Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, manosbr είπε

Παιδια και γω παρακολουθώ το νήμα, δεν είναι οτι βαρέθηκα να ασχοληθώ , αλλά δε βγάζω άκρη με τα ΟΤΣ , ρήτρες κτλ . και δεν το κατέχω καθόλου το αντικείμενο. 

Αν υπάρχει μια γενική απάντηση: αξίζει να επιλέξω ΔΕΗ για νέο χώρο (επαγγελματικό τιμολογιο-γραφείο) 110τμ , ή θα έχω υπολογίσιμη μείωση αν διαλέξω άλλο πάροχο. 

Εκτιμώμενη κατανάλωση π.χ. 3500KWH. 

Ακούω απο κάποιους  που λένε οτι άλλαξαν και δεν είδαν καμία διαφορά. Τελικά αξίζει τον κόπο?

Καλησπέρα.. Σε λίγο καιρό θα αλλάξουν πολλα στην ενέργεια..Θα ανεβαίνει η ΟΤΣ λόγω της μεγαλύτερης κατανάλωσης και του χειμώνα... Ήδη στην ΔΕΗ αλλάζουν πολλα πραγματα... Αναλαμβάνει μια εταιρεία για να κάνει πωλησεις από τα καταστήματα της.. 

 

https://energypress.gr/news/16-ekat-eyro-se-call-centers-gia-tin-tilefoniki-proothisi-emporikon-paketon-kai-diakratisi

 

https://www.energia.gr/article/172372/pagonei-h-deh-thn-epivarynsh-ton-katanaloton-apo-to-telos-ape-epilegoyme-na-aporrofhsoyme-to-kostos

 https://energyin.gr/2020/11/13/μεταρρυθμιστική-παρέμβαση-της-κυβέρ/

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, manosbr είπε

αλλά δε βγάζω άκρη με τα ΟΤΣ , ρήτρες κτλ .

Απλά διαλέγεις πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ , δεν ξέρω τι υπάρχει για επαγγελματικό αλλά μπορείς εύκολα να ψάξεις στο ιντερνετ.

Συνήθως πάνε με την επωνυμία Fixed και αναφέρουν σταθερή κιλοβατώρα . Στους όρους γράφουν "ρητρα ΟΤΣ δεν εφαρμόζεται"

 

 

9 ώρες πριν, Actinidio είπε

νομίζω γύρω στις 4000 με 4500 κιλοβατώρες το έτος

Μιλάμε για 100Ε το χρόνο , σαν φοιτητής πιστεύω οτι αξίζει να αλλάξεις . Απο φοιτητικά όμως δεν έχω ιδέα τι παίζει , συμβουλή μου είναι να μην πας σε φοιτητικό αν έχει ΟΤΣ εκτός αν δίνουν γερή έκπτωση και μηδενικό πάγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

Απλά διαλέγεις πρόγραμμα χωρίς ΟΤΣ , δεν ξέρω τι υπάρχει για επαγγελματικό αλλά μπορείς εύκολα να ψάξεις στο ιντερνετ.

Συνήθως πάνε με την επωνυμία Fixed και αναφέρουν σταθερή κιλοβατώρα . Στους όρους γράφουν "ρητρα ΟΤΣ δεν εφαρμόζεται"

Μιλάμε για 100Ε το χρόνο , σαν φοιτητής πιστεύω οτι αξίζει να αλλάξεις . Απο φοιτητικά όμως δεν έχω ιδέα τι παίζει , συμβουλή μου είναι να μην πας σε φοιτητικό αν έχει ΟΤΣ εκτός αν δίνουν γερή έκπτωση και μηδενικό πάγιο

εγώ στο site allazorevma για 3500 kwh μου βγάζει όφελος ~>200Ε το χρόνο, 

πως υπολόγισες μονο 100Ε εσυ?

ισχύουν αυτές οι μεγάλες διαφορές που βγάζει το allazorevma? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manosbr είπε

εγώ στο site allazorevma για 3500 kwh μου βγάζει όφελος ~>200Ε το χρόνο, 

πως υπολόγισες μονο 100Ε εσυ?

ισχύουν αυτές οι μεγάλες διαφορές που βγάζει το allazorevma? 

Τα 100Ε ήταν στην περίπτωση του Actinidio με 4000Kwh το χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, manosbr είπε

ισχυουν οι τοσο μεγαλες διαφορες που βλεπω στο allazorevma?

Όχι σε καμία περίπτωση γιατί δεν υπολογίζει την ρήτρα ΟΤΣ και εδώ που τα λέμε δεν μπορει να την υπολογίσει γιατί δεν ειναι σταθερή αλλά το κακό ειναι ότι δεν το γράφει κάπου άρα πρόκειται για ψευδή διαφήμιση των εναλλακτικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα διαβάζοντας αρκετά σχόλια δεν είδα κάποιο να μοιάζει με την δικιά μου περίπτωση. Είμαι στην δεη χωρίς συμβόλαιο και επιθυμώ να αλλάξω εταιρία. το έτος καταναλώνουμε 11.000-12.000 kw. Αν μπορεί κανείς να μ βοηθήσει στο τι να επιλέξω; ευχαριστώ.  

Υγ. ενδιαφέρομαι και για νυχτερινό, στο όποιο δεν είμαι αυτήν την στιγμή.

Επεξ/σία από georgemp2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, georgemp2 είπε

Καλησπέρα διαβάζοντας αρκετά σχόλια δεν είδα κάποιο να μοιάζει με την δικιά μου περίπτωση. Είμαι στην δεη χωρίς συμβόλαιο και επιθυμώ να αλλάξω εταιρία. το έτος καταναλώνουμε 11.000-12.000 kw. Αν μπορεί κανείς να μ βοηθήσει στο τι να επιλέξω; ευχαριστώ.  

Υγ. ενδιαφέρομαι και για νυχτερινό, στο όποιο δεν είμαι αυτήν την στιγμή.

Έχεις μεγάλη κατανάλωση, σε όποιον εναλλακτικό και να πας θα έχεις σοβαρό όφελος.

Κάνε τη σύγκρισή σου σε site όπως το energy-market ή το allazorevma και δες τα διαφορετικά πακέτα. Καλό είναι να αποφύγεις πακέτα με  εφαρμογή ΟΤΣ για να ξέρεις τι θα πληρώνεις ακριβώς. Επίσης υπάρχουν και προγράμματα που δε σε δεσμεύουν χρονικά οπότε έχεις την ευελιξία όποτε θες να πας κάπου καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Έχεις μεγάλη κατανάλωση, σε όποιον εναλλακτικό και να πας θα έχεις σοβαρό όφελος.

Κάνε τη σύγκρισή σου σε site όπως το energy-market ή το allazorevma και δες τα διαφορετικά πακέτα. Καλό είναι να αποφύγεις πακέτα με  εφαρμογή ΟΤΣ για να ξέρεις τι θα πληρώνεις ακριβώς. Επίσης υπάρχουν και προγράμματα που δε σε δεσμεύουν χρονικά οπότε έχεις την ευελιξία όποτε θες να πας κάπου καλύτερα. 

Ωραία ευχαριστώ πολύ, θα κάνω την έρευνα μου και θα σας ενημερώσω σχετικά με τα αποτελέσματα. Για την κεν έχω ακούσει αλλά σίγουρα διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση.

Στην φωτογραφία φαίνεται η προσφορά από την εταιρία που διάλεξα. με το όρο ετήσια χρέωση μας εμφανίζει το ποσό που τα πληρώσω για κιλοβατώρες που καταχώρησα σαν ετήσια χρέωση; Επίσης δεν αναφέρει αν έχει νυχτερινή χρέωση. Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

reuma.JPG

Επεξ/σία από georgemp2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, γνωριζουμε αν η εκπτωση συνεπειας θα επρεπε να ειανι στο συνολικο ποσο προ κοινωνικου τιμολογιο εκπτωσης ,  ή αφου αφαιρεθε το κοινωνικο τιμολογιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Πήρα σήμερα τον πρώτο μου λογαριασμό από την ΕΛΙΝ με το παλιό τιμολόγιο (ευτυχώς πρόλαβα τις αλλαγές) και θέλω να ρωτήσω. Αν επιλέξω πληρωμή με πάγια εντολή, για να μου επιστραφεί η εγγύηση, ποια η διαδικασία από εκεί και πέρα; Θα χρεώνεται αυτόματα ο λογαριασμός μου κάθε μήνα και ποια χρονική στιγμή; Όταν εκδίδεται ο λογαριασμός ή λίγο πριν τη λήξη του; 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgemp2 είπε

Καλησπέρα διαβάζοντας αρκετά σχόλια δεν είδα κάποιο να μοιάζει με την δικιά μου περίπτωση. Είμαι στην δεη χωρίς συμβόλαιο και επιθυμώ να αλλάξω εταιρία. το έτος καταναλώνουμε 11.000-12.000 kw. Αν μπορεί κανείς να μ βοηθήσει στο τι να επιλέξω; ευχαριστώ.  

Υγ. ενδιαφέρομαι και για νυχτερινό, στο όποιο δεν είμαι αυτήν την στιγμή.

Άλλαξε σε νυχτερινό και δες

elpedison electricity Home night fixed. Ζήτα όμως στο συμβόλαιο να αναφέρεται ξεκάθαρα οτι η έκπτωση θα ισχύει και τους 24 μήνες .Κέρδος πάνω απο 300Ε το χρόνο.

Αν δε θες δέσμευση ,δες

Solar Energy FIXED N

Watt&Volt W+V NOW , σου δίνει δωρεάν πάγιο (6.8Ε/μήνα) τον πρώτο χρόνο ,να ζητήσεις τους όρους συμβολαίου να δεις τι γίνεται αν φύγεις στο χρόνο ή στη διετία ,μήπως και τα χρεώσουν

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Αν επιλέξω πληρωμή με πάγια εντολή, για να μου επιστραφεί η εγγύηση, ποια η διαδικασία από εκεί και πέρα; Θα χρεώνεται αυτόματα ο λογαριασμός μου κάθε μήνα και ποια χρονική στιγμή; Όταν εκδίδεται ο λογαριασμός ή λίγο πριν τη λήξη του;

Με την πάγια εντολή ο λογαριασμός θα εξοφλείται την τελευταία ημέρα που γράφει, όχι στην έκδοση. Αν εκδίδεται π.χ κάθε 5 του μήνα και λήγει στις 29, θα πληρώνεται στις 29.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Greektrooper είπε

Με την πάγια εντολή ο λογαριασμός θα εξοφλείται την τελευταία ημέρα που γράφει, όχι στην έκδοση. Αν εκδίδεται π.χ κάθε 5 του μήνα και λήγει στις 29, θα πληρώνεται στις 29.

Οπότε θα πρέπει να έχω χρήματα στο λογαριασμό εκείνη την ημέρα. Τι συμβαίνει σε περίπτωση που δεν έχω; Υποθετικά μιλώντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, george1551 είπε

Όχι σε καμία περίπτωση γιατί δεν υπολογίζει την ρήτρα ΟΤΣ και εδώ που τα λέμε δεν μπορει να την υπολογίσει γιατί δεν ειναι σταθερή αλλά το κακό ειναι ότι δεν το γράφει κάπου άρα πρόκειται για ψευδή διαφήμιση των εναλλακτικών.

μα έχει επιλογή να διαλέξει κανείς "ΧΩΡΙΣ ΡΗΤΡΑ ΟΡΙΑΚΗΣ ΤΙΜΗΣ"  πχ στο watt n votl και σε ΕΛΙΝ, 

σε αυτές τις περιπτώσεις κερδίζω ακριβως οσα χρήματα μου λέει (πχ. 190 Ε το έτος) ?

 

Επίσης η ΔΕΗ έχει βγάλει πιο οικονομικά τιμολογια με ενεργοποιηση του MyhomeEnter για 24μηνη δεσμευση.

ξέρετε αν πλεον εξακολουθουν να ειναι αρκετα πιο συμφέρουσες οι λύσεις των άλλων παρόχων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...