Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

ναι σε αυτο το προγραμμα ηταν

Δεν είναι πρόγραμμα , είναι υπηρεσία που μπαίνει σε πρόγραμμα για να μην έχεις ΟΤΣ. Αλλά είναι τόσο ακριβή στην elpedison που δε συμφέρει πλέον.

2 ώρες πριν, doll είπε

Μέχρι 1600/4ο είναι 0,0069? και πως ξέρει τι γίνεται στους πρώτους μήνες?

δεν ξέρει και υποθέτει , άρα μπορεί και να σε χρέωσαν παραπάνω και να έχεις επιστροφή στο κλείσιμο του τετραμήνου.

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Να ρωτήσω. Παλιά στην elpedison έστελνα μηνιαίες μετρήσεις και ερχόντουσαν όλοι οι μηνιαίοι λογαριασμοί ως εκκαθαριστικοι. Όπως έχω πει από αρχές του χρόνου το σταμάτησαν. 3 έναντι και 1 εκκαθαριστικός.

Σε άλλους παρόχους τι γίνεται; Έχει άλλος μηνιαίους εκκαθαριστικους; Στη ΔΕΗ με το μηνιαίο ενεργοποιημένο τι γίνεται;

Με βόλευε πολύ και τώρα που το έκοψαν έχω λίγο ξενερώσει.

Να δίνεις μέτρηση ανα δίμηνο μεσω ΔΕΔΔΗΕ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν είναι πρόγραμμα , είναι υπηρεσία που μπαίνει σε πρόγραμμα για να μην έχεις ΟΤΣ. Αλλά είναι τόσο ακριβή στην elpedison που δε συμφέρει πλέον.

2 ώρες πριν, doll είπε

ναι εφριξα με τις τιμες που μου ειπε...11 ευρο ο μηνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγους μήνες όλο διαβάζω με την ενεργοποίηση της ρήτρας CO2 στη ΔΕΗ . Σίγουρα έχει το myhome online , είδε κανένας τίποτα περίεργο στο κλασσικό Γ1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Εδώ και λίγους μήνες όλο διαβάζω με την ενεργοποίηση της ρήτρας CO2 στη ΔΕΗ . Σίγουρα έχει το myhome online , είδε κανένας τίποτα περίεργο στο κλασσικό Γ1 ?

το αναφερουν οι εναλλακτικοι εδω και μηνες...απο περισυ. Εγω δεν εχω δει κατι ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

Εδώ και λίγους μήνες όλο διαβάζω με την ενεργοποίηση της ρήτρας CO2 στη ΔΕΗ . Σίγουρα έχει το myhome online , είδε κανένας τίποτα περίεργο στο κλασσικό Γ1 ?

Korakie, έχεις ασχοληθεί καθόλου (ή έχει πάρει το μάτι σου ως γνώστης) ποιο πρόγραμμα συμφέρει περισσότερο τους φοιτητές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Korakie, έχεις ασχοληθεί καθόλου (ή έχει πάρει το μάτι σου ως γνώστης) ποιο πρόγραμμα συμφέρει περισσότερο τους φοιτητές;

λογικά θα έχεις μικρή κατανάλωση , αλλά αν έχεις πχ θερμοπομπούς ή είσαι ταράτσα με σάπιο κλιματιστικό ή με αφυγραντήρα συνέχεια ?

είναι πολύ γενικό , πχ αν έχει θερμοσίφωνα , υπάρχουν φοιτητές που κάνουν 3 μπάνια την ημέρα ή μια την εβδομάδα! άλλοι μαγειρεύουν κιόλας ...

ξεκίνα με voltera ,γενικά με χαμηλό πάγιο χωρίς δέσμευση και στην πορεία βλέπεις τις κιλοβατώρες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Στη σελιδα της εταιρειας μου βγαζει νυχτερινη καταναλωση και ημερησια αλλα η χρεωση είναι ιδια ειτε ημερα ειτε νυχτα. Τι νοημα υπαρχει να μου βγαζει τετοια πληροφορια;

nrg.jpg

Επεξ/σία από kleomenis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kleomenis76 είπε

Καλησπερα. Στη σελιδα της εταιρειας μου βγαζει νυχτερινη καταναλωση και ημερησια αλλα η χρεωση είναι ιδια ειτε ημερα ειτε νυχτα. Τι νοημα υπαρχει να μου βγαζει τετοια πληροφορια;

nrg.jpg

είναι διαφορετική η χρέωση στις ρυθμιζόμενες .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι διαφορετική η χρέωση στις ρυθμιζόμενες .

οποτε, φιλε, συμφωνα με αυτο πρεπει παλι να προσεχω οπου μπορω να χρησιμοποιω το νυχτερινο. Προφανως αυτο φαινεται και απο το excel που εχεις αναρτησει. Θα βαλω διαφορες τιμες να δω ποσο αξιζει να προσεχω τετοια επιλογη ωρας

update αν  τα υπολογισα καλα απο το excel σου και με ενα τυχαιο παραδειγμα 7000 πρωινο και 3000 νυχτερινο, βγαινουν οι ρυθμιζομενες 618,79€ και με 10.000 μονο ημερησιο 952€ δηλαδη διαφορα περιπου 330€ (σημαντικο ποσό). Ελπιζω να ειναι σωστος αυτος ο υπολογισμος και να βοηθαμε κι αλλους να μην πεσουν στην λουμπα του "ελα μωρε πρωι βραδυ ιδiα ειναι η μοναδα καταναλωσης"

Επεξ/σία από kleomenis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kleomenis76 είπε

οποτε, φιλε, συμφωνα με αυτο πρεπει παλι να προσεχω οπου μπορω να χρησιμοποιω το νυχτερινο. Προφανως αυτο φαινεται και απο το excel που εχεις αναρτησει. Θα βαλω διαφορες τιμες να δω ποσο αξιζει να προσεχω τετοια επιλογη ωρας

update αν  τα υπολογισα καλα απο το excel σου και με ενα τυχαιο παραδειγμα 7000 πρωινο και 3000 νυχτερινο, βγαινουν οι ρυθμιζομενες 618,79€ και με 10.000 μονο ημερησιο 952€ δηλαδη διαφορα περιπου 330€ (σημαντικο ποσό). Ελπιζω να ειναι σωστος αυτος ο υπολογισμος και να βοηθαμε κι αλλους να μην πεσουν στην λουμπα του "ελα μωρε πρωι βραδυ ιδiα ειναι η μοναδα καταναλωσης"

Το έχουμε θίξει πολλές φορές ότι το όφελος της ύπαρξης νυχτερινού μετρητή είναι σημαντικό. Ωραίος πάντως που το δείχνεις με παράδειγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είνια τεράστια η διαφορά και με τις σύγχρονες συσκευές (πχ πιάτων και ρούχων) και λίγο διαχείρηση του θερμοσίφωνα είσαι στο 30% νύχτα 70% μέρα. Ακόμα και φαγητό στο φούρνο βάζεις στις 11 το βράδυ το καλοκαίρι αν τη επόμενη δουλεύεις και θα φάνε τα παιδιά μετά το σχολείο...

Επίσης aircondition το καλοκαίρι μετά τις 23 παίζει πολλές φορές

Επεξ/σία από coyote2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προσπαθήσει να διαβάσω όλο το thread αλλά δε βλέπω κάποια αναφορά για ρεύμα από την εταιρία Φυσικό Αέριο.

Σκέφτομαι το πακέτο Οικιακό Νυχτερινό Maxi που έχει τις παρακάτω χρεώσεις + κάποιες παροχές όπως Ασφάλεια περιεχομένου και bonus από Alpha Bank. Αν δε κάνω λάθος δεν έχει συμπεριληφθεί ούτε στο συγκριτικό excel(μεγάλο respect πολύ κατατοπιστικό). 

Ποια είναι η γνώμη σας; Το έχει κανείς;

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2021 στις 6:59 ΠΜ, liakjim είπε

Να ρωτήσω. Παλιά στην elpedison έστελνα μηνιαίες μετρήσεις και ερχόντουσαν όλοι οι μηνιαίοι λογαριασμοί ως εκκαθαριστικοι. Όπως έχω πει από αρχές του χρόνου το σταμάτησαν. 3 έναντι και 1 εκκαθαριστικός.

Σε άλλους παρόχους τι γίνεται; Έχει άλλος μηνιαίους εκκαθαριστικους; Στη ΔΕΗ με το μηνιαίο ενεργοποιημένο τι γίνεται;

Με βόλευε πολύ και τώρα που το έκοψαν έχω λίγο ξενερώσει.

Εμένα μου είπανε ότι υπάρχει κανονικά η δήλωση μέτρησης αλλά αντί να βγαίνει εκκαθαριστικος αναγράφεται έναντι με ένδειξη πελάτη. Τυπικά μονό αυτό έχει αλλάξει η καταχώρησή της μέτρησης γίνεται κανονικά. Επίσης αλλάξαν και οι ημερομηνίες πού δηλώνεις την μέτρηση είναι από 1-10 κάθε μηνα και όχι της τελευταίες δέκα ήμερες του μηνά. Επίσης ο λογαριασμός εκδίδεται κάθε 15-18 κάθε μηνά και όχι έως της δέκα κάθε μηνά. Τέλος θα κοιτάς ποτέ θα περνάει η δεδδηε να μετρήσει πού είναι μία φορά στους 4μήνες άμα δεν είναι πρόσβασιμο το ρόλοι μπορείς να δώσεις την μέτρηση καλώντας της βλάβες της δεδδηε την ήμερα πού γραφεί επάνω η έως την επομένη ήμερα στις 12 το μεσημέρι. Καλού κακού πάρε την δεδδηε και ρώτησέ διότι κάποιες φορές δεν περνάνε και και χάνεις την έκπτωση λόγω εμπρόθεσμης εξόφλησής. Για αυτό είναι σημαντικό να περνάει η δεδδηε να μετράει. Εμένα τώρα μου έβαλαν την έκπτωση αυτή και θα το κοιτάω πια να δίνω την μέτρηση στον δεδδηε άμα δεν είμαι στον χώρο και δεν μπορεί να μετρήσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pral13 είπε

Έχω προσπαθήσει να διαβάσω όλο το thread αλλά δε βλέπω κάποια αναφορά για ρεύμα από την εταιρία Φυσικό Αέριο.

Σκέφτομαι το πακέτο Οικιακό Νυχτερινό Maxi που έχει τις παρακάτω χρεώσεις + κάποιες παροχές όπως Ασφάλεια περιεχομένου και bonus από Alpha Bank. Αν δε κάνω λάθος δεν έχει συμπεριληφθεί ούτε στο συγκριτικό excel(μεγάλο respect πολύ κατατοπιστικό). 

Ποια είναι η γνώμη σας; Το έχει κανείς;

 

image.png

Εχει αναφερθει πολλες φορες οτι ολα τα προγραμματα της Φυσικο Αεριο ειναι με ρητρα αναπροσαρμογης.

Καλυτερα διαβασε το sticky και βαλε τις καταναλωσεις στο excel να δεις τι σε συμφερει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...