Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση σπιτιού. Μιλάμε για πολύ παγωνιά


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο.

Αν δεν υπάρχει όρος απαγόρευσης τότε δεν τίθεται θέμα να συμφωνήσουμε σε κάτι. Οπότε μπορεί να φέρει ο άλλος κατοικίδιο ζώο μέσα, αυτό το πράγμα λέω.

Αν έχω βάλει όρο απαγόρευσης και αυτός παρόλο που συμφωνήσει με τον όρο φέρει ζώο μετά χωρίς να ενημερώσει, τότε αλλάζουν τα πράγματα. Δεν είναι ηθικό, και εγώ σε τέτοια περίπτωση δεν θα του πω φύγε αλλά θα ζητήσω αύξηση ενοικίου. Οπότε λογικά αν δεν συμφωνεί και με την αύξηση θα κοιτάξει να βρει άλλο σπίτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι μάλλον τίποτα δεν μπορείς να κάνεις σε μια τέτοια περίπτωση αφού είναι καλυμμένος και από το μισθωτήριο (για την αύξηση, νομίζω δεν μπορείς να κάνεις όποτε θέλεις αύξηση) και από το νόμο για τα κατοικίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες εχω καταλάβει και εγώ. Και να έβαζα εγγυητή για να τον κυνηγούσαν σε περίπτωση που εγώ φύγω ένα πρωί και τους χρωστάω ενοίκια.Και δεν ήμουν ένας άγνωστος. Κάνουμε παρέα με την αδερφή του ιδιοκτήτη , τον άντρα της, τα παιδιά μας πάνε μαζί στην ίδια τάξη και μας έδιναν το σπίτι επειδή απλά δεν ήμασταν άγνωστοι. Αλλιώς δεν το είχαν για ενοικίαση σε άλλους

 

 

Και εγώ αν μπορούσα θα γύρναγα Αθήνα. Η γυναίκα μου δεν θέλει. Βέβαια κάθομαι και σκέφτομαι το εξής.

Θα πρέπει στην παρούσα φάση να ρίξω αρκετά τα άγχη μου και τους ψυχαναγκασμούς μου μιας και είμαι ιδεοψυχαναγκαστικός.

 

Να πάρω τον σκύλο και να πάω Αθήνα. Να βρω ένα μικρό σπιτάκι στον Πύργο να μείνει η γυναίκα μου με τα παιδιά μέχρι το καλοκαίρι. Να κοιτάξω εγώ τι μπορώ να κάνω στην Αθήνα. Σημειωτέον ότι έχω άκρες για δουλειά πάνω

 

Δεν ξερω. Το σκεφτομαι, τουλάχιστον να ειναι καλύτερα τα παιδιά

 

Αλλά αγχώνομαι. Η γυναίκα μου δεν οδηγάει. Αν βρέχει το πρωί πως θα τα πάει σχολείο

 

Για εκτός Πύργου δεν το σκέφτομαι. Αντε το πρωί να πάω τα παιδιά σχολείο. Το μεσημέρι που εγώ δουλευω ποιος θα τα πάρει να τα πάει στην Κρεστενα πχ. Διαλέξαμε σπίτι για να είμαστε κοντά στο σχολείο. Μπορουσαμε να πάμε και στο Επιτάλιο , και σε περιοχές προάστια της πόλης. Αλλά η μετακίνηση ειναι δύσκολη

Μακάρι να καταλαβα κατι λαθος. Σκέφτεσαι να ζήσεις χωρια απο την γυναίκα και τα παιδιά σου ώστε αυτοί να βρούνε σπιτι με καλή θέρμανση και εσύ σπιτι που να δέχονται σκύλο;

Αν κατάλαβα καλα, έχεις πολυ σοβαρότερα θέματα να αντιμετωπίσεις απο την υγρασία....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος εδώ 

 

Αναφορά δε δίνεις, καλό είναι να ξεκινάς όμως μία σχέση συνεργασίας καλοπροαίρετα

 

Αν σε ρωτήσω αν έχεις κατοικίδιο και μου πεις ψέματα, θα με εκνευρίσεις 

 

Γιατί μπορεί να είσαι ο καλύτερος και ο πλέον τυπικός (στις υποχρεώσεις του) άνθρωπος του κόσμου, όμως μου είπες ψέματα 

 

Και για μένα αυτό μπορεί να αποτελεί λόγο να μη θέλω να έχω τη παραμικρή συνεργασία μαζί σου 

 

Απλό δεν είναι ;

Βεβαιως και μιλαμε για σχεση συνεργασιας - στα πλαισια φυσικα που οριζουν οι νομοι και οι διαταξεις. Οπου και να μην εχει καποιος εξαρχής κατοικιδιο, μπορει να το φερει/υοθετησει επειτα. Δεν αλλαζει εν ολιγης κατι, παραδειγμα εδωσα φιλου παραπανω.

 

Κατάλαβες πώς το εννοώ, δεν το πάω νομικά.

Απλά όπως και να 'χει, το σκεπτικό σου είναι να πεις ψέματα στον ιδιοκτήτη (αν σε ρωτήσει), και ουσιαστικά με το που υπογράψεις να του κοτσάρεις τα κατοικίδια στη μάπα, μαζί με το νόμο.

 

 

Να σου πω κάτι; Έχω νοικιάσει σπίτι εδώ και ένα χρόνο, με φρεσκοτριμμένα ξύλινα πατώματα, και παρόλο που τα προσέχω όσο περισσότερο μπορώ, μία η ηλεκτρική σκούπα (η οποία μάλιστα έχει καλό πέλμα με προστατευτικά λάστιχα), μία κάτι που θα πέσει, μία το ένα, μία το άλλο, όλο και κάποιες μικροφθορές τις βλέπεις.

Φαντάσου να προσθέσεις κατοικίδιο που θα αλωνίζει όλη μέρα.

 

Δεν είναι δηλαδή το θέμα αν είσαι ούγκανος ή όχι. Με ένα κατοικίδιο αυξάνεις (ενδεχομένως κατά πολύ) τις πιθανότητες για φθορές.

Ακομα μια γενικευση. Ποιος σου ειπε λοιπον πως ολα τα κατοικιδια αλλωνιζουν ολη μερα και πως κανουν ζημιες; Και εξηγουμε, σπιιτι εχουμε σκυλια και ξυλινο δαπεδο πολλων ετων. Δεν του εχουν κανει το παραμικρο.

Με την ιδια λογικη λοιπον απαγορευονται και τα παιδια; Εκει και αν μιλαμε για αλλωνισμα στο σπιτι και φθορες. Οι γενικευσεις δεν βοηθανε καπου, ειτε ανευθυνος κηδεμονας εισαι, ειτε ουγκανος, οι ζημιες ειναι ευθυνη του ενοικιαστη και της καλυπτει ο ιδιος. Ολα τα αλλα ειναι προφασεις.

 

Δηλαδή εγώ μπορεί να χω δώσει καμιά 40.000 ευρώ για ανακαίνιση του σπιτιού, 30.000 για να το επιπλώσω συν την όποια αξία έχει η περιουσία μου απο τότε που πρωτοχτίστηκε το οίκημα.

 

Και αποφασίζω πως δε το χρειάζομαι άμεσα και αποφασίζω να το νοικιάσω μόνο αν βρω κάποιον ιδιοκτήτη που θα εκτιμήσει αυτό που του δίνω. Εννοείται το ενοίκιο μπορεί να το δίνει με μια σχετική ευελιξία, εγώ θα μεριμνώ για οποιοδήποτε πρόβλημα και δε θα του εμφανιστώ ποτέ μπροστά του ούτε για έλεγχο ούτε για τίποτα.

 

Το μόνο που ζηταω - επειδή έχω ρίξει χρήματα - είναι να μην έχει ζώα γιατί έχω ρίξει αρκετά λεφτά σε έπιπλα π.χ. και έχω το άγχος πως θα γίνει ζημιά. Προφανώς και οι ζημιές σε μια καλή τραπεζαρία λογου χάρη δεν είναι τόσο εύκολο να κοστολογηθούν και να αποκατασταθούν.

 

Αυτός συμφωνεί. Μπαίνει στο σπίτι.

 

Είναι ηθικό να φέρει 2 σκυλιά?

Δεν εχεις το δικαιωμα να απαιτησεις να μην φερει ποτε κατοικιδια, βαση νομου.Και απο περιεργια, εστω οτι η ζημια γινεται απο τον ιδιο γιατι μπορει η επειδη εχει παιδια και ας πουμε πως ειναι ατακτα, τι γινεται; Δεν το νοικιαζεις ποτε σε οικογενεια η ψαχνεις καποια αλλη φορμουλα;

Ηθικο αν οχι δεν με απασχολει τι ειναι, νομιμος και καλυμενος απο το νομο να το κανει ειναι.

 

το ηθικο δεν ειναι παντα νομιμο,και το νομιμο δεν ειναι παντα ηθικο.αν θελει να φερει 2 σκυλια,ας ψαξει και σπιτι,αν εχει συμφωνηθει πριν το συμβολαιο οτι δεν θα φερει κατοικιδιο.και ας λεει ο νομος οτι θελει.το σπιτι ΜΟΥ,το νοικιαζω σε οποιον ΘΕΛΩ....ολα τα αλλα,ειναι για αυτους που ψαρωνουν.θελει 2 σκυλια ενω συμφωνησε αλλιως;ή φευγει,ή τον φευγω.αλλα βρισκουν παπουδια και τα κανουν.........

Κανενα ιδιωτικο συμφωνητικο η εσωτερικος κανονισμος δεν ειναι υπερανω των νομων, και ο νομος λεει πως οποτε θελει φερνει 2 σκυλια, και εσυ που του το ενοικιαζεις το αποδεχεσε χωρις πολλα πολλα. Και αν εχεις προβλημα με αυτο, το παει νομικα και τον αποζημειωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιως και μιλαμε για σχεση συνεργασιας - στα πλαισια φυσικα που οριζουν οι νομοι και οι διαταξεις. Οπου και να μην εχει καποιος εξαρχής κατοικιδιο, μπορει να το φερει/υοθετησει επειτα. Δεν αλλαζει εν ολιγης κατι, παραδειγμα εδωσα φιλου παραπανω.

 

 

Με συγχωρείς αλλά δε συμφωνώ μαζί σου

 

Οι σχέσεις καλής συνεργασίας δεν σταματούν στα νομικά πλαίσια, είναι και κάτι παραπάνω.

 

Πρέπει να υπάρχει και εμπιστοσύνη μεταξύ των συμβαλλόμενων μερών, στο είπα και σε προηγούμενο post, εγώ δε θα θελα π.χ. νοικάρη που μου λέει ψέματα

 

Όπως σου έγραψαν και προηγουμένως, μπορεί ο άλλος να έχει βάλει 20 χιλιάρικα πατώματα στο σπίτι του 

 

Ε, δε θέλει να παίζουν πάνω τους 2 ροτβάιλερ 80 κιλών

 

Δεν είναι παράλογο αυτό, ούτε είναι παράλογο να σου ζητήσει να μην νοικιάσεις το σπίτι του αν έχεις 2 τέτοια ζώα

 

Ακόμα και για τη περίπτωση υιοθεσίας, καλό θα είναι να ενημερώνεται ο ιδιοκτήτης, και σίγουρα αποτελεί αναφαίρετο δικαίωμά του να σου ζητήσει να αποχωρήσεις (σύννομα φυσικά) αν δεν του αρέσει η κίνησή σου

 

Παιδιά γενικά πάντως έχετε μια λανθασμένη άποψη για το θέμα: 

 

Πρέπει να καταλάβετε ότι αν την σπάτε στον ιδιοκτήτη σας για τον οποιοδήποτε λόγο, αυτός έχει κάθε δικαίωμα να σταματήσει τη συνεργασία του μαζί σας 

 

Το ότι μπορεί να είμαστε τυπικοί στις υποχρεώσεις μας (βάζω και τον εαυτό μου μέσα, γιατί και εγώ στο νοίκι μένω) δε πάει να πει ότι δεν πρέπει να δίνουμε λογαριασμό στους ιδιοκτήτες μας όταν κάνουμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι, χρησιμοποιώντας την δικαιολογία "μα μου το επιτρέπει ο νόμος"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς αλλά δε συμφωνώ μαζί σου

 

Οι σχέσεις καλής συνεργασίας δεν σταματούν στα νομικά πλαίσια, είναι και κάτι παραπάνω.

 

Πρέπει να υπάρχει και εμπιστοσύνη μεταξύ των συμβαλλόμενων μερών, στο είπα και σε προηγούμενο post, εγώ δε θα θελα π.χ. νοικάρη που μου λέει ψέματα

 

Όπως σου έγραψαν και προηγουμένως, μπορεί ο άλλος να έχει βάλει 20 χιλιάρικα πατώματα στο σπίτι του 

 

Ε, δε θέλει να παίζουν πάνω τους 2 ροτβάιλερ 80 κιλών

 

Δεν είναι παράλογο αυτό, ούτε είναι παράλογο να σου ζητήσει να μην νοικιάσεις το σπίτι του αν έχεις 2 τέτοια ζώα

 

Ακόμα και για τη περίπτωση υιοθεσίας, καλό θα είναι να ενημερώνεται ο ιδιοκτήτης, και σίγουρα αποτελεί αναφαίρετο δικαίωμά του να σου ζητήσει να αποχωρήσεις (σύννομα φυσικά) αν δεν του αρέσει η κίνησή σου

 

Παιδιά γενικά πάντως έχετε μια λανθασμένη άποψη για το θέμα: 

 

Πρέπει να καταλάβετε ότι αν την σπάτε στον ιδιοκτήτη σας για τον οποιοδήποτε λόγο, αυτός έχει κάθε δικαίωμα να σταματήσει τη συνεργασία του μαζί σας 

 

Το ότι μπορεί να είμαστε τυπικοί στις υποχρεώσεις μας (βάζω και τον εαυτό μου μέσα, γιατί και εγώ στο νοίκι μένω) δε πάει να πει ότι δεν πρέπει να δίνουμε λογαριασμό στους ιδιοκτήτες μας όταν κάνουμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι, χρησιμοποιώντας την δικαιολογία "μα μου το επιτρέπει ο νόμος"

Παμε παλι. Ενοικιαζεις σπιτι. Με ρωτας αν εχω σκυλο. Σου λεω οχι, ας πουμε οτι οντως δεν εχω. Καποια στιγμη φερνω.

Εχουμε υπογραψει συμβολαιο και εσυ δεν θες σκυλια στο σπιτι που μου ενοικιαζεις. Τι κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε παλι. Ενοικιαζεις σπιτι. Με ρωτας αν εχω σκυλο. Σου λεω οχι, ας πουμε οτι οντως δεν εχω. Καποια στιγμη φερνω.

Εχουμε υπογραψει συμβολαιο και εσυ δεν θες σκυλια στο σπιτι που μου ενοικιαζεις. Τι κανεις;

 

Υπομονή μέχρι να τελειώσει το συμβόλαιο.

 

Κατόπιν σου ζητάω (εγγράφως) να μου παραδόσεις το μίσθιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή μέχρι να τελειώσει το συμβόλαιο.

 

Κατόπιν σου ζητάω (εγγράφως) να μου παραδόσεις το μίσθιο 

Κανενα τοτε απολυτως προβλημα, αφου θες νομικως να υπαναχωρησεις απο την συμβαση, αρα γνωριζεις και τις συνεπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα τοτε απολυτως προβλημα, αφου θες νομικως να υπαναχωρησεις απο την συμβαση, αρα γνωριζεις και τις συνεπειες.

 

Πως υπαναχωρώ δηλαδή αν η σύμβασή μας έχει λήξει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως υπαναχωρώ δηλαδή αν η σύμβασή μας έχει λήξει ; 

Λαθος μου που δεν τονισα παραπανω περι του χρονου συμβασεως, ναι μετα την ληξη του συμβολαιου εχεις φυσικα ολο το λογο εσυ, ξεχασα να προσθεσω παραπανω περι εξωσης κτλ που αναφερθηκε απο αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε παλι. Ενοικιαζεις σπιτι. Με ρωτας αν εχω σκυλο. Σου λεω οχι, ας πουμε οτι οντως δεν εχω. Καποια στιγμη φερνω.

Εχουμε υπογραψει συμβολαιο και εσυ δεν θες σκυλια στο σπιτι που μου ενοικιαζεις. Τι κανεις;

Η πιο σωστή αντιμετώπιση για μένα είναι να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη ότι προέκυψε να έχεις κατοικίδιο. Αν σου πει όλα οκ, κανένα πρόβλημα. Αν σου πει ότι ξέρεις δεν θα ήθελα για χ ψ λόγους κατοικίδια στο σπίτι το συζητάτε για να βρεθεί μια λύση ικανοποιητική και για τους δύο. Πχ κάποια αποζημίωση - διευκόλυνση για αλλαγή σπιτιού.

 

Το να μη μιλας με τον ιδιοκτήτη και να λες απλά κόψε το λαιμό σου με καλύπτει ο νόμος είναι και άσχημο και κουραστικό. Είναι απλά πράγματα που λύνονται εύκολα με κουβέντα και καλή διάθεση. Ο καθένας όπως το βλέπει όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και προφανως κατά τη διαρκεια της εκμισθωσης εισαι απων σε οτιδηποτε και να σε χρειαστει, του αυξάνεις το ενοικιο οσο προβλεπεται, επιθεωρεις το σπίτι στα νόμιμα και συμφωνημενα χρονικά διαστηματα, ενώ με τη λήξη της τον κυνηγας και για την παραμικρη ζημιά που θα διακρίνεις.

 

Υ.Γ. Σιγά να μην τον αποζημιωσω για να τον διευκολυνω κιολας επειδη εφερε ζωα σε σπιτι που εξαρχής συμφωνήσαμε πως δεν επιτρεπονται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο σωστή αντιμετώπιση για μένα είναι να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη ότι προέκυψε να έχεις κατοικίδιο. Αν σου πει όλα οκ, κανένα πρόβλημα. Αν σου πει ότι ξέρεις δεν θα ήθελα για χ ψ λόγους κατοικίδια στο σπίτι το συζητάτε για να βρεθεί μια λύση ικανοποιητική και για τους δύο. Πχ κάποια αποζημίωση - διευκόλυνση για αλλαγή σπιτιού.

 

Το να μη μιλας με τον ιδιοκτήτη και να λες απλά κόψε το λαιμό σου με καλύπτει ο νόμος είναι και άσχημο και κουραστικό. Είναι απλά πράγματα που λύνονται εύκολα με κουβέντα και καλή διάθεση. Ο καθένας όπως το βλέπει όμως.

Ναι φιλε zio10 τα ειπαμε και παραπανω, προσωπικα δεν θελω και δεν εχω παρε δωσε με ανθρωπους που απεθχανονται τα σκυλια, σε περιπτωση αντιστοιχη με του Μανωλη θα το εκανα παντως. Μιλαω για την νομικη πλευρα που ειναι αυτη που υφισταται, ο καθενας απο την αλλη οριζει την ηθικη και την ιδεολογια του, και οπως καταλαβαινεις δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.

Και προφανως κατά τη διαρκεια της εκμισθωσης εισαι απων σε οτιδηποτε και να σε χρειαστει, ενώ με τη λήξη της τον κυνηγας και για την παραμικρη ζημιά που θα διακρίνεις.

Φυσικα, ο καθε ενοικιαστης οφειλει να ειναι αψογος σε μια οικια, ειτε ειναι γονεας, ειτε κηδεμονας, ειτε οτιδηποτε. Δεν υφισταται καμια διακριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε zio10 τα ειπαμε και παραπανω, προσωπικα δεν θελω και δεν εχω παρε δωσε με ανθρωπους που απεθχανονται τα σκυλια, σε περιπτωση αντιστοιχη με του Μανωλη θα το εκανα παντως. Μιλαω για την νομικη πλευρα που ειναι αυτη που υφισταται, ο καθενας απο την αλλη οριζει την ηθικη και την ιδεολογια του, και οπως καταλαβαινεις δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.

Φυσικα, ο καθε ενοικιαστης οφειλει να ειναι αψογος σε μια οικια, ειτε ειναι γονεας, ειτε κηδεμονας, ειτε οτιδηποτε. Δεν υφισταται καμια διακριση.

Μια τελευταία (μάλλον :D ) παρατήρηση. Αν κάποιος δεν θέλει κατοικίδια σε διαμέρισμα δεν σημαίνει ότι τα απεχθάνεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...