Προς το περιεχόμενο

Ιδιοκτήτες vs ενοικιαστές=;;;


Celiad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν υπαρχουν προβληματικοι ιδιοκτητες/ενοικιαστες.. μονο ηλιθιοι/κουτοπονηροι ανθρωποι

 

το κακο ειναι οτι σε τετοιες καταστασεις ο ενοικιαστης εχει το αλαθητο του παπα και ο ιδιοκτητης αμα μπλεξει με κανα χαζο / λωποδυτη τοτε εχει τρεχαματα και εξοδα μεχρι να τον ξεφορτωθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To σωστο, δικαιο και ηθικο ειναι οτι χαλαει λογο χρησης να το πληρωνει ο χρηστης.Ετσι κανω σαν ενοικιαστης και ετσι απαιτω σαν ιδιοκτητης.Δεν μου εχουν τυχει ευτυχως χοντρα πραγματα μεχρι τωρα, αλλα μπηκα σε ενα γραφειακι με ολα πενα και μετα απο 15 χρονια εαν χαλασει  ο νιπτηρας η τα καζανακι απο δικη μου χρηση, θα εχω απαιτηση να τα αλλαξει ο ιδιοκτητης.Μου τα εδωσε  ολα πενα καινουργια και ετσι πρεπει να το παραδοσω.Βαμενο, καθαρο οπως τα πηρα και με νηπτηρα οπως τον πηρα και οχι χαρβαλο να πεταει νερα στο ταβανι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κι από ότι ακούω τελευταία, όσοι έχουν διαμερίσματα και τα νοικιάζουν σε άλλους, σχεδόν όλοι έχουν φορτωθεί απλήρωτα ενοίκια, κοινόχρηστα και λογαριασμούς. Αν είναι δυνατόν να μην υπάρχουν νόμοι να καλύπτουν τον ιδιοκτήτη. Κανείς δεν θέλει να έχει διαμερίσματα πλέον. Και απλήρωτα ενοίκια και ενφια; Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Πώληση όσο όσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ μετα απο δεκα χρονια που τον δουλευεις εσυ, χαλασε ο θερμοσιφωνας,και απαιτεις να τον πληρωσει ο ιδιοκτητης.στα ποσα χρονια η ζημια ειναι του ενοικιαστη;σε αφησε και ηλεκτρικες συσκευες το κοροιδο.αν δεν ζηταει κανα τετρακοσαρι για ενοικιο,ειναι μεγαλο θυμα.και μετα κλαιγεστε για τιμες ενοικιων.γιατι δεν χτιζετε μονοι σας; να δειτε την γλυκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το post σου από την αρχή ως το τέλος βασίζεται σε υποθέσεις, οι οποίες δεν έχουν βάση.

Δεν ισχυρίστηκα ποτέ το αντιθετο ... γι αυτό άλλωστε έβαλα αυτά που έχεις κάνει bold ώστε να γίνει σαφές ακόμα και στους λιγότερο "γρήγορους" (γκού χου γκού χου).

 

Όταν από μια πρόταση κρατάς μόνο ένα μέρος της και διαγράφεις την υπόλοιπη, το νόημα χάνεται. Αν θέλεις να το συζητήσουμε, να απαντήσεις σχετικά με αυτό που ακριβώς έγραψα.

 

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις sorry, αλλά δεν μπορώ να κάτσω να απαντήσω ξεχωριστά σε κάθε άκυρο που περιέχει το σεντόνι που έγραψες. Το μόνο που θα πω είναι το ότι η ιδιοκτήτρια ήταν η πρώτη που φέρθηκε "πούστικα" δηλώνοντας πως η αποκατάσταση οποιασδήποτε φθοράς θα γίνεται με έξοδα της ενοικιάστριας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι τι πιστεύει ο καθένας ότι είναι δίκαιο, το θέμα είναι τι λέει το συμβόλαιο (αν το αναφέρει - πχ στο δικό μου συμβόλαιο υπάρχει αναφορά σε έπιπλα και συσκευές) και τι ο νόμος αν δεν υπάρχει αναφορά.

 

Επίσης ούτε υπάρχει κάποια συγκεκριμένη χρονική διάρκεια χρήσης που αυτομάτως αλλάζει τα συμφωνηθέντα.

 

Αν ο θερμοσίφωνας χαλάσει τη πρώτη εβδομάδα που μπεις στο σπίτι και δεν το έχεις χρησιμοποιήσει καλά καλά θα το πληρώσει ο ενοικιαστής ο τωρινός ή ο ιδιοκτήτης ; Ή μήπως θα ψάχνουμε τον προηγούμενο ενοικιαστή που έμενε 10 χρόνια και άρα φταίει αυτός να τα πληρώσει κι ας έφυγε. Πρέπει να υπάρχει συμφωνία συγκεκριμένη. Δε μπορείς να ξέρεις ούτε πόσο θα μείνεις κάπου, ούτε πότε θα χαλάσει κάτι.

 

Γενικά μιλώντας αν το σπίτι το νοίκιασες με θερμοσίφωνα (ή γενικά επιπλωμένο ), θεωρείται μέρος του τιμήματος που πληρώνεις (για αυτό δίνεις και παραπάνω από ένα άδειο σπίτι ίδιου μεγέθους στην ίδια περιοχή) και επειδή αποτελεί κάτι που μένει στο σπίτι και για τον επόμενο ενοικιαστή (άρα συνεχίζει να φέρνει όφελος στον ιδιοκτήτη), θεωρώ πως είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη να αναλαμβάνει την όποια βλάβη που που προφανώς δεν έχει προκληθεί από ζημιά. (δλδ άλλο να μου πέσει κάτω το ψυγείο όταν πάω να το μετακινήσω και να το σπάσω, άλλο απλά να πάψει να λειτουργεί.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw

 

αυτά τα διάφορα που γίνονται συχνά πυκνά είναι μοιραίο να γίνοτναι όταν νοικιάζονται στην Ελλάδα σπίτια για (μετά φόρων) 200-300 ευρώ ... όλα καλά είναι στη θεωρία αλλά αυτό κάπου θα βγει.

για πες μας μαστορα, ποσο θα επρεπε να ειναι τα ενοικια στην Ελλαδα? ποσο θα σου αρεσε δηλαδη, ως ιδιοκτητης που εισαι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κι από ότι ακούω τελευταία, όσοι έχουν διαμερίσματα και τα νοικιάζουν σε άλλους, σχεδόν όλοι έχουν φορτωθεί απλήρωτα ενοίκια, κοινόχρηστα και λογαριασμούς. Αν είναι δυνατόν να μην υπάρχουν νόμοι να καλύπτουν τον ιδιοκτήτη. Κανείς δεν θέλει να έχει διαμερίσματα πλέον. Και απλήρωτα ενοίκια και ενφια; Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Πώληση όσο όσο.

 

Μην είσαι απόλυτη, αν και γενικά ισχύει αυτό που λες, υπάρχουν ορισμένες καλές περιοχές που μπορείς να έχεις ένα πιο αυξημένο ενοίκιο από τον μέσο όρο και συνήθως θα νοικιάσει το σπίτι οικογένεια που έχουν εισοδήματα οπότε πληρώνουν κανονικά. Ευτυχώς εμείς είμαστε από τους τυχερούς σ' αυτό το θέμα. Τώρα αν μιλάμε για κάτι διαμερίσματα του 60-70 και παλαιότερα σε κάτι άθλιες και ασυντήρητες πολυκατοικίες στο κέντρο της Αθήνας και γενικώς μέσα σε υποβαθμισμένες περιοχές, εκεί κλάφτα χαράλαμπε. Πλέον ούτε να σκοτώσεις το ακίνητο μπορείς.

για πες μας μαστορα, ποσο θα επρεπε να ειναι τα ενοικια στην Ελλαδα? ποσο θα σου αρεσε δηλαδη, ως ιδιοκτητης που εισαι?

 

Δεν υπάρχει πόσο πρέπει να είναι. Αντικειμενικά κάνεις μια μελέτη για την περιοχή που είναι το κάθε ακίνητο και κοιτάς μέσο όρο ανα τετραγωνικό για ακίνητα ίδιας παλαιότητας και χαρακτηριστικών, μετά προσαυξάνεις ή μειώνεις την τιμή με βάση πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα που μπορεί να έχει το ακίνητο που θες να νοικιάσεις σε σχέση με τον μέσο όρο. Στην πλειονόητα των περιπτώσεων ο καθένας αποφασίζει με βάση υποκειμενικά κριτήρια, συνυπολογίζει τι ανάγκες έχει με βάση την οικονομική του κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τόσο που μου ανοίγετε τα μάτια με τα λεγόμενά σας!

Επειδή η πρόθεση της ιδιοκτήτριας να μην χρεώνεται τίποτα μου είχε γνωστοποιηθεί από πέρυσι σε μεγάλο τηλεφωνικό μας καβγά, φρόντισα να τα έχω όλα γραπτώς

Απόδειξη υδραυλικού η ιποία δεν της χρειάζεται αφού της έκανα "δώρο" την εγκατάσταση, απόδειξη θερμοσίφωνα από κατάστημα για το συγκεκριμένο είδος, γραπτές δηλώσεις της (αφού συνενοούμαστε πλέον μόνο με email πια), στα οποία δηλώνει καθαρά πως δεν οφείλει να χρεωθεί τίποτα εφόσον είναι φυσιολογική φθορά κ η ίδια που νοικιάζει το σπίτι που κατοικει γνωρίζει το "σύστημα" όπως αποκαλεί όλο αυτό που θεωρεί πως πρέπει να γίνεται. Όσο για το αν ενημερώθηκε: η ίδια με είχε ενημερώσει στον μεγαλο τηλεφωνικο καβγα που σας ανεφερα(με μάρτυρα μπροστα) ότι δε θα χρεωνεται τιποτα..δεν ξερω αν αρκουν αυτα...ναι νησι, αλλα αν δειτε τι εκμεταλλευση πεφτει λογω του οτι ειναι φοιτητουπολη, θα φριξετε! Για να βρεις φυσιολογικο σπιτι ιδρωνεις!

 

Τελευταια βρηκα και αυτο: μηπως δεν διαβαζω καθαρα; νομιζω δικαιωνει ενοικιαστες ή δεν το καταλαβα οπως πρεπει; include/print.php?aWQ9MTY4JmxhbmdJZD0xJmNhdD0y

Καταλαβαινω πως μιλαει για το οταν αφηνεις το μισθιο αλλα εννοειται πως ενδιαμεσα αν δεν εχει προθεση ο ιδιοκτητης να παρεμβει δε θα κατσεις με χαλασμενα πραγματα, ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σωστο, δικαιο και ηθικο ειναι οτι χαλαει λογο χρησης να το πληρωνει ο χρηστης.Ετσι κανω σαν ενοικιαστης και ετσι απαιτω σαν ιδιοκτητης.Δεν μου εχουν τυχει ευτυχως χοντρα πραγματα μεχρι τωρα, αλλα μπηκα σε ενα γραφειακι με ολα πενα και μετα απο 15 χρονια εαν χαλασει  ο νιπτηρας η τα καζανακι απο δικη μου χρηση, θα εχω απαιτηση να τα αλλαξει ο ιδιοκτητης.Μου τα εδωσε  ολα πενα καινουργια και ετσι πρεπει να το παραδοσω.Βαμενο, καθαρο οπως τα πηρα και με νηπτηρα οπως τον πηρα και οχι χαρβαλο να πεταει νερα στο ταβανι.

Δηλαδή, εγώ που μπήκα σε ολοκαίνουργιο σπίτι, αν φύγω μετά από 20 χρόνια θα πρέπει να το κάνω καινούργιο; Να αλλάξω όλα τα υδραυλικά, τα είδη υγιεινής, τα κουφώματα, τις ντουλάπες, τα πλακάκια;

Κάθε τι έχει μια φθορά λόγω φυσιολογικής χρήσης. Αυτά ανήκουν στον ιδιοκτήτη. Αν έγινε κακή χρήση, τα πληρώνει ο ενοικιαστής.

Πχ, αν νοικιάσω ένα παλιό σπίτι με τέντες 20ετίας και διαλυθούν μετά από 2 χρόνια γιατί πάλιωσαν, είναι του ιδιοκτήτη έξοδο.

Αν μπω σε ένα καινούργιο σπίτι και ο αέρας διαλύσει τις τέντες επειδή δεν τις σήκωσα, είναι δικό μου.

Αν ο θερμοσίφωνας ήταν αρχαίος, πρέπει να τον αλλάξει η ιδιοκτήτρια, και ας σκούζει σαν γουρούνι που το σφάζουν. Αν σου πει πως θα έβρικσε φτήνότερα, ας σου δώσει μια έγγραφη προσφορά από επαγγελματία και πλήρωσέ της τη διαφορά. Στα 115 πόσο πιο φτηνά να τον έβρισκε; 100; Χάρισέ της τα να πάει στο καλό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι χαλαει στο σπιτι τα πληρωνει ο ιδιοκτητης,για φυσιολογικη φθορα.για το θερμοσιφωνα η θα παρεις τα λεφτα απο το ενοικιο η θα τον ξηλωσεις οταν φυγεις.τωρα το εξωδικο που φοβασαι δεν ειναι τιποτα,δεν εχει καμια αξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σωστο, δικαιο και ηθικο ειναι οτι χαλαει λογο χρησης να το πληρωνει ο χρηστης.Ετσι κανω σαν ενοικιαστης και ετσι απαιτω σαν ιδιοκτητης.Δεν μου εχουν τυχει ευτυχως χοντρα πραγματα μεχρι τωρα, αλλα μπηκα σε ενα γραφειακι με ολα πενα και μετα απο 15 χρονια εαν χαλασει  ο νιπτηρας η τα καζανακι απο δικη μου χρηση, θα εχω απαιτηση να τα αλλαξει ο ιδιοκτητης.Μου τα εδωσε  ολα πενα καινουργια και ετσι πρεπει να το παραδοσω.Βαμενο, καθαρο οπως τα πηρα και με νηπτηρα οπως τον πηρα και οχι χαρβαλο να πεταει νερα στο ταβανι.

TS ο ιδιόκτητης του σπιτιού που μένεις, σε παρακολουθεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, εγώ που μπήκα σε ολοκαίνουργιο σπίτι, αν φύγω μετά από 20 χρόνια θα πρέπει να το κάνω καινούργιο; Να αλλάξω όλα τα υδραυλικά, τα είδη υγιεινής, τα κουφώματα, τις ντουλάπες, τα πλακάκια;

Κάθε τι έχει μια φθορά λόγω φυσιολογικής χρήσης. Αυτά ανήκουν στον ιδιοκτήτη. Αν έγινε κακή χρήση, τα πληρώνει ο ενοικιαστής.

Πχ, αν νοικιάσω ένα παλιό σπίτι με τέντες 20ετίας και διαλυθούν μετά από 2 χρόνια γιατί πάλιωσαν, είναι του ιδιοκτήτη έξοδο.

Αν μπω σε ένα καινούργιο σπίτι και ο αέρας διαλύσει τις τέντες επειδή δεν τις σήκωσα, είναι δικό μου.

Αν ο θερμοσίφωνας ήταν αρχαίος, πρέπει να τον αλλάξει η ιδιοκτήτρια, και ας σκούζει σαν γουρούνι που το σφάζουν. Αν σου πει πως θα έβρικσε φτήνότερα, ας σου δώσει μια έγγραφη προσφορά από επαγγελματία και πλήρωσέ της τη διαφορά. Στα 115 πόσο πιο φτηνά να τον έβρισκε; 100; Χάρισέ της τα να πάει στο καλό.

 

Το πρόβλημα σε αυτά που αναφέρεις, είναι πως ορίζεται και υπό ποιες προϋποθέσεις έχουμε συνηθή και φυσιολογική ή μη συνηθή και μη φυσιολογική φθορά σε κάτι. Σε αυτό το κομμάτι πάντα υπάρχουν οι περισσότερες κόντρες και διαφωνίες. Το θέμα του θερμοσιφώνου είναι σχετικά απλό, υπάρχουνε άλλα που άντε να αποφασίσεις ποιος φταίει και ποιος πληρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

still ... δεν έχει κανείς διακαιωμα να παρακρατεί λεφτά που ανήκουν σε κάποιον άλλο χωρίς εντολή ή συμβατική πρόβλεψη.

 

 

στον πόλεμο δεν υπάρχει λογική B)

και αν υπάρχει, είναι της μορφής, κάνε όσο πιο παράλογα πράγματα μπορείς, αν θέλεις να μην χάσεις

σημασία έχει μόνο ποιός δεν ξεκινάει τον πόλεμο, είτε λέγεται ενοικιαστής είτε ιδιοκτήτης είτε Μαίρη Παναγιωταρά

 

sent from my piratical radio station, hidden in my studio appartment (for ten)  waiting for the enemy miss Eufronia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν νομοι σε αυτα.μονο χαος!

Θα διαβασετε παρακατω και τις 2 μεριες και βγαλτε συμπερασματα..

Επιπλωμενο σπιτι εγραψε καποιος θα του μεινουν αν αλλαξει πραγματα ο ιδιοκτητης οποτε θα χει καλυτερο μισθωμα.. :P

Vs

το σπιτι θα χει χασει αξια επειδη θα ναι +χ χρονια απο τοτε που μπηκε με +χ χρονια επιπλα-οικιακες συσκευες και με εναν ενοικιαστη που θα θελει μειωση μισθωματος καθε χρονο και ενα χ κρατος που κανει αυξηση σε φορολογια...

Ε και να δωσει 300 500 1000ε για βαψιμο καθε χ χρονια που καποιος ξενοικιαζει και ας λεει το συμβολαιο μπαινεις φρεσκοβαμμενο θα φυγεις με φρεσκοβαμμενο...

-ποιος βαφει πριν φυγει μλκς ειμαι να βαψω εγω?

Φιλε μολις 500ε μ στελνουν ή βγαζω δεν βγαινω

 

Ερχεται η κριση και η μιση ελλαδα δεν εχει πετρελαιο οποτε οχι σωστη θερμανση και απο την αλλη οχι σωστο αερισμο..

σου λενε μουχλα υγρασια στο χ σημειο αντε να εξηγεις οτι οταν κανεις μπανιο και δεν αεριζεται το μερος θα δεις και υγρασια και ξεφλουδισματα+οτι η υγρασια εγκλωβιζεται στο ενεργειακο σπιτι με κουφωματα .ποσο μαλλον αν δεν αεριζεις οταν η υγρασια εξω ειναι μικροτερη απο μεσα κτλ :P να βαλω και υγρασιομετρα για να κανω μπανιο?

 

15χρονια μενει μεσα ο αλλος με μειωσεις κτλ και λεει αν χαλασει κατι τωρα πια θα τα δωσω απο την τσεπη μου..ερχεται ο αλλος και λεει ελα ρε μλκ yolo θα αφησω τεντες μια ζωη κατω για να μην φαινομαι και αμα χαλασουν ο ιδιοκτητης θα τις αλλαξει..

Ε και καμμια αλλαγη σε κουφωματα γιατι εχει κωλοκρυο με τα παλια ,ντουλαπια που φουσκωσαν να αλλαξουμε ή αλλαγη σε νεες ηλεκτρικες συσκευες που χαλασαν μια χαρα θα ναι και θα του μεινουν και θα τα χαρω και γω..

Τι θερμοσιφωνες αυτα καινε ,να βαλουμε ταχυθερμαντηρες ή φυσικο αεριο και θα σου μεινουν και θα βγαλεις περισσοτερα μετα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...