Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@C(r)y Δυστυχώς καμιά πλατφόρμα δεν θα σε καλύψει πλήρως. Οι περισσότεροι αναγκαστικά συμμετέχουμε σε 2-3 διαφορετικές για να γίνει δουλειά. Επίσης κατά περιόδους παίζει και πρόβλημα με την δημιουργία νέων accounts σε διάφορα ανταλλακτήρια. Ο γενικός μπούσουλας είναι:

α) Εγγραφή σε ανταλλακτήριο, πιστοποιημένο/ελεγχόμενο σε US/EU/Japan, για crypto/fiat pairs.

β) Εγγραφή σε ανταλλακτήριο, πάλι US/EU/Japan-based, για crypto/crypto pairs.

γ) Για τους σορτάκηδες, εγγραφή σε κάποια πλατφόρμα CFD για shorting.

Προσοχή σε fake FB/Twitter accounts, παρατηρώ τις τελευταίες μέρες πολλά fake accounts που διαφέρουν κατά 1 χαρακτήρα μόνο από τα διάφορα official accounts. Και φυσικά κάνουν κρα ότι είναι scams (τύπου βάλτε 1Χ στην τάδε διεύθυνση και θα πάρετε 10Χ πίσω και λοιπά χαζά).

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, C(r)y είπε

Παιδιά καλησπέρα, 

...

μέχρι στιγμής καταλαβαίνω Coinbase βάζεις ευρώ,μετά μετατροπή σε ψηφιακό νόμισμα και μεταφορά--> Gdax για ποιο universal ανταλλακτήριο ώστε να αρχίσεις τους πειραματισμούς. σε περίπτωση ανάληψης ακολουθούμε την αντίστροφη διαδρομή? 

Ναι, πάει: fiat -> coinbase -> gdax -> ltc/btc/eth/bch -> other exchanges -> profit -> coinbase -> fiat

Φυσικά υπάρχουν και πολλοί άλλοι τρόποι. Εγώ προσωπικά από όσα έχω δει θεωρώ ότι για fiat <-> crypto το coinbase είναι το πιο safe.

Αναφορά σε κείμενο

Παράλληλα πρέπει να διατηρείς ψηφιακό πορτοφόλι (δέχομαι προτάσεις), για να αποθηκεύεις ότι δεν θες να "παίξεις" προσωρινά στα παραπάνω ανταλλακτήρια. φυσικά θέλει πολύ διάβασμα και αρχικά έβαλα ένα ποσό 40 ευρώ σαν demo account για να δω πως λειτουργούν ολα αυτά . 

Ναι, αν παίζεις ποσά που σε νοιάζουν. Αν παίζεις πολύ μικρά ποσά τότε το wallet μπορεί να είναι υπερβολή. Για μεγάλα ποσά, το καλύτερο είναι αδιαμφισβήτητα ένα hardware wallet. Κορυφαίες και σχετικά οικονομικές εταιρείες είναι trezor και ledger. Καλό μοντέλο για να ξεκινήσει κανείς είναι το ledger nano S που έχει πολλά apps για πολλά coins.

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης σε μια γρήγορη αναζήτηση σε online courses όπως coursera, EDX,udemy etc βρήκα επι πληρωμή μεγάλη ποικιλία σε αυτό Udemy , τι πιστεύετε? 

Το συγκεκριμένο είναι ΣΙΓΟΥΡΑ χαμένα λεφτά. Ο Suppoman είναι γνωστός youtuber παραμυθάς. Το αντίθετο μάλιστα, στα δημόσια βίντεό του έχει πει πολλές φορές μέγιστες πατάτες που αποδεικνύουν ότι δεν γνωρίζει το αντικείμενο. 

Αν θες να μάθεις για trading κλπ τότε γνώμη μου πάρε βιβλία. Απλώς έχε υπόψη σου ότι δεν μπορείς εύκολα να εφαρμόσεις ότι εφαρμόζεται στο χρηματιστήριο καθώς δεν υπάρχει regulation που θα πει ότι φαινόμενα που δεν συμβαίνουν κατά κανόνα στο χρηματιστήριο, συμβαίνουν συνεχώς στα Crypto.

Αν θες να μάθεις σχετικά με τα crypto (που για εμένα έχει περισσότερη αξία) τότε μπορεί να δεις αυτό που είναι από το Princeton University. Οι διαλέξεις είναι όλες δωρεάν και το syllabus μπορείς να το βρεις αναλυτικά εδώ.

Αναφορά σε κείμενο

Διάβασα ότι μέσες άκρες χωρίζεται η προσέγγιση του cryptocurrency σε 2 κατηγορίες , αυτοί που ενδιαφέρονται για βραχυ-μεσοπρόθεσμο trading και αυτοί που τα αφήνουν για μήνες-χρόνια. Εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για trading με βάθος εβδομάδων-λίγων μηνών, γιατί θεωρώ οτι προσφέρεται το αντικείμενο λόγω μεγάλων διακυμάνσεων, χωρίς να σημαίνει οτι δεν θα πειραματιστώ και με τη λοταρία shitcoins όπως την ονομάζετε !!

Τώρα εγώ λέω τα δικά μου αλλά imho οι κατηγορίες είναι 5:

α) day traders με bots: πολύ ψαχμένοι, πολύ διαβασμένοι, βγάζουν πολλά λεφτά και δεν θα τους βρεις εύκολα. Πολύ δύσκολα θα βρεις τέτοια περίπτωση να γράφει σε φόρουμ. Η ροή πληροφορίας είναι (social networks->data mining) + (charts -> analysis) + indicators = data mining + analysis + indicators = trading

β) day traders χωρίς bots: το 90% από αυτούς χάνουν λεφτά μακρόχρονα. Ο μόνος λόγος που συντηρούνται το 80-90% αυτών ακόμα στα crypto είναι επειδή τα κέρδη δεν φορολογούνται και επειδή έγινε μεγάλο boom, οπότε λίγο πολύ οι περισσότεροι από αυτούς βγήκαν κερδισμένοι το τελευταίο χρόνο λόγω των ισοτιμιών και όχι λόγω σωστών επιλογών.  Γνώμη μου μακρυά από το day trading. Οι day traders χρησιμοποιούν τα social networks και τα charts αλλά καθαρά εμπειρικά αντί με software. Ένας σωστός day trader το κάνει σαν full time job, δηλαδή θέλει τρελό χρόνο να παρακολουθείς τι γίνεται όλη μέρα για να βρεις τις ευκαιρίες.

γ) weekly traders: traders που εφαρμόζουν την λογική των daily traders, αλλά σε μεγάλη κλίμακα χρόνου. Οι αρχές ωστόσο είναι διαφορετικές γιατί δεν κοιτάνε τις μικρές αυξομειώσεις αλλά ας πούμε τα forks, το πότε θα μπει κάποιο coin σε κάποιο marketplace κλπ και έχουν τέτοια σημεία αναφοράς που μπορεί να είναι και 2-3 μήνες .

δ) pump and dump groups: day traders συντονισμένοι για να επηρεάσουν την ισοτιμία από ένα coin. Ουσιαστικά είναι κυρίως scammers και χωρίζονται άλλα επίπεδα που δεν έχει νόημα να αναλύσω. Εδώ δεν υπάρχει ροή πληροφορίας γιατί κάνουν pump &dump σε ο,τι γουστάρουν.

ε) holders: κατηγορία που κάνει trade σπάνια. Απλά αγοράζεις κάποια νομίσματα που πιστεύεις ότι θα πάνε καλά. Και κρατάς τα crypto με στόχο να τα κρατήσεις μερικά χρόνια (αν όχι και παραπάνω). Εδώ η ροή πάει: white paper + μελέτη του βιογραφικού των founders, των developers κλπ

 

Βασικά θα πρόσθετά και άλλη μία κατηγορία.

Αυτή που στα failed states χρησιμοποιεί crypto ως παράλληλο οικονομικό σύστημα, αλλά αυτό δεν αφορά κυρίως τη δύση.

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι έτοιμος να πουλήσω όλα τα 25 ripple που αγόρασα πριν 2 μήνες ,να τα εξαργυρώσω σε ευρώ.Την έχω σιχαθεί την κατατάσταση και την κοροιδία με το ripple πια.6 μήνες κολλημενο στο 1$.Αηδία...

Τί λέτε?

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CyBeR_RaBBiT είπε

Είμαι έτοιμος να πουλήσω όλα τα 25 ripple που αγόρασα πριν 2 μήνες ,να τα εξαργυρώσω σε ευρώ.Την έχω σιχαθεί την κατατάσταση και την κοροιδία με το ripple πια.6 μήνες κολλημενο στο 1$.Αηδία...

Τί λέτε?

Και τι θα καταλάβεις; Θα μπεις μέσα (ή θα έρθεις στα ίσα έστω) και θα πάει τσάμπα η υπομονή δύο μηνών. Για μένα άστα εκεί αφού έτσι αλλιώς μικρό ποσό είναι και περίμενε ένα ακόμα pump στο 20-30% και δωστα τότε αφού δεν τα θες. Όχι τώρα στο dump

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CyBeR_RaBBiT είπε

Είμαι έτοιμος να πουλήσω όλα τα 25 ripple που αγόρασα πριν 2 μήνες ,να τα εξαργυρώσω σε ευρώ.Την έχω σιχαθεί την κατατάσταση και την κοροιδία με το ripple πια.6 μήνες κολλημενο στο 1$.Αηδία...

Τί λέτε?

LOL ρε συ. Δηλαδή τι περίμενες; Ότι θα πάρεις 25 XRP και θα κάνεις την τύχη σου σε 2-3 μήνες; Στο bit coin για να φτάσει τα 19000 δολάρια πήρε εννέα χρόνια με απίστευτα ενδιάμεσα σκαμπανεβάσματα. Και μιλάμε για το πιο δυνατό crypto. 

Γνώμη μου άστα εκεί που είναι και έλα ξανά 5-6 χρόνια μετά. Ίσως έχουν φτάσει τα δύο δολάρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pasxen είπε

Το κρακεν άνοιξε ξανα για verification. Χωρις id και δεχεται κάρτες, δεν το δοκιμασα ακόμα.

Που ακριβώς είναι η επιλογή για κάρτα? Είμαι στο Deposit Euro και οι επιλογές παραμένουν οι 2 ίδιες, SEPA  και Wire Transfer.

Είμαι Tier 2 εδώ και 3 μήνες+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CyBeR_RaBBiT είπε

Είμαι έτοιμος να πουλήσω όλα τα 25 ripple που αγόρασα πριν 2 μήνες ,να τα εξαργυρώσω σε ευρώ.Την έχω σιχαθεί την κατατάσταση και την κοροιδία με το ripple πια.6 μήνες κολλημενο στο 1$.Αηδία...

Τί λέτε?

6 μήνες κολλημένο δεν είναι. Ήταν και 3.5$ ήταν και 0.60$. Εγώ πχ αγορασα στα 1$ περίπου και πουλησα γύρω στα 3$. Απλά εκατσε. Αγορασα ξανα 320 κομματια περίπου στα 0.6-0.7$ και τα πουλησα πριν λιγες μερες στα 1$ για να παρω litecoin.

Αν τα πήρες γυρω στο 1$ και όντως εχεις αναγκη τα 25$ που θα παρεις πίσω κάντο. Δεν βλέπω το νόημα όμως για τέτοιο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, CyBeR_RaBBiT είπε

Είμαι έτοιμος να πουλήσω όλα τα 25 ripple που αγόρασα πριν 2 μήνες ,να τα εξαργυρώσω σε ευρώ.Την έχω σιχαθεί την κατατάσταση και την κοροιδία με το ripple πια.6 μήνες κολλημενο στο 1$.Αηδία...

Τί λέτε?

Πιστεύω δεν περιγράφεται καλύτερα η ξεφτίλα της φάσης με τα crypto. Ο άλλος ξενέρωσε που δεν έβγαλε σε 2 μήνες μια περιουσία με 25 ευρώ. Είναι μάλιστα αηδιασμένος απο αυτήν την κατάσταση.

Λέμε αν θες πολλά λεφτά, να βρεις καμιά καλή δουλειά, να παίξεις κάνα τζόκερ ή να κάνεις καμία σοβαρή επένδυση και να μην ασχολείσαι με πράγματα που δεν καταλαβαίνεις όπως τα crypto.

Συγνώμη για το ύφος μου αλλά η πλειοψηφία που ασχολείται με τα crypto είναι της (καιροσκοπικής) λογικής σου και χωρίς να έχουν μελετήσει καν τι παίζει πρώτα. Έχει καταντήσει εκνευριστικό και κουραστικό.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι που αγόρασαν crypto τους τελευταίους 3 μήνες (συμπεριλαμβανομένου και του γράφοντος) είδαν φως και μπήκαν. Όπως πολύ σωστά αναφέρεις κάποιοι το είδαν σαν το χρηματιστήριο του 1998 (με λίγα θα βγάλουν πολλά εν μια νυκτί), αλλά υπάρχουν και αυτοί που όντως όπως πολύ σωστά είπε κάποιος στο topic τα παίρνουν να τα κρατήσουν για να δουν σε 2-3-4-5 χρόνια αν και τι θα τους βγάλουν. Προσωπικά δίνω μεγάλη σημασία στις γνώμες του παρόντος topic γιατί πραγματικά στις 270 σελίδες που έχει φτάσει, έχει παράξει γνώση αλλά και ταυτόχρονα ανέδειξε πως αντιδρούν οι "απέξω" σε τέτοια φαινόμενα όπως είναι τα cryptos.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα ξανασχοληθεί με crypto το 2015 με τα capital controls που δεν μπορούσαμε να αγοράσουμε απο εξωτερικό. Ακόμα μετανιώνω που πούλησα εκείνα τα 2 bitcoin τότε.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Silverage είπε

Εγώ είχα ξανασχοληθεί με crypto το 2015 με τα capital controls που δεν μπορούσαμε να αγοράσουμε απο εξωτερικό. Ακόμα μετανιώνω που πούλησα εκείνα τα 2 bitcoin τότε.

Το είχε βγάλεις το 500αρικακι όμως δεν σε είχε χαλάσει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...