Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάντως παρά το γεγονός ότι στην εταιρεία που εργάζομαι συνεργαζόμαστε με όλους τους παρόχους ενέργειας ΔΕΗ και λοιπούς

σε προσωπικό επίπεδο προτιμώ την ΔΕΗ

αφού σκέφτομαι σε περίπτωση που βάλω φυσικό αέριο να την προτιμήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, Dantε είπε

Μολις εκανα και εγω για το σπιτι αιτηση για Ελιν το οικιακο με νυχτερινο.

Για εξοχικο με πολυ χαμηλες καταναλωσεις,υποθετω δε συμφερει και ιδιαιτερα να φυγω απο ΔΕΗ?

Aν και μαζευονται το χρονο κανα 400αρι.Ισως και να αξιζει.

Για το εξοχικό σίγουρα γλυτώνεις το πάγιο της ΔΕΗ και φυσικά τη χαμηλότερη κιλοβατώρα . Και 50€ το χρόνο να γλυτώσεις γιατί να μη το κάνεις ?

14 ώρες πριν, bill999r είπε

....

Έχεις άδικο. Αυτή που δεν συμφέρει για κανένα λόγο είναι η Ζενίθ και αρκετες άλλες.

Απο την άλλη η ΔΕΗ εχει πολύ μικρό πάγιο, σταθερή τιμή, χωρίς συμβόλαιο, χωρις πάγια εντολή, και χωρίς ρήτρα. Επίσης μπορεί να έχεις και νυχτερινό. Συν έκπτωση συνέπειας.

Επίσης παρέχει ΚΟΤ σε όσους διακινούνται.

Η ζενίθ που έχω (double energy) ,συμφέρει για >400 κιλοβατώρες το μήνα σε σχέση με ΔΕΗ .Δεν συμφέρει πλέον σε σχέση με υπόλοιπους εναλλακτικούς. Αν αμφισβητείς κάνοντας τις πράξεις να σου ανεβάσω ένα λογαριασμό .

Αναλογα την κατανάλωση είναι υπέρ σπάνιες οι περιπτώσεις που εναλλακτικός δε θα σου δώσει κέρδος 

ΚΟΤ υποχρεούνται όλοι να δώσουν και ας κάνουν την πάπια . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, greengr21 said:

Ήθελα να σχολιάσω αλλά τι,ότι γλιτώνεις 30ευρω στα 100ευρω; 

 Ας κρίνει ο καθένας και ας πράξει με βάση την κρίση του. Δεν θα καθίσω να σου αναλύσω εδώ τι καίω και τι πληρώνω. Ας ρωτήσεις και άλλους που πήγαν σε εναλλακτικό πάροχο, θα σου τιμολογήσουνε κρυφές χρεώσεις λες, δεν ισχύουν οι συμβάσεις λες. Που τα διάβασες αυτά; Δες τι γράφεις, ότι νάνε... σε διαβάζει κόσμος 

19 hours ago, bill999r said:

Εσύ που δεν θέλεις να παραπληροφόρησεις και λες αλήθειες θα σου ήταν εύκολο να μας ανεβάσεις δύο λογαριασμούς( ΔΕΗ και protergia αντιστοιχων μηνών) από το μαγαζί σου, εννοείται χωρίς στοιχεία, για να δούμε σε τι οφείλεται αυτή η μεγάλη διαφορά κάθε μήνα;

Γιατί 100 ευρώ το μήνα είναι 1200 το χρόνο....

Έχεις άδικο. Αυτή που δεν συμφέρει για κανένα λόγο είναι η Ζενίθ και αρκετες άλλες.

Απο την άλλη η ΔΕΗ εχει πολύ μικρό πάγιο, σταθερή τιμή, χωρίς συμβόλαιο, χωρις πάγια εντολή, και χωρίς ρήτρα. Επίσης μπορεί να έχεις και νυχτερινό. Συν έκπτωση συνέπειας.

Επίσης παρέχει ΚΟΤ σε όσους διακινούνται.

Ελπίζω εδώ να αστειεύεσαι.... Οι συγκεκριμένοι εκπρόσωποι σου λένε ότι θέλεις να ακούσεις.

Όποιος θέλει να μάθει μπορεί να διαβάσει τους αναλυτικους όρους συμβολαιων κάθε παρόχου στη σελίδα τους κ να αφήσει τους εκπροσώπους να πουλάνε φουμαρα.

Τα ίδια πράγματα θα σου πουν οι εκπρόσωποι δεν μπορούν να σου πούνε ψέματα. Μπορείς να πας σε 3-4 εταιρείες να συγκρίνεις, όλοι θα δώσουν χαμηλότερα από τη ΔΕΗ σε πραγματικά νούμερα και όχι υποθετικά. Εγώ μιλάω γιατί το έκανα και γιατί το έψαξα παρα πολύ. Τουλάχιστο να πας πει ο καθένας προσωπικές εμπειρίες και γεγονότα, πες μου πήγα στο τάδε πάροχο και αλλά μου είπε αλλα με χρέωσε, μην γράφετε υποθέσεις γιατί είναι σοβαρό το ζήτημα και παίρνετε στο λαιμό σας κόσμο 

9 hours ago, bill999r said:

Συμφωνώ ότι σε μεγαλύτερες καταναλώσεις το κέρδος είναι μεγαλύτερο.... 

Επίσης η τιμή ισχύει για 1000kw στο επαγγελματικό

Μετά η τιμή αλλάζει προς τα κατω με διάφορα 0.02 - 0.04...

Δυστυχώς υπάρχουν και μάλιστα στο παρόν θρεντ λίγες σελίδες πιο πίσω πολλά άτομα αναφέρουν χρεώσεις στη Volterra νομίζω που τελικά με φασαρία τις απέσυραν....

Για αυτό θεωρώ παγίδα την πάγια εντολή μιας και εύκολα σε χρεώνουν ότι να ναι και λίγοι το παρακολουθούν.

Εγώ αναφέρω προσωπικές εμπειριες και δέχομαι απόψεις από αλλά μέλη αλλά όχι υποθετικές. Εγώ έχω συμβόλαιο 2 χρονια και γλίτωσα την τελευταία αύξηση που έβαλε η ΔΕΗ και παρασύρει και όλες τις άλλες εταιρείες, έχω δεσμεύσει την τιμή. Επίσης από την Πρωτεργεια με ενημέρωσαν ότι μετά τη λυξη της σύμβασης η τιμή θα διαμορφωθεί με τα δεδομένα που θα υπάρχουν τότε, σημαίνει ότι πολύ πιθανό να αυξηθεί η τιμή ανάλογα και με τα τιμολόγια της ΔΕΗ. Κρατάω όμως την τιμή για 2 χρονια. Ισχύει το συμβόλαιο... και ο άλλος γράφει δεν υπάρχουν συμβόλαια σε αυτές τις εταιρείες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω πως καλό είναι να ηρεμήσουν τα πνεύματα γτ δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι.

Συζήτηση κάνουμε γτ κανένας μας δεν τα ξέρει όλα.

Κ εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να μας πούνε την εμπειρία τούς όσοι έχουν μεταπηδήσει σε εναλλακτικό πάροχο και αν έχουν την δυνατότητα να μας αντιπαραβάλλουν λογαριασμό ΔΕΗ και εναλλακτικού (δύσκολο το ξέρω).

Έχει δίκιο ο @johnfl21 ότι στην πραγματικότητα ίσως να διαφέρει η χρέωση.

Ωστόσο επειδή κ εγώ φίλε @johnfl21 το έχω ψάξει πάρα πολύ, διότι κ εγώ λεφτά θέλω να γλυτώσω, διαπίστωσα πως όλα τα προγράμματα κάπου υπερτερούν κάπου υστερούν με αποτέλεσμα η τελική τιμή να πλησιάζει ή κ να ξεπερνά αυτή της ΔΕΗ.

Το μόνο δελεαστικο πρόγραμμα που κυκλοφορεί είναι αυτό της Ελίν προς το παρόν το οποίο όμως δεν έχει σταθερή τιμή και απαιτεί πάγια εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, bill999r είπε

Παιδιά νομίζω πως καλό είναι να ηρεμήσουν τα πνεύματα γτ δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι.

Συζήτηση κάνουμε γτ κανένας μας δεν τα ξέρει όλα.

Κ εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να μας πούνε την εμπειρία τούς όσοι έχουν μεταπηδήσει σε εναλλακτικό πάροχο και αν έχουν την δυνατότητα να μας αντιπαραβάλλουν λογαριασμό ΔΕΗ και εναλλακτικού (δύσκολο το ξέρω).

Έχει δίκιο ο @johnfl21 ότι στην πραγματικότητα ίσως να διαφέρει η χρέωση.

Ωστόσο επειδή κ εγώ φίλε @johnfl21 το έχω ψάξει πάρα πολύ, διότι κ εγώ λεφτά θέλω να γλυτώσω, διαπίστωσα πως όλα τα προγράμματα κάπου υπερτερούν κάπου υστερούν με αποτέλεσμα η τελική τιμή να πλησιάζει ή κ να ξεπερνά αυτή της ΔΕΗ.

Το μόνο δελεαστικο πρόγραμμα που κυκλοφορεί είναι αυτό της Ελίν προς το παρόν το οποίο όμως δεν έχει σταθερή τιμή και απαιτεί πάγια εντολή.

Πόσες kwh έχεις κατανάλωση το 4μηνο? 

Εγώ με 1700 μέσο όρο (Γ1Ν) φαίνεται να γλιτώνω 10 ευρώ το μήνα (στα site σύγκρισης). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην ξεχνάμε ότι στη ΔΕΗ εργάστηκαν για δεκαετίες πολλές χιλιάδες άνθρωποι με υψηλούς μισθούς με φοβερά εφάπαξ συνταξιοδότησης,οι οποίοι τώρα έχουν παιδιά... εγγόνια που σε πολλές περιπτώσεις βασίστηκαν στη ζωή τους σ αυτα τα χρήματα απ τη ΔΕΗ.... Δεν αποκλείεται λοιπόν (βάση λογικής) κάποια απ αυτά τα παιδιά και εγγόνια να είναι παρόντες στο φόρουμ και να σχολιάζουν με βάση όλα όσα κέρδισαν απ τη ΔΕΗ οι οικογένειες τους...αυτοί λοιπόν θα υπερασπιστούν τη ΔΕΗ ...συγνώμη για τη φράση αλλά και ''σκ@τ@  να πουλάει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτοί μπορεί να υπάρχουν όπως μπορεί να υπάρχουν και οι έμπορες του insomnia που εμφανίζονται ως "ικανοποιημένοι πελάτες" σε διάφορα θέματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση νομίζω, προφανώς αυτή τη στιγμή συμφέρει να αλλάξεις από ΔΕΗ για μεγαλουτσικες καταναλώσεις αλλά και κάτι - 30% στον λογαριασμό σε σχέση με τη ΔΕΗ που γράφονται είναι παραμύθια(προφανώς δεν εννοώ κάποιον που έχει κοτ για να μη πεταχτεί κανένας😋). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, naive είπε

Γιατί;

γιατί από όσο το έχω ψάξει δεν αξίζει να πάω σε άλλον πάροχο (θες να είναι το ΟΤΣ

θες να είναι κάποια άλλη κρυφή χρέωση που αν μην την αναγράφουν

επειδή έχουν δει πάρα πολλά τα μάτια μου στην εργασία μου (που πληρώνουμε χωρίς να το ψάχνουμε και ιδιαίτερα)

λέω αν είναι να γλυτώνω π.χ 30 ευρώ μένω εδώ που κάθομαι

αν ήταν 100+ ευρώ και πάνω ίσως τότε να το συζητούσα/να το έψαχνα αλλά επειδή δεν πρόκειται να συμβεί αυτό

αλλά με ΔΕΗ και με νυχτερινό τιμολόγιο πίστεψε μια χαρά λογαριασμούς έχω

και επειδή δεν τους έχω εμπιστοσύνη εκεί στο ΔΕΔΔΗΕ παρά το γεγονός ότι τους γνωρίζω όλους εντός και εκτός εργασίας

αλλά μετά το περιστατικό που έκαναν και είχαν να μετρήσουν την πολυκατοικία που μένω από το 03/2018 και την μέτρησαν τον 03/2019 (5500Kwh κατανάλωση 367 ημέρες 555 ευρώ)

πλέον δίνω μόνος μου τις μετρήσεις κάθε τέσσερις μήνες και βγαίνει ο εκκαθαριστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

γιατί από όσο το έχω ψάξει δεν αξίζει να πάω σε άλλον πάροχο (θες να είναι το ΟΤΣ

θες να είναι κάποια άλλη κρυφή χρέωση που αν μην την αναγράφουν

επειδή έχουν δει πάρα πολλά τα μάτια μου στην εργασία μου (που πληρώνουμε χωρίς να το ψάχνουμε και ιδιαίτερα)

λέω αν είναι να γλυτώνω π.χ 30 ευρώ μένω εδώ που κάθομαι

αν ήταν 100+ ευρώ και πάνω ίσως τότε να το συζητούσα/να το έψαχνα αλλά επειδή δεν πρόκειται να συμβεί αυτό

αλλά με ΔΕΗ και με νυχτερινό τιμολόγιο πίστεψε μια χαρά λογαριασμούς έχω

και επειδή δεν τους έχω εμπιστοσύνη εκεί στο ΔΕΔΔΗΕ παρά το γεγονός ότι τους γνωρίζω όλους εντός και εκτός εργασίας

αλλά μετά το περιστατικό που έκαναν και είχαν να μετρήσουν την πολυκατοικία που μένω από το 03/2018 και την μέτρησαν τον 03/2019 (5500Kwh κατανάλωση 367 ημέρες 555 ευρώ)

πλέον δίνω μόνος μου τις μετρήσεις κάθε τέσσερις μήνες και βγαίνει ο εκκαθαριστικός.

Μετά τα νέα τιμολόγια της ΔΕΗ από το Σεπτέμβριο οι διαφορές έχουν μεγαλώσει αρκετά. Στο διαμέρισμά  μου έχω αλλάξει εδώ και χρόνια γιατί κάνω μεγάλες καταναλώσεις, και μετά τον τελευταίο λογαριασμό που πήρα από τη ΔΕΗ είδα ότι αξίζει να αλλάξω και στον κοινόχρηστο της πολυκατοικίας, που έχει χαμηλή κατανάλωση και δεν ασχολούμουν. Αλλά μιλάμε για 4-5 λεπτά στην KWH διαφορά πλέον.
Για το δεύτερο, μετρήσεις του πελάτη παίρνουν οι περισσότεροι πάροχοι.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, naive είπε

Μετά τα νέα τιμολόγια της ΔΕΗ από το Σεπτέμβριο οι διαφορές έχουν μεγαλώσει αρκετά. Στο διαμέρισμά  μου έχω αλλάξει εδώ και χρόνια γιατί κάνω μεγάλες καταναλώσεις, και μετά τον τελευταίο λογαριασμό που πήρα από τη ΔΕΗ είδα ότι αξίζει να αλλάξω και στον κοινόχρηστο της πολυκατοικίας, που έχει χαμηλή κατανάλωση και δεν ασχολούμουν. Αλλά μιλάμε για 4-5 λεπτά στην KWH διαφορά πλέον.
Για το δεύτερο, μετρήσεις του πελάτη παίρνουν οι περισσότεροι πάροχοι.   

δεν ξέρεις τι θα κάνουν και οι άλλοι

επίσης δεν μου αρέσουν στους άλλους "οι συχνές ειδοποιήσεις" σχετικά με τον λογαριασμό

σκέψου στην εργασία μου που έχουμε συνεργασία με όλους τους παρόχους

το εταιρικό κινητό μου λαμβάνει γραπτά μηνύματα από αυτούς σε κάθε έκδοση λογαριασμών - λήξη (και τα σχετικά)

παρά το γεγονός είτε ότι έχω επιλέξει το email (και εκεί στέλνουν) και έχουμε e-bill

τώρα σιγά σιγά κάπως διορθώνεται η κατάσταση...στις αρχές ήταν απελπισία...μου ερχόταν να πετάξω την συσκευή από το παράθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά το πρόβλημα είναι το ποσό που γλιτώνει κάποιος ώστε να δικαιολογεί την «ψυχολογική φθορά» της διαδικασίας αλλαγής παρόχου . 
Ειναι καθαρά υποκειμενικό .

Πχ έστω με το ελάχιστο κέρδος ,για κάποιον 5€ το μήνα είναι τίποτα , σε άλλον όμως 60€ το χρόνο είναι ποσό .

Απλά μου κάνει εντύπωση που πολλοί ψάχνουν στο Σκρουτζ , κοιτάνε για μεταχειρισμένα κάνοντας και παζάρια , αλλάζουν παρόχους στην τηλεφωνία , για λιγότερο από 5€ και απαξιώνουν εντελώς εναλλακτικούς . Δε μιλάω για άτομα εδώ , σε παρέες έξω το έχω διαπιστώσει . 
 

Απλά όσοι υποστηρίζουν ΔΕΗ δαγκωτό ,δε χρειάζεται να ποστάρουν εδώ κατά την ταπεινή μου άποψη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, bill999r said:

Παιδιά νομίζω πως καλό είναι να ηρεμήσουν τα πνεύματα γτ δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι.

Quoted for emphasis.

Τελευταία προειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, razkal είπε

Πόσες kwh έχεις κατανάλωση το 4μηνο? 

Εγώ με 1700 μέσο όρο (Γ1Ν) φαίνεται να γλιτώνω 10 ευρώ το μήνα (στα site σύγκρισης). 

Φίλε μου μόλις είδα τον τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό που αφορά κατανάλωση από 21/10 έως 17/12 με συνολική κατανάλωση 560 kw και Γ1 τιμολόγιο.

Η λυπητερή ήταν 116 ευρώ.

Στο τετράμηνο το πολύ να φτάνω τα 1000 -1200 kw.

Α και είμαστε τετραμελης οικογένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...