Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δικιά μου γνώμη είναι ότι όλες αυτές οι εταιρείες νοικιάζουν ρεύμα και γραμμές από τη ΔΕΗ. Οπότε ότι θέμα και αν έχεις μόνο η ΔΕΗ θα μπορεί να στο λύση. Από εκεί και πέρα και η ΔΕΗ έχει βγάλει κάποια κάπως οικονομικά πακέτα που κάνεις αίτηση μέσο ίντερνετ και σου έρχεται μηνιαίος λογαριασμός. Αλλά δεν νομίζω πως έχεις να χάσεις κάτι εφόσον πάντα μπορείς να γυρίσεις στη ΔΕΗ για οποιονδήποτε λόγο και η τιμές στις kwh είναι καλές που σου δίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σε όλους, ενδιαφέρομαι για ένα πακέτο χωρίς ΟΤΣ, για Μονοφασικό με κατανάλωση <2000Kwh /4-μηνο, χωρίς νυκτερινό μετρητή. Δεν έχω πρόβλημα με την 24-μηνη δέσμευση.

Έχω καταλλήξει στα παρακάτω:

1) nrg Save 40%                                               0,062652€/KWh  // Μηνιαίο Πάγιο 6,5€
2)Ελίν Fixed! Οικιακό                                     0,0855€/KWh       // Μηνιαίο Πάγιο  0,42€
3)Φυσικό Αέριο Ελλάδος 24/7 Νυχτερινό 0,0659€/KWh       // Μηνιαίο Πάγιο 4,5€
4)Φυσικό Αέριο Ελλάδος Οικιακό Maxi     0.05885€/KWh  (έκπτωση συνέπειας) // Μηνιαίο Πάγιο 2,6€ 

απ'ότι κατάλαβα, λίγο πολύ όσα έχουν πάγιο γύρω στα 5€ έχουν μειωμένη τιμή KWh γύρω στα 0,06€ οπότε οι διαφορές πρέπει να'ναι μικρές. Εσείς ποιο θα επιλέγατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

https://www.senergy.gr/steilte-tin-endeixh-sas/

Τώρα προστέθηκε η δυνατότητα;

Νομίζω ναι,η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα προσέξει πριν, μίλησα τηλεφωνικά με το πότε να τους πάρω για την καταχώρηση και μου το "δείξανε" σήμερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Omnio3 είπε

Γεια σε όλους, ενδιαφέρομαι για ένα πακέτο χωρίς ΟΤΣ, για Μονοφασικό με κατανάλωση <2000Kwh /4-μηνο, χωρίς νυκτερινό μετρητή. Δεν έχω πρόβλημα με την 24-μηνη δέσμευση.

Έχω καταλλήξει στα παρακάτω:

1) nrg Save 40%                                               0,062652€/KWh  // Μηνιαίο Πάγιο 6,5€
2)Ελίν Fixed! Οικιακό                                     0,0855€/KWh       // Μηνιαίο Πάγιο  0,42€
3)Φυσικό Αέριο Ελλάδος 24/7 Νυχτερινό 0,0659€/KWh       // Μηνιαίο Πάγιο 4,5€
4)Φυσικό Αέριο Ελλάδος Οικιακό Maxi     0.05885€/KWh  (έκπτωση συνέπειας) // Μηνιαίο Πάγιο 2,6€ 

απ'ότι κατάλαβα, λίγο πολύ όσα έχουν πάγιο γύρω στα 5€ έχουν μειωμένη τιμή KWh γύρω στα 0,06€ οπότε οι διαφορές πρέπει να'ναι μικρές. Εσείς ποιο θα επιλέγατε;

το φυσικό αέριο έχει OTS με εξαιρέσεις

πχ το μαξι ανακοίνωσε από 30 έως 40 οπότε θα ανεβαίνει ακριβά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Omnio3 είπε

Γεια σε όλους, ενδιαφέρομαι για ένα πακέτο χωρίς ΟΤΣ, για Μονοφασικό με κατανάλωση <2000Kwh /4-μηνο, χωρίς νυκτερινό μετρητή. Δεν έχω πρόβλημα με την 24-μηνη δέσμευση.

Έχω καταλλήξει στα παρακάτω:

1) nrg Save 40%                                               0,062652€/KWh  // Μηνιαίο Πάγιο 6,5€
2)Ελίν Fixed! Οικιακό                                     0,0855€/KWh       // Μηνιαίο Πάγιο  0,42€
3)Φυσικό Αέριο Ελλάδος 24/7 Νυχτερινό 0,0659€/KWh       // Μηνιαίο Πάγιο 4,5€
4)Φυσικό Αέριο Ελλάδος Οικιακό Maxi     0.05885€/KWh  (έκπτωση συνέπειας) // Μηνιαίο Πάγιο 2,6€ 

απ'ότι κατάλαβα, λίγο πολύ όσα έχουν πάγιο γύρω στα 5€ έχουν μειωμένη τιμή KWh γύρω στα 0,06€ οπότε οι διαφορές πρέπει να'ναι μικρές. Εσείς ποιο θα επιλέγατε;

αν έχεις χαμηλές καταναλώσεις, πας στο Ελίν

Αν είσαι ψηλά, πας nrg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MariosX είπε

Ψάχνω να αλλάξω και εγώ παροχή μιας και ενοικίασα πρόσφατα.

Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι τα πιο οικονομικά προγράμματα; 

Ξέρω ότι έχω Μονοφασικό & ΔΕΗ στο όνομα του ιδιοκτήτη. Νυχτερινό δεν ξέρω αν θα έχω.

Την Νύχτα θα κάνω σίγουρα πλύσιμο ρούχων, μπάνιο (ηλεκτρικό θερμοσύμφωνα) και μαγίρεμα.

Ξέρετε ποια είναι τα πιο οικονομικά πακέτα της αγοράς και πως να τα ζητήσω; 

Διαβασε το sticky και βαλε τις καταναλωσεις σου στο excel.

48 λεπτά πριν, Omnio3 είπε

Γεια σε όλους, ενδιαφέρομαι για ένα πακέτο χωρίς ΟΤΣ, για Μονοφασικό με κατανάλωση <2000Kwh /4-μηνο, χωρίς νυκτερινό μετρητή. Δεν έχω πρόβλημα με την 24-μηνη δέσμευση.

Έχω καταλλήξει στα παρακάτω:

1) nrg Save 40%                                               0,062652€/KWh  // Μηνιαίο Πάγιο 6,5€
2)Ελίν Fixed! Οικιακό                                     0,0855€/KWh       // Μηνιαίο Πάγιο  0,42€
3)Φυσικό Αέριο Ελλάδος 24/7 Νυχτερινό 0,0659€/KWh       // Μηνιαίο Πάγιο 4,5€
4)Φυσικό Αέριο Ελλάδος Οικιακό Maxi     0.05885€/KWh  (έκπτωση συνέπειας) // Μηνιαίο Πάγιο 2,6€ 

απ'ότι κατάλαβα, λίγο πολύ όσα έχουν πάγιο γύρω στα 5€ έχουν μειωμένη τιμή KWh γύρω στα 0,06€ οπότε οι διαφορές πρέπει να'ναι μικρές. Εσείς ποιο θα επιλέγατε;

Προσωπικα αλλα και γενικοτερα προτεινουμε προγραμματα χωρις ΟΤΣ.

Τα προγραμματα που συγκρινεις της Φυσικο Αεριο εχουν ΟΤΣ οποτε ειναι λαθος η συγκριση και δεν μπορεις να βγαλεις σωστα συμπερασματα.

Καλυτερα να κινηθεις σε ενα απο τα δυο πρωτα που δεν εχουν ΟΤΣ.

1 ώρα πριν, Nikk B. Archss είπε

Η δικιά μου γνώμη είναι ότι όλες αυτές οι εταιρείες νοικιάζουν ρεύμα και γραμμές από τη ΔΕΗ. Οπότε ότι θέμα και αν έχεις μόνο η ΔΕΗ θα μπορεί να στο λύση. Από εκεί και πέρα και η ΔΕΗ έχει βγάλει κάποια κάπως οικονομικά πακέτα που κάνεις αίτηση μέσο ίντερνετ και σου έρχεται μηνιαίος λογαριασμός. Αλλά δεν νομίζω πως έχεις να χάσεις κάτι εφόσον πάντα μπορείς να γυρίσεις στη ΔΕΗ για οποιονδήποτε λόγο και η τιμές στις kwh είναι καλές που σου δίνει

Αν εχεις προβλημα δεν θα στο λυσει η ΔΕΗ αλλα ο ΔΕΔΔΗΕ.

Αναλογα με την καταναλωση ο καθενας μπορει να συγκρινει αν τον συμφερει η οχι η ΔΕΗ.Για μενα σε πολλες περιπτωσεις η ΔΕΗ δεν συμφερει λογω τις πολυ αυξημενης κιλοβατωρας.Καποιους μπορει να τους αρεσει η ΔΕΗ γιατι ειναι πολλα χρονια εκει η γιατι τους αρεσει το δημοσιο.Προσωπικα και για δικους μου λογους δεν θα ηθελα καν να υπαρχει αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Αν θες παντως να δεις τι σε συμφερει διαβασε το sticky και βαλε τις καταναλωσεις σου στο excel.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MariosX είπε

Ξέρω ότι έχω Μονοφασικό & ΔΕΗ στο όνομα του ιδιοκτήτη. Νυχτερινό δεν ξέρω αν θα έχω.

αν και είναι έξοδο του ιδιοκτήτη , καλό είναι να βάλεις έστω και στη περίπτωση που δε θέλει να πληρώσει (μπορεί να χρειάζεται και πιστοποιητικό εγκατάστασης επιπλέον)

1 ώρα πριν, MariosX είπε

Την Νύχτα θα κάνω σίγουρα πλύσιμο ρούχων, μπάνιο (ηλεκτρικό θερμοσύμφωνα) και μαγίρεμα.

σίγουρα βάλε νυχτερινό

1 ώρα πριν, MariosX είπε

Ξέρετε ποια είναι τα πιο οικονομικά πακέτα της αγοράς και πως να τα ζητήσω; 

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση , κατέβασε το excel που σου αντιστοιχεί και συμπλήρωσε τις ετήσιες κιλοβατώρες :)

1 ώρα πριν, Nikk B. Archss είπε

Η δικιά μου γνώμη είναι ότι όλες αυτές οι εταιρείες νοικιάζουν ρεύμα και γραμμές από τη ΔΕΗ.

δεν ισχύει . Αρκετοί παράγουν ρεύμα και υπάρχουν και μεταπωλητές

Τη γραμμή & το δίκτυο γενικότερα το παρέχει ο ΔΕΔΔΗΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Omnio3 είπε

Γεια σε όλους, ενδιαφέρομαι για ένα πακέτο χωρίς ΟΤΣ, για Μονοφασικό με κατανάλωση <2000Kwh /4-μηνο, χωρίς νυκτερινό μετρητή. Δεν έχω πρόβλημα με την 24-μηνη δέσμευση.

Έχω καταλλήξει στα παρακάτω:

1) nrg Save 40%                                               0,062652€/KWh  // Μηνιαίο Πάγιο 6,5€
2)Ελίν Fixed! Οικιακό                                     0,0855€/KWh       // Μηνιαίο Πάγιο  0,42€
3)Φυσικό Αέριο Ελλάδος 24/7 Νυχτερινό 0,0659€/KWh       // Μηνιαίο Πάγιο 4,5€
4)Φυσικό Αέριο Ελλάδος Οικιακό Maxi     0.05885€/KWh  (έκπτωση συνέπειας) // Μηνιαίο Πάγιο 2,6€ 

απ'ότι κατάλαβα, λίγο πολύ όσα έχουν πάγιο γύρω στα 5€ έχουν μειωμένη τιμή KWh γύρω στα 0,06€ οπότε οι διαφορές πρέπει να'ναι μικρές. Εσείς ποιο θα επιλέγατε;

Ρίξε και μια ματιά στο V1 της volterra αν θες που είναι χωρίς ΟΤΣ, πάγια και δεσμεύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

αν και είναι έξοδο του ιδιοκτήτη , καλό είναι να βάλεις έστω και στη περίπτωση που δε θέλει να πληρώσει (μπορεί να χρειάζεται και πιστοποιητικό εγκατάστασης επιπλέον)

σίγουρα βάλε νυχτερινό

διάβασε την προτεινόμενη ανάρτηση , κατέβασε το excel που σου αντιστοιχεί και συμπλήρωσε τις ετήσιες κιλοβατώρες :)

δεν ισχύει . Αρκετοί παράγουν ρεύμα και υπάρχουν και μεταπωλητές

Τη γραμμή & το δίκτυο γενικότερα το παρέχει ο ΔΕΔΔΗΕ

έχω πιστοποιητικό εγκατάστασης από ηλεκτρολόγο υπογραμμένο.

οι KW μου είναι κάτω από 1000 το τετράμηνο.  

1 Laptop χρησιμοποιώ μόνιμα + aircondition (σπάνια).

Πολύ χαμηλή κατανάλωση 

Επεξ/σία από MariosX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν αλλάξει οι όροι στο φυσικό αέριο για την ρήτρα όπως φαίνεται... αρα λογικά αποχώρηση χωρίς πέναλτυ αφου δεν τους αποδεχόμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MariosX είπε

έχω πιστοποιητικό εγκατάστασης από ηλεκτρολόγο υπογραμμένο.

οι KW μου είναι κάτω από 1000 το τετράμηνο.  

1 Laptop χρησιμοποιώ μόνιμα + aircondition (σπάνια).

Πολύ χαμηλή κατανάλωση 

Δεν εχουν σχεση αυτα που λες και δεν σε βοηθανε.

Στο ξαναλεω για δευτερη φορα.......Διαβασε το sticky και βαλε τις καταναλωσεις σου στο excel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, MariosX είπε

έχω πιστοποιητικό εγκατάστασης από ηλεκτρολόγο υπογραμμένο.

οι KW μου είναι κάτω από 1000 το τετράμηνο.  

1 Laptop χρησιμοποιώ μόνιμα + aircondition (σπάνια).

Πολύ χαμηλή κατανάλωση 

Καλησπερα... Θελει λιγο ψαξιμο η ιστορια....Για πολυ χαμηλες καταναλωσεις δεν ξερω αν σε πολυ συμφερει... Ψαξτο πολυ... Τωρα  τελευταια εχει ανεβει χονδρικη και αυτο θα παει και στην λιανικη...

 

https://www.energia.gr/article/177733/agora-hlektrismoy-anodos-ths-meshs-tea-kai-ths-zhthshs-

Επεξ/σία από takoulou
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MariosX είπε

έχω πιστοποιητικό εγκατάστασης από ηλεκτρολόγο υπογραμμένο.

οι KW μου είναι κάτω από 1000 το τετράμηνο.  

1 Laptop χρησιμοποιώ μόνιμα + aircondition (σπάνια).

Πολύ χαμηλή κατανάλωση 

Για τόσο μικρή κατανάλωση δεν αξίζει να μπεις καν στον κόπο, ζήτημα να έχεις κέρδος κάνα τάληρο το μηνα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Θελει λιγο ψαξιμο η ιστορια....Για πολυ χαμηλες καταναλωσεις δεν ξερω αν σε πολυ συμφερει... Ψαξτο πολυ... Τωρα  τελευταια εχει ανεβει χονδρικη και αυτο θα παει και στην λιανικη...

https://www.energia.gr/article/177733/agora-hlektrismoy-anodos-ths-meshs-tea-kai-ths-zhthshs-

ok, αλλά για προγράμματα με ρήτρες...

24 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για τόσο μικρή κατανάλωση δεν αξίζει να μπεις καν στον κόπο, ζήτημα να έχεις κέρδος κάνα τάληρο το μηνα…

είναι πολύ υποκειμενικό , γιαυτό και στο excel τα έχω και ανα έτος. πχ 50Ε δωράκι προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου ...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...