Προς το περιεχόμενο

"Κλέβετε" το ebay;


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Voodooman είπε

Με τις καθυστερήσεις που δημιουργούνται τους τελευταίους μήνες στο τελωνείο, είναι σύνηθες φαινόμενο ένα δέμα να κάνει πάνω από δύο μήνες να έρθει στα χέρια μας και, σχεδόν πάντα, να ξεπερνάει την εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης που μας δίνει ο έμπορος.

Το ερώτημα είναι, τί κάνετε όταν περάσει η ημερομηνία; Ζητάτε τα χρήματά σας πίσω, ζητάτε να σας ξαναστείλει το αντικείμενο ή δεν κάνετε τίποτα και περιμένετε; Προσωπικά, μετά τις δύο πρώτες φορές που φτάσαμε λίγο πάνω από τους δύο μήνες και που ζήτησα αποστολή του ίδιου προϊόντος, κατάλαβα ότι το δέμα τελικά θα έρθει, οπότε σταμάτησα να δημιουργώ προβλήματα. Δυστυχώς βαρέθηκα να επιστρέψω τα δεύτερα προϊόντα που παρέλαβα (συνολικής αξίας €18) και τα κράτησα...

 

Εννοείται ότι ζητάω να μου στείλει δεύτερο προϊόν και στο καπάκι κάμω claim στο PayPal και παίρνω τα χρήματα μου πίσω. Τριπλά κερδισμένος ο δικός σου. Επίσης γυρνάω πόρτα πόρτα τις πολυκατοικίες και παίρνω πακέτα που έχει αφήσει ο ταχυδρόμος. Έτσι και αλλιώς θα πάρουν refund αυτοί που δεν θα τα λάβουν οπότε βγαίνω τέσσερις φορές κερδισμένος!

Με αυτά και με αυτά έχω ένα, εισόδημα 3-4 κατοστάρικα τον μήνα επιπλέον. Εντάξει πολλά δεν τα λες αλλά σκέψου ότι μεγάλο μέρος αυτού του ποσού πάει στον φόρο για τις σακούλες (μεγάλο θέμα με τους κλέφτες που μας χρεώνουν τις σακούλες.4 λεπτά η μία αν είναι δυνατόν!). 

Όλα καλά όμως στην Ελλάδα του 2018.

:rolleyes::blink:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sargio01 είπε

Κάνεις τη λαμογιά οκ, ΤΙ ΕΡΧΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΔΙΑΟΛΕ;;; 

Ανάθεμα που μπήκα στο thread, πάει η ζαχαρένια μου!! :mad:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Βαρέθηκε λέει :blink:, λες και θα τα επεστρεφε με τα πόδια...:angry:

Α και για να είμαι και στο θέμα: Θα τα επέστρεφα, αυτό θα έκανα.

Έχω 241 αγορές από το ebay, αξίας μέχρι ~30 ευρώ καθεμιά. Έχω χάσει 5 προϊόντα χωρίς να έχω πάρει refund και αυτήν τη στιγμή έχω 8 παραγγελίες που έχουν περάσει πάνω δύο μήνες από την ημέρα πληρωμής, δεν τις έχω παραλάβει και δεν έχω επικοινωνήσει με τον έμπορο, γιατί, όπως φαίνεται, οι καθυστερήσεις οφείλονται στο τελωνείο και στις νέες διαδικασίες. Μετά από αυτές τις δύο περιπτώσεις, με τις οποίες έχω επικοινωνήσει με τους εμπόρους και μου είπαν να τα κρατήσω, απλά περιμένω με ό,τι κίνδυνο αυτό συνεπάγεται.

Το thread που άνοιξα δεν απευθύνεται στους κήρυκες Ηθικής ή στους ψεύτες. Προσπαθώ να δω κατά πόσο υπάρχει κίνδυνος η κατάσταση με το τελωνείο να βάλει την Ελλάδα στην μαύρη λίστα των εμπόρων του eBay ή και το ίδιο το eBay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θήκη κινητού, αξίας 2,5€ αγορασμένη στις 30/10 περιμένει από τις 4/11 στο τελωνείο. 

Το βλέπω εγώ, το βλέπει κι ο πωλητής. Μου προτείνει μόνος του refund κι αν ποτέ το παραλάβω να τον πληρώσω. 

Εννοείται ότι θα το κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά ήταν 30 μέρες το δικαίωμα για refund αλλά νομίζω έγινε 60 γιατί υπήρχαν οι γνωστές καθυστερήσεις από Κίνα. Σπάνια φτάνει δέμα από εκεί σε λιγότερο από 30 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, GenesisX είπε

Παλιά ήταν 30 μέρες το δικαίωμα για refund αλλά νομίζω έγινε 60 γιατί υπήρχαν οι γνωστές καθυστερήσεις από Κίνα. Σπάνια φτάνει δέμα από εκεί σε λιγότερο από 30 μέρες.

Και η αξιολόγηση εξαφανίζεται, δεν κάνω μεχρι να λάβω το δεμα και πολλες φορες δεν προλαβαίνω να κάνω καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε πουλούσα στο eBay και έστελνα αρκετά πράγματα στην  Αγγλία. Πάντα έστελνα με tracking number το οποίο τους το έδινα.  Από τις 5 συναλλαγές οι 3 προσπαθούσαν να μου κάνουν μαϊμούδες ,ζητώντας μου refund για πράγματα που τα παρέλαβαν κανονικά. 

Επίσης, πάρα πολλοί δεν έμπαιναν καν στον κόπο να με πληρώσουν όταν τελείωνε το bidding , ισχυριζόμενοι απίθανες δικαιολογίες. 

Οπότε,μην θεωρείτε πως κατέχουμε τα πρωτεία στην εξαπάτηση..

  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κι εγω κανω refund κι οταν ερχεται πληρωνω,

εναν μονο δεν πληρωσα που μου σπασε τα @@ μια βδομαδα τσατ για να κανει refund,

ειχα γραψει σχετικα σε καποιο θεμα,

ισχυριζοταν μαλιστα το οργιο οτι εστειλε και σε αλλους refund (ελληνες; δεν ειμαι σιγουρος..) και

οταν παρελαβαν δεν τον πληρωσαν και

του λεω τι λε ρε μαστορα και εσυ που το ξερεις οτι παρελαβαν με τα μπουρδελα που εχουμε εδω;

εχεις tracking number; βαλε tracking number να βλεπεις..

τεσπα, μεσολαβησε το ebay και με πληρωσε και ηρθε μετα απο 2-3 βδομαδες,

αλλα καμια ορεξη δεν ειχα να τον πληρωσω,

ωραιος πωλητης να σπαει τα @@ των αγοραστων, ουστ

 

υ.γ. 3 ευρω περιπου ηταν το κοστος fwiw

Επεξ/σία από patrickdrd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει εκατοντάδες πράγματα, από λεπτά μέχρι κάποιες εκατοντάδες ευρώ κόστος. Πότε δεν είχα πρόβλημα με κανένα δέμα, όλα ήρθαν απλά κάποια άργησαν λίγο παραπάνω. Μόνο μια φορά αργούσε πολύ κάτι φτηνό, το είπα στον πωλητή, μου έστειλε άλλο, ήρθε τελικά και το πρώτο και τα πλήρωσα και τα δύο.

Πλέον όμως σταμάτησα να αγοράζω εκτός Ευρώπης με όλα αυτά που γίνονται με ταχυδρομεία και τελωνεία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Voodooman είπε

Έχω 241 αγορές από το ebay, αξίας μέχρι ~30 ευρώ καθεμιά. Έχω χάσει 5 προϊόντα χωρίς να έχω πάρει refund και αυτήν τη στιγμή έχω 8 παραγγελίες που έχουν περάσει πάνω δύο μήνες από την ημέρα πληρωμής, δεν τις έχω παραλάβει και δεν έχω επικοινωνήσει με τον έμπορο, γιατί, όπως φαίνεται, οι καθυστερήσεις οφείλονται στο τελωνείο και στις νέες διαδικασίες. Μετά από αυτές τις δύο περιπτώσεις, με τις οποίες έχω επικοινωνήσει με τους εμπόρους και μου είπαν να τα κρατήσω, απλά περιμένω με ό,τι κίνδυνο αυτό συνεπάγεται.

Το thread που άνοιξα δεν απευθύνεται στους κήρυκες Ηθικής ή στους ψεύτες. Προσπαθώ να δω κατά πόσο υπάρχει κίνδυνος η κατάσταση με το τελωνείο να βάλει την Ελλάδα στην μαύρη λίστα των εμπόρων του eBay ή και το ίδιο το eBay.

το τοπικ το ανοιξες μαλλον για να νιωσεις καλυτερα με τον εαυτο σου, γιατι το τελευταιο (bold) ειναι αυτονοητο, οπως εχει ηδη συμβει με αλλους προμηθευτες εδω και χρονια. ακομα και στο ebay βλεπεις πλεον κατι τρελλες χρεωσεις στα μεταφορικα, ισες η μεγαλυτερες της αξιας του αντικειμενου, το δε amazon εχει περιορισει και αυτο τη γκαμα προιοντων που στελνει προς Ελλαδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σταματήσει να ασχολούμαι χρόνια με το ebay. Για εμένα το aliexpress είναι ανώτερο σε κάθε τομέα του. Τα τελευταία 2 χρόνια λοιπόν έχω κάνει τουλάχιστον 500 παραγγελίες. Μετά το καλοκαίρι του 2017 έχουν αρχίσει και αργούν παραδειγματικά οι παραγγελίες (2-3 μήνες παράδοση). Ελάχιστες πέφτουν κάτω του 2μήνου. Προφανώς δεν φταίνε οι πωλητές μιας και κάθε παραγγελία έχει πάντα Tracking number.

Αυτό που κάνω λοιπόν είναι να ζητάω παράταση της ασφάλειας συναλλαγών και να διαρκεί συνολικά απο 3 έως 4 μήνες. Νιώθω πραγματικά άσχημα να φάω τα χρήματα κάποιου που δεν φταίει στο ελάχιστο, παρότι μπορώ να το κάνω. Εφόσον έκανα την παραγγελία και ξέρω πως είναι το γ@μημένο σύστημα στην Ελλάδα, σημαίνει πως το έχω αποδεχθεί για να την κάνω. Δεν θα τα ρίξω σε κάποιον που δεν φταίει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Voodooman είπε

Έχω 241 αγορές από το ebay, αξίας μέχρι ~30 ευρώ καθεμιά. Έχω χάσει 5 προϊόντα χωρίς να έχω πάρει refund και αυτήν τη στιγμή έχω 8 παραγγελίες που έχουν περάσει πάνω δύο μήνες από την ημέρα πληρωμής, δεν τις έχω παραλάβει και δεν έχω επικοινωνήσει με τον έμπορο, γιατί, όπως φαίνεται, οι καθυστερήσεις οφείλονται στο τελωνείο και στις νέες διαδικασίες. Μετά από αυτές τις δύο περιπτώσεις, με τις οποίες έχω επικοινωνήσει με τους εμπόρους και μου είπαν να τα κρατήσω, απλά περιμένω με ό,τι κίνδυνο αυτό συνεπάγεται.

Το thread που άνοιξα δεν απευθύνεται στους κήρυκες Ηθικής ή στους ψεύτες. Προσπαθώ να δω κατά πόσο υπάρχει κίνδυνος η κατάσταση με το τελωνείο να βάλει την Ελλάδα στην μαύρη λίστα των εμπόρων του eBay ή και το ίδιο το eBay.

Πραγματικά, δεν μ' ενδιαφέρει καθόλου το ιστορικό σου.

Το ζήτημα είναι οτι στην περίπτωση του αρχικού μηνύματός σου φέρθηκες άτιμα αναφερόμενος μάλιστα σ' αυτό στο χαλαρό, γι αυτό κρίθηκες.

 

Κατά τα άλλα, σε ποιούς ψεύτες αναφέρεσαι στην τελευταία παράγραφο της παράθεσης;; :blink:

Δεν καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι μεγάλο μπάχαλο η όλη φάση στην Ελλάδα.  Από Ινδία και Ρωσία παραγγελίες με τράκινγκ μου ήρθαν γρήγορα ούτε κόλλησαν ούτε έμπλεξαν κλπ.

Αντίθετα μία από ali πολύ μικρής αξίας και μεγέθους με τράκινγκ έχει ένα μήνα στο αεροδρόμιο κολλημένο στην ίδια κατάσταση. "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ"

Έπειτα παραγγελίες χωρίς τράκινγκ , συχνά από ίδιο κατάστημα και ίδια μέρα αποστολή, η μία ήρθε γρήγορα τα άλλα άφαντα.... Γενικά ότι να ναι.... Καμία συνέπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το κακο ειναι με τα μικρα untracked δεματακια που πραγματικα δεν ξερεις αν εχει κανει μλκα ο αποστολεας η τα δικα μας τα σαινια εδω

κατα τα αλλα προσπαθω να εξαντλω τα χρονικα περιθωρια και ζητω refund μονο για πραγματα αξιας ανω των 15€

απο το καλοκαιρι μου εχει χαθει ενα δεμα με ενα ποδηλατικο μπουφαν το οποιο το εχω ξεγραψει και πιστευω οτι τα εκλεψαν οι δικοι μας εδω στο ολο συστημα διακινησης 

γενικοτερα οπως παει η δουλεια στο τελος δεν θα μας στελνει κανεις απο εξωτερικο και για αυτο θα φταιμε εμεις οι εγχωριοι 100% ,πρωτα απο ολα οι διαφοροι ελτατζηδες κ μετα οι ελληναραδες που βρηκαν ευκαιρια για κλεψια

Επεξ/σία από what_if
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...