Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ooaris είπε

Στο νόμισμα τους πληρώνονται όλοι. 

Μπαίνει εταιρεία ι/μεσαζοντας που κάνει αυτή τη δουλεια... 

Ένα plugin υπόθεση είναι. 

Ακόμα και ο Τάκης ο Τσέτσιλας δέχεται btc και ακόμα 10 alt και ούτε καν ξέρει τι ακριβώς γίνεται. 

20 ευρώ με το ΦΠΑ ζητάει από τον πελάτη και 20 ευρώ παίρνει. Ο πελάτης επιβαρύνεται τα fees του μεσαζοντα. 

Δεν ισχύει αυτό. Δε μιλάμε σε φάση bitplay etc. Δίνω λεφτά σε intermediate και το transaction το κάνω σε btc. Ο τύπος παίρνει BTC. Το τί θα κάνει μετά είναι άλλο θέμα αλλά το transaction είναι σε BTC

http://pizzaforcoins.com/#

https://promotions.newegg.com/nepro/16-6277/index.html

Kάθε ΧΧ λεπτά αλλάζει η ισοτιμία αλλάζει και το πόσο σε νόμισμα που πρέπει να πληρώσεις. Υπάρχουν τέτοιες εταιρείες. Λίγες πολλές μεγαλύτερες μικρότερες καλώς; κακώς; για speculation, γιατί γουστάρουν; 3-4-5-6? κάποιες πάντως καλώς η κακώς υπάρχουν.  

Εκτός και αν το έχω καταλάβει εγώ τόσο λάθος.

5 ώρες πριν, chryspano είπε

Untrue και διαστρεβλωμένοι είναι οι ισχυρισμοί σου, ειδικά δε για την GMO αν διάβαζες με προσοχή τις "πηγές" σου θα έβλεπες πως απλά προσφέρει τη δυνατότητα σε όποιον θέλει να λάβει ένα μέρος του μισθού του, ($88 εώς $880) σε bitcoin, καταλαβαίνεις φαντάζομαι πως πάλι έχουμε να κάνουμε με speculation και τίποτα άλλο, οι λογαριασμοί/υποχρεώσεις του υπαλλήλου που θα λάβει μέρος του μισθού του σε btc θα πληρωθούν όπως πάντα με fiat και το btc θα καταχωνιαστεί κάπου σαν speculation/τζόγος/investment πες το όπως θέλεις. Να μην ξεχνάμε πως η GMO έχει συμφέροντα στα crypto οπότε πιο πολύ για διαφήμιση και promotion γίνεται αυτό το πανηγύρι πάρα για οτιδήποτε άλλο.      

 

Lol. Προφανώς και δεν υπάρχει εταιρεία που να ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ κάποιον να πληρωθεί σε BTC. Το ότι οι λογαριασμοί του υπαλλήλου πληρώνονται σε άλλο νόμισμα ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ? κανένα spec εκτός και αν θέλεις να φαντάζεσαι για όλα θεωρίες συνωμοσίας και παντού να βλέπεις ότι: "κάτι υπάρχει από πίσω".

Ζω Αγγλία. Πληρώνω λογαριασμούς στο amazon.it σε ευρώ. Παίρνω λεφτά σε Λίρες και με μια μαστερ καρντ πληρώνω σε ευρώ. ΠΟΥ είναι η διαφορά;

Παίρνω τη σύνταξή μου σε Ευρώ από Ελλάδα. Δουλεύω Αγγλία. Πληρώνω τους λογαριασμούς μου με μια credit με direct debit εντολή τα council Tax μου. Εξήγησε μας τη διαφορά.

Υπάρχουν επίσης ήδη δήμοι/ος(σε Ρωσία;? σε Ρωσία. Υπό δοκιμή και περίεργες συνθήκες; μαζί σου. Πάντως υπάρχουν)που (θα) δέχονται δοκιμαστικά πληρωμές σε blockchain. Από εκεί και πέρα αν θα το κάνουν ρούβλια, $, ευρώ και λίρες είναι άλλο και είναι αδιάφορο.

Για να το καταλάβω πάντως: To πρόβλημα σου είναι ότι για να θεωρηθεί "νόμισμα" κάποιο crypto πρέπει να έχει τη καθολική αποδοχή σε όλο το κόσμο; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Material_Defender_1032 είπε

Αλόχες, έφτιαξα account στο coinbase και προσπαθώ να συνδέσω debit/credit card της AlphaBank και βγάζει το παρακάτω error: "Merchant does not support this transaction" άρα θεωρώ ότι δεν μπορώ να συνδέσω κάρτες της συγκεκριμένης τράπεζας.

Πρόσθεσα έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου AlphaBank και μου ζητάει να στείλω ένα ποσό για verification, γνωρίζουμε ποίο είναι το ελάχιστο ποσό που μπορώ να τους στείλω για να προχωρήσει?

Thanx!:ph34r:

@Material_Defender_1032
Αποσπασμα απαντησης coinbase σε καποια θεματα που ειχα παλιοτερα.

"Also, please note that if your trying to verify your sepa account, you need to transfer one time deposit of at least 6 Eur, if you already deposited the said amount, please disregard this.

Please be advised that your funds will appear in your account 1 – 3 business days after you send them.

Make sure that the reference code is included, if by some cases that the reference code was not included. Please be advised that funds might not reach your wallet and the funds will be reversed after 3 business days."

Δεν χρειαζεται να βαλεις μικρο ποσο για verification. Δεν προκειται να σου επιστραφει. Απλως σου λεει οτι με το πρωτο σου deposit θα γινει και το verification.
Οταν τελειωσεις με τα γραφειοκρατικα της coinbase , κανε και λογαριασμο gdax . (αν εδωσες ταυτοτητα στην coinbase , θα χρειαστεις διπλωμα-καρτα ή διαβατηριο για να ολοκληρωσεις εγγραφη στο gdax)


Υ.Γ. (Ναι οντως εγραψε "..if your trying to...")
 

Επεξ/σία από ooaris
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ooaris είπε

@Material_Defender_1032
Αποσπασμα απαντησης coinbase σε καποια θεματα που ειχα παλιοτερα.

"Also, please note that if your trying to verify your sepa account, you need to transfer one time deposit of at least 6 Eur, if you already deposited the said amount, please disregard this.

Please be advised that your funds will appear in your account 1 – 3 business days after you send them.

Make sure that the reference code is included, if by some cases that the reference code was not included. Please be advised that funds might not reach your wallet and the funds will be reversed after 3 business days."

Δεν χρειαζεται να βαλεις μικρο ποσο για verification. Δεν προκειται να σου επιστραφει. Απλως σου λεει οτι με το πρωτο σου deposit θα γινει και το verification.
Οταν τελειωσεις με τα γραφειοκρατικα της coinbase , κανε και λογαριασμο gdax . (αν εδωσες ταυτοτητα στην coinbase , θα χρειαστεις διπλωμα-καρτα ή διαβατηριο για να ολοκληρωσεις εγγραφη στο gdax)


Υ.Γ. (Ναι οντως εγραψε "..if your trying to...")
 

Thanx για την πληροφορία! Ναι έχω κάνει verify με ταυτότητα στο coinbase και θα προσπαθήσω με το παλιό δίπλωμα στο gdax...

Από αύριο θα ξεκινήσω με nicehash (ryzen 1700, 1070gtx) για ένα μήνα και μετά miningpoolhub και να δω τι αξίζει περισσότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/27/2018 at 3:27 PM, chryspano said:

Ακριβώς,  εσύ μπορεί να νομίζεις οτι  πληρώνεις με χρυσό, στην ουσία όμως ο χρυσός αυτός μέσω ενός τρίτου(φίλου, συγγενή, υπηρεσίας) μετατρέπονται σε fiat χρήμα και αυτό το fiat χρήμα είναι που τελικά δέχεται ο έμπορος σαν μέσο συναλλαγής, όχι ο χρυσός, πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε αυτό επιτέλους? 

Kαι να σου πω ρε μαστορα, ποια η διαφορα τοτε με τις πληρωμες σε fiat? Το χρημα ο εμπορας μετα θα το κανει ενοικιο, φαγητο, ρουχα βενζινη κλπα. Αρα στην ουσια ουτε με fiat πληρωνεις, αλλα με φαγητο / ρουχα / βενζινη. Γιατι και ο εμπορας τι να το κανει το fiat χρημα αν δεν μπορει να το μετατρεψει στο αγαθο που θελει αλλωστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shadowfax-1- είπε

Παίρνω τη σύνταξή μου σε Ευρώ από Ελλάδα. Δουλεύω Αγγλία.

Wow.

@Material_Defender_1032 Μην προσπαθησεις , δεν γινεται με το παλιο διπλωμα.
Βγαλε ενα διπλωμα καινουριο , ανθρωπος του 2018 εισαι . Θα βγεις εξωτερικο , θα χρειαστεις ενα διπλωμα να οδηγησεις κατι... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι νέος σχετικά στα crypto αλλά παλιός στο site. Πήγα να κάνω login σήμερα αλλα δε θυμόμουν ούτε το mail μου..

anyways..

Παρακολουθώ την συζήτηση λιγο καιρό τώρα και ήθελα να ρωτήσω γνώμες για το electroneum.

Το τελευταίο διάστημα μάζεψε πολύ hype γύρω του αλλά τελικά δεν φαίνεται να πληρεί πολλά απ αυτά που υπόσχεται. 

Αξίζει καταρχάς να το minareis και αν όχι μήπως να αγοράσω μερικά τώρα που είναι και σε χαμηλή τιμή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

Για να το καταλάβω πάντως: To πρόβλημα σου είναι ότι για να θεωρηθεί "νόμισμα" κάποιο crypto πρέπει να έχει τη καθολική αποδοχή σε όλο το κόσμο; 

Όχι, το δικό μου κριτήριο για να θεωρηθεί έστω κατ'ελάχιστο νόμισμα είναι ότι απο αυτούς που το χρησιμοποιούν για αγαθά και υπηρεσίες θα πρέπει οι περισσότεροι τουλάχιστον να το αποδέχονται καθαρά σαν bct/crypto και όχι σαν δολάρια στον τραπεζικό τους λογαριασμό.

Όσον αφορά δε τα παραπάνω Link που έβαλες, της newegg παραπέμπει στην Bitbay ενώ το άλλο με την πίτσα δεν μου εμφανίζει τίποτα το streetview στην δηλωμένη διεύθυνση, με αυτά που διάβασα και στο "about us" μπορώ να υποθέσω πως απλά απο σπίτι κάνουν το μεσάζοντα(κατι σαν bitpay) για τις παραγγελίες, οπότε ναι, πιστεύω πως το έχεις καταλάβει λάθος. Σε τι νόμισμα πιστεύεις θα πληρωθεί η Dominos και η Pizza Hut?

 

1 ώρα πριν, strawman είπε

Το χρημα ο εμπορας μετα θα το κανει ενοικιο, φαγητο, ρουχα βενζινη κλπα

Ναι, μέχρι να γίνει αυτή η μετατροπή όμως επιλέγει να κρατήσει την αξία του κλειδωμένη σε fiat χρήμα και αυτό είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης, τι "μέσο" δέχεσαι να σε πληρώνουν για να μπορείς και εσύ να πληρώνεις τους προμηθευτές σου και άλλες υποχρεώσεις χωρίς να έχεις το ρίσκο να πληρωθείς λιγότερα ή να πληρώσεις αύριο περισσότερα λόγω της διακύμανσης της τιμής του btc.  Δεν είναι εύκολο να δεχτεί σήμερα παραγγελία σε bitcoin και αύριο να πληρώσει τον προμηθευτή με το ίδιο αυτό btc, ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλες επιχειρήσεις και πολλές συναλλαγές η κατάσταση ξεφεύγει.

1 ώρα πριν, strawman είπε

Αρα στην ουσια ουτε με fiat πληρωνεις, αλλα με φαγητο / ρουχα / βενζινη.

Εαν δεχτούμε το btc/crypto σαν "νόμισμα" τότε ναι κατα τη γνώμη μου και τα υπόλοιπα αγαθά (φαγητό/ρούχα/βενζίνη ) θα πρέπει να θεωρήσουμε πως πληρώνουμε και με αυτά. Το fiat χρήμα όμως έχει τη διαφορά ότι σε αντίθεση με τα υπόλοιπα αγαθά το αποδέχονται όλοι για κάθε είδους συναλλαγές, με κανένα απο τα προηγούμενα αγαθά δεν μπορείς να αγοράσεις τα πάντα όπως με το fiat χρήμα, οπότε απο μόνο του είναι μια άλλη κατηγορία imo.

1 ώρα πριν, strawman είπε

Γιατι και ο εμπορας τι να το κανει το fiat χρημα αν δεν μπορει να το μετατρεψει στο αγαθο που θελει αλλωστε?

Απλά το fiat του δίνει τη σταθερότητα και τη σιγουριά όπως ανέφερα παραπάνω. Τα λέω λίγο μπερδεμένα αλλά αυτό μπορω.  

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, chryspano said:

Όχι, το δικό μου κριτήριο για να θεωρηθεί έστω κατ'ελάχιστο νόμισμα είναι ότι απο αυτούς που το χρησιμοποιούν για αγαθά και υπηρεσίες θα πρέπει οι περισσότεροι τουλάχιστον να το αποδέχονται καθαρά σαν bct/crypto και όχι σαν δολάρια στον τραπεζικό τους λογαριασμό

Nαι ομως καθε φορα αλλαζεις το επιχειρημα σου του τι ειναι νομισμα αναλογα με το τι αντεπιχειρημα σου φερνω. Με το επιχειρημα που εφερες τωρα και τα μετρητα δεν ειναι νομισμα γιατι οι περισσοτεροι επιλεγουν να το κρατησουν σε τραπεζα. Κατασταλαξε καπου στον ορισμο του τι ειναι νομισμα για να ξερουμε και εμεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oκ κατάλαβα πως το θέτεις και το παίρνεις πολύ αυστηρά ΙΜΗΟ το πως το θεωρείς ένα νόμισμα cp οπότε δεν ανταποκρίνεται ακριβώς στο πως τα χρησιμοποιούναι εδώ και στο υπόλοιπο κόσμο οι users/miners. 

Στα υπόλοιπα μπορείς να βρεις ακόμα περισσότερα παρόμοια αλλά ΙΜΗΟ σημασία έχει το τί πληρώνεις. Δε με ενδιαφέρει τι θα πάρει ο τελικός προορισμός. Εγώ στον άλλον για πίτσα πληρώνω BTC , ο άλλος παίρνει BTC και ας το πάει στο τέλος στη τράπεζα. Στο τέλος της ημέρας αν είναι έτσι νομίσματα είναι μόνο ότι δέχονται οι τράπεζες για transactions.

2 ώρες πριν, ooaris είπε

Wow.

 

offtopic: παράδειγμα ήταν. 33 χρονών είμαι (ισχύει ότι δουλεύω στο UK). Παρόλα αυτά ισχύει το παράδειγμα που έθεσα και που απάντηση δεν έλαβα.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jdm_mst είπε

Είμαι νέος σχετικά στα crypto αλλά παλιός στο site. Πήγα να κάνω login σήμερα αλλα δε θυμόμουν ούτε το mail μου..

anyways..

Παρακολουθώ την συζήτηση λιγο καιρό τώρα και ήθελα να ρωτήσω γνώμες για το electroneum.

Το τελευταίο διάστημα μάζεψε πολύ hype γύρω του αλλά τελικά δεν φαίνεται να πληρεί πολλά απ αυτά που υπόσχεται. 

Αξίζει καταρχάς να το minareis και αν όχι μήπως να αγοράσω μερικά τώρα που είναι και σε χαμηλή τιμή;

Να κάνεις mining δεν συμφέρει κατά την άποψη μου. Δεν βγαίνουν τα κουκιά. 

Προσωπικά το αγόρασα σαν νόμισμα δίχως να σημαίνει ότι σου προτείνω να το πάρεις. Συμβουλές επενδυτικές με χρήματα άλλων ανθρώπων, δεν παίζεις. 

Διάβασε στο net γενικά, μπες reddit, δες βίντεο από Youtube και νομίζω θα βγάλεις άκρη αν αξίζει η όχι. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ooaris είπε

Wow.

@Material_Defender_1032 Μην προσπαθησεις , δεν γινεται με το παλιο διπλωμα.
Βγαλε ενα διπλωμα καινουριο , ανθρωπος του 2018 εισαι . Θα βγεις εξωτερικο , θα χρειαστεις ενα διπλωμα να οδηγησεις κατι... :D

Υπάρχει κάποιο εναλλακτικό του gdax μέχρι να βγάλω καινούργιο δίπλωμα ή θα φάω τα fees του coinbase?:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, jdm_mst είπε

Παρακολουθώ την συζήτηση λιγο καιρό τώρα και ήθελα να ρωτήσω γνώμες για το electroneum.

Το τελευταίο διάστημα μάζεψε πολύ hype γύρω του αλλά τελικά δεν φαίνεται να πληρεί πολλά απ αυτά που υπόσχεται. 

Αξίζει καταρχάς να το minareis και αν όχι μήπως να αγοράσω μερικά τώρα που είναι και σε χαμηλή τιμή;

Το μόνο που ξέρω είναι πως απο τις 15 Φεβρουαρίου, στην αξιολόγηση weiss έχει πέσει στο D-

Σαν μέτρο σύγκρισης όλα τα Α Θεωρούνται Strong Buy, τα Β Buy, τα C Hold, τα D Sell και τα Ε Strong Sell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chryspano είπε

Το μόνο που ξέρω είναι πως απο τις 15 Φεβρουαρίου, στην αξιολόγηση weiss έχει πέσει στο D-

Σαν μέτρο σύγκρισης όλα τα Α Θεωρούνται Strong Buy, τα Β Buy, τα C Hold, τα D Sell και τα Ε Strong Sell.

Για την ακριβεια C- το dogecoin(lol) C και το btc C+..Νομιζω πως κανεις δεν εδωσε αξια σε αυτα τα ratings.Επισης το etn ειναι 3 μηνων νομισμα με πολυ μεγαλο circulation χαμηλη τιμη και Minable..Ολα αυτα μαζι δεν ειναι πολυ καλος συνδυασμος για να γινει ενα γρηγορο Pump..το εχει παρει και κοσμος που ακουσε για kukoin,hitbtc samsung gsma κτλ και λεει τωρα θα παρουμε Lampo.Αλλα δεν ..οποτε τα ξεφορτωνονται να πανε καπου αλλου για πιο γρηγορα.Το επομενο 10ημερο ειναι απο θεμα ειδησεων πολυ δυνατο για το συγκεκριμενο..εχει κανει και consolidation στα +- 0.07 για καμια βδομαδα..πιστευω στο double up.Τωρα οσοι θελουν να φωναζουν to the moon κτλ θα παρει μερικους μηνες χρονια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, chryspano είπε

Το μόνο που ξέρω είναι πως απο τις 15 Φεβρουαρίου, στην αξιολόγηση weiss έχει πέσει στο D-

Σαν μέτρο σύγκρισης όλα τα Α Θεωρούνται Strong Buy, τα Β Buy, τα C Hold, τα D Sell και τα Ε Strong Sell.

ο weiss lol ... :P

Αυτός ο άσχετος έγινε και μέτρο σύγκρισης και αυθεντία που πριν ακιρβώς ένα χρόνο σκάμαρε κόσμο με άλλες αξιολογήσεις.

Μην εμπιστεύεστε κανέναν σε αυτό τον χώρο. Κάντε την έρευνα μόνοι σας. Το διαδίκτυο έχει όλες τις πληροφορίες που μπορείτε να χρειαστείτε για τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...