Προς το περιεχόμενο

Ιδιοκτήτες vs ενοικιαστές=;;;


Celiad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε ξέρω αν όντως ισχύει κατι τέτοιο αλλά δε φαντάζομαι να είναι τόσο απλό ... δεν μπορεί να έχεις εσύ το δικαίωμα του "αντιλογισμού" αυτού ... πέρα από το ότι θα πρέπει αποδείξεις, τιμολόγια κλπ να τυγχάνουν της έγκρισης αυτού που τα πληρώνει και φυσικά να είναι στο όνομά του.

 

 

Όπως είπε και από πάνω, ΚΑΚΩΣ τον αντικατέστησες μόνη σου.

 

Θα υπέθετα (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι και αυτό είναι αρκετό) ότι θα έπρεπε να

 

- την έχεις ειδοποιήσει για τη ζημιά

- να της ζητήσεις να τη φτιάξει μέχρι μια συγκεκριμένη ημνια

- αν δε το έκανε θα της έστελνες μια προσφορά που θα είχες πάρει

- θα είχες όλα τα παραστατικά στο όνομά της (καθώς τώρα θεωρητικά αυτός ο θερμοσίφωνας ανήκει σε εσένα)

 

μην κάνοντας όλα τα παραπάνω δημιουργούνται "θεματάκια" ... πχ θα μπορούσε να σου πει ότι εγώ θα μπορούσα να βρώ όλλον πιο φθηνό, να είχα το κόστος του στο δικό μου όνομα (και στο αφορολόγητό μου) κλπ ...

 

Αυτό είναι το σωστότερο στο σημείο αυτό ... ΑΛΛΑ ... τον παλιό το έχει ? 

 

θα πρέπει να τον βάλει πίσω

 

Αν όχι θα πρέπει να την αποζημειώσει για όποια αξία είχε (ή μπορεί να επικαλεστεί κάποιος ότι είχε) όταν τον έβγαλε.

 

 

 

Φιλικα παντα,εαν θες να βοηθησεις και να δωσεις συμβουλες, καλο ειναι να γραφεις οταν εισαι πραγματικα  σιγουρος για αυτο που λες.

Ξερω οτι σου αρεσει να γραφεις πολλα ,αλλα καλο θα ειναι να αφησεις τις υποθεσεις..

 

 

Στο θεμα μας,αν και εχει καλυφθει απο οτι ειδα,οποιαδηποτε μονιμη εγκατασταση στο σπιτι την πληρωνει ο ιδιοκτητης,εκτος και εαν εχει συμφωνηθει κατι αλλο στο συμβολαιο σας.

Το θεμα ειναι να μη ζοριστει η αρχοντισσα και σου πει να φυγεις,γιατι ετσι.

Δυστυχως στην Ελλαδα σε μεγαλο ποσοστο  οι νοικοκυραιοι-αρχοντες  δεν εχουν δουλεψει πραγματικα στη ζωη τους.

Βρηκαν ετοιμες πολυκατοικιες και εισπρατουν,ζητωντας οτι τους ερθει στο μυαλο απο ενοικια και δικαιωματα ,αγνοωντας ομως τις υποχρεωσεις τους.

Αλλαξα 3 σπιτια μεσα σε ενα χρονο και να ειστε σιγουροι οτι σε αυτο το αθλημα ο Ελληνας νοικοκυρης ζηταει οτι του ερθει στο κεφαλι,για σαπια σπιτια και τρωγλες.

Παρ' ολο που η κριση μας εχει ισοπεδωσει,στο μυαλο τους δεν εχουν σκεφτει οτι η κριση θα επρεπε να εχει επηρεασει και την τιμη της κατοικιας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτά τα διάφορα που γίνονται συχνά πυκνά είναι μοιραίο να γίνοτναι όταν νοικιάζονται στην Ελλάδα σπίτια για (μετά φόρων) 200-300 ευρώ ... όλα καλά είναι στη θεωρία αλλά αυτό κάπου θα βγει.

 

 

Στην Ελλάδα όποτε μας συμφέρει πατάμε δτη μία βάρκα (= "κοίτα πόσα ζητά αυτός ό απατεώνας για ενοίκιο") όποτε μας συμφέρει πατάμε στην άλλη (= "αυτοί οι διοκτήτες δεν τηρούν τις υποχρεώσεις τους").

 

Και για πες... πόσο καιρό προσπαθούσες να νοικιάσεις το δικό σου και δεν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόδειξη εχεις κρατήσει;πολλοι ένοικοι βάφουν το σπίτι,αλλάζουν ΚΑΜΙΑ βρύση,πατάνε και μια υπερτιμολόγηση και τα κρατάνε απο το ενοίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, εγώ που μπήκα σε ολοκαίνουργιο σπίτι, αν φύγω μετά από 20 χρόνια θα πρέπει να το κάνω καινούργιο; Να αλλάξω όλα τα υδραυλικά, τα είδη υγιεινής, τα κουφώματα, τις ντουλάπες, τα πλακάκια;

Κάθε τι έχει μια φθορά λόγω φυσιολογικής χρήσης. Αυτά ανήκουν στον ιδιοκτήτη. Αν έγινε κακή χρήση, τα πληρώνει ο ενοικιαστής.

Πχ, αν νοικιάσω ένα παλιό σπίτι με τέντες 20ετίας και διαλυθούν μετά από 2 χρόνια γιατί πάλιωσαν, είναι του ιδιοκτήτη έξοδο.

Αν μπω σε ένα καινούργιο σπίτι και ο αέρας διαλύσει τις τέντες επειδή δεν τις σήκωσα, είναι δικό μου.

Αν ο θερμοσίφωνας ήταν αρχαίος, πρέπει να τον αλλάξει η ιδιοκτήτρια, και ας σκούζει σαν γουρούνι που το σφάζουν. Αν σου πει πως θα έβρικσε φτήνότερα, ας σου δώσει μια έγγραφη προσφορά από επαγγελματία και πλήρωσέ της τη διαφορά. Στα 115 πόσο πιο φτηνά να τον έβρισκε; 100; Χάρισέ της τα να πάει στο καλό.

Εαν εισαι 20 χρονια μεσα και εισαι τυπικος και σωστος, σαν ιδιοκτητης θα αλλαζα καθε φυσιολογικη φθορα χρονου.Αλλα εαν εισαι Ταλιμπαν εσυ η τα παιδια σου, και καταστρεφεις τις μπαταριες και τους νιπτηρες καθε χρονο τι θα εκανα.

 Τελος παντων ακρη δεν θα βγει ποτε, γιατι ο καθε ενας το βλεπει απο την πλευρα του και το συμφερων αυτης.Ειναι οπως εργοδοτης vs υπαλληλος.Μονο οσοι περασανε και απο τις 2 πλευρες μπορουν να εκφερουν γνωμη.Και φυσικα δεν φταιει η κακουργα κοινωνια, που καποιοι γινανε ιδιοκτητες.Μην μπερδευεις τους παντες με τις κοντες-χοντρες ασχημες, γεματες χρυσαφικα ιδιοκτητριες.Καποιοι αγορασανε ενα διαμερισματακι με φτυσιμο αιματος και κοπους μιας ζωης.Και ποναει πολυ,πιστεψε με οταν μπαινει το καθε μο@νοπανο και καταστρεφει με την δικαιολογια οτι πληρωνει.

Μιλαω, γιατι ζω και τις 2 πλευρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για πες... πόσο καιρό προσπαθούσες να νοικιάσεις το δικό σου και δεν;

 

Την είπες την εξυπνάδα σου.

 

Ευτυχώς δεν έχω ανάγκη να νοικιάσω κανένα σπίτι (όχι ότι μου περισσέυει και κανένα).

 

Το ότι μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα που μπορεί μέσος ούνος  εδώ μέσα να μη μπορεί να τα σκεφτεί δε συμαίνει ότι έχω και κανένα ιδαίτερο σκοπό η καμιά ψωροκαίλα για το τι θα κάνει/πάθει κάποιος.

 

Κατά τα άλλα αφήνω τον topic starter σε αυοτύς που "ξέρουν" και τις σοφές συμβουλές τους.

 

Περαστικά στον/στην ts.

στον πόλεμο δεν υπάρχει λογική B)

 

Καλά, χαλάρωσε και λίγο.

Στο θεμα μας,αν και εχει καλυφθει απο οτι ειδα,οποιαδηποτε μονιμη εγκατασταση στο σπιτι την πληρωνει ο ιδιοκτητης,εκτος και εαν εχει συμφωνηθει κατι αλλο στο συμβολαιο σας.

 

Σωστό αυτό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί ο ενοικιαστής να παρεμβαίνει στην ιδιοκτησία του άλλου.

 

Αν από φυσική φθορά ή από έναν σεισμό πέσει ένας τοίχος, φυσικά πρέπει να τον φτιάξει ο ιδιοκτήτης. Αν δε το κάνει δε σημαίνει ότι έχει αυτόματα το δικαίωμα να το κάνει ο ενοικιαστής χωρίς να τηρηθούν τα προβλεπόμενα. ρώτα κάποιον "που ξέρει".

Παρ' ολο που η κριση μας εχει ισοπεδωσει,στο μυαλο τους δεν εχουν σκεφτει οτι η κριση θα επρεπε να εχει επηρεασει και την τιμη της κατοικιας..

 

Τι σχέση έχει η κρίση με το πόσο νοικιάζεται ένα σπίτι, κάτι που το συντριπτικό ποσοστό του κόστους του είναι ήδη πληρωμένο. Μπορείς να μου εξηγήσεις με τεχνικους όρους πως υπάρχει αυτή η σύνδεση ? 

 

Όχι απλά επειδή "πρέπει".

 

btw:

Καταλαβαίνω ότι σου αρέσει να γράφεις ότι ννομίζεις χωρίς καμία βάση , αλλά καλό είναι να γράφεις μόνο για κάτι που είσαι σίγουρος και όχι για το τι "πρέπει" σύμφωνα με μια αόριστη δική σου λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί ο ενοικιαστής να παρεμβαίνει στην ιδιοκτησία του άλλου.

Ούτε και ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να αρνηθεί να αντικαταστήσει τον σάπιο θερμοσίφωνα, έλα όμως που το έκανε! Και από τη στιγμή που ο ιδιοκτήτης παίζει "βρώμικα", ο ενοικιαστής θα είναι τουλάχιστον μαλάκας αν πάει με το σταυρό στο χέρι.

 

Τι σχέση έχει η κρίση με το πόσο νοικιάζεται ένα σπίτι, κάτι που το συντριπτικό ποσοστό του κόστους του είναι ήδη πληρωμένο. Μπορείς να μου εξηγήσεις με τεχνικους όρους πως υπάρχει αυτή η σύνδεση ? 

 

Όχι απλά επειδή "πρέπει".

Το πόσο νοικιάζεται ένα σπίτι έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με τον κανόνα της προσφοράς και της ζήτησης, όχι με το κόστος κατασκευής. Και μάντεψε... λόγω κρίσης έχει μειωθεί η ζήτηση και έχει αυξηθεί η προσφορά, με συνέπεια να πέσουν οι τιμές. Αν δεν έχεις αντιληφθεί το παραπάνω, το πιθανότερο είναι να ζεις σε άλλη χώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. 

Οι τιμές των ενοικίων ακολουθούν τους νόμους της αγοράς. Και αν δε μας πιστεύεις, προσπάθησε να νοικιάσεις το σπίτι σου σήμερα όσο θα το νοίκιαζες το 2005 πχ και άμα το νοικιάσεις σφύρα (εντάξει υπάρχουν εξαιρέσεις υπό προϋποθέσεις). Επίσης προσπάθησε να το πουλήσεις όσο το αγόρασες (εκεί έχει περισσότερο γέλιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OP η κυριά έχει ενοικιαστή για 9 μιση χρόνια και έχει το θράσος να σου κάνει και καυγάδες; Δεν ψάχνεις για τίποτα άλλο; Πάρε και τον θερμοσίφωνα σου και ευχήσου της καλή τύχη στην εύρεση νέου κατάλληλου ενοικιαστή. Μάλλον δεν έχει ακούσει για κάτι φέσια που κυκλοφορούν και σου κάνει ολόκληρη ιστορία για 115 ευρώ η καρμίρω. Ούτε μισό ευρώ σε τέτοιες κυράτσες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως από φέσια άλλο τίποτα

πες την με έχεις 9.5 χρόνια και είμαι συνεπής

η το πληρώνεις η φεύγω και άντε να βρεις αλλού συνεπή μωρη τζιπσι

ειδικά αν είσαι σε καμία κωμόπολη που δεν βρίσκουν ενοικιαστή ούτε με σφαίρες σήκω φύγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως από φέσια άλλο τίποτα

πες την με έχεις 9.5 χρόνια και είμαι συνεπής

η το πληρώνεις η φεύγω και άντε να βρεις αλλού συνεπή μωρη τζιπσι

ειδικά αν είσαι σε καμία κωμόπολη που δεν βρίσκουν ενοικιαστή ούτε με σφαίρες σήκω φύγε.

 

Ειπε οτι ειναι σε φοιτητουπολη αρα σιγουρα θα βρει καποιον αλλον ενοικιαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη σε εβαλε μεσα?επρεπε να πεις στην ιδιοκτητρια 150ευρο ο θερμοσιφωνας για να σε παει στα 115.βρες μια αποδειξη 150ευρο και πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...