Προς το περιεχόμενο

Apple Care


jmallen3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα αυτό άλλαξε προσφάτως γιατί μέχρι πριν ένα χρόνο δεν ίσχυε αυτό... ήμαρτον με στη την χώρα 

Κάτι παίζει ωστόσο γιατί το applecare είναι υπηρεσία της Apple όχι της ελληνικής αντιπροσωπείας. Τι θα γινόταν αν κάποιος έκανε το registration online; Η το αγόραζε εξ ολοκλήρου online πχ από Apple uk 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, marmagia είπε

Άρα αυτό άλλαξε προσφάτως γιατί μέχρι πριν ένα χρόνο δεν ίσχυε αυτό... ήμαρτον με στη την χώρα 

Κάτι παίζει ωστόσο γιατί το applecare είναι υπηρεσία της Apple όχι της ελληνικής αντιπροσωπείας. Τι θα γινόταν αν κάποιος έκανε το registration online; Η το αγόραζε εξ ολοκλήρου online πχ από Apple uk 

Δεν ξερω, πιθανως να γινεται.

Δεν θα καθισω να μπλεξω ομως με διαφορα ενδεχομενα. Οταν θα αγορασω, θα απαιτησω απο τον seller, τον οποιο seller, Ελλαδα ή εξωτερικο, να μου πουλησει ταυτοχρονα, mac+apple care, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

spacer.png

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 4/6/2019 στις 8:36 ΜΜ, mindreader είπε

Εχω τελευταια ενημερωση, και επισημη μαλιστα...

Μιλησα με istorm.

Ακουστε λοιπον πως εχουν τα πραγματα στο Ελλαντα. Καλυτερα απο εποχες rainbow μεν, αλλα Ευρωπη δεν ειμαστε κι εντελως ομως...

Λοιπον....

Αν αγορασεις mac απο Ελλαδα, απο authorized reseller, και ομοιως το apple care, κανενα προβλημα. (φυσικα, ποναει ο @@@ μας απο τις τιμες, αλλα αυτο ποσως τους ενδιαφερει...ενδιαφερει ομως εμας ως καταναλωτες).

Εισαι ελευθερος μεν να παρεις mac, ειτε απο εξωτερικο, ειτε απο Ελλαδα, αν θες, απο μη authrorized reseller (πχ eshop.gr). Η παραεισαγωγη(γιατι οτιδηποτε αγορασμενο απο μη authorized reseller αντιμετωπιζεται ως τετοια, ειτε το παρεις απευθειας απο εξωτερικο, είτε πχ απο σκρουτζομαγαζο), ναι μεν δεν μπορει να εμποδιστει (και να ανακουφιστει η τσεπη μας βεβαιως βεβαιως), αλλα αν δεν παρεις απο το εξωτερικο-πχ απο τον ιδιο seller που σου πουλησε το mac, ή εστω το ιδιο σκρουτζομαγαζο να φροντισει να το πουλησει με ενεργοποιημενο Apple care απο το εξωτερικο-,

αν εχεις λοιπον mac αγορασμενο απο non authorized seller, και πας να παρεις apple care στην Ελλαδα....μαντεψτε (welcome to Balkania), δεν σας το κανουν!!!!! Ναι, αν δεν εχεις αγορασει το mac στην Ελλαδα απο επισημο reseller, δεν μπορεις στην Ελλαδα παντα, να αγορασεις apple care. Πρεπει δηλαδη να φροντισεις να το εχεις κατα την αγορα(απο το εξωτερικο ή απο το ιδιο σκρουτζομαγαζο ή οποιον τελωσπαντων θα σου προμηθευσεις το mac), γιατι αν πας να το παρεις κατοπιν εορτης στην Ελλαδα (πχ το 1ο ετος απο την αγορα), απλα θα φας πορτα!!!!

Αν τους παρουσιασεις ομως, mac + apple care ενεργοποιημενα απο εξωτερικο(είτε απευθειας απο μαγαζι του εξωτερικου -πχ ebay, amazon κλπ), φυσικα δεν μπορουν να αρνηθουν οποιαδηποτε εργασια ή επισκευη στα πλαισια του apple care. Αλλοιμονο, θα τους εκοβε η Apple τον @@@@.

Αλλα το εμποδιο που βαζουν, ειναι οτι δεν σε πουλανε εδω στην Ελλαδα apple care, αν δεν το εχεις παρει απο authorized reseller(ωστε να σου πιασουν και λιγο ως πολυ τον κ0λ0....εμ τι, κλεφτες θα γινουνε, τι κι αν ηδη ακριβα τα mac, εδω θελουν κι αλλα...)...

Οποτε συνοψιζοντας, εγω οταν θα παρω νεο mac, αν το παρω απο εξωτερικο, θα φροντισω ταυτοχρονα να παρω και apple care. Ομοιως αν καποιο ελληνικο καταστημα (με το eshop το ψαχνω αν το κανει, γιατι δεν ειναι authorized seller αρα πεφτει στην περιπτωση που ειπα πιο πανω), ταυτοχρονα mac+apple care, κι ας ειναι κι απ'τη....Μαδαγασκαρη! Απαξ κι εχεις αγορασμενο και ενεργο apple care, ας ειναι κι απ' την Ουγκαντα, no problem.

Αυτα φιλοι μου....αυτη την ενημερωση ειχα...

Εγω προσωπικα δεν θελω, ουτε να ξηλωθω για mac απο authorized reseller, ουτε να μπλεξω να παρακαλω κατσαπλιαδες, ειτε για να μου πουλησουν το apple care στον Ελλαντα, ειτε να γινει καμια στραβη και να ειμαι ακαλυπτος απο εγγυηση μετα τον 1ο χρονο....

Βοηθεια μας...

Εγώ πήγα πρόσφατα iphone εντός εγγύησης 1 μήνα στο istorm και για να το φτιάξουνε ζήτησαν 25 ευρώ....

Επίσης σε BTO macbook που έκανα από istorm 2 φορές μου έφεραν macbook γρατζουνισμένο από Πολωνία με πολωνικά εγχειρίδια μέσα και όχι ελληνικά, πιθανώς γιατί το είχαν ανοίξει για να βάλουν ελληνικό πληκτρολόγιο. Τη 2η φορά το κράτησα γιατί δεν γινόταν να το ξαναγυρίσω και να περιμένω 1 μήνα πάλι και να γίνει πάλι το ίδιο... Τελικά έβγαλε πρόβλημα με hinge cracking/popping.

Οπότε ναι, θα έχεις apple care,  service σοβαρό ομως δεν θα έχεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mikes prime είπε

απο i-storm εχει καποιο εμπειρια? απο οτι βλεπω γραφει 150 ευρω με επεκταση ως και 3 χρονια! 

Δε διάβασες σωστά. Δεν είναι 'Apple Care΄ αυτό με τα 150 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Δε διάβασες σωστά. Δεν είναι 'Apple Care΄ αυτό με τα 150 ευρώ.

εχεις δικιο! το μονο Apple Care που εντοπισα ειναι στην I-System! υπαρχει καποιο φθηνοτερο προγραμμα Apple Care ? εχω MBP 15'' του 18!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση πήρα πριν 2 βδομάδες ένα imac από σκρουτζοναγαζαο, δεν αγόρασα Apple care ταυτόχρονα μιας και είμαι καλυμμένος 1 χρόνο από την εγγύηση. Τώρα λοιπόν όταν του χρόνου θα λήγει η εγγυηση θα μπορώ να αγοράσω Apple care και αν ναι από που? Μπορώ κστευθειαν από τη σελίδα της Apple? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TitanX είπε

Ερώτηση πήρα πριν 2 βδομάδες ένα imac από σκρουτζοναγαζαο, δεν αγόρασα Apple care ταυτόχρονα μιας και είμαι καλυμμένος 1 χρόνο από την εγγύηση. Τώρα λοιπόν όταν του χρόνου θα λήγει η εγγυηση θα μπορώ να αγοράσω Apple care και αν ναι από που? Μπορώ κστευθειαν από τη σελίδα της Apple? 

Αφού είσαι καλυμμένος από τον 1 χρόνο :P

Δες αν και τι σου εμφανίζει εδώ πρώτα: https://checkcoverage.apple.com/gr/el/

 και ας ελπίζουμε πως είσαι τυχερός και το μαγαζί οκ

8 ώρες πριν, mikes prime είπε

απο i-storm εχει καποιο εμπειρια? απο οτι βλεπω γραφει 150 ευρω με επεκταση ως και 3 χρονια! 

Έγραψα έγω για istorm:

Στις 29/8/2019 στις 2:50 ΠΜ, winmac είπε

Εγώ πήγα πρόσφατα iphone εντός εγγύησης 1 μήνα στο istorm και για να το φτιάξουνε ζήτησαν 25 ευρώ....

Επίσης σε BTO macbook που έκανα από istorm 2 φορές μου έφεραν macbook γρατζουνισμένο από Πολωνία με πολωνικά εγχειρίδια μέσα και όχι ελληνικά, πιθανώς γιατί το είχαν ανοίξει για να βάλουν ελληνικό πληκτρολόγιο. Τη 2η φορά το κράτησα γιατί δεν γινόταν να το ξαναγυρίσω και να περιμένω 1 μήνα πάλι και να γίνει πάλι το ίδιο... Τελικά έβγαλε πρόβλημα με hinge cracking/popping.

Οπότε ναι, θα έχεις apple care,  service σοβαρό ομως δεν θα έχεις....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, TitanX said:

Τώρα λοιπόν όταν του χρόνου θα λήγει η εγγύηση θα μπορώ να αγοράσω Apple care?

Έως μια μέρα πριν λήξει η εγγύηση της Apple, μπορείς να πάρεις το Apple Care.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το link βγάζει ότι είναι registered ο Mac και μπορεί να πάρει Apple care. Για να μη μπλέξω με isystem και γενικά Ελλάδα μπορώ να το αγοράσω κατευθείαν από τo site της Apple? Χθες που το έψαχνα λίγο με άφηνε πάντως, ένα βήμα πριν το checkout. 

Επεξ/σία από TitanX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πολλοί λένε ότι επειδή αρκετά σκρουτζομαγαζα κάνουν παρά εισαγωγές η ελληνική αντιπροσωπεία σε κάποιες περιπτώσεις αρνείται να πουλήσει applecare. Σε αυτή τη περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις να αγοράσεις απευθείας από την Apple. Εγώ πχ για το applewatch το έβαλα το applecare+ Online.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

Το θέμα είναι πολλοί λένε ότι επειδή αρκετά σκρουτζομαγαζα κάνουν παρά εισαγωγές η ελληνική αντιπροσωπεία σε κάποιες περιπτώσεις αρνείται να πουλήσει applecare. Σε αυτή τη περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις να αγοράσεις απευθείας από την Apple. Εγώ πχ για το applewatch το έβαλα το applecare+ Online.

Μπορεί η ελληνική αντιπροσωπεία παρότι έχω αγοράσει Applecare online να αρνηθεί επισκευή ή οποιαδήποτε άλλη πρόφαση και να μη με καλύψει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, TitanX είπε

Μπορεί η ελληνική αντιπροσωπεία παρότι έχω αγοράσει Applecare online να αρνηθεί επισκευή ή οποιαδήποτε άλλη πρόφαση και να μη με καλύψει? 

Αν το παρεις, οχι, δεν θα εχεις προβλημα, δεν μπορουν να αρνηθουν επισκευη με apple care.

Το θεμα ειναι....μέχρι να το παρεις ομως! Αν ειναι παραεισαγωγη, στην Ελλαδα θα σου αρνηθουν να σου πουλησουν apple care! Οποτε μονο απο εξωτερικο αν το αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...