Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση σπιτιού. Μιλάμε για πολύ παγωνιά


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πόσο πρέπει να αγαπάει τα ζώα κάποιος ώστε «αυτά» να κάνουν κουμάντο στην τσέπη του κατ' αυτόν τον τρόπο, και να μειώνουν σε τέτοιο βαθμό τις επιλογές για σπίτι όμως... είναι τρομερό.

 

Δεν το χωράει ο νους μου ότι θα πήγαινα τα παιδιά μου σε υποδεέστερο για τις δυνατότητές μου σπίτι απλά για να πάρω και τα ζώα μαζί μου.

 

Carry on.

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Πόσο πρέπει να αγαπάει τα ζώα κάποιος ώστε «αυτά» να κάνουν κουμάντο στην τσέπη του κατ' αυτόν τον τρόπο, και να μειώνουν σε τέτοιο βαθμό τις επιλογές για σπίτι όμως... είναι τρομερό.

 

Δεν το χωράει ο νους μου ότι θα πήγαινα τα παιδιά μου σε υποδεέστερο για τις δυνατότητές μου σπίτι απλά για να πάρω και τα ζώα μαζί μου.

 

Carry on.

 

 

 

Μάλλον δεν έχεις ζήσει ποτέ με τετράποδο σύντροφο

 

Αν το είχες βιώσει, θα καταλάβαινες ότι αποτελεί μέλος της οικογένειας...

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πόσο πρέπει να αγαπάει τα ζώα κάποιος ώστε «αυτά» να κάνουν κουμάντο στην τσέπη του κατ' αυτόν τον τρόπο, και να μειώνουν σε τέτοιο βαθμό τις επιλογές για σπίτι όμως... είναι τρομερό.

 

Δεν το χωράει ο νους μου ότι θα πήγαινα τα παιδιά μου σε υποδεέστερο για τις δυνατότητές μου σπίτι απλά για να πάρω και τα ζώα μαζί μου.

 

Carry on.

 

 

Για τον ιδιο ακριβως λογο που καποιος με παιδια κοιταει να βρει ενα καλο σπιτι, ακομα και οταν οι ιδιοκτητες δεν θελουνε νοικαρηδες με παιδια.

Αναλαμβανεις τις ευθυνες σου και ψαχνεις το καλυτερο για ολους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μάλλον δεν έχεις ζήσει ποτέ με τετράποδο σύντροφο

 

Αν το είχες βιώσει, θα καταλάβαινες ότι αποτελεί μέλος της οικογένειας...

 

Για τον ιδιο ακριβως λογο που καποιος με παιδια κοιταει να βρει ενα καλο σπιτι, ακομα και οταν οι ιδιοκτητες δεν θελουνε νοικαρηδες με παιδια.

Αναλαμβανεις τις ευθυνες σου και ψαχνεις το καλυτερο για ολους.

 

Δεν έχω σκοπό να το παίξω έξυπνος.

 

Αλλά η εξίσωση των παιδιών με τα κατοικίδια, με ξεπερνάει.

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πόσο πρέπει να αγαπάει τα ζώα κάποιος ώστε «αυτά» να κάνουν κουμάντο στην τσέπη του κατ' αυτόν τον τρόπο, και να μειώνουν σε τέτοιο βαθμό τις επιλογές για σπίτι όμως... είναι τρομερό.

 

Δεν το χωράει ο νους μου ότι θα πήγαινα τα παιδιά μου σε υποδεέστερο για τις δυνατότητές μου σπίτι απλά για να πάρω και τα ζώα μαζί μου.

 

Carry on.

 

 

 

Το εχω σκεφτεί αρκετές φορές αυτό το πράγμα. Όταν πήραμε το σκύλο  μέναμε Αθήνα. Δεν είπαμε τίποτα στην ιδιοκτήτρια τότε. Ο σκύλος γενικά είναι ήσυχος. Αλλά οταν ακούει θορυβο έξω από το σπίτι γαυγίζει. Πόσα βράδια έχω σηκωθεί από το γάβγισμα γιατί λεω καποιος ειναι εξω στην πόρτα

 

Την έχω 3 1/2 χρόνια. Δεν μπορώ να την δώσω. Δεν μου πάει.

 

Το σπίτι όταν το είδαμε δεν ήταν  υποδεέστερο από το προηγούμενο. Βεβαια τότε δεν νιώσαμε την υγρασία στο πετσί  μας. 

 

Δεν εξισώνω τα παιδιά με τον σκύλο. Ειχα και αλλο σκυλο πριν λίγο καιρό που τον ειχα βρει στο δρόμο . Την κράτησα 5 μήνες αλλά την έδωσα στο χωριο γιατί ήταν τσοπάνα. Δεν εκανε για σπιτι

 

Το σπιτι ειναι στο κέντρο του Πύργου. Ουτε βουνά ούτε τίποτα

 

Και το laminate δεν έχει 800-1000 ευρώ. Βρίσκεις και με 15 το τ.μ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Δεν έχω σκοπό να το παίξω έξυπνος.

 

Αλλά η εξίσωση των παιδιών με τα κατοικίδια, με ξεπερνάει.

 

Το οτι ειναι κηδεμονας στα παιδια του και σε κατοικιδια του σε ξεπερναει; Και πως ανελαβε πληρως τις ευθυνες του και τις αρμοδιοτητες του;

 

ΜΑΝΩΛΗΣ1

Ερωτηση. Δεν ειχε το σπιτι πιστοποιητικο ενεργειακης αποδοσης; Δεν υποτιθεται πως ειναι υποχρεωτικο να εχουν πρωτου ενοικιασεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Δεν έχω σκοπό να το παίξω έξυπνος.

 

Αλλά η εξίσωση των παιδιών με τα κατοικίδια, με ξεπερνάει.

 

Ποιος εξισώνει τα παιδιά με τα γατόσκυλα ρε φίλε ;;;

 

Εσύ αυτό κατάλαβες ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το οτι ειναι κηδεμονας στα παιδια του και σε κατοικιδια του σε ξεπερναει; Και πως ανελαβε πληρως τις ευθυνες του και τις αρμοδιοτητες του;

 

Έχει υπογράψει δηλαδή κηδεμονία για τα κατοικίδια;

 

Ποιος εξισώνει τα παιδιά με τα γατόσκυλα ρε φίλε ;;;

 

Εσύ αυτό κατάλαβες ;

 

Σου παραθέτω πάλι το δικό σου post:

 

Μάλλον δεν έχεις ζήσει ποτέ με τετράποδο σύντροφο

 

Αν το είχες βιώσει, θα καταλάβαινες ότι αποτελεί μέλος της οικογένειας...

 

Έτσι όπως το έγραψες, εγώ είμαι αυτός που κατάλαβα λάθος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Έχει υπογράψει δηλαδή κηδεμονία για τα κατοικίδια;

 

 

Σου παραθέτω πάλι το δικό σου post:

 

 

Έτσι όπως το έγραψες, εγώ είμαι αυτός που κατάλαβα λάθος;

 

Είναι έτοιμοι να σε φάνε..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Έχει υπογράψει δηλαδή κηδεμονία για τα κατοικίδια;

 

 

 

Ναι οταν γινεται υοθεσια η αγορα κατοικιδιου, υπογραφεις και αποδεχεσαι τις αρμοδιοτητες σου και τις ευθυνες σου. Βαση νομοθεσιας.

 

Είναι έτοιμοι να σε φάνε..

Κανουμε διαλογο με επιχειρηματα και ξεκαθαριζουμε καποια πραγματα.

Οπως αντιστοιχως σε συμβουλευαμε για τον μικρο, "οταν οι αλλοι πεσανε να σε φανε".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οταν γινεται υοθεσια η αγορα κατοικιδιου, υπογραφεις και αποδεχεσαι τις αρμοδιοτητες σου και τις ευθυνες σου. Βαση νομοθεσιας.

 

Κανουμε διαλογο με επιχειρηματα και ξεκαθαριζουμε καποια πραγματα.

Οπως αντιστοιχως σε συμβουλευαμε για τον μικρο, "οταν οι αλλοι πεσανε να σε φανε".

Μα δεν είπα κάτι κακό , ένα σχόλιο έκανα.

Είναι λεπτό το θέμα είχα και εγώ σκυλάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για θερμοπομπό, δες εδώ. Τους έχω 5 χρόνια στο πατρικό μου και είναι εξαιρετικοί, χωρίς να καίνε πολύ ρεύμα, γιατί έχουν καλή απόδοση και σωστό θερμοστάτη.

 

https://www.skroutz.gr/s/61305/Rohnson-R062.html

 

Μην πάρεις αμαρκέ.

 

Το θέμα της υγρασίας το βιώνω κι εγώ και μάλιστα πολύ έντονα, σε σχετικά καινούργιο σπίτι, στο οποίο ο κατασκευαστής στους τοίχους έχει βάλει μονά τούβλα χωρίς τίποτα άλλο, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ούτε ηχομόνωση ούτε θερμομόνωση. Αφυγραντήρες, με προσοχή στην κατανάλωση ρεύματος, καθώς καίνε αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούμε να κρίνουμε κανέναν από ένα σχόλιο. Και μενα ενας φιλος εδω μου ελεγε συνεχεια δώσε τον σκύλο . Ενταξει του λεω,δεν καταλαβαίνεις. Στα υπόλοιπα τα βρίσκουμε

 

Το  θεμα μας δεν ειναι ο σκύλος. Το θεμα ειναι τι μπορώ να κανω για καλύτερη διαμονή. Θα μιλήσω σήμερα με τον ιδιοκτητη. Τα αλουμινια από μονα τους δεν κανουν δουλεια αν οι τοιχοι δεν ειναι μονωμενοι

Το θεμα δεν ειναι να βγάζω την υγρασία. Το θεμα ειναι να μην έχω υγρασία.Να βαζω την οποια θερμανση για 1-2 ώρες και να ξερω οτι τις υπολοιπες 5 ωρες θα κρατησει ζέστη το δωματιο, το σαλόνι , η κουζίνα


Για θερμοπομπό, δες εδώ. Τους έχω 5 χρόνια στο πατρικό μου και είναι εξαιρετικοί, χωρίς να καίνε πολύ ρεύμα, γιατί έχουν καλή απόδοση και σωστό θερμοστάτη.

 

https://www.skroutz.gr/s/61305/Rohnson-R062.html

 

Μην πάρεις αμαρκέ.

 

Το θέμα της υγρασίας το βιώνω κι εγώ και μάλιστα πολύ έντονα, σε σχετικά καινούργιο σπίτι, στο οποίο ο κατασκευαστής στους τοίχους έχει βάλει μονά τούβλα χωρίς τίποτα άλλο, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ούτε ηχομόνωση ούτε θερμομόνωση. Αφυγραντήρες, με προσοχή στην κατανάλωση ρεύματος, καθώς καίνε αρκετά. 

 

Με θερμοπομπους την εχω πατήσει. Σκεφτόμουν αν κανουμε νυχτερινό να βάλω θερμοσυσσωρευτή. Οι αφυγραντηρες δεν καινε ρε συ. 255watt ειναι ο δικός μου. Μια ώρα θερμοπομπος ισοδυναμει με 8 ώρες αφυγραντήρα. Ενταξει σε ολα υπάρχουν λύσεις για να μην καις πολλά.

 

Μάλλον με βλέπω για μετακόμιση πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σου παραθέτω πάλι το δικό σου post:

 

 

Έτσι όπως το έγραψες, εγώ είμαι αυτός που κατάλαβα λάθος;

 

Δεν έγραψα ισότιμο μέλος της οικογένειας, έγραψα μέλος της οικογένειας

 

Αν διαπίστωνα ότι π.χ. το ζώο που έχω στο σπίτι είναι επικίνδυνο για το παιδί μου, φυσικά και θα έκανα το παν για να το δώσω, δε θα τράβαγα κλήρο "σκύλος - μωρό"

 

Όμως ποτέ δε θα έδιωχνα ζώο απλά και μόνο για να μετακομίσω σε ένα "καλύτερο" σπίτι 

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...