Προς το περιεχόμενο

Θέρμανση σπιτιού. Μιλάμε για πολύ παγωνιά


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κραταει απο παλια αυτη η ιστορια στην Ελλαδα, δεν θελουν παιδια, δεν θελουν νεους και χιλια δυο αλλα.

Αν ενας ιδιοκτητης ακινητου δεν θελει να το ενοικιασει επειδη πχ δεν βαζω ποτε γραβατα, μαγκια του και χαρα του. Απο την στιγμη που συμφωνησουμε, και ειμαι τυπικος στις πληρωμες, στη συμπεριφορα μου στους υπολοιπους ενοικους και στον ιδιο το χωρο, δεν εχει κανενα δικαιωμα να μου πει το παραμικρο.

Δεν είναι το ίδιο, για μένα το καλύτερο είναι να το συζητήσεις και να συμφωνήσουν και οι δύο πλευρές. Τόσα σπίτια υπάρχουν, γιατί να πας κάπου και από την πρώτη στιγμή να τσακωθείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου δώσει τα 500 ευρω πίσω και βρω ενα σπίτι ασφαλες και μονωμένο για τα παιδιά μου φευγω σημερα κιολας. Κρεβατι , κουζινα , ψυγειο και ρουχα . 

Δεν εχω ευτυχως μεταφερει ολα τα πραγματα απο το παλιο σπίιτι. Μεταφέρω καθημερινα με το αμαξι και ενα καροτσι απο την δουλεια. 

 

Φυγαμε δυστυχώς λιγο βιαστικα γιατί δεν βρίσκαμε σπίτι για να παρουμε τον σκυλο, ειχαμε βρει ενα αλλο στο οποίο  μας ζήταγαν ιδιωτικο συμφωνητικό για να το κλεισουμε (με εγγραφή ακινητης περιουσιας η να βάλουμε εγγυητη) . Και ενώ ηταν σίγουρο οτι θα πηγαιναμε εκει μας το πέταξαν πριν την υπογραφή του συμβολαιου και το ακυρώσαμε.

 

Και γενικά καθε μερα πριν κλεισουμε το τωρινο βλέπαμε τις ιδιες και τις ιδιες αγγελίες παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο, για μένα το καλύτερο είναι να το συζητήσεις και να συμφωνήσουν και οι δύο πλευρές. Τόσα σπίτια υπάρχουν, γιατί να πας κάπου και από την πρώτη στιγμή να τσακωθείς;

Γιατι να τσακωθεις; Απο την στιγμη που πληρωνεις, και δεν δημιουργεις προβληματα, δεν εχεις κατι να συζητησεις. Αν δεν θελει καποιος να ενοικιασει στο σπιτι του, επειδη διαφωνει με τους νομους, ας το δωσει σε συγγενεις του η να το κρατησει κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να τσακωθεις; Απο την στιγμη που πληρωνεις, και δεν δημιουργεις προβληματα, δεν εχεις κατι να συζητησεις. Αν δεν θελει καποιος να ενοικιασει στο σπιτι του, επειδη διαφωνει με τους νομους, ας το δωσει σε συγγενεις του η να το κρατησει κλειστο.

Καλά ναι, όπου θέλει θα το δώσει αλλά εγώ δεν το βλέπω παράλογο κάποιοι να μη θέλουν τα κατοικίδια. Είτε για λόγους φασαρίας, είτε για πιθανές ζημιές. Καλύτερα να πέσεις σε άνθρωπο που τα θέλει και τα συμπαθεί παρά το αντίθετο. Καταλαβαίνεις πως το λέω πιστεύω, για να μη χαλάει ούτε η δική σου διάθεση, ούτε η δική του :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, όπου θέλει θα το δώσει αλλά εγώ δεν το βλέπω παράλογο κάποιοι να μη θέλουν τα κατοικίδια. Είτε για λόγους φασαρίας, είτε για πιθανές ζημιές. Καλύτερα να πέσεις σε άνθρωπο που τα θέλει και τα συμπαθεί παρά το αντίθετο. Καταλαβαίνεις πως το λέω πιστεύω, για να μη χαλάει ούτε η δική σου διάθεση, ούτε η δική του :)

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα να μην θελει κανεις κατοικιδια. Αλλα στο δικο του σπιτι. Δεν μπορει να εχει την ιδια απαιτηση και για τους αλλους, οπως πχ σε καποιους που νοικιαζει. Και οπως αντιστοιχως υπαρχουν σωστες οικογενειες και νοικαρηδες, ετσι δυστυχως υπαρχουν και λαθος. Το να κατηγοριοποιούμε ολους ως λαθος, καταλαβαινεις πως δεν ειναι σωστο. Δεν διαφωνω πως καλυτερα ειναι να μενεις μαζι με αλλους που σε σεβονται και σε καταλαβαινουν, αλλα αυτο δεν ειναι παντα εφικτο.

Εξου λοιπον και πολλες φορες απλα τους αγνοεις, και ο καθενας ζει σε φυσιολογικα πλαισια την ζωη του.

Ολα τα παραπανω παντως, ειναι ενα ακομα απο τα προβληματα οπου δεν μεριμνα το ιδιο το κρατος, και δεν τα εχει κοψει εδω και χρονια.

http://www.kathimerini.gr/929320/article/epikairothta/ellada/enoikiazetai-opws-einai-xwris-skylo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα να μην θελει κανεις κατοικιδια. Αλλα στο δικο του σπιτι. Δεν μπορει να εχει την ιδια απαιτηση και για τους αλλους, οπως πχ σε καποιους που νοικιαζει. Και οπως αντιστοιχως υπαρχουν σωστες οικογενειες και νοικαρηδες, ετσι δυστυχως υπαρχουν και λαθος. Το να κατηγοριοποιούμε ολους ως λαθος, καταλαβαινεις πως δεν ειναι σωστο. Δεν διαφωνω πως καλυτερα ειναι να μενεις μαζι με αλλους που σε σεβονται και σε καταλαβαινουν, αλλα αυτο δεν ειναι παντα εφικτο.

Εξου λοιπον και πολλες φορες απλα τους αγνοεις, και ο καθενας ζει σε φυσιολογικα πλαισια την ζωη του.

Ολα τα παραπανω παντως, ειναι ενα ακομα απο τα προβληματα οπου δεν μεριμνα το ιδιο το κρατος, και δεν τα εχει κοψει εδω και χρονια.

http://www.kathimerini.gr/929320/article/epikairothta/ellada/enoikiazetai-opws-einai-xwris-skylo

Θεωρώ πως πρέπει να συμφωνούν και οι δύο και κάτι τέτοιο λέει και το άρθρο, ότι μπορεί να υπάρχει ο νόμος αλλά: ναι μεν ισχύει ο νόμος, αλλά υπάρχει ελευθερία συμβάσεων και στο τέλος αν ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να διαθέσει το χώρο του, η διάταξη παραβιάζεται.

 

Και δεν είναι και παράλογο όταν πιο πάνω λέει αυτό:

όταν όμως το ξενοίκιασε δεν υπήρχε ούτε πάτωμα, ούτε πόρτα.

 

Τέλος πάντων, μπορεί να είμαστε και off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως πρέπει να συμφωνούν και οι δύο και κάτι τέτοιο λέει και το άρθρο, ότι μπορεί να υπάρχει ο νόμος αλλά: ναι μεν ισχύει ο νόμος, αλλά υπάρχει ελευθερία συμβάσεων και στο τέλος αν ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να διαθέσει το χώρο του, η διάταξη παραβιάζεται.

 

Και δεν είναι και παράλογο όταν πιο πάνω λέει αυτό:

όταν όμως το ξενοίκιασε δεν υπήρχε ούτε πάτωμα, ούτε πόρτα.

 

Τέλος πάντων, μπορεί να είμαστε και off topic.

Διαβασε πιο κατω.

 

«Εχει τύχει ιδιοκτήτης να αντιληφθεί εκ των υστέρων ότι είχε μπει σκύλος στο σπίτι και να σπάσει το συμβόλαιο», δηλώνει ο κ. Μακρής.

 

Κάτι τέτοιο ωστόσο, φαίνεται πως είναι παράνομο, διότι όπως αναφέρει η κα Ζαχαρίου «εάν ο ενοικιαστής έχει αποκρύψει από τον ιδιοκτήτη ότι φιλοξενεί κατοικίδιο ζώο ή αποφασίσει να φιλοξενήσει κάποιο ζώο στο μίσθιο μετά την υπογραφή του ιδιωτικού συμφωνητικού μίσθωσης, αν τα ζώα που φιλοξενούνται, είναι λιγότερα από δύο, κρίνεται εκ του νόμου ότι δεν είναι υποχρεωτική η ενημέρωση του ιδιοκτήτη. Εάν όμως δεν τηρούνται οι όροι του Ν. 4039/2012 περί φιλοξενίας κατοικίδιων ζώων, ο ιδιοκτήτης  έχει το δικαίωμα να καταγγείλει τη μίσθωση για σπουδαίο λόγο και να αποβάλλει το μισθωτή από το μίσθιο».

 

Η νομοθεσια υπερισχυει των εσωτερικων κανονισμων και συμφωνιων, και η νομοθεσια επι αυτου ειναι ξεκαθαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε πιο κατω.

 

«Εχει τύχει ιδιοκτήτης να αντιληφθεί εκ των υστέρων ότι είχε μπει σκύλος στο σπίτι και να σπάσει το συμβόλαιο», δηλώνει ο κ. Μακρής.

 

Κάτι τέτοιο ωστόσο, φαίνεται πως είναι παράνομο, διότι όπως αναφέρει η κα Ζαχαρίου «εάν ο ενοικιαστής έχει αποκρύψει από τον ιδιοκτήτη ότι φιλοξενεί κατοικίδιο ζώο ή αποφασίσει να φιλοξενήσει κάποιο ζώο στο μίσθιο μετά την υπογραφή του ιδιωτικού συμφωνητικού μίσθωσης, αν τα ζώα που φιλοξενούνται, είναι λιγότερα από δύο, κρίνεται εκ του νόμου ότι δεν είναι υποχρεωτική η ενημέρωση του ιδιοκτήτη. Εάν όμως δεν τηρούνται οι όροι του Ν. 4039/2012 περί φιλοξενίας κατοικίδιων ζώων, ο ιδιοκτήτης  έχει το δικαίωμα να καταγγείλει τη μίσθωση για σπουδαίο λόγο και να αποβάλλει το μισθωτή από το μίσθιο».

 

Η νομοθεσια υπερισχυει των εσωτερικων κανονισμων και συμφωνιων, και η νομοθεσια επι αυτου ειναι ξεκαθαρη.

Και πάλι επιμένω ότι το καλύτερο είναι να τα συμφωνήσεις εξ αρχής. Από κει και πέρα, είναι ανάλογα τι όρεξη έχει ο καθένας, πόσο υπολογίζει τους άλλους, πόσο επηρεάζεται κλπ. Αν είχα ένα κατοικίδιο που του αρέσει να ξύνει τα νύχια του πχ από μόνος μου θα λυπόμουν να μπω σε ένα σπίτι με ξύλινο πάτωμα και πόρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάντως έχοντας τριπλή ιδιότητα (μισθωτής / εκμισθωτής / κάτοχος κατοικιδίου) να σου πω ότι δε θα ήθελα ο νοικάρης μου να μου απέκρυπτε ότι έχει κατοικίδιο.

 

Εξάλλου δε θα απέρριπτα ποτέ ενοικιαστή επειδή έχει ζώο 

 

Από την άλλη θεωρώ καλό να υπάρχει μια αμοιβαία εμπιστοσύνη στα δύο μέρη, και η απόκρυψη τέτοιων στοιχείων δεν βοηθά και ιδιαίτερα την σχέση των δύο μερών...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι επιμένω ότι το καλύτερο είναι να τα συμφωνήσεις εξ αρχής. Από κει και πέρα, είναι ανάλογα τι όρεξη έχει ο καθένας, πόσο υπολογίζει τους άλλους, πόσο επηρεάζεται κλπ. Αν είχα ένα κατοικίδιο που του αρέσει να ξύνει τα νύχια του πχ από μόνος μου θα λυπόμουν να μπω σε ένα σπίτι με ξύλινο πάτωμα και πόρτες...

Οπως ειπα και παραπανω. Το τι κανει ο καθενας, σε νομιμα πλαισια, δεν αφορα κανεναν τριτο. Βαση νομοθεσιας.

Γενικευεις παντως. Οπως ολοι οσοι ενοικιαζουν σπιτια, δεν κλεβουν σωληνες και τα μαρμαρα, γονεις να ειναι ουγκανοι και αφηνουν τα παιδια τους  να κανουν οτι θελουν, ετσι και δεν ειναι ολοι οι κηδεμονες κατοικίδιων ανευθυνοι. Και εσυ μιλας γενικα τωρα για ανευθυνους νοικαρηδες.

 

Προσωπικά πάντως έχοντας τριπλή ιδιότητα (μισθωτής / εκμισθωτής / κάτοχος κατοικιδίου) να σου πω ότι δε θα ήθελα ο νοικάρης μου να μου απέκρυπτε ότι έχει κατοικίδιο.

 

Εξάλλου δε θα απέρριπτα ποτέ ενοικιαστή επειδή έχει ζώο 

 

Από την άλλη θεωρώ καλό να υπάρχει μια αμοιβαία εμπιστοσύνη στα δύο μέρη, και η απόκρυψη τέτοιων στοιχείων δεν βοηθά και ιδιαίτερα την σχέση των δύο μερών...

Δεν βλεπω καθολου σωστο απο την μερια μου να δινω αναφορα πχ σε καποιον που θα μου νοικιαζει, για το ποιος ειμαι και τι κανω, απο την στιγμη που δεν δημιουργω προβλημα. Και δυστυχως ειναι παρα πολλοι που το κανουν, και συνηθως οι υπευθυνοι αδιαφορουν.

Περι αποκρυψεις, δες παραπανω η σε αλλους συνομιλητες για το τι γινοταν, αλλα και γινεται, με γονεις. Ακριβως το ιδιο πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν βλεπω καθολου σωστο απο την μερια μου να δινω αναφορα πχ σε καποιον που θα μου νοικιαζει, για το ποιος ειμαι και τι κανω, απο την στιγμη που δεν δημιουργω προβλημα. Και δυστυχως ειναι παρα πολλοι που το κανουν, και συνηθως οι υπευθυνοι αδιαφορουν.

Περι αποκρυψεις, δες παραπανω η σε αλλους συνομιλητες για το τι γινοταν, αλλα και γινεται, με γονεις. Ακριβως το ιδιο πραγμα.

 

Κάνεις λάθος εδώ 

 

Αναφορά δε δίνεις, καλό είναι να ξεκινάς όμως μία σχέση συνεργασίας καλοπροαίρετα

 

Αν σε ρωτήσω αν έχεις κατοικίδιο και μου πεις ψέματα, θα με εκνευρίσεις 

 

Γιατί μπορεί να είσαι ο καλύτερος και ο πλέον τυπικός (στις υποχρεώσεις του) άνθρωπος του κόσμου, όμως μου είπες ψέματα 

 

Και για μένα αυτό μπορεί να αποτελεί λόγο να μη θέλω να έχω τη παραμικρή συνεργασία μαζί σου 

 

Απλό δεν είναι ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και παραπανω. Το τι κανει ο καθενας, σε νομιμα πλαισια, δεν αφορα κανεναν τριτο. Βαση νομοθεσιας.

Γενικευεις παντως. Οπως ολοι οσοι ενοικιαζουν σπιτια, δεν κλεβουν σωληνες και τα μαρμαρα, γονεις να ειναι ουγκανοι και αφηνουν τα παιδια τους  να κανουν οτι θελουν, ετσι και δεν ειναι ολοι οι κηδεμονες κατοικίδιων ανευθυνοι. Και εσυ μιλας γενικα τωρα για ανευθυνους νοικαρηδες.

 

 

Όντως είναι γενικότερο για τη σχέση ιδιοκτητών - ενοικιαστών. Αλλά λέω να σταματήσω και να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε τον Μανώλη να ζεστάνει το σπίτι του...:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς σε τέτοιες ακραίες περιπτώσεις υγρασίας η μόνιμη θέρμανση είναι μονόδρομος. Θέρμανση τύπου ανάβω 2 ώρες κ κρατάει δεν αποδίδουν. Κ καλοριφερ να βάλεις 2 ώρες θα το ανάβεις κ 2 ώρες αφού το σβήσεις το σπίτι πάλι κρύο θα είναι. Οπως είπαν και πιο πάνω βασικό είναι ο σωστός αερισμός του σπιτιού .

 

Τώρα αν θες να πειραματιστεις - εγώ δεν το έχω δοκιμάσει - υπάρχουν στην αγορά θερμομινωτικα, υγρομονωτικα εξωτερικά χρώματα από επώνυμες εταιρίες τα οποία ίσως βελτιωσουν κατά πολύ την κατάσταση. Υπάρχουν δε και επιχρισματα για τους εσωτερικούς τοίχους τα οποία εξίσου υπόσχονται απαλλαγή από την υγρασία αλλά κ θερμομονωση. Αν σε παίρνει και το επιτρέπει κ ο ιδιοκτήτης πάρε ένα καλό θερμομονωτικο κ πέρασε τους εξωτερικούς τοίχους.

Για παράδειγμα

http://e-home-monosi.gr/thermomonosi-exoterika/673-θερμομονωτικο-ακρυλικο-100-monosis-out-status.html

 

 

Μονιμη λύση είναι η σωστή υγρομονωση του σπιτιού που αμφιβάλλω ότι ο ιδιοκτήτης θα δεχτεί να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα προχτές τον ιδιοκτήτη τι αλουμίνια έβαλε και αν ήταν κρυα η θερμο. Δεν ήξερε. Θα μιλήσω σήμερα πάλι μαζί του και να μου δωσει το τηλέφωνο του μάστορα να δω τι έχει βάλει. Βεβαια παιζει ρολο και η μόνωση στην προκειμένη περίπτωση και τι ειναι διατεθειμένος αυτός να δώσει για να  κάνουμε εργασίες.

Αν ειναι να μου πάει ένα σωρό λεφτά να μονώσω καλύτερα το σπίτι θα φυγω. Από την άλλη σκέφτομαι τα 500 ευρώ που έδωσα (εγγυηση και τρέχον ενοίκιο) . Αλλά καλύτερα να μιλήσω μαζί του πρώτα να δούμε τι γίνεται.  

 

Δεν χρειάζεται. Απλά πιάσε το εσωτερικό τζάμι. Θα πρέπει να είναι στην θερμοκρασία του σπιτιού. Αν είναι το ίδιο με έξω, τότε δεν υπάρχει θερμοδιακοπή.  

Αλλά δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Απλά θα έχεις τις επιφάνειες των υαλοπινάκων να είναι κρύες. Το ΔΤ Χ τετραγωνικά δεν θα έχουν τρομερή επίπτωση. 

Επίσης στον Πύργο δεν χρειάζεσαι και τις απίστευτες μονώσεις. Ένα διπλό τούβλο στην τοιχοποιία με dow των 3 ή 5 φτάνει. 

 

Πάμε τώρα. 

 

Το σπίτι αποτελείται από δομικά στοιχεία. Σκέψου τους τοίχους, πάτωμα, ταβάνι, έπιπλα , αέρας κλτ. 

 

Ο τρόπος θέρμανσης που κάνεις είναι παντελώς λάθος.

Νομίζεις ότι χάνεις. 

Στην πραγματικότητα απλά δίνει λίγη ενέργεια , αυτή απορροφάται από τον αέρα που έχει νερό και τα δομικά στοιχεία. 

Όταν βάζεις 2 ωρίτσες θέρμανση με το που την κλείσεις θα χαθεί , αφού τα δομικά στοιχεία θα είναι κρύα. 

 

Ενέργειες. 

 

1. Μην ξανα ανάψεις την σόμπα υγραερίου. Προσθέτει υγρασία.

2. Κάθε μέρα , ανεξαρτήτως εξωτερικής θερμοκρασίας θα αερίζεις μισή ώρα το σπίτι. Η σχετική υγρασία εξαρτάται από τη θερμοκρασία του αέρα. Ο αέρας πχ των 5C έχει το 1/4 των υδρατμών από πχ στους 15C !!!

 

 

Relative-Humidity-Graph-e1367505504127.j

 

3. Θα ανάψεις τα 3 κλιματιστικά και θα τα ρυθμίσεις στους 20C και θα τα ξανασβήσεις τέλη Μάρτη. Δλδ non stop.

Όταν το σπίτι πιάσει θερμοκρασία. δηλαδή ζεσταθούν όλα τα δομικά στοιχεία, θα ζητάει πολύ μικρές ποσότητες ενέργειας για να παραμείνει ζεστό. 

Ειδικά με τα κλιματιστικά που έχουν τεράστιο βαθμό απόδοσης σε σχέση με άλλους τρόπους θέρμανσης. Και ας μην είναι inverter. (ίσως να ζητήσεις μια συντήρηση και έλεγχο φρέον)

4. Τα κλιματιστικά κάνουν και αφύγρανση εξ ορισμού , οπότε ίσως να μην χρειαστεί ο αφυγραντήρας, Επικουρικά όμως μπορείς να τον έχεις, ειδικά αν έχει αυτόματη λειτουργία. 

 

 

Καλόν χειμώνα και ψυχραιμία. Ζούμε σε μια πολύ εύκολη χώρα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας ζήταγαν ιδιωτικο συμφωνητικό για να το κλεισουμε (με εγγραφή ακινητης περιουσιας η να βάλουμε εγγυητη) . Και ενώ ηταν σίγουρο οτι θα πηγαιναμε εκει μας το πέταξαν πριν την υπογραφή του συμβολαιου και το ακυρώσαμε.

 

Ιδιωτικό συμφωνητικό ζητάνε όλοι.

 

Την εγγραφή ακίνητης περιουσίας δεν την κατάλαβα. Σου είπε να δέχτεις όρο στο συμβόλαιο να σου κατασχέσει δική σου ακίνητη περιουσία αν χρωστάς ενοίκια; Ή μήπως κάτι άλλο που δεν το πιασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...