Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγιναν σήμερα οι πληρωμές της μάνας μου και της γιαγιάς μου σε alphabank. Όταν μπαίνω τώρα να δω τις αντίστοιχες αιτήσεις στη σελίδα πετάει αυτό το μήνυμα πάνω πάνω:

image.png.e7695043ceff2ce4c0952ab492019e7e.png

Επεξ/σία από dimitris21gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά, γνωρίζει κανείς τι κάνουμε σε περίπτωση που η αίτηση συνεχίζει να εμφανίζει  για φιλοξενούμενο,το μήνυμα για πολλαπλό ΑΦΜ στον ΑΜΚΑ παρόλο που έχω πάει στο ΚΕΠ 4 μέρες πριν για διόρθωση;Δοκίμασα ακύρωση και επαναξιολόγηση χωρίς αποτέλεσμα.

Έχω στείλει email,έχω πάρει και τηλέφωνο και στα δυο δεν απάντησε κανείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς τι γινεται σε περίπτωση που κάνεις 2 φορές λάθος στα στοιχεια της αίτησης, συγκεκριμενα το IBAN. Πως μπορω να το διορθώσω η πού να απευθυνθώ?  Please help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νοικοκυριό με 4 ενήλικες από τους οποίους οι 2 άνεργοι με μηδενικό εισόδημα και μας έκοψαν για 2,83 ευρώ διαφορά από το όριο προσμετρώντας το τεκμήριο διαβίωσης των άνεργων (6 χιλιάρικα) σαν πραγματικό εισόδημα.

 

Συγχαρητήρια στην "αριστερή" κυβέρνηση.

Επεξ/σία από infested
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους είχαμε το θεμα με την μόνιμη κατοικία έχει βγάλει το εξής μήνυμα.

Αν το φτιάξουν θα πληρωθούμε διαφορετικά τέλος . 

 

Πληροφορίες: Δεν βρέθηκαν 5 εκκαθαρισμένες δηλώσεις τα τελευταία 5 έτη

 

 

Πληροφορίες: Δεν βρέθηκαν 5 εκκαθαρισμένες δηλώσεις τα τελευταία 5 έτη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nos1 είπε

Μάλλον είσαι κι εσύ ένας από τους άτυχους που ενώ εγκρίθηκαν στον επανέλεγχο οι αιτήσεις τους, σύμφωνα με την ΗΔΙΚΑ που διάβασα λίγο πιο πάνω,παρότι εγκεκριμένες,θα πάρουμε από τα τρία το μακρύτερο...

ακριβως και η μλκ ειναι οτι ειναι μεγαλο το ποσο ειναι 800 ευρω :/ αν θα ειναι αρκετος κοσμος που εχει το ιδιο προβλημα πιστευω εχουμε ελπιδες...αν ειμαστε λιγοι θα παρουμε το 3 το μακρυτερο 

58 λεπτά πριν, christosg4 είπε

Σε όσους είχαμε το θεμα με την μόνιμη κατοικία έχει βγάλει το εξής μήνυμα.

Αν το φτιάξουν θα πληρωθούμε διαφορετικά τέλος . 

Πληροφορίες: Δεν βρέθηκαν 5 εκκαθαρισμένες δηλώσεις τα τελευταία 5 έτη

 

Πληροφορίες: Δεν βρέθηκαν 5 εκκαθαρισμένες δηλώσεις τα τελευταία 5 έτη.

ειχες κανει δηλωση το 13?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν είχα κάνει. 

Είναι τραγικό Δευτέρα να το αλλάξουν να εγκρίνουν την αίτηση και τρεις μέρες μετά να λένε ότι τελικά δεν θα το πάρετε γι αυτό τον λόγο. Δεν έχει καμία λογική. 

Επεξ/σία από christosg4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, christosg4 είπε

Όχι δεν είχα κάνει. 

Είναι τραγικό Δευτέρα να το αλλάξουν να εγκρίνουν την αίτηση και τρεις μέρες μετά να λένε ότι τελικά δεν θα το πάρετε γι αυτό τον λόγο. Δεν έχει καμία λογική. 

ετσι την πατησαμε κ εμεις(την αιτηση την καναμε στο ονομα του πατερα μου) δεν ειχε κανει δηλωση το 13 γιατι δεν ειχε εισοδημα....ο ιδιος με 80% αναπηρια εγω ανεργος!και για μια δηλωση του 13 χανουμε 800 ευρω!Κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kinderas είπε

ετσι την πατησαμε κ εμεις(την αιτηση την καναμε στο ονομα του πατερα μου) δεν ειχε κανει δηλωση το 13 γιατι δεν ειχε εισοδημα....ο ιδιος με 80% αναπηρια εγω ανεργος!και για μια δηλωση του 13 χανουμε 800 ευρω!Κριμα

για 800€ κανείς τροποποιητική με 100€ και αν είναι τσακάλι ο λογιστής και την περάσει γρήγορα,το παίρνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

για 800€ κανείς τροποποιητική με 100€ και αν είναι τσακάλι ο λογιστής και την περάσει γρήγορα,το παίρνεις 

Nope.Μετρανε μονο οι δηλωσεις που εχουν γινει εως 31/10.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντος μολισ μπηκα να τσεκαρω την αιτηση μου και βγαζει αυτο Δεν βρέθηκαν 5 εκκαθαρισμένες δηλώσεις τα τελευταία 5 έτη 

 

τωρα δεν ξερω τι να πιστευω !!!αν δεν γινει κατι με αυτο το προβλημα καλλως αν οχι δεν ξερω λογικα απο τα τρια το μακ...΄.

ωραιο κρατος ρε στην αρχη βαζουν οτι ολα κομπλε μετα  ξαφνηκα το αλλαζουν τι να πω οτι νανε 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, diofox είπε

οντος μολισ μπηκα να τσεκαρω την αιτηση μου και βγαζει αυτο Δεν βρέθηκαν 5 εκκαθαρισμένες δηλώσεις τα τελευταία 5 έτη 

τωρα δεν ξερω τι να πιστευω !!!αν δεν γινει κατι με αυτο το προβλημα καλλως αν οχι δεν ξερω λογικα απο τα τρια το μακ...΄.

ωραιο κρατος ρε στην αρχη βαζουν οτι ολα κομπλε μετα  ξαφνηκα το αλλαζουν τι να πω οτι νανε 

Υποτίθεται βάση νόμου,οι άνεργοι και οι μη έχοντες εισοδήματα δεν είχαν υποχρέωση υποβολής δήλωσης.

Από την άλλη,ο νόμος σε ότι αφορά το μέρισμα ζητά μόνιμη κατοικία στην Ελλάδα τα τελευταία 5 έτη, όπως αυτή προκύπτει από τις υποβληθείσες δηλώσεις αυτών των ετών.

Αραγε, εν έτη 2018,δεν υπάρχει άλλος τρόπος να αποδειχθεί αν κάποιος έλειπε και πότε από αυτή τη χώρα;

Και ένα μικρό παράδειγμα που δείχνει τη βλακεία,η ακόμη και το δόλο της παραπάνω  εφαρμογής του νόμου...Ενας αστεγος,που ο νόμος σαφέστατα προβλέπει την καταβολή μερίσματος,τι πιθανότητες υπάρχουν να έχει υποβάλει δήλωση φορολογίας εισοδήματος;;;

Σε ότι με αφορά,πέρυσι με ακριβώς τα ίδια κριτήρια περί 5ετους διαμονής μου δόθηκε το μέρισμα κανονικά...Φετος, ανακαλύπτω ότι κακώς και πιθανόν παρανόμως πήρα το μέρισμα,οπότε μάλλον θα πρέπει να τους επιστρέψω και τα 450€ που είχα πάρει.

Και επειδή η κοροϊδία έχει και τα όρια της,από την μεριά μου τουλάχιστον δεν θα το αφήσω έτσι,θα το κυνηγήσω και όπου πάει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, XronisR είπε

Κατι διαβασα οτι του χρονου δεν θα δοθει μερισμα,ειναι η τελευταια χρονια.Δεν ξερω εαν ισχυει.

Toυ χρονου δε θα χρειαζεται μερισμα, θα εχουν αλλαξει τα πραγματα και θα τρωμε ολοι με χρυσα κουταλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο οτι δεν κανεις δηλωση αν δεν εχεις εισοδημα; Και που δηλωνεις κατοικια; Εγω παντα εκανα απο οταν βγηκα απο προστατευομενο μελος, μηδενικη ενιοτε. Καποια στιγμη ειχαν πει μαλιστα οτι θα εκαναν και τα προστατευομενα ανω των 18.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...