Προς το περιεχόμενο

Το thread της Tesla


Fubar.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Τέσλα πρέπει να καταλάβει ότι είναι εταιρεία και όχι Κικστάρτερ πρότζεκτ. Το να κάνει λίγο στην μπάντα τον παπάτζα είναι ένα πρώτο βήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, sattack είπε

Δυστυχως παλι εισαι σαραντα σελιδες πισω. 

Δεν ειμαι σαραντα σελιδες πισω. Ρωταω πανω σε πραγματα που γραφονται. Τα οικονομικα της εταιρειας δεν με ενδιαφερουν καν. Χεστικα ειτε παει καλα ειτε οχι. Το προιον κρινω και μονο. Απαντα μου ομως με επιχειρηματα αν μπορεις πανω σε αυτο με ρεαλιστικα προτυπα και οχι με υποθεσεις, πως θα μπορεσεις να διαχειριστεις τοσο ογκο οχηματων σε μια πολη που θα χρειαζονται φορτιση ειτε αυτα ειναι Audi Nissan Toyota Tesla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, αυτο σου λεω, αυτα που λες τα εχουμε ηδη συζητησει σαραντα σελιδες πισω.

σελιδα 118

Στις 16/12/2018 στις 8:31 ΜΜ, sattack είπε

Σε αυτο που ελεγα για τα σημεια φορτισης.

Εκτος απο ξενοδοχεια, εστιατορια, σουπερμαρκετ κλπ που βαζουν φορτιστες για να εξυπηρετουν τους πελατες τους (και για να τραβηξουν και πελατες...), ισχυει και αυτο που ελεγα οτι στο δρομο υπαρχουν θεσεις parking με φορτιστες.  Βγηκα μια βολτα τωρα στο κεντρο και εβγαλα δυο σημεια απο την εταιρεια bluecorner. Βαζω και το χαρτη της εταιρειας και βαζω και ενα screenshot απο την εφαρμογη Plugshare που σου δειχνει που μπορεις να βρεις σημεια φορτισης (απο ολους τους παροχους και ολα τα ξενοδοχεια supermarket κλπ).

Το ενα δεδομενο ειναι ποσα παρα πολλα σημεια φορτισης υπαρχουν ηδη. Το δευτερο δεδομενο ειναι ποσο μικρη εγκατασταση χρειαζεται για να βαλουν τετοια σημεια στους δρομους στις θεσεις παρκαρισματος. Οσο θα πληθαινουν τα EV και οσο οι μεγαλουπολεις θα βαζουν αποκλεισμους, πρωτα για τα diesel και στη συνεχεια για τη βενζινη, τοσο πιο πολυ θα εγκαθιστουν τετοια σημεια φορτισης. Πραγματικα, δεν θα ειναι καθολου απιστευτο αν καποια στιγμη στο μελλον ολες οι νομιμες θεσεις παρκαρισματος στο δρομο αποκτησουν και ενα τετοιο κολωνακι διπλα τους. Ειναι εμφανες απο τη φωτογραφια οτι ουτε τεχνικα δυσκολο ειναι, ουτε και οικονομικα δυσκολο θα ειναι.

Το μελλον τρεχει ηδη πολυ γρηγορα...

IMG_20181216_01.jpg

IMG_20181216_02.jpg

IMG_20181216_03.jpg

IMG_20181216_04.jpg

bluecorner.jpg

Plugshare.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sattack είπε

Nαι, αυτο σου λεω, αυτα που λες τα εχουμε ηδη συζητησει σαραντα σελιδες πισω.

σελιδα 118

Και πιστευεις δηλαδη οτι με αυτα που δειχνεις οτι μπορουν τα μπαταριοκινητα μονα τους να καλυψουν ολοκληρωτικα την αγορα της αυτοκινησης και να αντικαταστησουν στο 100% τα ICE? Γιατι αυτα που δειχνεις ειναι απλα αστεια για να μπορεσουν να καλυψουν την ζητηση. Θα πρεπει να βλεπεις μονο σταθμους φορτισης πανω στα πεζοδρομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας το πουμε πολυ χοντρικα:

Αυτες ειναι πριζες που μοιαζουν με την παροχη μιας ηλεκτρικης κουζινας/φουρνου. (240V, 30A  με 40A, παροχη 9.6KW).

Δηλαδη ας πουμε οτι καθε μια τραβαει το ρευμα μιας κατοικιας. Εγινε καμμια υστερια οταν αρχισαν οι αντιπαροχες και απο μια μονοκατοικια σε καθε οικοδομικο τετραγωνο ξεπεταχτηκε μια πολυκατοικια με 10-20 ή ακομα και 50 διαμερισματα? Ολοι αυτοι δεν απεκτησαν ηλεκτρικες παροχες για τον φουρνο τους και ολες τις αλλες συσκευες? Εφερε κανενας την καταστροφη του κοσμου να λεει μα τι ειναι αυτα τα πραγματα, δεν μπορουμε να δωσουμε τοσο ρευμα σε ολους αυτους που θελουν να ζησουν σε αυτο το οικοδομικο τετραγωνο?

Ε, το ιδιο θα γινει και τωρα. Οχι μονο δεν θα φερουν την καταστροφη του κοσμου, αλλα θα δημιουργησουν ενα νεο πεδιο επιχειρηματικοτητας οπου πολλοι θα πανε να παρουν μερος της πιτας απο τα τεραστια λεφτα που τωρα τρωνε οι Αραβες-τα τανκερ-τα διυλιστηρια-οι νταλικες-τα βενζιναδικα. Κρα κανουν ποιος θα πρωτοβαλει χερι σε αυτη την πιτα. 

Ειλικρινα, @Fubar.gr εσυ εισαι ηλεκτρολογος και καθεσαι και κραζεις τα BEV? Κανονικα θα επρεπε να παρακαλας και να τριβεις τα χερια σου και να ετοιμαζεσαι για ποσες εγκαταστασεις θα κατασκευασεις και θα κονομησεις. Για συνελθε και κανε ενα εικονισμα στον Musk λεω εγω.

 

Επεξ/σία από sattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, sattack είπε

Ειλικρινα, @Fubar.gr εσυ εισαι ηλεκτρολογος και καθεσαι και κραζεις τα BEV? Κανονικα θα επρεπε να παρακαλας και να τριβεις τα χερια σου και να ετοιμαζεσαι για ποσες εγκαταστασεις θα κατασκευασεις και θα κονομησεις. Για συνελθε και κανε ενα εικονισμα στον Musk λεω εγω.

 

Δέν είμαι ακριβώς ηλεκτρολόγος, μάλλον θα μπορούσες να πείς οτι είμαι ένας ηθοποιός που παριστάνει τον ηλεκτρολόγο στο Youtube. 😀

Αλλά έχεις δίκιο, θα μπορούσα να επωφεληθώ οικονομικά απο την μόδα των BEV, και γενικότερα τη μανία με τις ΑΠΕ.

Και για να μη λέτε οτι είμαι αρνητικός και μηδενιστής, εδώ μία εγκατάσταση solar που έκανα πρόσφατα σε δικό μου χώρο:

 

IMG_20190314_104053.jpg.420eb4dc785790e8a5d662fcaa55afb9.jpg

38 Volt / 2.6A απο τα panel (2 των 80W σε σειρά) 14.7 Volt / 6.7A στην μπαταρία (πραγματικός MPPT controller)

Spoiler

IMG_20190314_095835.jpg.60a8ee16940a9e464931933d504c3dbe.jpg

IMG_20190314_095842.jpg.506d1123ef2d8feb6a8934e5562dc0cc.jpg

 

IMG_20190314_095852.jpg.194fc6b101047534ffb75c233ef30fd1.jpg

IMG_20190314_095857.jpg.8fcf9fedb58406d48f5a2f48fbdeb017.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αμερικη εχουνε ελλειψη ηλεκτρολογων, δεν βρισκουν να τους κανουν την εγκατασταση στο σπιτι και στο γκαραζ. Στην Ελλαδα θα αργησει συγκριτικα με Αμερικη Ευρωπη Κινα, αλλα θα γινει κι εδω.

Οταν λοιπον θα σε παιρνουνε και θα σου λενε ελα να μου βαλεις γραμμη, να φτιαξεις τον πινακα και να εγκαταστησεις και την πριζα και το EVSE και θα τους λες το επομενο ελευθερο ραντεβου ειναι σε 2-3 μηνες και δε θα κλεινει το πορτοφολι σου απο τα κατοσταρικα, επειδη δε σε κοβω και για αχαριστο, το βραδυ θα γονατιζεις διπλα στο κρεββατι και θα ενωνεις τις παλαμες και θα λες, Θεε μου, να φυλας τον Αγιο Ελονα, να κοβεις χρονια απο τους πετρελαιαδες και να του δινεις μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sattack είπε

Στην Αμερικη εχουνε ελλειψη ηλεκτρολογων, δεν βρισκουν να τους κανουν την εγκατασταση στο σπιτι και στο γκαραζ. Στην Ελλαδα θα αργησει συγκριτικα με Αμερικη Ευρωπη Κινα, αλλα θα γινει κι εδω.

Οταν λοιπον θα σε παιρνουνε και θα σου λενε ελα να μου βαλεις γραμμη, να φτιαξεις τον πινακα και να εγκαταστησεις και την πριζα και το EVSE και θα τους λες το επομενο ελευθερο ραντεβου ειναι σε 2-3 μηνες και δε θα κλεινει το πορτοφολι σου απο τα κατοσταρικα, επειδη δε σε κοβω και για αχαριστο, το βραδυ θα γονατιζεις διπλα στο κρεββατι και θα ενωνεις τις παλαμες και θα λες, Θεε μου, να φυλας τον Αγιο Ελονα, να κοβεις χρονια απο τους πετρελαιαδες και να του δινεις μερες.

Καλά και σε εμένα μου αρέσουν οι ιδέες του αλλά μην τον κάνουμε άγιο. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sal123 είπε

Χαμηλοί τόνοι, λίγες ειρωνείες, σχεδόν καλά λόγια.. Τι πάθατε συνφορουμητες; 

Δε νίκησαν ούτε οι long ούτε οι short. Οπότε τι μας νοιάζει η εταιρία αν δε βγάλουμε κανένα χρήματο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2019 στις 3:21 ΠΜ, Whargoul είπε

Το ίδιο το model 3 θα είναι απλά πιο "σηκωμένο". [...] Οπότε πάρε μια φωτογραφία από model 3, βάλτην στο paint και μεγάλωσε την κάθετη διάσταση κατά 1/4 με 1/3. 

 

@sattack

Πόσο μέσα έπεσα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Whargoul είπε

@sattack

Πόσο μέσα έπεσα?

Εντελως μεσα. 

Το μονο προβλημα αυτου του αυτοκινητου ειναι οτι δεν ειναι αμεσα διαθεσιμο. 

Θα το αγορασει και η κουτση Μαρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξέλιξη των εργασιών του Gigafactory 3 μέσα σε 50 ημέρες (μέσα στις οποίες είχαν και την πρωτοχρονιά τους).

1189373688_12.jpg.d4b53964804d886537b47551e0449d4c.jpg

Για απατεωνιά δημιουργίας εντυπώσεων, πιστεύω πάει αρκετά γρήγορα. (δεν είμαι ειδικός). Εξασφαλίστηκε και η χρηματοδότησή του.

Θυμίζω, ότι όταν έγραφα αυτό:

Στις 17/10/2018 στις 4:48 ΜΜ, Droulas13 είπε

Κόντρα στις εκτιμήσεις των ειδικών, ότι η συμφωνία του Ιουλίου για το Gigafactory 3 στην Κίνα αποτελούσε απλώς ένα τέχνασμα του Musk για χειραγώγηση της μετοχής, υπεγράφη σήμερα η αγορά οικοπέδου 865.000 τμ (To Gigafactory1 στο 30% καταλαμβάνει περίπου 185.000 τμ) στην Σανγκάη και έχουν ήδη αρχίσει τις προσλήψεις για το εργοστάσιο. Με την εμπειρία που έχουν από την κατασκευή του Gigafactory1 και την κατασκευή της γραμμής παραγωγής του model 3 και την ταχύτητα των Κινέζων στις κατασκευές, δεν θα μου κάνει εντύπωση αν η κατασκευή ξεκινήσει τον Ιανουάριο του 2019 και το πρώτα αυτοκίνητα βγουν από το εργοστάσιο πριν κλείσει το 2020.

Κάποιοι εδώ μέσα μιλούσαν για ανέκδοτα.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...