Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παιδια κανω αιτηση για το μερισμα και μου βγαζει αυτο Επισήμανση: Δεν πληροίτε το κριτήριο του τουλάχιστον ενός ασφαλίσιμου μήνα στο σύστημα Κοινωνικής Ασφάλασης

Δεν προκύπτει απο τον ΕΦΚΑ ότι έχετε υπάρξει ασφαλισμένος για τουλάχιστον 1 μήνα πριν την 1/11/2017. Αν θεωρείται ότι αυτό είναι λάθος, παρακαλούμε απευθυνθείτε άμεσα στον ΕΦΚΑ. Ο έλεγχος έγινε για τον ΑΜΚΑ 23089801262 και τον ΑΦΜ 167498274.  Και ειμαι ασφαλισμενος εδω και χρονια ξερει κανενας τι να κανω εχει κανενας το ιδιο προβλημα? 

 

P.S ειμαι 19 χρονων παντα ειμουν ανεργος δεν εχω δουλεψει ποτε αλλα νοικιαζω δικο μου σπιτι το συντηρω εχω 0 εισοδημα και δεν εχω ακινητα η περιουσια στο ονομα μου και ειμαι δικαιουχος κεα και μου βγαζει αυτο για την ασφαλιση ενω ολη μου την ζωη ημουν ασφαλισμένος στην μάνα μου ικα.Ξέρει κανείς κάτι?

 

Αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ σου νομιζω είναι προφανές οτι δεν μπορείς να το πάρεις. Αφού θέλει ένα μήνα ασφάλισης απο εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλει ένα μηνά τουλάχιστον ένσημα αν δεν έχεις καθόλου το χάνεις :fear:

 

Σοβαρά ? αφου ειμουν ανεργος ολη μου την ζωη πως να ειχα ενσημα 1 μηνα? εδω λεει οτι δεν ειμουν ασφαλισμενος οχι να ειχα ενσιμα ασφαλισμενος ειμαι εδω και πολλα χρονια που το γραφει αυτο μπορω να το δω? μήπως προκειται για λαθος γιατι και σε στρατιωτικους το εβγαλε αυτο http://newsthessaloniki.gr/den-plirite-kritirio-tou-toulachiston-enos-asfalisimou-mina-sto-systima-kinonikis-asfalisis-entopistike-lathos-sto-koinonikomerisma-gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά ? αφου ειμουν ανεργος ολη μου την ζωη πως να ειχα ενσημα 1 μηνα? εδω λεει οτι δεν ειμουν ασφαλισμενος οχι να ειχα ενσιμα ασφαλισμενος ειμαι εδω και πολλα χρονια που το γραφει αυτο μπορω να το δω? μήπως προκειται για λαθος γιατι και σε στρατιωτικους το εβγαλε αυτο http://newsthessaloniki.gr/den-plirite-kritirio-tou-toulachiston-enos-asfalisimou-mina-sto-systima-kinonikis-asfalisis-entopistike-lathos-sto-koinonikomerisma-gr/

 

Ο δικαιούχος οφείλει να είναι ασφαλισμένος τουλάχιστον μια φορά σε Φορέα Κύριας Ασφάλισης και για χρόνο μεγαλύτερο του ενός (1) μηνός μέχρι και 31-12-2017, όπως προκύπτει από το μητρώο ασφαλισμένων και συνταξιούχων του ΕΦΚΑ.

 

http://www.newsit.gr/oikonomia/koinoniko-merisma-ta-posa-kai-oi-pagides-poioi-xanoun-ti-ginetai-tous-filoksenoumenous-pinakes/2298570/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικαιούχος οφείλει να είναι ασφαλισμένος τουλάχιστον μια φορά σε Φορέα Κύριας Ασφάλισης και για χρόνο μεγαλύτερο του ενός (1) μηνός μέχρι και 31-12-2017, όπως προκύπτει από το μητρώο ασφαλισμένων και συνταξιούχων του ΕΦΚΑ.

 

http://www.newsit.gr/oikonomia/koinoniko-merisma-ta-posa-kai-oi-pagides-poioi-xanoun-ti-ginetai-tous-filoksenoumenous-pinakes/2298570/

δλδ η ασφαλεια που ειχα στον ικα δεν θεωρειται φορεας κυριας ασφαλισης? αν ειναι δυνατον θα τρελαθω και τρεχω απο το πρωι σε λογιστες σαν μαλακας ελεος ποια με αυτην την κυβερνηση μια απογοητευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγάζει ακριβώς το μήνυμα περί μη ασφάλισης μετά από 30 Χρόνια εργασιακού Βίου όταν στην σελίδα του εφκα πατώντας για ασφαλιστική ικανότητα με μεταφέρει στο εθνικό μητρώο ασφάλισης ΆΤΛΑΣ όπου έχω κανονικά ασφαλιστική ικανότητα.Τι γίνεται ρε παιδιά θα τρελαθούμε εντελώς?Πήρα στα ΚΕΠ και μου είπαν να τρέξω σε υποκατάστημα ΕΦΚΑ ΙΚΑ κοντά στην περιοχή μου αύριο.Ήμαρτον στην τρεχάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειμαι 19 χρονων παντα ειμουν ανεργος δεν εχω δουλεψει ποτε αλλα νοικιαζω δικο μου σπιτι το συντηρω εχω 0 εισοδημα και δεν εχω ακινητα η περιουσια στο ονομα μου και ειμαι δικαιουχος κεα και μου βγαζει αυτο για την ασφαλιση ενω ολη μου την ζωη ημουν ασφαλισμένος στην μάνα μου ικα.Ξέρει κανείς κάτι

 

 

οχι ακομα τιποτα

Παιδια κανω αιτηση για το μερισμα και μου βγαζει αυτο Επισήμανση: Δεν πληροίτε το κριτήριο του τουλάχιστον ενός ασφαλίσιμου μήνα στο σύστημα Κοινωνικής Ασφάλασης

Δεν προκύπτει απο τον ΕΦΚΑ ότι έχετε υπάρξει ασφαλισμένος για τουλάχιστον 1 μήνα πριν την 1/11/2017. Αν θεωρείται ότι αυτό είναι λάθος, παρακαλούμε απευθυνθείτε άμεσα στον ΕΦΚΑ. Ο έλεγχος έγινε για τον ΑΜΚΑ 23089801262 και τον ΑΦΜ 167498274. Και ειμαι ασφαλισμενος εδω και χρονια ξερει κανενας τι να κανω εχει κανενας το ιδιο προβλημα?

 

P.S ειμαι 19 χρονων παντα ειμουν ανεργος δεν εχω δουλεψει ποτε αλλα νοικιαζω δικο μου σπιτι το συντηρω εχω 0 εισοδημα και δεν εχω ακινητα η περιουσια στο ονομα μου και ειμαι δικαιουχος κεα και μου βγαζει αυτο για την ασφαλιση ενω ολη μου την ζωη ημουν ασφαλισμένος στην μάνα μου ικα.Ξέρει κανείς κάτι?

Δεν μπορείς να το πάρεις, δεν εχεις ένσημα.

δλδ η ασφαλεια που ειχα στον ικα δεν θεωρειται φορεας κυριας ασφαλισης? αν ειναι δυνατον θα τρελαθω και τρεχω απο το πρωι σε λογιστες σαν μαλακας ελεος ποια με αυτην την κυβερνηση μια απογοητευση

Οχι, θέλει ένσημα, οχι ασφάλεια υγείας, το αναφέρει καθαρά η ΚΥΑ.

Μου βγάζει ακριβώς το μήνυμα περί μη ασφάλισης μετά από 30 Χρόνια εργασιακού Βίου όταν στην σελίδα του εφκα πατώντας για ασφαλιστική ικανότητα με μεταφέρει στο εθνικό μητρώο ασφάλισης ΆΤΛΑΣ όπου έχω κανονικά ασφαλιστική ικανότητα.Τι γίνεται ρε παιδιά θα τρελαθούμε εντελώς?Πήρα στα ΚΕΠ και μου είπαν να τρέξω σε υποκατάστημα ΕΦΚΑ ΙΚΑ κοντά στην περιοχή μου αύριο.Ήμαρτον στην τρεχάλα.

Το φοβόμουν οτι θα γίνονταν τέτοιες μ@λ@κιες, ο ΕΦΚΑ ειναι πολυ φρέσκος, αναμενόμενο να εχει προβλήματα στα μητρώα του. Δεν λεω ηταν η ευκολη λυση ο ΕΦΚΑ αλλά παίζει και να το χασει κόσμος για την ευκολία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έκανε ο φίλος μου αίτηση και δεν εγκρίθηκε. Στη δικαιολογία από κάτω, έλεγε ότι δεν έχει γίνει εκκαθάριση για το έτος 2016. 
Εκείνος έχει κάνει φορολογική (εκπρόθεσμη) στις αρχές του μήνα. Και έχει εκκαθαριστικό κανονικά για το 2016. Απλά δεν έκανε την φορολογική του όταν έπρεπε. έκανε τώρα το Νοέμβρη. 
Ξέρετε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; 
Ο λογιστής δεν ήξερε(!)......... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να το πάρεις, δεν εχεις ένσημα.

 

Οχι, θέλει ένσημα, οχι ασφάλεια υγείας, το αναφέρει καθαρά η ΚΥΑ.

 

Το φοβόμουν οτι θα γίνονταν τέτοιες μ@λ@κιες, ο ΕΦΚΑ ειναι πολυ φρέσκος, αναμενόμενο να εχει προβλήματα στα μητρώα του. Δεν λεω ηταν η ευκολη λυση ο ΕΦΚΑ αλλά παίζει και να το χασει κόσμος για την ευκολία τους.

μπορεις σε παρακαλω να μου δειξεις που το λεει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης tsioulak είπε:
Δεν μπορείς να το πάρεις, δεν εχεις ένσημα.



Οχι, θέλει ένσημα, οχι ασφάλεια υγείας, το αναφέρει καθαρά η ΚΥΑ.



Το φοβόμουν οτι θα γίνονταν τέτοιες μ@λ@κιες, ο ΕΦΚΑ ειναι πολυ φρέσκος, αναμενόμενο να εχει προβλήματα στα μητρώα του. Δεν λεω ηταν η ευκολη λυση ο ΕΦΚΑ αλλά παίζει και να το χασει κόσμος για την ευκολία τους.
μπορεις σε παρακαλω να μου δειξεις που το λεει? 

 

Πουθενα δεν λεει για ενσημα στο λεω εγω.Απλα θελει να εχεις ασφαλιστη καποια στιγμη εσυ μονος σου οχι σε καποιο βιβλιαριο των γονιων σου.Αυτο καταλαβα εγω.
Γιατι εγω δεν εχω κανενα ενσημο αλλα ειχα ασφαλιστει για 6 μηνες στο ικα μεσω οαεδ.
Η αιτηση εγκριθηκε κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έκανε ο φίλος μου αίτηση και δεν εγκρίθηκε. Στη δικαιολογία από κάτω, έλεγε ότι δεν έχει γίνει εκκαθάριση για το έτος 2016. 

Εκείνος έχει κάνει φορολογική (εκπρόθεσμη) στις αρχές του μήνα. Και έχει εκκαθαριστικό κανονικά για το 2016. Απλά δεν έκανε την φορολογική του όταν έπρεπε. έκανε τώρα το Νοέμβρη. 

Ξέρετε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; 

Ο λογιστής δεν ήξερε(!)......... 

 

 

Μία φορά την έκανε; Αν ναι ας ξαναπροσπαθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έκανε ο φίλος μου αίτηση και δεν εγκρίθηκε. Στη δικαιολογία από κάτω, έλεγε ότι δεν έχει γίνει εκκαθάριση για το έτος 2016.

Εκείνος έχει κάνει φορολογική (εκπρόθεσμη) στις αρχές του μήνα. Και έχει εκκαθαριστικό κανονικά για το 2016. Απλά δεν έκανε την φορολογική του όταν έπρεπε. έκανε τώρα το Νοέμβρη.

Ξέρετε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Ο λογιστής δεν ήξερε(!).........

 

 

Επειδή το μέρισμα κοιτάει δηλώσεις μεχρι 31.10.2017

 

Πουθενα δεν λεει για ενσημα στο λεω εγω.Απλα θελει να εχεις ασφαλιστη καποια στιγμη εσυ μονος σου οχι σε καποιο βιβλιαριο των γονιων σου.Αυτο καταλαβα εγω.

Γιατι εγω δεν εχω κανενα ενσημο αλλα ειχα ασφαλιστει για 6 μηνες στο ικα μεσω οαεδ.

Η αιτηση εγκριθηκε κανονικα

Τοτε λάθος μου, υπέθεσα οτι θέλει κανονική πλήρη ασφάλιση σε ασφαλιστικό φορέα και οχι μόνο ιατροφαρμεκευτικη ασφάλεια (που δίνει ο ΟΑΕΔ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πουθενα δεν λεει για ενσημα στο λεω εγω.Απλα θελει να εχεις ασφαλιστη καποια στιγμη εσυ μονος σου οχι σε καποιο βιβλιαριο των γονιων σου.Αυτο καταλαβα εγω.

Γιατι εγω δεν εχω κανενα ενσημο αλλα ειχα ασφαλιστει για 6 μηνες στο ικα μεσω οαεδ.

Η αιτηση εγκριθηκε κανονικα

εγω μπορω να κανω ασφαλεια στο ικα μεσω οαεδ? πλεον η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μπορω να κανω ασφαλεια στο ικα μεσω οαεδ? πλεον η οχι;

Σε εμενα παντως το 16 επαιρνα ταμειο ανεργειας στην αρχη με λενε δεν εχεις ασφαλεια μετα πηγα στον οαεδ με δωσανε μια βεβαιωση με σφραγιδα οτι παιρνω ταμειο ανεργειας και με βαλανε κανονικα ασφαλεια για 1 χρονο παλι καλα δηλαδη για φετος δεν ξερω αν θα εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...