Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Silverage είπε

Ακόμα δεν έχω καταλάβει, τί είναι τα smart contracts του ethereum;

Μπακαλιστικα θα σου πω. Φαντάσου τα Windows σαν το Ethereum (πλατφορμα) και τα διαφορα προγραμματα (smart contracts) που εχουν δημιουργηθει και τρεχουν σε αυτα.

Αν και χτυπησε το 0.382 fb retr. χτες, περιμενα να σπασει το support αυτο και να κατεβει κι αλλο το btc. Τωρα περιμενω τουλαχιστον σε fakeout απο το channel που ειχε μπει για να αγορασω καθως κουραστηκα χτες βραδυ να το ξενυχτησω για να βαλω λεφτα. Για να δουμε για να δουμε...

Επεξ/σία από vagpan1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Silverage είπε

Ακόμα δεν έχω καταλάβει, τί είναι τα smart contracts του ethereum;

Η scripting language του bitcoin (bitcoin script) ειναι πολυ περιορισμενη (by design) κανει μονο οσα πραγματα χρειαζονται για να εκτελεστουν transactions, τα οποια φυσικα εκτελουνται με το που γινουν Broadcast και μπουν στο blockchain.

Η γλωσσα του ethereum (solidity) σου δινει και προγραμματιστικες δυνατοτητες ωστε να ελεγχεις το πως και ποτε και υπο ποιες προυποθεσεις θα γινουν τα transactions. Δηλαδη θα μπει το smart contract στο blockchain αλλα μπορει η πληρωμη να γινει μετα απο καποιο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα η οταν/αμα πληρουνται καποιες προυποθεσεις, η να γινεται σταδιακα, κλπ. Αυτα τα contracts μπορουν να γινουν αρκετα πολυπλοκα καθως η γλωσσα νομιζω ειναι turing complete.

Μαλιστα το κοστος του contract σε gas για να τρεξει στο blockchain εχει αμεση σχεση με το ποσο πολυπλοκος και μεγαλος ειναι ο κωδικας και αμα το gas (transaction fee ουσιαστικα) που πληρωθει δεν ειναι αρκετο, το contract θα εχει προβλημα και μπορει να μην εκτελεστει ολοκληρο.

Επεξ/σία από Bspus
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chek2fire είπε

https://motherboard.vice.com/en_us/article/8xddka/millions-of-dollars-in-ethereum-are-vulnerable-to-hackers-right-now-smart-contract-bugs

Researchers discovered 34,200 buggy smart contracts on Ethereum.

Το έχω γράψει και εδώ. Πρέπει κάποιος να είναι τελείως παλαβός για να χρησιμοποιεί το ethereum ως store of value

In November of last year, a person known by the pseudonym “DevOps199” stumbled across a critical vulnerability in the code for a subset of Ethereum wallets. They made themselves the “owner” of this Ethereum code library, called a smart contract, and destroyed it. This shouldn’t have been possible, but DevOps199 nonetheless locked up roughly $150 million USD worth of other people’s digital coins.

There are hundreds of thousands of similar smart contracts on Ethereum that control wallets, tokens and applications, or hold funds. Now, researchers say they’ve devised a new approach for finding vulnerabilities in smart contracts that would have exposed the flaw DevOps199 exploited before it was too late. Even more, the researchers say they’ve discovered an additional 34,200 vulnerable smart contracts. A sample of roughly 3,000 vulnerable contracts that the team verified could be exploited to steal roughly $6 million worth of ether, Ethereum’s in-house cryptocurrency, they said.

Τι μας έχουν ζαλίσει ότι είναι το επόμενο μεγάλο νόμισμα; Τι ισχύει τελικά ξέρει κανείς ή υποθέσεις μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lelouch είπε

Δεν φταίει το Ethereum που τα smart contracts βγαίνουν προβληματικά, αλλά οι προγραμματιστές που τα φτιάχνουν. Ωστόσο θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι το Ethereum ήταν η πρώτη πλατφόρμα πάνω σε αυτό. Μπορεί να λύσει τα scalability προβλήματα του πολύ πιο εύκολα από το bitcoin.

Το ethreum έχει πολύ ποιο σοβαρά scalability προβλήματα από τι έχει το bitcoin που δείχνει να τα λύνει και τα fee του πλέον είναι σε ιστορικά χαμηλά επίπεδα.

Τα μεγαλύτερα προβλήματα του ethereum είναι η γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιεί που είναι δημιουργημένη από το μηδέν αποκλειστικά για το ethereum και που δεν έχει τα εργαλεία για να τεστάρονται τα smart contract που την χρησιμοποιούν αν είναι bug free. Για να δώσουμε μια ιδέα στο τι συμβαίνει smart contract είναι όλα τα τα token-ico που έχουν δημιουργηθεί πάνω στην πλατφόρμα του Ethereum.

Αλλά και αυτό το πρόβλημα μπορεί να ξεπεραστεί πολύ εύκολα απλά με την αλλαγή γλώσσας προγραμματισμού. Το σύστημα του ethereum δεν απαιτεί αποκλειστικά την solidity για να γράψει κάποιος ένα smart contract.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του ethereum για μένα και που γιαυτό τον λόγο πιστεύω ότι αυτό το σύστημα δεν έχει και μεγάλο μέλλον έτσι όπως είναι σήμερα είναι η δομή του. Στο ότι αυτά τα smart contract για να τρέξουν απαιτούν από όλα τα node του δικτύου να τα κάνουν verify. Κάτι τεχνικά τελείως αδύνατο σε μεγάλο scale και είναι και η αιτία που βλέπουμε ότι σε υπερφορτώσεις του δικτύου να κρασάρουν τα node και το δίκτυο στην κυριολεξία να παγώνει για ώρα.

Λένε ότι δουλεύουν σε λύσεις για offchain δίκτυα στα πρότυπα του lighting network αλλά και αυτό είναι πολύ ποιο δύσκολο να εφαρμοστεί στο Ethereum. To Ethereum δεν υποστηρίζει ούτε καν mutlisig διευθύνσεις για να μεταφέρει τις πληρωμές-smart contract offchain η για να είμαστε ακριβείς δεν έχει δημιουργηθεί μέχρι στιγμής κάποιο ασφαλές multisig smart contract.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ ποιο πιθανό να δημιουργηθεί ένα νέο δίκτυο ποιο ευέλικτο από το ethereum με smart contract που θα τρέχουν τοπικά και απλά τα node θα τα κάνουν verify από το hash τους η ακόμα αυτό να γίνει σε sidechain στο Bitcoin. Και το cardano είναι πολύ ποιο ευέλικτο από το ethereum αρκεί βέβαια να το δούμε και αυτό στην πράξη αν λειτουργήσει.

Στο χώρο των token και των altcoin διαβάζουμε πάντα απίθανες υποσχέσεις που στην πράξη απλά δεν λειτουργούν. Γιαυτό το bitcoin έχει επιβιώσει όλα αυτά τα χρόνια γιατί απλά ότι υπόσχεται το έχει προσφέρει και με ασφάλεια.

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Τι μας έχουν ζαλίσει ότι είναι το επόμενο μεγάλο νόμισμα; Τι ισχύει τελικά ξέρει κανείς ή υποθέσεις μόνο;

Η ισοτιμία και το hype δεν έχουν καμία σχέση ποτέ στα altcoin με την πραγματική αξία ενός ψηφιακού νομίσματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφήσω το λιθαρακι μου για ένα νόμισμα που πιστεύω είναι πολύ undervalued και στο μέλλον ίσως κάνει x50 με το total supply που έχει. 

https://coinmarketcap.com/currencies/denarius-dnr/

Το συγκεκριμένο έχει 10εκατομμυρια max supply. 16.5 έχει το btc. Τα transactions γίνονται άμεσα κάτι που είναι πολύ βασικό. Κάνω mining λίγες μέρες και έχει και pos. Μετά το 2020 θα γίνει μόνο pos. Βρίσκεται σε cryptopia που είναι από τα μεγαλύτερα exchanges. Είναι ακόμα στις αρχές του. 

 

Καλά τα μεγάλα τα οποία έχουν κάνει x1000 pump αλλά αν περιμένουμε ακόμα ένα X2 x3 δεν γίνεται τίποτα εκτός αν παίζετε με 2 3 χιλιάρικα αρχικό κεφάλαιο. Το ρίσκο θα φέρει χρήματα. Προτιμώ να πετάξω 350 ευρώ σε ρεύμα το χρόνο και ας minarw νομίσματα που έχουν ρίσκο για μεγάλα pump παρά να το παίξω safe πχ με zcash ethereum που το πολύ να κάνουν X2 x3 μέσα στο 2018.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Αρχικά θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για την άγνοια μου αλλά... προσπαθώ να καταλάβω πως δουλεύει το όλο θέμα. Από χρηματιστηριο δεν έχω ιδέα οπότε..... here goes.

Θυμαμαι οτι το pump του e-coin (ναι πάλι αυτο) ξεκίνησε στην ουσία με 24h volume 16k. Αστείο πόσο. Κι όμως από τα 4$ πήγε στα 280$ και ακόμα και τώρα το βλέπω ότι πάρα τις διακυμανσεις του συνήθως είναι πάνω από τα 4$ που είχε αρχικα. Το e-coin το φέρνω απλά σαν παράδειγμα pump and dump μιας και είναι πρόσφατο. 

Αν λοιπόν έβρισκα πχ ένα coin με 0.0001$ που εχει 24h volume μικρο (βλέπω πχ ενα με 5$) και αγόρασα κάποια εκατομμύρια κομμάτια, αυτό θα επηρεαζε την τιμή του προς τα πανω; Έστω και για λιγο.

Δεν νομίζω να είναι τόσο εύκολο γιατί αλλιώς θα το έκαναν όλοι αλλά.... ρωτάω. 

Ε ναι προφανώς. Αν αγοράσεις πολλά θα ανεβάσεις την τιμή του. Όχι λίγο, αλλά ... πολύ. Για αυτό και λέμε ότι το marketcap δεν λέει και πολλά. Παίζει ρόλο και η κατανομή και πολλά άλλα. Στο peak φτάνει marketcap 1,5 δισεκατομύρια (lols) ενώ το pump είναι της τάξης των 20 χιλιάδων (!). Αυτό θα πει ότι ρίξανε 20000$ και φτάσανε το cap από  150.000.000$ σε 1.500.000.000$

Πρέπει να καταλάβεις ότι τα pump & dump groups έχουν layers. Δεν βγάζουν τα λεφτά από άσχετους, αλλά από το ίδιο pump & dump group. Δεν παίζει δηλαδή να βάλεις 10000 σε ένα νόμισμα και μέσα 5 λεπτά άλλοι άσχετοι να βάλουν άλλα 20.000 στο ξεκάρφωτο σε κάποιο τυχαίο altcoin.

Αυτό που βλέπουμε εγώ το εξηγώ ως εξής: υπάρχουν 4 pumps: στις 17:00 δοκιμάζουν τα bots, στις 18:30 μπαίνει ο πυρήνας (1ο, στα 130$), 2ο στις 19:00 μπαίνει το κέλυφος και πάνε την τιμή στα 290$, μετά γίνεται το dump που στην ουσία μεταφέρεται το χρήμα από τους τελευταίους στους πρώτους, μετά 3ο στις 20.30 ο πυρήνας, και 4ο στις 21:00 η περιφέρεια, 21:10 ξεκινάει το dump από τον πυρήνα και οι υπόλοιποι παίρνουν τα @@ τους.

Στην πραγματικότητα είναι ελάχιστοι οι άσχετοι που μπαίνουν στην πραγματικότητα,  δηλαδή περισσότερο μεταφέρεται χρήμα από το κέλυφος του γκρουπ στον πυρήνα.

Δεν το κάνουν όλοι φαντάζομαι γιατί:

α) θέλει bots αν θες να είσαι σίγουρος ότι θα πετύχει

β) είναι παράνομο

γ) είναι ανήθικο

Τα παραπάνω είναι υποθέσεις υπό το νόημα ότι δεν έχω κοιτάξει τα addresses αλλά πάω στοίχημα ότι κάπως έτσι θα έγινε.

 

 

 

6 ώρες πριν, zio10 είπε

Τι μας έχουν ζαλίσει ότι είναι το επόμενο μεγάλο νόμισμα; Τι ισχύει τελικά ξέρει κανείς ή υποθέσεις μόνο;

Τι εννοείς; Εϊναι το δεύτερο μεγαλύτερο νόμισμα γιατί .. είναι το δεύτερο μεγαλύτερο νόμισμα ... Τίποτα άλλο δεν βγαίνει από αύτο. Αύριο μπορεί να μην είναι το δεύτερο μεγαλύτερο νόμισμα και η τιμή του μπορεί να πάει στον πάτο. 

Δεν θα έλεγα ότι τα crypto είναι τουλίπες αλλά σίγουρα είναι .com bubble. Δηλαδή το 70-80% των crypto θα σκάσουν μετά βεβαιότητας. Είναι βρεφικές τεχνολογίες, bugs θα σκάσουν σίγουρα, και όσο περισσότερο high level γίνεται ο προγραμματισμός τόσο πιο επικίνδυνο θα γίνει και το περιβάλλον γιατί θα μπει και η κουτσή μαρία να γράψει κώδικα.

Κάτι σαν να προσπαθούμε να φτιάξουμε για πρώτη φορά έναν πύραυλο να πάει στο φεγγάρι. 100% ασφαλές smart contract δεν δημιουργηθεί γιατί ... απλά είναι καινούργια τεχνολογία. Οπότε λογικό είναι ότι θα σκάσουν bugs βροχή. Βάλε και ότι τα  whitepaper έχουν ανεδαφικές προθεσμίες πιο πιθανό από μαρκετινίστες παρά από προγραμματιστές και τα άλλα μισά είναι αρπαχτές.

Το αναμενόμενο λοιπόν είναι να σκάσουν ΠΟΛΛΑ smart contracts. Το αν θα επηρεαστεί το eth από αυτό θα δούμε.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2018 στις 10:49 ΠΜ, aeljim είπε

Πιστεύω δεν περιγράφεται καλύτερα η ξεφτίλα της φάσης με τα crypto. Ο άλλος ξενέρωσε που δεν έβγαλε σε 2 μήνες μια περιουσία με 25 ευρώ. Είναι μάλιστα αηδιασμένος απο αυτήν την κατάσταση.

Λέμε αν θες πολλά λεφτά, να βρεις καμιά καλή δουλειά, να παίξεις κάνα τζόκερ ή να κάνεις καμία σοβαρή επένδυση και να μην ασχολείσαι με πράγματα που δεν καταλαβαίνεις όπως τα crypto.

Συγνώμη για το ύφος μου αλλά η πλειοψηφία που ασχολείται με τα crypto είναι της (καιροσκοπικής) λογικής σου και χωρίς να έχουν μελετήσει καν τι παίζει πρώτα. Έχει καταντήσει εκνευριστικό και κουραστικό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά αν είμασταν εδώ πέρσι τέτοια εποχή όλοι μας θα βγάζαμε καλά χρήματα. Ethereum είχε λίγα ευρώ αρχές 2017 verge 0.00005 είχε dash επίσης είχε ψυχουλα. Προσωπικά τα ρίχνω σε μένα γιατί είμαι τόσο ψαγμένος με υπολογιστές κτλ έχω βγάλει χρήματα παλιότερα μέσω Internet και δεν με έκοψε να κάνω mining μερικά νομίσματα πριν 1 2 χρόνια. Διαβάζω τώρα πολλά άρθρα που έλεγαν για το ethereum dash Litecoin όταν ακόμα είχαν κάτω από ευρώ και λέω που ήταν τότε γιατί δεν τα έβλεπα. Είναι πολύ λεπτή η γραμμή στο να γίνεις πλούσιος με τα crypto και στο να χάσεις το τραίνο. Το 99% εδώ μέσα το έχουμε χάσει. Όσοι ασχολείστε από το 2015 ακόμα και από αρχές 2017 σίγουρα θα έχετε βγάλει πολλά χρήματα και μπραβο σας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανενα τραινο δεν χαθηκε.. Αν κατσεις να ψαχτεις , να διαβασεις και να αφιερωσεις χρονο ακομη και αν δεν εχεις κεφαλαιο , μπορεις να "βγαλεις εισητηριο" για το τραινο. 

Το θεμα ομως δεν ειναι να κανουμε mining , trades και να μπαινουμε σε ico. Nα διαβαζουμε και τι προσφερει σε εμας το καθε ενα απο αυτα. Γιατι το καθενα ειναι διαφορετικο αλλα μερικα ειναι πανω κατω τα ιδια. 

 

Εγω μπηκα δυνατα πολυ στο mining , και το μετανιωσα που δεν το εψαξα πριν μπω αρκετα. Θα ειχα διπλασιασει σε εναν μηνα το αρχικο μου κεφαλαιο με αλλους τροπους και δεν θα περιμενα 6-12 μηνες να κανω αποσβεση. ΔΕΝ μετανιωσα ομως που μπηκα γιατι υπαρχει κερδος, και υπαρχει και τροπος να κανεις αποσβεση στους 3 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, argosixna είπε

Kανενα τραινο δεν χαθηκε.. Αν κατσεις να ψαχτεις , να διαβασεις και να αφιερωσεις χρονο ακομη και αν δεν εχεις κεφαλαιο , μπορεις να "βγαλεις εισητηριο" για το τραινο. 

Το θεμα ομως δεν ειναι να κανουμε mining , trades και να μπαινουμε σε ico. Nα διαβαζουμε και τι προσφερει σε εμας το καθε ενα απο αυτα. Γιατι το καθενα ειναι διαφορετικο αλλα μερικα ειναι πανω κατω τα ιδια. 

Εγω μπηκα δυνατα πολυ στο mining , και το μετανιωσα που δεν το εψαξα πριν μπω αρκετα. Θα ειχα διπλασιασει σε εναν μηνα το αρχικο μου κεφαλαιο με αλλους τροπους και δεν θα περιμενα 6-12 μηνες να κανω αποσβεση. ΔΕΝ μετανιωσα ομως που μπηκα γιατι υπαρχει κερδος, και υπαρχει και τροπος να κανεις αποσβεση στους 3 μηνες.

Υπάρχουν τόσα νομίσματα που εκτός από ψάξιμο θέλει και τύχη. Holdarw 30 νομίσματα. Ποσα να πάρεις. Εγώ ελπίζω σε βάθος 3 4 χρόνια μπας και δούμε προκοπή. Μιλάω για 100+ χιλιάδες ευρώ και pump x1000 αυτά τα X2 x3 ειναι χαρτζιλίκι. Θα δούμε υγεία πρώτα απ όλα και μακάρι να μην χάσαμε το τραίνο. Απλά είναι κρίμα γιατί ήταν μπροστά στα μάτια μας ethereum dash Litecoin όλοι έγραφαν αγοράστε. Δεν μιλάω για όσους δεν ξέρουν καν να ανοίγουν υπολογιστή αλλά για μενα που ασχολούμαι με τα πάντα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους βγάζουν τα μάτια τους με ΤΑ προσπαθώντας να εξηγήσουν τις διακυμάνσεις . :P

https://newreport.gr/cixagogia/121632/kaili-tzener-dielyse-snapchat/

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Heybro είπε

Πάντως παιδιά αν είμασταν εδώ πέρσι τέτοια εποχή όλοι μας θα βγάζαμε καλά χρήματα. Ethereum είχε λίγα ευρώ αρχές 2017 verge 0.00005 είχε dash επίσης είχε ψυχουλα. Προσωπικά τα ρίχνω σε μένα γιατί είμαι τόσο ψαγμένος με υπολογιστές κτλ έχω βγάλει χρήματα παλιότερα μέσω Internet και δεν με έκοψε να κάνω mining μερικά νομίσματα πριν 1 2 χρόνια. Διαβάζω τώρα πολλά άρθρα που έλεγαν για το ethereum dash Litecoin όταν ακόμα είχαν κάτω από ευρώ και λέω που ήταν τότε γιατί δεν τα έβλεπα. Είναι πολύ λεπτή η γραμμή στο να γίνεις πλούσιος με τα crypto και στο να χάσεις το τραίνο. Το 99% εδώ μέσα το έχουμε χάσει. Όσοι ασχολείστε από το 2015 ακόμα και από αρχές 2017 σίγουρα θα έχετε βγάλει πολλά χρήματα και μπραβο σας. 

Έλα μου ντε.

Και εγω τσατίζομαι που είχα και hardware καρτες κτλ και κάθονταν.

Τέσπα ας ελπίσουμε πως είμαστε στα μισά.

Δεν ξέρω αν θα γίνει παγκόσμιο αποθεματικό νόμισμα.

Αλλά να φτάσει το market cup του χρυσού δεν το αποκλείω.

Τόσο μαύρο χρήμα υπάρχει να πλυθεί...

Τα μεγάλια πορτοφόλια κρατούν ακόμα αποστάσεις.

Ίσως στην τελική αν είναι τόσο big thing (όσο το παρουσιάζουν κάτι ανάμεσα σε νεογιάπιδες trendιδες και φανατισμένοι πωλητές της amway) το θέμα του blockchain ίσως να είμαστε και early adopters...

Πάντως παρόλο που δεν μου λείπουν αυτά που εχω δώσει, δεν είμαι και φανατικός hodler.

50/50 μέσα έξω. Να νιώθω ότι βγάζω έστω και ψιχουλάκια τώρα παρά να ελπίζω πως κάποια στιγμή στο 1000% πάνω θα είμαι τόσο μάγκας και ψύχραιμος και θα γίνω πλούσιος απο αυτό το πράγμα.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιστευετε στον προορισμο,στο οτι δλδ το btc και τα crypto ειναι το μελλον,τοτε κανενα τραινο δεν χαθηκε.Ειμαστε ας πουμε στον 1ο σταθμο.Οσοι το βλεπουν εντελως τζογαδορικα και ευκαιρια για γρηγορο και ευκολο χρημα σιγουρα αποδοσεις 2017 ειναι λιγο αδυνατο να ξαναδουμε.Αλλα παλι βγαινουν λεφτα απλα θελει λιγο παραπανω μελετη ερευνα κεφαλαιο και σιγουρα τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Heybro είπε

Πάντως παιδιά αν είμασταν εδώ πέρσι τέτοια εποχή όλοι μας θα βγάζαμε καλά χρήματα. Ethereum είχε λίγα ευρώ αρχές 2017 verge 0.00005 είχε dash επίσης είχε ψυχουλα. Προσωπικά τα ρίχνω σε μένα γιατί είμαι τόσο ψαγμένος με υπολογιστές κτλ έχω βγάλει χρήματα παλιότερα μέσω Internet και δεν με έκοψε να κάνω mining μερικά νομίσματα πριν 1 2 χρόνια. Διαβάζω τώρα πολλά άρθρα που έλεγαν για το ethereum dash Litecoin όταν ακόμα είχαν κάτω από ευρώ και λέω που ήταν τότε γιατί δεν τα έβλεπα. Είναι πολύ λεπτή η γραμμή στο να γίνεις πλούσιος με τα crypto και στο να χάσεις το τραίνο. Το 99% εδώ μέσα το έχουμε χάσει. Όσοι ασχολείστε από το 2015 ακόμα και από αρχές 2017 σίγουρα θα έχετε βγάλει πολλά χρήματα και μπραβο σας. 

Για παρηγοριά σκέψου ότι μπορεί να είχαμε αγοράσει τα λάθος νομίσματα ή να τα είχαμε πουλήσεις πολύ νωρίς! :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Για παρηγοριά σκέψου ότι μπορεί να είχαμε αγοράσει τα λάθος νομίσματα ή να τα είχαμε πουλήσεις πολύ νωρίς! :lol:

Αν διαβάζαμε τα συγκεκριμένα άρθρα που υπάρχουν από το 2016 τα σωστά θα περναμε δεν υπάρχει περίπτωση. 

 

2016 Ιούνιο άρθρο 

 

https://cryptocurrencytalk.com/topic/47455-top-5-best-cryptocurrencies-long-term-investment/

 

Όλα τα παραπάνω έκαναν 1000x και πάνω από τη δημοσίευση του άρθρου και μετά. Εκτός btc νομίζω. Σίγουρα θα είχαμε δώσει αρκετά πχ στα 100 ευρώ eth αλλά σίγουρα θα holdarame πολλά περισσότερα. Ευκαιρίες που πέταξαν και τώρα αρκετοί αγόρασαν ripple στα 3 ευρώ η ethereum στα 1000 και νομίζουν ότι έπιασαν τον ταύρο από τα κέρατα. Μια τρύπα στο νερό θα το πω εγώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...