Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι να το τονισεις στο link γιατι ειναι πολλοι που δεν εχουν νυχτερινο και δεν γνωριζουν τα ποσα που γλιτωνεις ειτε απο τις κιλοβατωρες ειτε απο τις ρυθμιζομενες χρεωσεις.

Και μικρες καταναλωσεις να εχουν κατι μπορει να γλιτωσουν σε ετησια βαση.Ας αποφασισουν οι ιδιοι αν τους συμφερει η οχι στην τελικη.

Ποσο κοστιζει να βαλει καποιος νυχτερινο τωρα?

Να βαλουμε και την τιμη αν ειναι να ξερουν.

https://www.michanikos.gr/forums/topic/48910-κόστος-για-μετάβαση-σε-νυχτερινό-τιμολόγιο/
https://www.iefimerida.gr/ellada/nyhterino-reymadeite-ehete-eidiko-metriti

Απο τις πηγες πιο πανω μαλλον γυρω στα 35 ευρω

Επεξ/σία από Incepted
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, Incepted είπε

Το γραφει κι εδω στο site της ΔΕΗ οπου μπορει να μπει κατευθειαν και το παρακατω link στο post του korakios.

https://www.deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42,16Ε με χρέωσαν για τριφασικό ψηφιακό μετρητή νυχτερινού πολύ προσφατα.

Ίσως 35Ε κάνει ο μονοφασικός

24 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το γραφει κι εδω στο site της ΔΕΗ οπου μπορει να μπει κατευθειαν και το παρακατω link στο post του korakios.

https://www.deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

το είχα και πριν αλλά μάλλον δε φαινόταν .

Έκανα edit και μια αναδιάταξη, στο τέλος (ξανα)αναφέρω το όφελος του νυχτερινού τιμολογίου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια χρέωση έχει και η αντικατάσταση μονοφασικού μετρητή (42,16€). Έβαλά νέο με νυχτερινή καταμέτρηση τον περασμένο Δεκέμβριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelakis1914 είπε

Ίδια χρέωση έχει και η αντικατάσταση μονοφασικού μετρητή (42,16€). Έβαλά νέο με νυχτερινή καταμέτρηση τον περασμένο Δεκέμβριο. 

Σωστά το αναφέρει απο ΔΕΔΔΗΕ 35 + ΦΠΑ και έτσι βγαίνει 42 ευρώ  .

Δεν το είχα προσέξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνει απόσβεση του κόστους του μέσα στο έτος σίγουρα. Δεν κάνω στοχευμένη χρήση ενέργειας τις ώρες μειωμένης τιμολόγησης, παρατηρώ όμως τις καταγραφές που κάνει και στο νυχτερινό (1.8.2.) είναι το 20% της συνολικής μου κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Θα γίνει απόσβεση του κόστους του μέσα στο έτος σίγουρα. Δεν κάνω στοχευμένη χρήση ενέργειας τις ώρες μειωμένης τιμολόγησης, παρατηρώ όμως τις καταγραφές που κάνει και στο νυχτερινό (1.8.2.) είναι το 20% της συνολικής μου κατανάλωσης.

Το πήγα 40% , άνετα τα στρίμωξα όλα τα 3-5 το μεσημέρι και βράδυ αφυγραντήρα φουλ και ηλεκτρικό ποδήλατο . Θέλει προγραμματισμό ,βέβαια καλοκαίρι δε νομίζω να κάθομαι να βάζω πχ μεταμεσονύχτιο πλυντήριο

______________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΟ 5ΨΗΦΙΟ ΑΠΟ ΕΛΤΑ , ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ

Τους πλήρωσα τους άχρηστους 4,24 ευρώ (πολλαπλές κλήσεις) ,μόλις είδα λογαριασμό σταθερής.

Ανάλογα τον πάροχο σταθερής θα είναι και διαφορετική χρέωση , αλλά και απεριόριστα σταθερά να έχει κάποιος το 5ψηφιο χρεώνεται .... :(

 

Πέρασε και στη ΔΕΔΔΗΕ η αίτηση αλλαγής πάροχου για NRG :) και συμπτωματικά πλακώσανε κλήσεις απο Ζενιθ που δεν είχα όρεξη να απαντήσω ,

Εδώ περάσανε 2 μήνες με ανταλλαγή email ανα εβδομάδα για να μου απαντήσουν πως βγήκε η ρήτρα υψηλή και ακόμα να μου απαντήσουν με λεπτομέρειες. Βέβαια έμαθα κάτι άλλο που φαντάζομαι θα το κάνουν και άλλοι πάροχοι

- Η ρήτρα αναπροσαρμογής βγαίνει στο περίπου συνήθως μέχρι να οριστικοποιήσει ο ΑΔΜΗΕ τα νούμερα.

Μπορεί δηλαδή σε λογαριασμό να χρεώσουν παραπάνω για να συμπληρώσουν προηγούμενους μήνες...εκεί και αν δε βγαίνει άκρη.... Τραγικοί

Τεσπα , με ξαναπηραν πριν απο λίγο να με ρωτήσουν αν είμαι ευχαριστημένος απο το support και αν θέλω άλλες διευκρινήσεις...τρια πουλάκια κάθονταν  ....

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο τωρινό μου πρόγραμμα Γ1Ν έχω νυχτερινό μετρητη κανονικά ... Η NRG σε επικοινωνία που έκανα μου είπε ότι όλες οι κιλοβατώρες θα καταγράφονται από έναν μετρητή (ουσιαστικά τον βασικό ή αν θέλετε τον ημερήσιο)...

Οπότε με ποιο τροπο θα γίνεται ο διαχωρισμός στις κιλοβατώρες του νυχτερινού; 

Μιλάμε πάντα για το NRG SAVE 40% Fixed

Επίσης ποιος μας διασφαλίζει ότι σε 4 μήνες που θα πρέπει να υπογράψουμε για να μην έχουμε ΟΤΣ το έξτρα Fixed δεν θα μας πουν πως π.χ. αυτό δεν γίνεται; Υπογράφουμε κάτι από τώρα που εφαρμόζεται σε 4 μήνες; Η το ζητάμε τότε; Και ποιος μας διασφαλίζει ότι θα μπορούμε να το ζητήσουμε και να το πάρουμε;

Επεξ/σία από Nextnet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nextnet είπε

Στο τωρινό μου πρόγραμμα Γ1Ν έχω νυχτερινό μετρητη κανονικά ... Η NRG σε επικοινωνία που έκανα μου είπε ότι όλες οι κιλοβατώρες θα καταγράφονται από έναν μετρητή (ουσιαστικά τον βασικό ή αν θέλετε τον ημερήσιο)...

Οπότε με ποιο τροπο θα γίνεται ο διαχωρισμός στις κιλοβατώρες του νυχτερινού; 

Μιλάμε πάντα για το NRG SAVE 40% Fixed

Επίσης ποιος μας διασφαλίζει ότι σε 4 μήνες που θα πρέπει να υπογράψουμε για να μην έχουμε ΟΤΣ το έξτρα Fixed δεν θα μας πουν πως π.χ. αυτό δεν γίνεται; Υπογράφουμε κάτι από τώρα που εφαρμόζεται σε 4 μήνες; Η το ζητάμε τότε; Και ποιος μας διασφαλίζει ότι θα μπορούμε να το ζητήσουμε και να το πάρουμε;

Δεν γίνεται διαχωρισμός γιατί έχουν ίδια τιμή! Οσο για το Fixed κανένας δεν σε διασφαλίζει. Αν θες ζητήσε το από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

Το πήγα 40% , άνετα τα στρίμωξα όλα τα 3-5 το μεσημέρι και βράδυ αφυγραντήρα φουλ και ηλεκτρικό ποδήλατο . Θέλει προγραμματισμό ,βέβαια καλοκαίρι δε νομίζω να κάθομαι να βάζω πχ μεταμεσονύχτιο πλυντήριο

_________________________________________________________________________

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΟ 5ΨΗΦΙΟ ΑΠΟ ΕΛΤΑ , ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ

Τους πλήρωσα τους άχρηστους 4,24 ευρώ ,μόλις είδα λογαριασμό.

Ανάλογα τον πάροχο σταθερής θα είναι και η χρέωση , αλλά και απεριόριστα σταθερά να έχει κάποιος το 5ψηφιο χρεώνεται .... :(

Και εγώ μια από τα ίδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, doll είπε

Δεν γίνεται διαχωρισμός γιατί έχουν ίδια τιμή! Οσο για το Fixed κανένας δεν σε διασφαλίζει. Αν θες ζητήσε το από την αρχή.

αποκλείεται και μόλις άναψες φωτιές αν ισχύει . Δεν είναι μόνο η χρέωση κιλοβατώρας που συμπτωματικά είναι ίδιες στο ημερήσιο/νυχτερινό για το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά και οι ρυθμιζόμενες . Αν όντως ισχύει υπαναχώρηση άμεσα και πάω αλλού

25 λεπτά πριν, Nextnet είπε

Η NRG σε επικοινωνία που έκανα μου είπε ότι όλες οι κιλοβατώρες θα καταγράφονται από έναν μετρητή

Το οτι είναι ένας μετρητής (όπως ο δικός μου) είναι κάτι διαφορετικό ,μιας και πλέον ο μετρητής είναι ένας και για το ημερήσιο και για το νυχτερινό ,όμως μετρά ξεχωριστά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

αποκλείεται και μόλις άναψες φωτιές αν ισχύει . Δεν είναι μόνο η χρέωση κιλοβατώρας που συμπτωματικά είναι ίδιες στο ημερήσιο/νυχτερινό για το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά και οι ρυθμιζόμενες . Αν όντως ισχύει υπαναχώρηση άμεσα και πάω αλλού

Το οτι είναι ένας μετρητής (όπως ο δικός μου) είναι κάτι διαφορετικό ,μιας και πλέον ο μετρητής είναι ένας και για το ημερήσιο και για το νυχτερινό ,όμως μετρά ξεχωριστά

Αν το ζητήσουμε από την αρχή ...το μόνο θέμα είναι ότι χάνουμε 4μήνες επί 4 ευρώ = 16 ευρώ αλλά διασφαλιζόμαστε πιστεύω 100%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nextnet είπε

Αν το ζητήσουμε από την αρχή ...το μόνο θέμα είναι ότι χάνουμε 4μήνες επί 4 ευρώ = 16 ευρώ αλλά διασφαλιζόμαστε πιστεύω 100%...

Αυτό είναι διαφορετικό θέμα .

Αν δεν έχεις γραπτώς οτι δεν εφαρμόζεται ρήτρα τους 4 πρώτους μήνες ,τότε ναι ,βάλε το fix απο την αρχή

29 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Και εγώ μια από τα ίδια

Μια απο τα ίδια για το νυχτερινό ή απο τα τηλέφωνα στα ΕΛΤΑ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Μια απο τα ίδια για το νυχτερινό ή απο τα τηλέφωνα στα ΕΛΤΑ?!

Για το τηλέφωνο,εγώ είπαμε,πάμε δυνατά solar 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

αποκλείεται και μόλις άναψες φωτιές αν ισχύει . Δεν είναι μόνο η χρέωση κιλοβατώρας που συμπτωματικά είναι ίδιες στο ημερήσιο/νυχτερινό για το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά και οι ρυθμιζόμενες . Αν όντως ισχύει υπαναχώρηση άμεσα και πάω αλλού

Μπορούν στις ρυθμιζόμενες να χρεώσουν τις κιλοβατώρες ενιαία σαν ημερήσιες ακυρώνοντας την ύπαρξη του νυχτερινού μετρητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...