Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από χαζομάρα του ΟΑΣΑ, το ticket δεν μπορεί να αγοράσει μονό εισητήριο. Ηθελαν να εμποδίσουν την αγορά σε νέο, αλλά εμπόδισαν και την αγορά ως επαναφόρτηση.

 

 

 

 

Ευχαριστω .Αν καταλαβα καλα μετα τις 5 διαδρομες δεν μπορεις να αγορασεις/φορτισεις χρηματικα  για μια διαδρομη με το ιδιο καρτελακι ?

 

Χρησιμοποιω περιστασιακα τα ΜΜΕ και ειδικα ΗΣΑΠ και Μετρο αν ειναι για κεντρο ή καπου που δεν μπορω να παω με το αμαξι  . Δεν με εξυπηρετουν να παω στη δουλεια μου καθημερινα και για 5 χλμ αποσταση θα ηθελα δυο "μεσα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστω .Αν καταλαβα καλα μετα τις 5 διαδρομες δεν μπορεις να αγορασεις/φορτισεις χρηματικα  για μια διαδρομη με το ιδιο καρτελακι ?

 

Χρησιμοποιω περιστασιακα τα ΜΜΕ και ειδικα ΗΣΑΠ και Μετρο αν ειναι για κεντρο ή καπου που δεν μπορω να παω με το αμαξι  . Δεν με εξυπηρετουν να παω στη δουλεια μου καθημερινα και για 5 χλμ αποσταση θα ηθελα δυο "μεσα".

Αν έχεις card (ανώνυμη ή επώνυμη) μπορείς να αγοράσεις και μία διαδρομή για 1,40. Αν έχεις ticket αγοράζεις 5 ή 10+1 ή ημερήσιο (προς το παρόν τουλάχιστον). Στις κάρτες επιπλέον, μπορείς να βάλεις και χρηματικό υπόλοιπο σαν καρτοκινητό.

 

Τι εννοείς δύο "μέσα"; Με το χρόνο πάνε τα εισητήρια. Στα 90 λεπτά με το ίδιο εισητήριο μπαίνεις όπου θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά αυτό το σύστημα θα βγει φθηνότερο ή ακριβότερο για κάποιον πχ που χρησιμοποιεί τα μμμ κάθε μέρα και έβγαζε τον μήνα του απλά με 30 ευρώ. τώρα η τιμή θα ανέβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με οσους δικαιουνται δωρεαν μεταφορα τι θα γινει απο οτι ξερω ακομα σεν μπορουν να βγαλουν ηλεκτρονικη καρτα

Σύμφωνα τον ΟΑΣΑ:

''Αν είστε δικαιούχος δωρεάν μετακίνησης, θα ενημερωθείτε με ξεχωριστή ανακοίνωση για την έναρξη διάθεσης προσωποποιημένων καρτών για τη συγκεκριμένη κατηγορία. Ως τότε συνεχίζετε να μετακινείστε με τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά.''

 

Διατηρείται πάντως κανονικά το δικαίωμα της δωρεάν μετακίνησης για τους ανέργους, κ.λπ..

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις card (ανώνυμη ή επώνυμη) μπορείς να αγοράσεις και μία διαδρομή για 1,40. Αν έχεις ticket αγοράζεις 5 ή 10+1 ή ημερήσιο (προς το παρόν τουλάχιστον). Στις κάρτες επιπλέον, μπορείς να βάλεις και χρηματικό υπόλοιπο σαν καρτοκινητό.

 

Τι εννοείς δύο "μέσα"; Με το χρόνο πάνε τα εισητήρια. Στα 90 λεπτά με το ίδιο εισητήριο μπαίνεις όπου θες.

 

Ισως λαθος διατυπωση ...Δεν χρησιμοποιω ΜΜΕ καθημερινα για να παω στη δουλεια μου γιατι θα επρεπε  να χρησιμοποιησω δυο αστικα λεωφορεια για μολις 5χλμ και καπου 50 λεπτα ενω με ΙΧ μολις 10 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Σάββατο στο σταθμό των Αμπελοκήπων ζήτησα να μου δώσουν μία Athena Card με το πενθήμερο εισητήριο, ο υπάλληλος μου έδωσε Athena Ticket με πενθήμερο και του είπα δε θέλω ticket αλλά Card και μου έλεγε ότι δε βγαίνουν ανώνυμες κάρτες, ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Σάββατο στο σταθμό των Αμπελοκήπων ζήτησα να μου δώσουν μία Athena Card με το πενθήμερο εισητήριο, ο υπάλληλος μου έδωσε Athena Ticket με πενθήμερο και του είπα δε θέλω ticket αλλά Card και μου έλεγε ότι δε βγαίνουν ανώνυμες κάρτες, ισχύει αυτό;

Ανώνυμη κάρτα μπορείς να βγάλεις κανονικά, αλλά δεν μπορείς να την αποκτήσεις με οποιοδήποτε κόμιστρο (π.χ. το πενθήμερο που ζήτησες). Στο athenacard.gr, λέει το εξής:

''Μπορείτε να αποκτήσετε Ανώνυμη ATH.ENA Card σε όλα τα εκδοτήρια εισιτηρίων. 

ΠΡΟΣΟΧΗ : Απαραίτητη προϋπόθεση για την έκδοση ανώνυμης ATH.ENA Card είναι η αγορά εισιτηρίου 5 ή 10 + 1 διαδρομών.''
 
Αφού ξοδέψεις τα εισιτήρια που υποχρεωτικά θα έχει φορτωμένα κατά την αγορά της, μπορείς ύστερα να την επαναφορτίσεις με οποιοδήποτε κόμιστρο θες από τους νέους αυτόματους πωλητές.
Επεξ/σία από pluss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ανώνυμη κάρτα μπορείς να βγάλεις κανονικά, αλλά δεν μπορείς να την αποκτήσεις με οποιοδήποτε κόμιστρο (π.χ. το πενθήμερο που ζήτησες). Στο athenacard.gr, λέει το εξής:

''Μπορείτε να αποκτήσετε Ανώνυμη ATH.ENA Card σε όλα τα εκδοτήρια εισιτηρίων. 

ΠΡΟΣΟΧΗ : Απαραίτητη προϋπόθεση για την έκδοση ανώνυμης ATH.ENA Card είναι η αγορά εισιτηρίου 5 ή 10 + 1 διαδρομών.''
 
Αφού ξοδέψεις τα εισιτήρια που υποχρεωτικά θα έχει φορτωμένα κατά την αγορά της, μπορείς ύστερα να την επαναφορτίσεις με οποιοδήποτε κόμιστρο θες από τους νέους αυτόματους πωλητές.

 

Είναι σοβαροί;..

 

Ο τουρίστας δηλαδή θα αγοράζει πρώτα άχρηστες διαδρομές και μετά 3ήμερο/5ήμερο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος για έναν τουρίστα να μπει στη διαδικασία απόκτησης ανώνυμης ATH.ENA Card από εκδοτήριο, μπορεί απλώς να προμηθευτεί ένα ATH.ENA Ticket με το κόμιστρο που επιθυμεί (εκτός του μεμονωμένου εισιτηρίου 1,40€) από κάποιο καινούργιο αυτόματο πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος για έναν τουρίστα να μπει στη διαδικασία απόκτησης ανώνυμης ATH.ENA Card από εκδοτήριο, μπορεί απλώς να προμηθευτεί ένα ATH.ENA Ticket με το κόμιστρο που επιθυμεί (εκτός του μεμονωμένου εισιτηρίου 1,40€) από κάποιο καινούργιο αυτόματο πωλητή.

 

κάτσε ρε συ, δεν υποτίθεται ότι θέλανε να ξεφορτωθούν τα χάρτινα? με το παραπάνω εισιτήριο η μόνη διαφορά είναι ότι σου το βγάζει το μηχάνημα ήδη ακυρωμένο (φαντάζομαι). οπότε κλαιν. θα συνεχίζουμε να αγοράζουμε χάρτινα.

 

στις κάρτες των 4,5ε αν χτυπήσω παραπάνω από 1 φορά την κάρτα πριν περάσει το 90λεπτο θα με χρεώσει έξτρα ή είναι έξυπνο και δεν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με οσους δικαιουνται δωρεαν μεταφορα τι θα γινει απο οτι ξερω ακομα σεν μπορουν να βγαλουν ηλεκτρονικη καρτα

Μπες στο site athenacard.gr, στα FAQ:

 

Είμαι δικαιούχος δωρεάν μετακίνησης, τι πρέπει να κάνω;

Οι δικαιούχοι δωρεάν μετακίνησης θα πρέπει να εκδώσουν προσωποποιημένη ATH.ENA Card προσκομίζοντας στα Σημεία Έκδοσης Προσωποποιημένης ATH.ENA Card τα απαραίτητα παραστατικά, όπως γίνεται με το χάρτινο εισιτήριο και κάρτες.

 

Η ATH.ENA Card που θα εκδοθεί στο όνομά σας, θα επιτρέπει την δωρεάν μετακίνησή σας καθ’ όλη την χρονική περίοδο που διαρκεί το δικαίωμά σας στην δωρεάν μετακίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά αυτό το σύστημα θα βγει φθηνότερο ή ακριβότερο για κάποιον πχ που χρησιμοποιεί τα μμμ κάθε μέρα και έβγαζε τον μήνα του απλά με 30 ευρώ. τώρα η τιμή θα ανέβει;

Δεν αλλάζει τίποτα στις τιμές. 

 

κάτσε ρε συ, δεν υποτίθεται ότι θέλανε να ξεφορτωθούν τα χάρτινα? με το παραπάνω εισιτήριο η μόνη διαφορά είναι ότι σου το βγάζει το μηχάνημα ήδη ακυρωμένο (φαντάζομαι). οπότε κλαιν. θα συνεχίζουμε να αγοράζουμε χάρτινα.

 

στις κάρτες των 4,5ε αν χτυπήσω παραπάνω από 1 φορά την κάρτα πριν περάσει το 90λεπτο θα με χρεώσει έξτρα ή είναι έξυπνο και δεν?

Τα νέα χάρτινα είναι και αυτά ηλεκτρονικά (έχουν tag μέσα). Ίσως σε κάποια στιγμή αλλάξουν λίγο τις τιμές ώστε να είναι φτηνότερο να γεμίσεις το παλιό από το να εκδόσεις νέο. Προ-ακυρωμένα ΔΕΝ είναι, ο χρόνος μετράει από την πρώτη ακύρωση που κάνεις εσύ σε πύλη ή μπλε μηχάνημα στα λεωφορεία.

 

Με ότι κάρτα/εισητήριο και να είσαι, δε χρεώνει παραπάνω, είναι έξυπνο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισθάνομαι πολύ χαζός που δεν τα καταλαβαίνω όλα αυτά, με τόσους τεχνητούς περιορισμούς. Ευτυχώς που δεν έχω συστηματική ανάγκη την μετακίνηση μου με ΜΜΜ οπότε θεωρητικα δεν με νοιάζει. Αλλα κάποια στιγμή κάτι θα χρειαστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αισθανεσαι χαζος, δε ξερω κανεναν που να το εχει καταλαβει ακομα... οχι οτι νοιαζομαστε ιδιαιτερα για τα ΜΜΜ τα ατομα της παρεας, καθως το 90% μετακινουμαστε με ΙΧ αλλα σε κουβεντα ειδαμε οτι κανενας (ακομα και αυτοι που τα χρησιμοποιούν τα μεσα) δεν εχει καταλαβει...

γενικα σε αυτη τη χωρα δεν θελουν να καταλαβαινουμε και πολλα, εκει κατεληξα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...