Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Christospliakos είπε

loooooool
Ευκολα τη πατας αν δεν εισαι συγκεντρωμενος

Ε εντάξει. Αν δεν έχεις 2 step verification και δεν δεις και το mail που στέλνουν.... ε καλά να παθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχει και τόσο σχέση με cryptocurrency αυτό που θα πω.

Έχει περάσει απο το μυαλό κανενός πως όλο αυτό το computing power του mining μπορεί εν τέλη να μην χρησιμοποιείται για την παραγωγή coins και για την κρυπτογράφηση.

Ακούγεται λίγο conspiracy theory αλλά με όλο αυτό το computing power θα μπορούσαν να κάνουν παπάδες σε κάποιες επιστήμες.

Μου κάνει εντύπωση πως όση ισχύς μπαίνει στο σύστημα είναι ευπρόσδεκτη και που όλοι οι πόροι χρησιμοποιούνται πάντα 100%.

Δε μου βγάζεις απο το μυαλό πως κάτι τρέχει απο πίσω.

Σκεφτείτε τι προσπαθήσαν να κάνουν με το folding.

Μπήκαν εκεί και μπαίνουν όσοι μπαίνουν, αλλά άλλο κίνητρο εχει να μπαίνεις εθελοντικά και άλλο με κίνητρο το κέρδος...

Μήπως κάποιο σατανικό μυυαλό σκέφτηκε και  δεν το κάνω να δίνει κάποιο κέρδος να δούμε τι θα γίνει.

Και αν δεν είχε κεφάλαια.

Δεν δημιουργώ ενα εικονικό assett με το οποίο θα αποπληρώνω δωρεάν για μένα τους workers...

Μήπως εν τέλη το  bitcoin είναι ενα υποπαράγωγο της αρχικής ιδέας να φτιαχτεί τζάμπα και με επενδύσεις απο ιδιωτικά κεφάλαια ο ισχυρότερος υπερυπολογιστής στον κόσμο και εμείς βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος...

Δείτε πόση σημασία δίνουν σε αυτόν τον τομέα οι 2 σημερινές υπερδυνάμεις και τι ανταγωνισμός υπάρχει στον συγκεκριμένο τομέα... 

Σκεφτείτε το λίγο.

Not a bad idea!!!

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το bitstamp άνοιξε εγγραφές και το kraken και μπηκα. Αν και θα έχει ειπωθεί αλλά δεν το θυμάμαι ποιό αξίζει απο θέμα χρεώσεων, απο οτι ειδα το kraken με αφήνει για κάρτα αλλά δεν το δοκίμασα.  Επίσης το bread πως το βλέπεται σκέφτομαι σοβαρά να πάρω, όποια βοήθεια δεκτή.

 

Φίλε όσο για το παραπάνω δεν θα μου έκανε εντύπωση αν το διάβαζα ότι συμβαίνει πραγματικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Ξεκολλάτε ρε με τα ψεκάσματα, open source είναι...

Υπάρχουν ντοκουμέντα ότι μας ψεκάζουν..

psekasmos.jpg

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kokyriakidis είπε

Πριν 19 μερες ήταν 2017 και τώρα που είναι 2018 έχουν περάσει 19 μέρες... ΤΥΧΑΙΟ!!??

Βασικά πριν 19 μέρες ήταν ακόμη 2018... σε ένα παράλληλο σύμπαν ίσως να ήταν και 2013.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Βασικά πριν 19 μέρες ήταν ακόμη 2018... σε ένα παράλληλο σύμπαν ίσως να ήταν και 2013.

Ακριβώς αυτό ήθελα να δέιξω! :D

Παιδια πέρα απο την πλάκα ενδιαφέρεται κανείς να συνεργαστούμε σε αυτό το game? 

http://www.ign.com/articles/2018/02/18/steam-puzzle-game-offering-1-bitcoin-to-the-first-person-who-can-beat-it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

Δεν εχει και τόσο σχέση με cryptocurrency αυτό που θα πω.

Έχει περάσει απο το μυαλό κανενός πως όλο αυτό το computing power του mining μπορεί εν τέλη να μην χρησιμοποιείται για την παραγωγή coins και για την κρυπτογράφηση.

Ακούγεται λίγο conspiracy theory αλλά με όλο αυτό το computing power θα μπορούσαν να κάνουν παπάδες σε κάποιες επιστήμες.

Μου κάνει εντύπωση πως όση ισχύς μπαίνει στο σύστημα είναι ευπρόσδεκτη και που όλοι οι πόροι χρησιμοποιούνται πάντα 100%.

Δε μου βγάζεις απο το μυαλό πως κάτι τρέχει απο πίσω.

Σκεφτείτε τι προσπαθήσαν να κάνουν με το folding.

Μπήκαν εκεί και μπαίνουν όσοι μπαίνουν, αλλά άλλο κίνητρο εχει να μπαίνεις εθελοντικά και άλλο με κίνητρο το κέρδος...

Μήπως κάποιο σατανικό μυυαλό σκέφτηκε και  δεν το κάνω να δίνει κάποιο κέρδος να δούμε τι θα γίνει.

Και αν δεν είχε κεφάλαια.

Δεν δημιουργώ ενα εικονικό assett με το οποίο θα αποπληρώνω δωρεάν για μένα τους workers...

Μήπως εν τέλη το  bitcoin είναι ενα υποπαράγωγο της αρχικής ιδέας να φτιαχτεί τζάμπα και με επενδύσεις απο ιδιωτικά κεφάλαια ο ισχυρότερος υπερυπολογιστής στον κόσμο και εμείς βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος...

Δείτε πόση σημασία δίνουν σε αυτόν τον τομέα οι 2 σημερινές υπερδυνάμεις και τι ανταγωνισμός υπάρχει στον συγκεκριμένο τομέα... 

Σκεφτείτε το λίγο.

Not a bad idea!!!

Υπάρχουν και άλλοι που λένε ότι όλα αυτη η δύναμη είναι για να τρέξει μια μηχανή που παρακολουθεί τα πάντα και ενημερώνει καποιους. Τύπου person of interest. Αντι να δώσεις εκατομμύρια των εκατομμυρίων σε υποδομές, ρεύμα κλπ, δίνεις φραγκοδιφραγκα στο στήσιμο και μετά απλά δουλεύει. Encrypted, decentralized, safe.

 

Ίσως βέβαια κάποια από αυτά τα νομίσματα να τρώνε τόση gpu power σε μια μάταιη προσπάθεια του developer να πιασει τα 120fps στο crysis στο παλιό pc του. Who knows.

43 λεπτά πριν, kokyriakidis είπε

Πριν 19 μερες ήταν 2017 και τώρα που είναι 2018 έχουν περάσει 19 μέρες... ΤΥΧΑΙΟ!!??

Καλά και πριν από 360 μέρες ήταν 2017 και έχουν περάσει 40 στο 2018

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, chek2fire είπε

ΟΙ Μακεδόνες και οι θηβαίοι δεν μας έχεις πει ποιοί είναι

Ακριβώς αυτό ρωτούσαν και οι Σπαρτιάτες, μέχρι που αρχίσανε να τρώνε τα χαστούκια το ένα μετά το άλλο. Κακό πράγμα ο στρουθοκαμηλισμός. 
 

 

7 ώρες πριν, chek2fire είπε

αν εννοείς αυτούς εδώ απλα ξανά hahahahahahahahahaha :D (ethereum developer)

Αυτό υποτίθεται πως είναι κάποιου είδους "επιχείρημα"?  μακάρι να είχες να ανησυχείς μόνο για το ethereum.

 

 

7 ώρες πριν, chek2fire είπε

για την ιστορία ο chryspano είναι αυτός που μας πόσταρε πριν 3 χρόνια ψόφια ποντίκια όταν το bitcoin είχε φτάσει στα 200 δολάρια. Φυσικά από τότε συνεχίζει το bitcoin να πεθαίνει κάθε μέρα προς τα πάνω :P

Μην μπερδεύεσαι, όσο το bitcoin ανεβαίνει x2 τα "altcoins" όπως τα αποκαλείς ανεβαίνουν ακόμη περισσότερο, όπως και έγινε, κάτσε να σου το ζωγραφίσω μπας και το καταλάβεις....
Το βέλος δείχνει τα 200 δολάρια, όταν το marketcap του bitcoin λοιπόν διπλασιαστεί στα 380 δις και το συνολικό marketcap ανέβει στα 5τρις εσύ μπορείς να συνεχίζεις να πανηγυρίζεις!

Όσον αφορά δε τα " ποντίκια", https://el.wikipedia.org/wiki/Μάχη_της_Μεγαλόπολης_(331_π.Χ.)

OUAKRmQ.jpg

 

 

 

7 ώρες πριν, chek2fire είπε

Για να καταλάβουν όλοι την αξιοπιστία του τύπου. Φυσικά από την άλλη haters gonna hate forever.

ad hominem fallacy

 

7 ώρες πριν, chek2fire είπε

Και για την ιστοριία η Σπάρτη επιβίωσε

Όπως θα "επιβιώσει" και το bitcoin, στις καρδιές μας. Θα ζήσουμε να το "θυμόμαστε".

 

7 ώρες πριν, chek2fire είπε

Την Θήβα δεν την θυμάται κανείς.

Τα χαστούκια που έριξε όλοι τα θυμούνται, πέραν αυτού δε μιλάμε για χρονικό ορίζοντα χιλιετιών αλλά για το άμεσο παρόν, το ποιος και πότε θα αντικαταστήσει τον αντικαταστάτη του bitcoin είναι άτοπο. 

Συνέχιζε να στρουθοκαμηλίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chryspano είπε

Ακριβώς αυτό ρωτούσαν και οι Σπαρτιάτες, μέχρι που αρχίσανε να τρώνε τα χαστούκια το ένα μετά το άλλο. Κακό πράγμα ο στρουθοκαμηλισμός. 
 

Αυτό υποτίθεται πως είναι κάποιου είδους "επιχείρημα"?  μακάρι να είχες να ανησυχείς μόνο για το ethereum.

Μην μπερδεύεσαι, όσο το bitcoin ανεβαίνει x2 τα "altcoins" όπως τα αποκαλείς ανεβαίνουν ακόμη περισσότερο, όπως και έγινε, κάτσε να σου το ζωγραφίσω μπας και το καταλάβεις....
Το βέλος δείχνει τα 200 δολάρια, όταν το marketcap του bitcoin λοιπόν διπλασιαστεί στα 380 δις και το συνολικό marketcap ανέβει στα 5τρις εσύ μπορείς να συνεχίζεις να πανηγυρίζεις!

Όσον αφορά δε τα " ποντίκια", https://el.wikipedia.org/wiki/Μάχη_της_Μεγαλόπολης_(331_π.Χ.)

OUAKRmQ.jpg

ad hominem fallacy

Όπως θα "επιβιώσει" και το bitcoin, στις καρδιές μας. Θα ζήσουμε να το "θυμόμαστε".

Τα χαστούκια που έριξε όλοι τα θυμούνται, πέραν αυτού δε μιλάμε για χρονικό ορίζοντα χιλιετιών αλλά για το άμεσο παρόν, το ποιος και πότε θα αντικαταστήσει τον αντικαταστάτη του bitcoin είναι άτοπο. 

Συνέχιζε να στρουθοκαμηλίζεις.

το μόνο που μιλάς με όρους γηπέδου και χουλιγκανισμού "χαστούκια" και τόσα άλλα χαριτωμένα δείχνουν και την τεχνική σου κατάρτιση γύρω από τα blockchain συστήματα. 

Στο έχω γράψει και στο bitcointalk στο γράφω και εδω. Ούτε ψυχίατρος είμαι ούτε έχω όρεξη να κάνω ψυχαναλύσεις σε τύπους που γράφουν αρλούμπες μόνο και μόνο για να βγάλουν τα απωθημένα τους. Απλά ένας geek είμαι που ασχολείται με την τεχνολογία από τις αρχές του 80.

 

 

 

Τώρα για να επανέλθουμε στο θέμα γιατί ο chryspano έχει μια τάση σαν καθαρόαιμο troll να τα σκίζει όλα τα θέματα που συμμετέχει να γράψω ότι αύριο κυκλοφορεί το πρώτο κρατικό ψηφιακό token το petro από την Βενεζουέλα κάτι που και ο Satoshi είχε προβλέψει ότι θα συμβεί

https://www.cnbc.com/2018/02/19/venezuela-petro-cryptocurrency-pre-sale-starts-february-20.html

θα γίνει presale αν και δεν γνωρίζω αν θα μπορέσει να αγοράσει και κάποιο έξω από την χώρα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αργά η γρήγορα αυτά τα token θα κυκλοφορήσουν και στα ανταλλακτήρια. 

Είναι ιστορική στιγμή πάντως γενικά για τον χώρο.

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, chek2fire είπε

το μόνο που μιλάς με όρους γηπέδου και χουλιγκανισμού "χαστούκια" και τόσα άλλα χαριτωμένα δείχνουν και την τεχνική σου κατάρτιση γύρω από τα blockchain συστήματα. 

Να με συγχωρείς, ίσως θα έπρεπε να είμαι λίγο πιο ακριβής όταν περιγράφω μάχες της αρχαιότητας, λέξεις όπως αιματοχυσία, σφαγή και φονικό θα ήτανε σαφώς πιο αρμόζουσες απο τις "χουλιγκανικές" εκφράσεις τύπου "χαστούκια"  που τόλμησα να ξεστομίσω.

 

5 ώρες πριν, chek2fire είπε

Στο έχω γράψει και στο bitcointalk στο γράφω και εδω. Ούτε ψυχίατρος είμαι ούτε έχω όρεξη να κάνω ψυχαναλύσεις σε τύπους που γράφουν αρλούμπες μόνο και μόνο για να βγάλουν τα απωθημένα τους.

Όντως, μόνο κάτι τέτοιες σαχλαμάρες γράφεις και απο ουσία και αντεπιχειρήματα τίποτα, τα 2/3 των απαντήσεων σου είναι προσωπικές επιθέσεις και το υπόλοιπο 1/3, bitcoin to the mooooon σαχλοκουδουνιές.

5 ώρες πριν, chek2fire είπε

να γράψω ότι αύριο κυκλοφορεί το πρώτο κρατικό ψηφιακό token το petro από την Βενεζουέλα κάτι που και ο Satoshi είχε προβλέψει ότι θα συμβεί

https://www.cnbc.com/2018/02/19/venezuela-petro-cryptocurrency-pre-sale-starts-february-20.html

θα γίνει presale αν και δεν γνωρίζω αν θα μπορέσει να αγοράσει και κάποιο έξω από την χώρα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αργά η γρήγορα αυτά τα token θα κυκλοφορήσουν και στα ανταλλακτήρια. 

Είναι ιστορική στιγμή πάντως γενικά για τον χώρο.

Ναι, τη Βενεζουέλα περιμέναμε!

Τι ακούμε θεέ μου.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...