Προς το περιεχόμενο

Mac Os High Sierra


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγές εισόδου. Πάτα στη δεξιά μεριά, πάνω στο ^space να το επιλέξεις και χτύπα στο πληκτρολόγιο cmd+space

 

φίλε σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου άλλα δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα...έχω Mcbook retina όχι pro...έκανα ότι μ είπες άλλα δεν κατάφερα τίποτα!! δεν ξέρω βέβαια κατά ποσό τα έκανα σωστά άλλα τζίφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Πηγές εισόδου. Πάτα στη δεξιά μεριά, πάνω στο ^space να το επιλέξεις και χτύπα στο πληκτρολόγιο cmd+space

 

φίλε σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου άλλα δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα...έχω Mcbook retina όχι pro...έκανα ότι μ είπες άλλα δεν κατάφερα τίποτα!! δεν ξέρω βέβαια κατά ποσό τα έκανα σωστά άλλα τζίφος

 

Σίγουρα δεν έκανες τις σωστές κινήσεις. Το τι μηχάνημα έχεις δεν έχει καμία σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε τι παρατήρησα; Όταν αλλάζεις το desktop background, αυτό δεν αλλάζει και το background κατά το startup. Συμβαίνει και σε εσάς;

Επίσης θέλω να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος όταν έχω ανοίξει πολλά windows από τον browser ή όταν είμαι στο mail client αλλά έχω 2-3 windows (πχ mail client και σύνταξη νέου μνματος) πως μπορώ να κάνω γρήγορη εναλλαγή μεταξύ των παραθύρων της ίδιας εφαρμογής.

Επίσης έφτιαξα τη συντόμευση για αλλαγή γλώσσας σε command και space, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν παραδοσιακά αυτή ήταν η συντόμευση ή κακώς συνηθίζω έτσι; Γενικά και το spotlite θα με βοηθούσε απίστευτα με την αναζήτηση που έχει, αλλά τώρα δεν το χρησιμοποιώ καθόλου μιας και αντικατέστησα τη συντόμευση.

Τέλος μήπως υπάρχει τρόπος όταν αλλάζω τη γλώσσα να μένει ίδια σε όλες τις εφαρμογές μέχρι να ξαναπατήσω την συντόμευση; Γιατί μου έχει σπάσει λίγο τα νεύρα αυτό καθώς και η αλλαγή όταν έχω ενεργοποιημένο το caps lock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε τι παρατήρησα; Όταν αλλάζεις το desktop background, αυτό δεν αλλάζει και το background κατά το startup. Συμβαίνει και σε εσάς;

Επίσης θέλω να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος όταν έχω ανοίξει πολλά windows από τον browser ή όταν είμαι στο mail client αλλά έχω 2-3 windows (πχ mail client και σύνταξη νέου μνματος) πως μπορώ να κάνω γρήγορη εναλλαγή μεταξύ των παραθύρων της ίδιας εφαρμογής.

Επίσης έφτιαξα τη συντόμευση για αλλαγή γλώσσας σε command και space, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν παραδοσιακά αυτή ήταν η συντόμευση ή κακώς συνηθίζω έτσι; Γενικά και το spotlite θα με βοηθούσε απίστευτα με την αναζήτηση που έχει, αλλά τώρα δεν το χρησιμοποιώ καθόλου μιας και αντικατέστησα τη συντόμευση.

Τέλος μήπως υπάρχει τρόπος όταν αλλάζω τη γλώσσα να μένει ίδια σε όλες τις εφαρμογές μέχρι να ξαναπατήσω την συντόμευση; Γιατί μου έχει σπάσει λίγο τα νεύρα αυτό καθώς και η αλλαγή όταν έχω ενεργοποιημένο το caps lock.

 

-Ξέρετε τι παρατήρησα; Όταν αλλάζεις το desktop background, αυτό δεν αλλάζει και το background κατά το startup. Συμβαίνει και σε εσάς;

-Ναι.

 

-Επίσης θέλω να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος όταν έχω ανοίξει πολλά windows από τον browser ή όταν είμαι στο mail client αλλά έχω 2-3 windows (πχ mail client και σύνταξη νέου μνματος) πως μπορώ να κάνω γρήγορη εναλλαγή μεταξύ των παραθύρων της ίδιας εφαρμογής.

-Πατάς ταυτόχρονα cmd και ` (το πλήκτρο δίπλα στο αριστερό shift). Άλλη χρήσιμη συντόμευση είναι το cmd + tab για να εναλλάσεσαι μεταξύ των διαφορετικών εφαρμογών, σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις.

 

-Επίσης έφτιαξα τη συντόμευση για αλλαγή γλώσσας σε command και space, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν παραδοσιακά αυτή ήταν η συντόμευση ή κακώς συνηθίζω έτσι; Γενικά και το spotlite θα με βοηθούσε απίστευτα με την αναζήτηση που έχει, αλλά τώρα δεν το χρησιμοποιώ καθόλου μιας και αντικατέστησα τη συντόμευση.

-Δεν ξέρω τι ίσχυε παλαιότερα, αλλά τώρα η προεπιλογή για να αλλάζεις γλώσσα είναι ctrl+spacebar. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα να αλλάζεις γλώσσα με το caps lock (system preferences -> keyboard -> input sources), και για να πας σε κεφαλαία ή μικρά αντίστοιχα να πατάς το caps lock παρατεταμένα. Αυτό είναι χρήσιμο αν δεν χρησιμοποιείς συχνά το caps lock.

 

-Τέλος μήπως υπάρχει τρόπος όταν αλλάζω τη γλώσσα να μένει ίδια σε όλες τις εφαρμογές μέχρι να ξαναπατήσω την συντόμευση; Γιατί μου έχει σπάσει λίγο τα νεύρα αυτό καθώς και η αλλαγή όταν έχω ενεργοποιημένο το caps lock.

-Πας στο system preferences -> keyboard -> input sources και απενεργοποίησε την επιλογή "automatically switch to a document's input source"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

High Sierra, αδυναμία πρόσβασης στο recovery partition μιας και πλέον δεν είναι ορατό μετά απο boot και πατημένο ALT/option key ενώ το command-R (και σχετικές παραλλαγές με +option+shift) με έχει χαιρετήσει εδώ και καιρό σε παλιό MBP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κάποιος netflix? Με το high sierra δε μπορώ να δω τώρα που έκανα συνδρομή καμία ταινία και μου βγάζει μαύρη οθόνη.

Λέει ότι μάλλον χρειάζομαι το silverlight plugin, αλλά είμαι σίγουρος πως μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο html5 σε Safari.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κάποιος netflix? Με το high sierra δε μπορώ να δω τώρα που έκανα συνδρομή καμία ταινία και μου βγάζει μαύρη οθόνη.

Λέει ότι μάλλον χρειάζομαι το silverlight plugin, αλλά είμαι σίγουρος πως μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο html5 σε Safari.

Κανενα προβλημα με το neflix με chrome και safari.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κάποιος netflix? Με το high sierra δε μπορώ να δω τώρα που έκανα συνδρομή καμία ταινία και μου βγάζει μαύρη οθόνη.

Λέει ότι μάλλον χρειάζομαι το silverlight plugin, αλλά είμαι σίγουρος πως μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο html5 σε Safari.

με ποιον browser ? 

 

Link.png Site: check_me για τσεκαρε εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πριν αναβαθμίσετε ρίξτε και ματιά στο παρακάτω γιατί πιθανόν να σας αφορά.

Final Cut Pro 7 Is Dead: Won’t Start in New Mac OS

το Final Cut Pro X όπως είναι λογικό θα λειτουργεί μια χαρά.

Kαλησπέρα. Δυστυχώς δεν είχα διαβάσει την συζήτησή σας εδώ και πλέον έπεσα "θύμα" της αναβάθμισης. Δεν λειτουργεί το πρόγραμμά μου και το χειρότερο είναι πως με βάζει να το ξαναγοράσω!!!! Εκτός κι αν υπάρχει τρόπος επικοινωνίας με την εταιρία και στο εγκαθιστούν δωρεάν σε όσους είχαν αγοράσει το πρόγραμμα. Η και εαν υπάρχει τρόπος επιστροφής στο σκέτο sierra, τότε οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα. Δυστυχώς δεν είχα διαβάσει την συζήτησή σας εδώ και πλέον έπεσα "θύμα" της αναβάθμισης. Δεν λειτουργεί το πρόγραμμά μου και το χειρότερο είναι πως με βάζει να το ξαναγοράσω!!!! Εκτός κι αν υπάρχει τρόπος επικοινωνίας με την εταιρία και στο εγκαθιστούν δωρεάν σε όσους είχαν αγοράσει το πρόγραμμα. Η και εαν υπάρχει τρόπος επιστροφής στο σκέτο sierra, τότε οκ!

Φυσικά και γίνεται να γυρίσεις στο Sierra αλλά αν το πρόγραμμά σου είναι το Final Cut 7, γιατί δεν το ξεφορτώνεσαι; Έχει πεθάνει χρόνια τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...