Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση σπιτιού. Μιλάμε για πολύ παγωνιά


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Τώρα αν θες να πειραματιστεις - εγώ δεν το έχω δοκιμάσει - υπάρχουν στην αγορά θερμομινωτικα, υγρομονωτικα εξωτερικά χρώματα από επώνυμες εταιρίες τα οποία ίσως βελτιωσουν κατά πολύ την κατάσταση. Υπάρχουν δε και επιχρισματα για τους εσωτερικούς τοίχους τα οποία εξίσου υπόσχονται απαλλαγή από την υγρασία αλλά κ θερμομονωση. Αν σε παίρνει και το επιτρέπει κ ο ιδιοκτήτης πάρε ένα καλό θερμομονωτικο κ πέρασε τους εξωτερικούς τοίχους.

Πέρα του ότι δεν μπορεί να βάψει έξω πλέον (υπομονή για καλοκαίρι), πεταμένα λεφτά τα "θερμομονωτικά" χρώματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δικαστηριο για να μιλαμε για ψευδεις δηλωσεις και αποκρυψεις. Δεν αφορα κανεναν ιδιοκτητη τι κανει ενας ενοικος σε ενα σπιτι. Ο ενοικος οφειλει να τηρει τα παραπανω, και ο ενοικιαστης να κοιταει την δουλεια του.

Πραγματι δεν υπαρχει καμια νομικη υποχρεωση να το νοικιασει σε οποιονδηποτε, επιλογη του ειναι. Απο την στιγμη ομως που υπογραφει η ενοικιαση, και δεν δημιουργει προβλημα ο ενοικος, δεν αφορα τον ιδιοκτητη τι θα κανει. Φυσικα παντα σε νομιμα πλαισια, οπως να εχει οικογενια και κατοικιδια.

 

Κατάλαβες πώς το εννοώ, δεν το πάω νομικά.

Απλά όπως και να 'χει, το σκεπτικό σου είναι να πεις ψέματα στον ιδιοκτήτη (αν σε ρωτήσει), και ουσιαστικά με το που υπογράψεις να του κοτσάρεις τα κατοικίδια στη μάπα, μαζί με το νόμο.

 

Οπως ειπα και παραπανω. Το τι κανει ο καθενας, σε νομιμα πλαισια, δεν αφορα κανεναν τριτο. Βαση νομοθεσιας.

Γενικευεις παντως. Οπως ολοι οσοι ενοικιαζουν σπιτια, δεν κλεβουν σωληνες και τα μαρμαρα, γονεις να ειναι ουγκανοι και αφηνουν τα παιδια τους  να κανουν οτι θελουν, ετσι και δεν ειναι ολοι οι κηδεμονες κατοικίδιων ανευθυνοι. Και εσυ μιλας γενικα τωρα για ανευθυνους νοικαρηδες.

 

Δεν βλεπω καθολου σωστο απο την μερια μου να δινω αναφορα πχ σε καποιον που θα μου νοικιαζει, για το ποιος ειμαι και τι κανω, απο την στιγμη που δεν δημιουργω προβλημα. Και δυστυχως ειναι παρα πολλοι που το κανουν, και συνηθως οι υπευθυνοι αδιαφορουν.

Περι αποκρυψεις, δες παραπανω η σε αλλους συνομιλητες για το τι γινοταν, αλλα και γινεται, με γονεις. Ακριβως το ιδιο πραγμα.

 

Να σου πω κάτι; Έχω νοικιάσει σπίτι εδώ και ένα χρόνο, με φρεσκοτριμμένα ξύλινα πατώματα, και παρόλο που τα προσέχω όσο περισσότερο μπορώ, μία η ηλεκτρική σκούπα (η οποία μάλιστα έχει καλό πέλμα με προστατευτικά λάστιχα), μία κάτι που θα πέσει, μία το ένα, μία το άλλο, όλο και κάποιες μικροφθορές τις βλέπεις.

Φαντάσου να προσθέσεις κατοικίδιο που θα αλωνίζει όλη μέρα.

 

Δεν είναι δηλαδή το θέμα αν είσαι ούγκανος ή όχι. Με ένα κατοικίδιο αυξάνεις (ενδεχομένως κατά πολύ) τις πιθανότητες για φθορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη κατά πως τα βλέπω μόνο μία καλή ξυλόσομπα ή σόμπα πέλετ μπορεί να σε ζεστάνει στεγνώνοντας 

και λίγο την υγρασία.

Για δες αν μπορείς να κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ μενα οταν πρωτο ανοιγω τον αφυγραντηρα δειχνει 90 η 80 αλλα πευτει μεσα σε ενα λεπτο στα 65 συνηθως.Ειναι μαλλον η υγρασια που καθετε στον αισθητηρα γιατι αν ειναι 90 υγρασια κανονικα θελει 2 μερες να κατεβει..κανε αυτο με τα aircontition που σου εγραψε ο παραπανω για κανενα μηνα να δεις διαφορα...παρε κ ηλεκτρικα υποστρωματα να κοιμαστε σαν πουλακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κλιματιστικα σε λειτουργια θερμανσης,δεν κανουν αφυγρανση.κατα τα αλλα,,με χαμηλη θερμοκρασια στον αερα,η υγρασια ειναι αισθητη.αν την μειωσεις,θα υπαρχει αισθηση υψηλοτερης θερμοκρασιας και ας γραφει το θερμομετρο την ιδια θερμοκρασια.τα κουφωματα δυσκολο να ειναι χωρις θερμοδιακοπη,αλλα και τα δικα μου που τα χρυσοπληρωσα,δεν κανουν μεγαλη διαφορα.οτι παγωνουν οταν εξω εχει ψυχρα,ειναι στανταρακι.μπορει να μην εχει τρελη υγρασια πανω στα κουφωματα,οπως στα παλια,αλλα παλι υπαρχει υγροποιηση πανω τους.και στα διπλα ενεργειακα τζαμια....και εννοειται πως δεν προκειται τα κουφωματα σαν δομικο υλικο να τα θερμανουμε στην θερμοκρασια δωματιου,.αυτο γινοταν τις καλες εποχες,που και χρημα βγαζαμε,και το πετρελαιο ηταν φθηνο.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πρόχειρα ένα σχέδιο του σπιτιού που νοίκιασα

Κάτω έχει μωσαϊκό παντού.

3 aircondition (με κόκκινο χρώμα)

Παντού καινούργια κουφώματα αλουμινίου. 

 

Το σαλόνι προς το παρόν το έχουμε κλειστό. Δεν το έχουμε φτιάξει ακόμα. Είναι πιο πολύ σαν χώρος αποθήκευσης

 

Το βράδυ κοιμάται η γυναίκα μου με τα παιδιά στο δωμάτιο 2 αφού έχουμε ανάψει λιγο το κλιματιστικό για να ζεσταθεί . Μετά από κανά 2ωρο το κλείνουμε. Κράταει λίγο ζεστη μετά φεύγει

 

Όλη μέρα καθόμαστε στην κουζίνα σχεδόν. Εγώ κοιμάμαι στο σαλόνι μέχρι να φέρω το κρεβάτι από το παλιό σπίτι. 

 

Δεν ξέρω τι να κάνω. Από κάπου χάνει το σπίτι σίγουρα . Είναι ισόγειο λίγο υπερυψωμένο περίπου 40 πόντους με πλάκα και μωσαικό από πάνω. 

 

Σκέφτομαι για χαλιά, σκέφτομαι για Laminate, έχω και μια σόμπα υγραερίου αλλά αν το σπίτι χάνει η ζέστη θα φεύγει  μετά από λίγο. 

Έχω και αφυγραντήρα, δείχνει κατι 90αρια στους χώρους που καθόμαστε και μετά από λίγη ώρα κατεβαίνει μέχρι το 70 περίπου και μένει εκεί.

 

Υγρασία ορατή σε τοίχους και τέτοια δεν έχει . Αλλά έχει αισθητή υγρασία μέσα στο σπίτι.

 

Καλημέρα, άποψη μου να βάλεις λαμινειτ στις κρεβατοκάμαρες και στο σαλόνι, είναι αρκετά καλή μόνωση για παλιά σπίτια που συνήθως τραβάνε υγρασία από κάτω. Μετά δες για αφυγραντήρα και καλή θέρμανση, έχει πολλές επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη, στην θέση σου θα έφευγα από τον Πύργο.

 

Το σπίτι που έχεις επιλέξει είναι επικίνδυνο για σένα και τα παιδιά σου. Έχεις όχημα? Αν ναι, ψάξου σε κανένα χωριό παρά δίπλα για ενοικίαση. Αν κάνεις καλή έρευνα μπορεί να βρεις και δωρεάν σπίτι αρκεί να το συντηρείς. Αν σε ενδιαφέρει ξεκίνα από Κρέστενα μεριά και πέριξ όλο και κάτι θα βρεις. Ξέρω περιπτώσεις που έχει συμβεί το παραπάνω που περιγράφω γι'αυτό και στο προτείνω. Ναι είναι 20λεπτο+ απόσταση αλλά φεύγεις από τον Πύργο - αξία ανυπολόγιστη.....

 

Και εγώ σε αρχαίο σπίτι μένω, κατασκευής του 71, χωρίς μόνωση - πλην υγρομόνωσης στην πλάκα - , με αλουμίνια και ο αφυγραντήρας μετά από μια μιαμιση ώρα έχει ρίξει την υγρασία κάτω από 50%. Και μένω σε παραλιακή περιοχή με υγρασία στο Θεό!

 

Αλλάζεις σπίτι χτες. Τα a/c δεν είναι θέρμανση. Είναι υποκατάστατο. Είναι συμπλήρωμα. Κάποιες φορές απορώ με τις επιλογές κάποιων, ειλικρινά. Ουσιαστικά νοίκιασες σπίτι χωρίς θέρμανση.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που το σπίτι έχει πρόβλημα  ότι και να κάννης είναι παρηγοριά στον άρρωστο .

Αν μπορείς κάνε ότι λέει ο papous1 παραπάνω.

Βάλε μια αερόθερμη σόμπα στο κέντρο του σπιτιού , και θα γλυτώσεις από κρύο και υγρασία .

Αν δεν σε αφήνει ο ιδιοκτήτης , ή δεν μπορείς να βγάλεις καμινάδα , τότε άλλαξε σπίτι .

Γνώμη μου μην ξοδεύεσαι για οτιδήποτε άλλο .

Ότι έχει να κάνει με ρεύμα (εκτός κλιματιστικού ) απλά θα σε χρεώσει στην ΔΕΗ , χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιωτικό συμφωνητικό ζητάνε όλοι.

 

Την εγγραφή ακίνητης περιουσίας δεν την κατάλαβα. Σου είπε να δέχτεις όρο στο συμβόλαιο να σου κατασχέσει δική σου ακίνητη περιουσία αν χρωστάς ενοίκια; Ή μήπως κάτι άλλο που δεν το πιασα.

Αυτό που λες εχω καταλάβει και εγώ. Και να έβαζα εγγυητή για να τον κυνηγούσαν σε περίπτωση που εγώ φύγω ένα πρωί και τους χρωστάω ενοίκια.Και δεν ήμουν ένας άγνωστος. Κάνουμε παρέα με την αδερφή του ιδιοκτήτη , τον άντρα της, τα παιδιά μας πάνε μαζί στην ίδια τάξη και μας έδιναν το σπίτι επειδή απλά δεν ήμασταν άγνωστοι. Αλλιώς δεν το είχαν για ενοικίαση σε άλλους

Μανώλη, στην θέση σου θα έφευγα από τον Πύργο.

 

Το σπίτι που έχεις επιλέξει είναι επικίνδυνο για σένα και τα παιδιά σου. Έχεις όχημα? Αν ναι, ψάξου σε κανένα χωριό παρά δίπλα για ενοικίαση. Αν κάνεις καλή έρευνα μπορεί να βρεις και δωρεάν σπίτι αρκεί να το συντηρείς. Αν σε ενδιαφέρει ξεκίνα από Κρέστενα μεριά και πέριξ όλο και κάτι θα βρεις. Ξέρω περιπτώσεις που έχει συμβεί το παραπάνω που περιγράφω γι'αυτό και στο προτείνω. Ναι είναι 20λεπτο+ απόσταση αλλά φεύγεις από τον Πύργο - αξία ανυπολόγιστη.....

 

Και εγώ σε αρχαίο σπίτι μένω, κατασκευής του 71, χωρίς μόνωση - πλην υγρομόνωσης στην πλάκα - , με αλουμίνια και ο αφυγραντήρας μετά από μια μιαμιση ώρα έχει ρίξει την υγρασία κάτω από 50%. Και μένω σε παραλιακή περιοχή με υγρασία στο Θεό!

 

Αλλάζεις σπίτι χτες. Τα a/c δεν είναι θέρμανση. Είναι υποκατάστατο. Είναι συμπλήρωμα. Κάποιες φορές απορώ με τις επιλογές κάποιων, ειλικρινά. Ουσιαστικά νοίκιασες σπίτι χωρίς θέρμανση.  

 

Και εγώ αν μπορούσα θα γύρναγα Αθήνα. Η γυναίκα μου δεν θέλει. Βέβαια κάθομαι και σκέφτομαι το εξής.

Θα πρέπει στην παρούσα φάση να ρίξω αρκετά τα άγχη μου και τους ψυχαναγκασμούς μου μιας και είμαι ιδεοψυχαναγκαστικός.

 

Να πάρω τον σκύλο και να πάω Αθήνα. Να βρω ένα μικρό σπιτάκι στον Πύργο να μείνει η γυναίκα μου με τα παιδιά μέχρι το καλοκαίρι. Να κοιτάξω εγώ τι μπορώ να κάνω στην Αθήνα. Σημειωτέον ότι έχω άκρες για δουλειά πάνω

 

Δεν ξερω. Το σκεφτομαι, τουλάχιστον να ειναι  καλύτερα τα παιδιά

 

Αλλά αγχώνομαι. Η γυναίκα μου δεν οδηγάει. Αν βρέχει το πρωί πως θα τα πάει σχολείο

 

Για εκτός Πύργου δεν το σκέφτομαι. Αντε το πρωί να πάω τα παιδιά σχολείο. Το μεσημέρι που εγώ δουλευω ποιος θα τα πάρει να τα πάει στην Κρεστενα πχ. Διαλέξαμε σπίτι για να είμαστε κοντά στο σχολείο. Μπορουσαμε να πάμε και στο Επιτάλιο , και σε περιοχές προάστια της πόλης. Αλλά η μετακίνηση ειναι δύσκολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν πας στη Κρέστενα π.χ. έχει σχολείο εκεί. Τα τοπικά ΚΤΕΛ μια χαρά δουλειά κάνουν, εξυπηρετούν άτομα με παιδιά και στο χωριό θα έχεις άλλη επαφή, βοήθειες. Θα σου ξαναπώ πως ξέρω προσωπικά περιπτώσεις με οικογένειες που κατέβηκαν από Αθήνα, όντας άνεργες χωρίς στον ήλιο μοίρα και βρήκαν την υγειά τους. Δεν έγιναν πλούσιοι φυσικά αλλά βρήκαν σπίτι, δουλειά και ανθρώπους να στηριχτούν.

 

Πολύ λάθος επιλογή που έφυγες από έναν οίκο ανοχής πολυτελείας - Αθήνα - για να πας σε ένα μπουρδέλο - Πύργο - . Κάθε φορά που κατεβαίνω στο χωριό της πεθεράς μου, τρέμω μην μου πει "πάμε Πύργο". Δεν ξέρω κάθε φορά που εισέρχομαι στον Πύργο σιχαίνομαι το ανθρώπινο είδος. Μιλάμε για πόλη που έχει περιοχή που καλείται γύφτικα :lol:. Πέριξ του Πύργου όλα τζιτζί, Πύργος αηδία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες εχω καταλάβει και εγώ. Και να έβαζα εγγυητή για να τον κυνηγούσαν σε περίπτωση που εγώ φύγω ένα πρωί και τους χρωστάω ενοίκια.Και δεν ήμουν ένας άγνωστος. Κάνουμε παρέα με την αδερφή του ιδιοκτήτη , τον άντρα της, τα παιδιά μας πάνε μαζί στην ίδια τάξη και μας έδιναν το σπίτι επειδή απλά δεν ήμασταν άγνωστοι. Αλλιώς δεν το είχαν για ενοικίαση σε άλλους

 

 

Και εγώ αν μπορούσα θα γύρναγα Αθήνα. Η γυναίκα μου δεν θέλει. Βέβαια κάθομαι και σκέφτομαι το εξής.

Θα πρέπει στην παρούσα φάση να ρίξω αρκετά τα άγχη μου και τους ψυχαναγκασμούς μου μιας και είμαι ιδεοψυχαναγκαστικός.

 

Να πάρω τον σκύλο και να πάω Αθήνα. Να βρω ένα μικρό σπιτάκι στον Πύργο να μείνει η γυναίκα μου με τα παιδιά μέχρι το καλοκαίρι. Να κοιτάξω εγώ τι μπορώ να κάνω στην Αθήνα. Σημειωτέον ότι έχω άκρες για δουλειά πάνω

 

Δεν ξερω. Το σκεφτομαι, τουλάχιστον να ειναι καλύτερα τα παιδιά

 

Αλλά αγχώνομαι. Η γυναίκα μου δεν οδηγάει. Αν βρέχει το πρωί πως θα τα πάει σχολείο

 

Για εκτός Πύργου δεν το σκέφτομαι. Αντε το πρωί να πάω τα παιδιά σχολείο. Το μεσημέρι που εγώ δουλευω ποιος θα τα πάρει να τα πάει στην Κρεστενα πχ. Διαλέξαμε σπίτι για να είμαστε κοντά στο σχολείο. Μπορουσαμε να πάμε και στο Επιτάλιο , και σε περιοχές προάστια της πόλης. Αλλά η μετακίνηση ειναι δύσκολη

Χωρίς παρεξήγηση γιατί δνε φεύγεις έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν πας στη Κρέστενα π.χ. έχει σχολείο εκεί. Τα τοπικά ΚΤΕΛ μια χαρά δουλειά κάνουν, εξυπηρετούν άτομα με παιδιά και στο χωριό θα έχεις άλλη επαφή, βοήθειες. Θα σου ξαναπώ πως ξέρω προσωπικά περιπτώσεις με οικογένειες που κατέβηκαν από Αθήνα, όντας άνεργες χωρίς στον ήλιο μοίρα και βρήκαν την υγειά τους. Δεν έγιναν πλούσιοι φυσικά αλλά βρήκαν σπίτι, δουλειά και ανθρώπους να στηριχτούν.

 

Πολύ λάθος επιλογή που έφυγες από έναν οίκο ανοχής πολυτελείας - Αθήνα - για να πας σε ένα μπουρδέλο - Πύργο - . Κάθε φορά που κατεβαίνω στο χωριό της πεθεράς μου, τρέμω μην μου πει "πάμε Πύργο". Δεν ξέρω κάθε φορά που εισέρχομαι στον Πύργο σιχαίνομαι το ανθρώπινο είδος. Μιλάμε για πόλη που έχει περιοχή που καλείται γύφτικα :lol:. Πέριξ του Πύργου όλα τζιτζί, Πύργος αηδία.

 

Μπλέξαμε με πεθερικά κοντά στη βρωμοπολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλη ξυλοσομπα.Μονο ετσι θα ζεσταθει το κοκκαλακι σου και θα εξαφανισθει η υγρασια.

Έτσι όπως είναι το σπίτι που να τη βάλει τη σόμπα για να το ζεστάνει όλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαρυθμιση αποτελει προβλημα.Μπορει να βαλει 2 και να εχει ολες τις πορτες ανοιχτες.Αλλα η ξυλοσομπα βγαζει φοβερη  ζεστη και καιει την υγρασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...