Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση σπιτιού. Μιλάμε για πολύ παγωνιά


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια λεει ο ενας λαμινειτ..Απ τηωστιγμη που δεν ειναι δικο του το σπιτι κ δεν ξερει ποσο θα κατσει ειναι να δινεις λεφτα;;Καλυτερα χαλιά.Για την ξυλοσομπα ισχυει το ιδιο..δεν ξερεις αν στο επομενο σπιτι θα τη θελουν,ασε που πρεπει να κανεις τρυπα κ σωστη εγκατασταση.Παρε μια καλη πετρελαιου...Εκτος αν στα ξεπεσει απ τα νοικια με την προυποθεση να τα αφησεις εκει μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες εχω καταλάβει και εγώ. Και να έβαζα εγγυητή για να τον κυνηγούσαν σε περίπτωση που εγώ φύγω ένα πρωί και τους χρωστάω ενοίκια.Και δεν ήμουν ένας άγνωστος. Κάνουμε παρέα με την αδερφή του ιδιοκτήτη , τον άντρα της, τα παιδιά μας πάνε μαζί στην ίδια τάξη και μας έδιναν το σπίτι επειδή απλά δεν ήμασταν άγνωστοι. Αλλιώς δεν το είχαν για ενοικίαση σε άλλους

 

Και εγώ αν μπορούσα θα γύρναγα Αθήνα. Η γυναίκα μου δεν θέλει. Βέβαια κάθομαι και σκέφτομαι το εξής.

Θα πρέπει στην παρούσα φάση να ρίξω αρκετά τα άγχη μου και τους ψυχαναγκασμούς μου μιας και είμαι ιδεοψυχαναγκαστικός.

 

Να πάρω τον σκύλο και να πάω Αθήνα. Να βρω ένα μικρό σπιτάκι στον Πύργο να μείνει η γυναίκα μου με τα παιδιά μέχρι το καλοκαίρι. Να κοιτάξω εγώ τι μπορώ να κάνω στην Αθήνα. Σημειωτέον ότι έχω άκρες για δουλειά πάνω

 

Δεν ξερω. Το σκεφτομαι, τουλάχιστον να ειναι  καλύτερα τα παιδιά

 

Αλλά αγχώνομαι. Η γυναίκα μου δεν οδηγάει. Αν βρέχει το πρωί πως θα τα πάει σχολείο

 

Για εκτός Πύργου δεν το σκέφτομαι. Αντε το πρωί να πάω τα παιδιά σχολείο. Το μεσημέρι που εγώ δουλευω ποιος θα τα πάρει να τα πάει στην Κρεστενα πχ. Διαλέξαμε σπίτι για να είμαστε κοντά στο σχολείο. Μπορουσαμε να πάμε και στο Επιτάλιο , και σε περιοχές προάστια της πόλης. Αλλά η μετακίνηση ειναι δύσκολη

Καλύτερα να είστε μαζί και μαζί να κάνετε ό,τι κάνετε πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια λεει ο ενας λαμινειτ..Απ τηωστιγμη που δεν ειναι δικο του το σπιτι κ δεν ξερει ποσο θα κατσει ειναι να δινεις λεφτα;;Καλυτερα χαλιά.Για την ξυλοσομπα ισχυει το ιδιο..δεν ξερεις αν στο επομενο σπιτι θα τη θελουν,ασε που πρεπει να κανεις τρυπα κ σωστη εγκατασταση.Παρε μια καλη πετρελαιου...Εκτος αν στα ξεπεσει απ τα νοικια με την προυποθεση να τα αφησεις εκει μετα

Και η  σομπα πετρελαιου θελει  καπνοδοχο και δεν εχει καμια σχεση στην οικονομια.Στην ξυλοσομπα πετας 1-2 ξυλα στο τοσο και γινεται φουρνος.Εχουν  οι δικοι μου στο χωριο και μολις ανοιγεις την πορτα ζαλιζεσαι απο την ζεστη.

Εναλλακτικη λυση αλλα ακριβη στην αγορα ειναι η σομπες πελλετ.Γνωστος σε καταστημα ζεστανει ενιαιο χωρο 80-85 τετραγωνικα με αρκετα καλη ζεστη  με 4-5 ευρω πελλετ την ημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η  σομπα πετρελαιου θελει  καπνοδοχο και δεν εχει καμια σχεση στην οικονομια.Στην ξυλοσομπα πετας 1-2 ξυλα στο τοσο και γινεται φουρνος.Εχουν  οι δικοι μου στο χωριο και μολις ανοιγεις την πορτα ζαλιζεσαι απο την ζεστη.

Εναλλακτικη λυση αλλα ακριβη στην αγορα ειναι η σομπες πελλετ.Γνωστος σε καταστημα ζεστανει ενιαιο χωρο 80-85 τετραγωνικα με αρκετα καλη ζεστη  με 4-5 ευρω πελλετ την ημερα.

Ίσως εννοεί κάποια στυλ kerosun, να μη θέλει σωλήνες κλπ. Η ξυλόσομπα όντως βγάζει πολύ ζέστη αλλά θα βοηθούσε να ήταν πιο ενιαίοι οι χώροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως εννοεί κάποια στυλ kerosun, να μη θέλει σωλήνες κλπ. Η ξυλόσομπα όντως βγάζει πολύ ζέστη αλλά θα βοηθούσε να ήταν πιο ενιαίοι οι χώροι.

άμα βάλεις kerosun στον πύργο όταν σβήσει θα αρχίσει να βρέχει στο δωμάτιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά ο άνθρωπος για να έχει μια νορμάλ θερμοκρασία και υγρασία θα πρέπει να ακουμπά ένα μισθό το μήνα στη ΔΕΗ. Αξίζει να μείνει σε αυτό το σπίτι μιας και μόλις πήγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά ο άνθρωπος για να έχει μια νορμάλ θερμοκρασία και υγρασία θα πρέπει να ακουμπά ένα μισθό το μήνα στη ΔΕΗ. Αξίζει να μείνει σε αυτό το σπίτι μιας και μόλις πήγε?

Νομίζω τα συζητάει και τα δύο για να δει τι είναι καλύτερο τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τετοια παλαια σπίτια (προ 79' χωρίς μονωσεις) ή μοναδικη λύση είναι οι σόμπες, όπως εκαναν οι παλιοι. Ξυλοσομπα, σόμπα πετρελαίου, σόμπα Πελετ διαλέγεις και παίρνεις, λογικά τρύπες για φουγάρο θα έχει. Θυμάμαι τους παπούδες που ολόκληρο χειμώνα ζέσταιναν μονο σαλονοκουζίνα και αράζαμε εκει στους 30 βαθμούς. Βέβαια αμα ήθελες να πας τουαλέτα έψαχνες να τον βρέις...

3 μήνες είναι ο χειμώνας Ελλάδα, στο δε Πυργο είσαι καλα, για έλα Μακεδονία να δεις τι εστί χειμώνας(για τα Ελληνικά δεδομένα παντα...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σκέφτεσαι νά βάλεις ξυλόσομπα ...νά πάρεις μόνο αυτην πού εσωτερικά εχει πυρότουβλα καί τό σημαντικότερο νά πάρεις αυτή πού νά μπορείς νά μαγειρεύεις νά ψήνεις κιόλας νά εχει δηλ. θέση γιά νά μπαίνει ταψί μέσα ,θά κάνεις οικονομία καί στό ρεύμα στην ηλεκτρική κουζίνα η αν εχεις πετρογκάζ οταν φτιάχνει φαγητό η σύζυγος , εχουν 2 γνωστοί μου στήν αθήνα καί από ζέστη full αλλά και από ψήσιμο ειδικά κρεατικά πίτες κλπ απίστευτα νόστιμα ,καλά γιά επαρχία ολοι τέτοιες ξυλόσομπες  εχουν ,βέβαια υπάρχουν μέ 100 ευρώ υπάρχουν καί μέ 500-600 ευρώ καί εδώ ισχύει τό οτι πληρώνεις παίρνεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα να μην θελει κανεις κατοικιδια. Αλλα στο δικο του σπιτι. Δεν μπορει να εχει την ιδια απαιτηση και για τους αλλους, οπως πχ σε καποιους που νοικιαζει. Και οπως αντιστοιχως υπαρχουν σωστες οικογενειες και νοικαρηδες, ετσι δυστυχως υπαρχουν και λαθος. Το να κατηγοριοποιούμε ολους ως λαθος, καταλαβαινεις πως δεν ειναι σωστο. Δεν διαφωνω πως καλυτερα ειναι να μενεις μαζι με αλλους που σε σεβονται και σε καταλαβαινουν, αλλα αυτο δεν ειναι παντα εφικτο.

Εξου λοιπον και πολλες φορες απλα τους αγνοεις, και ο καθενας ζει σε φυσιολογικα πλαισια την ζωη του.

Ολα τα παραπανω παντως, ειναι ενα ακομα απο τα προβληματα οπου δεν μεριμνα το ιδιο το κρατος, και δεν τα εχει κοψει εδω και χρονια.

http://www.kathimerini.gr/929320/article/epikairothta/ellada/enoikiazetai-opws-einai-xwris-skylo

 

Δηλαδή εγώ μπορεί να χω δώσει καμιά 40.000 ευρώ για ανακαίνιση του σπιτιού, 30.000 για να το επιπλώσω συν την όποια αξία έχει η περιουσία μου απο τότε που πρωτοχτίστηκε το οίκημα.

 

Και αποφασίζω πως δε το χρειάζομαι άμεσα και αποφασίζω να το νοικιάσω μόνο αν βρω κάποιον ιδιοκτήτη που θα εκτιμήσει αυτό που του δίνω. Εννοείται το ενοίκιο μπορεί να το δίνει με μια σχετική ευελιξία, εγώ θα μεριμνώ για οποιοδήποτε πρόβλημα και δε θα του εμφανιστώ ποτέ μπροστά του ούτε για έλεγχο ούτε για τίποτα.

 

Το μόνο που ζηταω - επειδή έχω ρίξει χρήματα - είναι να μην έχει ζώα γιατί έχω ρίξει αρκετά λεφτά σε έπιπλα π.χ. και έχω το άγχος πως θα γίνει ζημιά. Προφανώς και οι ζημιές σε μια καλή τραπεζαρία λογου χάρη δεν είναι τόσο εύκολο να κοστολογηθούν και να αποκατασταθούν.

 

Αυτός συμφωνεί. Μπαίνει στο σπίτι.

 

Είναι ηθικό να φέρει 2 σκυλιά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ηθικο δεν ειναι παντα νομιμο,και το νομιμο δεν ειναι παντα ηθικο.αν θελει να φερει 2 σκυλια,ας ψαξει και σπιτι,αν εχει συμφωνηθει πριν το συμβολαιο οτι δεν θα φερει κατοικιδιο.και ας λεει ο νομος οτι θελει.το σπιτι ΜΟΥ,το νοικιαζω σε οποιον ΘΕΛΩ....ολα τα αλλα,ειναι για αυτους που ψαρωνουν.θελει 2 σκυλια ενω συμφωνησε αλλιως;ή φευγει,ή τον φευγω.αλλα βρισκουν παπουδια και τα κανουν.........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ μπορεί να χω δώσει καμιά 40.000 ευρώ για ανακαίνιση του σπιτιού, 30.000 για να το επιπλώσω συν την όποια αξία έχει η περιουσία μου απο τότε που πρωτοχτίστηκε το οίκημα.

 

Και αποφασίζω πως δε το χρειάζομαι άμεσα και αποφασίζω να το νοικιάσω μόνο αν βρω κάποιον ιδιοκτήτη που θα εκτιμήσει αυτό που του δίνω. Εννοείται το ενοίκιο μπορεί να το δίνει με μια σχετική ευελιξία, εγώ θα μεριμνώ για οποιοδήποτε πρόβλημα και δε θα του εμφανιστώ ποτέ μπροστά του ούτε για έλεγχο ούτε για τίποτα.

 

Το μόνο που ζηταω - επειδή έχω ρίξει χρήματα - είναι να μην έχει ζώα γιατί έχω ρίξει αρκετά λεφτά σε έπιπλα π.χ. και έχω το άγχος πως θα γίνει ζημιά. Προφανώς και οι ζημιές σε μια καλή τραπεζαρία λογου χάρη δεν είναι τόσο εύκολο να κοστολογηθούν και να αποκατασταθούν.

 

Αυτός συμφωνεί. Μπαίνει στο σπίτι.

 

Είναι ηθικό να φέρει 2 σκυλιά?

 

Αν δεν υπάρχει απαγόρευση απ' το συμβόλαιο τότε είναι ηθικό.

 

Πάντως αν και εγώ νοίκιαζα με έπιπλα το σπίτι δεν θα άφηνα να φέρει ζώα μέσα, ας βρει να νοικιάσει άλλο σπίτι.

 

Γενικά αρκετοί ιδιοκτήτες δεν επιθυμούν καθόλου ζώα στα σπίτια τους, εμένα αν μου τύχαινε τέτοια περίπτωση ενοικιαστή θα ζητούσα αύξηση στο ενοίκιο ανάλογη με το αν ο σκύλος είναι μεσσαίου μεγέθους ή μεγαλόσωμος, για μικρόσωμο σκύλο τύπου terrier/kanis ή γάτα δεν θα έκανα αύξηση. Καλώς ή κακώς η ύπαρξη μεγαλόσωμου σκύλου αυξάνει τις φθορές κυρίως στο δάπεδο, δαγκώματα σε κάσες πόρτες και ξύλινα αντικείμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθικό δηλαδή να συμφωνήσετε σε κάτι και να κάνει κάτι άλλο, με το που μπει στο σπίτι. Οκ.

 

Υποθετικό το σενάριο, αν ίσχυε πάντως θα εξαντλουσα κάθε μέσο στο να τον βγάλω, ακόμα και με ζημια δική μου. Το πιο σημαντικό σε μια επαγγελματική σχέση - συναλλαγή, είναι η αξιοπιστία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...