Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα του αύξανε όμως το τεκμαρτό εισόδημα ή δωρεάν παραχώρηση

Ακόμα και στο αφορολογητο αν παρέμενε, μην ανησυχείτε παιδιά όταν θα πέσει το αφορολογητο τα επόμενα χρόνια θα τα πάρουν πίσω όλα τα μερίσματα που δίνουν τώρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακόμα και στο αφορολογητο αν παρέμενε, μην ανησυχείτε παιδιά όταν θα πέσει το αφορολογητο τα επόμενα χρόνια θα τα πάρουν πίσω όλα τα μερίσματα που δίνουν τώρα

τα πήραν ήδη πισω εις διπλούν με τον ΕΝΦΙΑ τον φόρο εισοδήματος του Νοέμβρη και τα τλεη κυκλοφορίας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου λέω ότι το παίρνουν πολλοί που είναι στο νοίκι και δεν έχουν αυτοκίνητο

 

Όταν πάει το αφορολογητο γύρω στο 6χιλιαρο ο πολύ χαμηλόμισθος ή ο άνεργος που έχει ένα σπίτι στο όνομα του (ενοίκιο, παραχώρηση) θα πρέπει να πληρώνει φόρο με βάση το τεκμαρτό και τότε θα πέφτει μαύρο δάκρυ

 

Επίσης να πούμε πόσο αστείο είναι ότι βγαίνει να το πάρουν και ατομα που δεν έχουν καμία ανάγκη απλά φαίνονται στη δήλωση τους φτωχοί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει αυτοκίνητο δε νομίζω να ξεπερναγε τα 9.400

Βγαίνοντας τωρα λίγο off topic

Η δωρεάν παραχωρημένη μου οικία υπολογίζεται στο δικό μου τεκμαρτό;

Δηλαδή με αυτοκίνητο 1800cc(εστω και κοντα 15ετίας) και το σπίτι (αντικειμενική αξία κοντα στα 45000) θα μου τον ακουμπήσουν;

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου λέω ότι το παίρνουν πολλοί που είναι στο νοίκι και δεν έχουν αυτοκίνητο

 

Όταν πάει το αφορολογητο γύρω στο 6χιλιαρο ο πολύ χαμηλόμισθος ή ο άνεργος που έχει ένα σπίτι στο όνομα του (ενοίκιο, παραχώρηση) θα πρέπει να πληρώνει φόρο με βάση το τεκμαρτό και τότε θα πέφτει μαύρο δάκρυ

 

Επίσης να πούμε πόσο αστείο είναι ότι βγαίνει να το πάρουν και ατομα που δεν έχουν καμία ανάγκη απλά φαίνονται στη δήλωση τους φτωχοί..

Επειδη έχουν μαύρη εργασία κλασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου λέω ότι το παίρνουν πολλοί που είναι στο νοίκι και δεν έχουν αυτοκίνητο

 

Όταν πάει το αφορολογητο γύρω στο 6χιλιαρο ο πολύ χαμηλόμισθος ή ο άνεργος που έχει ένα σπίτι στο όνομα του (ενοίκιο, παραχώρηση) θα πρέπει να πληρώνει φόρο με βάση το τεκμαρτό και τότε θα πέφτει μαύρο δάκρυ

 

Επίσης να πούμε πόσο αστείο είναι ότι βγαίνει να το πάρουν και ατομα που δεν έχουν καμία ανάγκη απλά φαίνονται στη δήλωση τους φτωχοί..

Θα ειναι πολυ φελλοι αν ριξουν το αφορολογητο κατω απο το ελαχιστο τεκμαρτο εισοδημα.Μα πολυ φελλοι.Προφανως θα ριξουν το αφορολογητο και ταυτοχρονα και το τεκμαρτο εισοδημα,αλλιως αυτο ειναι φορολογικη αυτοκτονια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Live ΕΦΚΑ ΙΚΑ Αγίας Παρασκευής.Αναμονή με χαρτάκι προτεραιότητας 15 άτομα που περιμένουν όλοι στο μητρώο για το μήνυμα περί μη ασφάλισης στο μέρισμα.Ελλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να πούμε πόσο αστείο είναι ότι βγαίνει να το πάρουν και ατομα που δεν έχουν καμία ανάγκη απλά φαίνονται στη δήλωση τους φτωχοί..

Παντα και σε ολα τα επιδοματα,επιδοτησεις,παροχες θα υπαρχουν αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειναι πολυ φελλοι αν ριξουν το αφορολογητο κατω απο το ελαχιστο τεκμαρτο εισοδημα.Μα πολυ φελλοι.Προφανως θα ριξουν το αφορολογητο και ταυτοχρονα και το τεκμαρτο εισοδημα,αλλιως αυτο ειναι φορολογικη αυτοκτονια..

ναι αλλά και εισπρακτική επιτυχία.. 

Live ΕΦΚΑ ΙΚΑ Αγίας Παρασκευής.Αναμονή με χαρτάκι προτεραιότητας 15 άτομα που περιμένουν όλοι στο μητρώο για το μήνυμα περί μη ασφάλισης στο μέρισμα.Ελλας

εγώ έστειλα χθες άτομο που δεν συνδεόταν αφμ-αμκα στο σύστημα να πάει για επικαιροποίηση στοιχείων στο κεπ (κατόπιν οδηγίας της εφαρμογής) πάει της λένε δεν παίζει πρόβλημα, γυρνάει , τα ίδια.. τι να πω.. ξαναπήγαινε κεπ.. ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά και εισπρακτική επιτυχία.. 

Εννοειται ναι,εδω δεν παιρνουν τα αναμενομενα ετσι,θα παρουν απο καποιον με 1000 ευρω ετησιο εισοδημα και τα μισα φορο οπως ΘΑ του βγαινει αν πεσει το αφορολογητο?Γενικα πιστευω οτι για καθε θεση πρεπει να οριζουν εναν που εχει φαει την ζωη του σε ενα αντικειμενο.Τωρα βλεπεις τον υπουργο εργασιας,να ειναι αυριο υπουργος εξωτερικων και μεθαυριο περιβαλλοντος.Πως να γνωριζει τα προβληματα του καθε κλαδου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνοντας τωρα λίγο off topic

Η δωρεάν παραχωρημένη μου οικία υπολογίζεται στο δικό μου τεκμαρτό;

Δηλαδή με αυτοκίνητο 1800cc(εστω και κοντα 15ετίας) και το σπίτι (αντικειμενική αξία κοντα στα 45000) θα μου τον ακουμπήσουν;

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...

Νομίζω ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω τον πόνο μου;

Ατομικό (και οικογενειακό καθως η γυναικα μου ειναι άνεργη) εισόδημα 9400 με ανήλικο τέκνο.

Κανένα ακίνητο,αγροτεμαχιο κλπ κλπ στο ονομα το δικό μου ή της γυναίκας μου

ΔΕΝ παίρνω ουτε ευρώ γιατι το σπίτι που μένω ειναι στο ονομα του πατέρα μου και θεωρούμαι φιλοξενούμενος(ανξερτήτως αν σε αλλο σπιτι μένει εκεινος και σε αλλο εγω το οποίο φαινεται και απο τις φορολογικές μας δηλώσεις)

Κρίμα και έλεγα να μπορέσω να κλείσω καμία τρυπα!

 

Sorry αλλα έπρεπε να το βγάλω απο μέσα μου!

Ας δοκιμάσει να κάνει αίτηση ο πατέρας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά θα το πάρουν αυτοί που δουλεύουν μαύρα και δεν δηλώνουν το πραγματικό εισόδημα.

Ξέρω πολλές περιπτώσεις π.χ. φίλοι που δουλεύουν σε καφετέριες και τους κολλάνε ένσημα 4ωρου οπότε το συνολικό εισόδημα τους είναι περίπου 4-5k.

Προσωπικά δεν το παίρνω επειδή παντρεύτηκα αρχές του ΄17 και με υπολογίζει σαν μονοπρόσωπο νοικοκυριό με όριο 9.000€.

Με το κόλπο με τα φιλοξένουμενα άτομα σίγουρα δεν θα το πάρουν πολλές οικογένειες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...