιδιοκτήτη

- Δεν έχει κανένα στοιχείο ότι ο ιδιοκτήτης δεν θα ενεργούσε ο ίδιος

- Έχει εγκαταστήσει ένα μηχάνημα (υποθέτω από κατάλληλο τεχνικό και με όλα τα χαρτιά κλπ) που μπορεί εν δυνάμει να προκαλέσει βλάβες ή άλλο για το όποιο θα τρέχουν το ιδιοκτήτη

 

Ελπίζω να έχει κρατήσει τον παλιό.

 

 

Ερώτηση στον TS:

 

Ο τεχνιτης που εγκατέστησε τον θερμοσίφωνα σας έχει δώσει κάποιου είδους, απόδειξη ή πιστοποιητικό ?

 

Αν όχι και ήμουν ιδιοκτήτης, το πρώτο πράγμα που θα έκανα αν ήμουν ιδιοκτήτης και ήθελα να σου σπάσω τα νευρα θα ήταν να σου στείλω ένα χαρτί δίνοντας σου προθεσμία λίγων ημερών να απομαρκύνεις ένα εν δυνάμει επικίνδυνο εξοπλισμό από το χώρο στον οποίο έχω ευθύνη απέναντι σου, κρατώντας μια σειρά επιφυλαφεις για πιθανές ζημιές που μπορεί αυτό να προκάλεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαστήρια και αφορολόγητο για 115 ευρώ?

Υπέρτατη γυφτιά.

 

still ... δεν έχει κανείς διακαιωμα να παρακρατεί λεφτά που ανήκουν σε κάποιον άλλο χωρίς εντολή ή συμβατική πρόβλεψη.

 

Αντίστοιχα δεν έχει κανείς διακαίωμα να υπέκφεύγει τον υποχρεώσεών του από μία σύμβαση.

 

Φαντάσου όμως το ενδεχόμενο να χαλάσει ο θερμοσίφωνας ή κάτι στην εγκατάσταση και να προκλυθεί μεγαλύτερη ζημιά την οποία προφανώς και δε θα θέλει να φτιάξει ο ενοικιαστής ... αφού έτσι θα τον συμβουλευει το insomnia.

 

Γι αυτό το λόγο, τόσο ενοικιαστές όσο και ιδιοκτήτες θα πρέπει να είναι 10000% τυπικοί σε τέτοια θέματα.

 

Κάτι ξέρουν οι αγγλάρες που για το παραμικρή τέτοιου είδους επικοινωνία τα κάνουν όλα γραπτά και με σαφώς προκαθορισμένες διαδικασίες.

 

Στην Ελλάδα όποτε μας συμφέρει πατάμε δτη μία βάρκα (= "κοίτα πόσα ζητά αυτός ό απατεώνας για ενοίκιο") όποτε μας συμφέρει πατάμε στην άλλη (= "αυτοί οι διοκτήτες δεν τηρούν τις υποχρεώσεις τους").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απλο βλέπετε ηλίθιο ιδιοκτήτη ,φεύγετε. Για εμάς δεν είναι απλο. βλέπουμε ηλίθιο ενοικιαστή (που δεν πληρωνει) τον φορτωνομαστε μια ζωη...

Το θεϊκό είναι αυτό που με είπαν χτες στην ΔΕΗ.Μπορει να μπει ενοικιαστής στο σπίτι σου και να μην βάλει την ΔΕΗ στο όνομα του.Απλα ανοίγει τον διακόπτη κάτω και έχει τσάμπα και παράνομα ρεύμα.τρεχα μετα κοροιδο ιδιοκτήτη..

Κι εσυ αφού είσαι σε νησί και σιγά την ζήτηση που έχουν τα σπιτια γιατί δεν έφυγες να βρεις αλλού σπιτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...