Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

Οσο για τα υπόλοιπα altcoin απλά lol :P

Δε λες να τις βγάλεις τις παρωπίδες καμάρι μου χρυσό, altcoin μπορείς να πεις το Litecoin το Feathercoin και το Dogecoin και ναι, όλοι αυτοί οι κλώνοι του BTC είναι απλά σαβουρονομίσματα. 

Νομίσματα τώρα όπως τα Ethereum, Cardano, NEO, EOS, STEEM κλπ ΔΕΝ είναι "altcoins", ΞΥΠΝΑ!!

Καλά κάνεις και ανησυχείς όμως γιατί το BTC δείχνει να παραδίδει πνεύμα σιγά σιγά.  Σαν χθές ήτανε όταν έσπασε το 50% Dominance, το μόνο που απομένει είναι ένα flipening για να μπει και η οριστική ταφόπλακα μπας και ησυχάσουμε επιτέλους απο όλους αυτούς τους γκεμπελίσκους "μάρτυρες του Ιεχωβά" που μας τα έχουν κάνει τσουρέκια. Το μόνο ερώτημα που απομένει είναι πιο απο τα "altcoins" όπως τα αποκαλείς θα δώσει τη χαριστική βολή.

Όσο και να σκούζουν μερικοί, η μέρα της κρίσης πλησιάζει για το BTC αντί να απομακρύνεται. https://coinmarketcap.com/charts/#dominance-percentage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω παντως δεν ανησυχω. Με το segwit να κερδιζει εδαφος και το lightning μεσα στο 2018, το bitcoin θα παραμεινει στην κορυφη.

Το dominance καλα κανει και πεφτει, γιατι θελω να υπαρχει ενα υγιες οικοσυστημα απο coins. Και οντως δεν ειναι λογικο πλεον να κανει καποιος dismiss ολα τα altcoins ως αρπαχτες. Η μεχρι τωρα πορεια εχει δειξει το αντιθετο.

Αλλα οχι και ταφοπλακα. Το bitcoin ανεβαινει παρα τα σκαμπανεβασματα. Το οτι τα αλλα σωρευτικα ανεβαινουν πιο γρηγορα δεν ειναι προβλημα. Επισης, το market cap περιλαμβανει και τα forks του bitcoin που πιανουν σχεδον ενα 20% απο μονα τους και αυτο στρεβλωνει ακομα περισσοτερο την κατασταση με πριν το καλοκαιρι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, chryspano είπε

Δε λες να τις βγάλεις τις παρωπίδες καμάρι μου χρυσό, altcoin μπορείς να πεις το Litecoin το Feathercoin και το Dogecoin και ναι, όλοι αυτοί οι κλώνοι του BTC είναι απλά σαβουρονομίσματα. 

Νομίσματα τώρα όπως τα Ethereum, Cardano, NEO, EOS, STEEM κλπ ΔΕΝ είναι "altcoins", ΞΥΠΝΑ!!

Καλά κάνεις και ανησυχείς όμως γιατί το BTC δείχνει να παραδίδει πνεύμα σιγά σιγά.  Σαν χθές ήτανε όταν έσπασε το 50% Dominance, το μόνο που απομένει είναι ένα flipening για να μπει και η οριστική ταφόπλακα μπας και ησυχάσουμε επιτέλους απο όλους αυτούς τους γκεμπελίσκους "μάρτυρες του Ιεχωβά" που μας τα έχουν κάνει τσουρέκια. Το μόνο ερώτημα που απομένει είναι πιο απο τα "altcoins" όπως τα αποκαλείς θα δώσει τη χαριστική βολή.

Όσο και να σκούζουν μερικοί, η μέρα της κρίσης πλησιάζει για το BTC αντί να απομακρύνεται. https://coinmarketcap.com/charts/#dominance-percentage

Βασικά να ανάβεις κάθε πρωί μια λαμπαδιτσα μην πάθει κάτι η αγελάδα που λέγεται Bitcoin γιατί θα τα πάρετε/πάρουμε όλα τα altcoins στην αμασχαλη που λεν και στο χωριό μου :D

Με διαφορά αυτή την στιγμή το bit έχει το πιο δυνατό και υγιές development team και δείχνει τον δρόμο στα υπόλοιπα ( seqwit -lightning - brand name καθώς και το power struggle στην κοινότητα του) .

Δεν είμαι bitcoin maximalist αλλά να λέμε τα σύκα σύκα 

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2018 στις 12:44 ΜΜ, Wazie είπε

Παιδες εχει ασχοληθει καποιος με το etorro σαν ανταλλακτηριο κτλπ ?

Ναι έχω βάλει ένα ποσό από τον Νοέμβριο του 2017 και το κατανέμω κυρίως σε ΕΤΗ XRP , ETC & LTC. Εγω προσωπικά δεν είμαι της άποψης hold. Αγοράζω στις βουτιές πουλάω μετά κάποια στιγμή όταν παίρνει την άνοδο (αν είσαι τυχερός στο peak διαφορετικά το βλέπεις μετά να ανεβαίνει και άλλο και ξενερώνεις). Με αυτή την τακτική μέσα σε 3 μήνες είμαι + 30% (ήμουν και +40%). Έχει το πλεονέκτημα ότι δεν κινδυνεύεις να χάσεις όλο σου το κεφάλαιο αλλά πρέπει να παρακολουθείς συνέχεια καθημερινά (μην σου πω ωριαία) την τάση όλων των cryptos και να αποφασίζεις πότε θα μπεις ή αντίστοιχα πότε θα βγείς. Εννοείται με πολύ δόση τύχης καθώς με τις διακυμάνσεις που υπάρχουν είναι καθαρός τζόγος. Αν θες να μπεις κάνε το με ένα ποσό που δεν θα το κλάψεις αν το χάσεις (ελάχιστο ποντάρισμα σε οποιοδήποτε crypto είναι τα 200$). Ακούγεται ότι σύντομα στο etoro θα δημιουργηθεί και wallet προκειμένου να αποθηκεύσεις κάποια από τα κέρδη σου σε cryptos αλλά ακόμα δεν ξέρω πότε. Ουσιαστικά είναι μία πλατφόρμα φάση χρηματιστηρίου (έχει μέταλλα , εταιρείες κτλ) + τα cryptos (BTC,LTC,ETH,ETC,XRP,BCH,XLM,DASH,NEO). Και πάντα στην αρχή πάμε virtual portfolio να καταλάβουμε τι γίνεται και μετά μπαίνουμε κανονικά. έχει wall που μπορείς να ρωτάς πράγματα τον κόσμο που είναι μέσα και αυτό βοηθάει πολύ. Πολλά μηνύματα βέβαια είναι μπαρούφες και δεν πρέπει να σε επηρεάζουν  (σχετικά με την μελλοντική πορεία των cryptos). Κανένας δεν ξέρει τι θα γίνει αύριο οπότε πάρε λίγο χρόνο να διαβάσεις τι τεχνολογία κρύβεται πίσω από κάθε crypto και μετά μπες κάποια στιγμή που θα γίνεται βουτιά. Μην παρασυρθείς ποτέ και μπείς σε φάση ανόδου! Πολύ σημαντικό σε ποιο crypto θα καταλήξεις είναι η απόφαση αν θα πας με long or short term investment. 

Επεξ/σία από Visehrad
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tsakfot είπε

Βασικά να ανάβεις κάθε πρωί μια λαμπαδιτσα μην πάθει κάτι η αγελάδα που λέγεται Bitcoin γιατί θα τα πάρετε/πάρουμε όλα τα altcoins στην αμασχαλη που λεν και στο χωριό μου :D

Θα έβλεπα την καλή πλευρά, περίοδος εκπτώσεων παντού!  Μια πτώση στα $4000 με $1500 για το BTC και κατα συνέπεια "κατάρρευση" για όλο τον κρυπτόκοσμο, θα ήτανε ευκαιρία απο τις λίγες!

 

1 ώρα πριν, tsakfot είπε

Με διαφορά αυτή την στιγμή το bit έχει το πιο δυνατό και υγιές development team και δείχνει τον δρόμο στα υπόλοιπα ( seqwit -lightning - brand name καθώς και το power struggle στην κοινότητα του) .

Μπορεί, πάντως τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμη και το να τσουβαλιάζονται όλα τα κρύπτο απο μερικούς σαν altcoins είναι τουλάχιστον προσβλητικό imo. Kαι η Σπάρτη είχε μια "ψευδαίσθηση" μέχρι να ξυπνήσει απότομα στη μάχη των Λεύκτρων, όλος ο κόσμος άλλαζε τριγύρω τους και Σπαρτιάτες ήταν "πάμε όπως ξέρουμε". Τη λοξή φάλαγγα των Θηβαίων, τη σάρισα και το βαρύ ιππικό των Μακεδόνων τα βλέπανε σαν "altcoins". 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chryspano είπε

Kαι η Σπάρτη είχε μια "ψευδαίσθηση" μέχρι να ξυπνήσει απότομα στη μάχη των Λεύκτρων, όλος ο κόσμος άλλαζε τριγύρω τους και Σπαρτιάτες ήταν "πάμε όπως ξέρουμε". Τη λοξή φάλαγγα των Θηβαίων, τη σάρισα και το βαρύ ιππικό των Μακεδόνων τα βλέπανε σαν "altcoins". 

 

Τελεια η αναλυση σου! Μπορω να την χρησιμοποιω κι εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chryspano είπε

Θα έβλεπα την καλή πλευρά, περίοδος εκπτώσεων παντού!  Μια πτώση στα $4000 με $1500 για το BTC και κατα συνέπεια "κατάρρευση" για όλο τον κρυπτόκοσμο, θα ήτανε ευκαιρία απο τις λίγες!

Μπορεί, πάντως τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμη και το να τσουβαλιάζονται όλα τα κρύπτο απο μερικούς σαν altcoins είναι τουλάχιστον προσβλητικό imo. Kαι η Σπάρτη είχε μια "ψευδαίσθηση" μέχρι να ξυπνήσει απότομα στη μάχη των Λεύκτρων, όλος ο κόσμος άλλαζε τριγύρω τους και Σπαρτιάτες ήταν "πάμε όπως ξέρουμε". Τη λοξή φάλαγγα των Θηβαίων, τη σάρισα και το βαρύ ιππικό των Μακεδόνων τα βλέπανε σαν "altcoins". 
 

ΟΙ Μακεδόνες και οι θηβαίοι δεν μας έχεις πει ποιοί είναι γιατί αν εννοείς αυτούς εδώ απλα ξανά hahahahahahahahahaha :D (ethereum developer)

DUr_j9uUQAA0p58.jpg

 

για την ιστορία ο chryspano είναι αυτός που μας πόσταρε πριν 3 χρόνια ψόφια ποντίκια όταν το bitcoin είχε φτάσει στα 200 δολάρια. Φυσικά από τότε συνεχίζει το bitcoin να πεθαίνει κάθε μέρα προς τα πάνω :P

Για να καταλάβουν όλοι την αξιοπιστία του τύπου. Φυσικά από την άλλη haters gonna hate forever.

Και για την ιστοριία η Σπάρτη επιβίωσε μέσα από χιλιάδες χρόνια. Η ιστορία της και το παράδειγμα της εμπνέει ακόμα εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο. Την Θήβα δεν την θυμάται κανείς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ooaris είπε

...και μόνο που βλέπεις xrp στην 3η θέση  με ογκο συναλλαγων 1δις/μερα , μονο υγιες δεν το λες αυτο το οικοσυστημα.

Το ripple καταχρηστικα βρισκεται στη λιστα αφου ειναι centralized. Μπορει τεχνικα να ειναι κρυπτονομισμα αλλα ο σκοπος του ειναι διαφορετικος απο τα "παραδοσιακα".

Βεβαια για τους πιο πολλους αυτα ειναι λεπτομερειες, το μονο που κοιτανε ειναι πως θα βγαλουν λεφτα κερδοσκοπωντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία φορά που διάβασα η λίστα αφορά κρυπτονομισματα πάντως και όχι de-centralized cryptos.

 

Νομίζω ατυχής η αναφορά. Αν κάποιοι θεωρούν προφανώς ότι δεν είναι καλή επένδυση προφανώς άλλο ζήτημα. Biased άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για την άγνοια μου αλλά... προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει το όλο θέμα. Από χρηματιστηριο δεν έχω ιδέα οπότε..... here goes.

Θυμαμαι οτι το pump του e-coin (ναι πάλι αυτο) ξεκίνησε στην ουσία με 24h volume 16k. Αστείο πόσο. Κι όμως από τα 4$ πήγε στα 280$ και ακόμα και τώρα το βλέπω ότι πάρα τις διακυμανσεις του συνήθως είναι πάνω από τα 4$ που είχε αρχικα. Το e-coin το φέρνω απλά σαν παράδειγμα pump and dump μιας και είναι πρόσφατο. 

 

Αν λοιπόν έβρισκα πχ ένα coin με 0.0001$ που εχει 24h volume μικρο (βλέπω πχ ενα με 5$) και αγόρασα κάποια εκατομμύρια κομμάτια, αυτό θα επηρεαζε την τιμή του προς τα πανω; Έστω και για λιγο.

 

Δεν νομίζω να είναι τόσο εύκολο γιατί αλλιώς θα το έκαναν όλοι αλλά.... ρωτάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...