Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, pral13 είπε

Έχω προσπαθήσει να διαβάσω όλο το thread αλλά δε βλέπω κάποια αναφορά για ρεύμα από την εταιρία Φυσικό Αέριο.

Σκέφτομαι το πακέτο Οικιακό Νυχτερινό Maxi που έχει τις παρακάτω χρεώσεις + κάποιες παροχές όπως Ασφάλεια περιεχομένου και bonus από Alpha Bank. Αν δε κάνω λάθος δεν έχει συμπεριληφθεί ούτε στο συγκριτικό excel(μεγάλο respect πολύ κατατοπιστικό). 

Ποια είναι η γνώμη σας; Το έχει κανείς;

 

image.png

το έχουμε, τους πρώτους έξι μήνες δεν έχει OTS. Αυτή τη στιγμή δεν έχω κλείσει έξι μήνες ακόμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, coyote2 είπε

το έχουμε, τους πρώτους έξι μήνες δεν έχει OTS. Αυτή τη στιγμή δεν έχω κλείσει έξι μήνες ακόμη

Τώρα πήρα πρέφα τι είναι το ΟΤΣ. Ξέρεις ποιο είναι το πάνω όριο στο MAXI Nυχτερινό; Στους όρους γράφει: 

Το ελάχιστο όριο είναι 40€/MWh και το µέγιστο 55€/MWh εκτός από τα προϊόντα Ρεύµα Οικιακό Maxi, Ρεύµα Οικιακό Νυχτερινό Maxi, Ρεύµα Φοιτητικό Maxi και Ρεύµα Φοιτητικό Νυχτερινό Maxi που είναι 30€/MWh και 40€/MWh αντίστοιχα.

Τι εννοεί 30 και 40 αντίστοιχα, μέγιστο ή ελάχιστο;

Επεξ/σία από pral13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Κοιτάζω να αλλάξω το πρόγραμμα σε ένα σπίτι με ετήσιες καταναλώσεις (εκκαθαριστικοί 30/4/20 - 27/04/21) Ημέρα: 8205 Νύχτα : 2895. Απο το excel εδώ βλέπω οτι την μέγιστη εξοικονόμηση μου την βγάζει στο  nrg save 40%. Έχει κανείς καμιά άποψη/γνώμη για το πρόγραμμα και την εταιρία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pral13 είπε

Τώρα πήρα πρέφα τι είναι το ΟΤΣ. Ξέρεις ποιο είναι το πάνω όριο στο MAXI Nυχτερινό; Στους όρους γράφει: 

Το ελάχιστο όριο είναι 40€/MWh και το µέγιστο 55€/MWh εκτός από τα προϊόντα Ρεύµα Οικιακό Maxi, Ρεύµα Οικιακό Νυχτερινό Maxi, Ρεύµα Φοιτητικό Maxi και Ρεύµα Φοιτητικό Νυχτερινό Maxi που είναι 30€/MWh και 40€/MWh αντίστοιχα.

Τι εννοεί 30 και 40 αντίστοιχα, μέγιστο ή ελάχιστο;

ΠΟλύ πιο πίσω έχει κάνει τις πράξεις ένας φίλος για μένα.... και έχει δώσει και τα λινκς..... γράψε φυσικό αέριο να τα βρεις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dionysg είπε

Καλημέρα σε όλους.

Κοιτάζω να αλλάξω το πρόγραμμα σε ένα σπίτι με ετήσιες καταναλώσεις (εκκαθαριστικοί 30/4/20 - 27/04/21) Ημέρα: 8205 Νύχτα : 2895. Απο το excel εδώ βλέπω οτι την μέγιστη εξοικονόμηση μου την βγάζει στο  nrg save 40%. Έχει κανείς καμιά άποψη/γνώμη για το πρόγραμμα και την εταιρία? 

Ναι το εχουμε βαλει αρκετοι εδω μεσα το συγκεκριμενο προγραμμα μιας και απο ενα οριο καταναλωσεων και πανω συμφερει παρα πολυ(ειδικα για μεγαλες καταναλωσεις οπως η δικη σου).

Για να βαλεις το προγραμμα μιλα μαζι τους μεσω chat η τηλεφωνικα γιατι δεν υπαρχει στο site.Η διαδικασια γινεται μεσω email με τις συμβασεις κτλπ.Toυ πρωτους 4 μηνες μιας και δεν χρεωνει ΟΤΣ δεν χρειαζεται να ενεργοποιησεις την υπηρεσια fixed με 4 ευρω.Την ενεργοποιεις μετα το 4μηνο.

Μεχρι τωρα με την εταιρια ευτυχως ολα καλα δεν ειχα καποιο θεμα προσωπικα.Ελπιζω να μην εχω ουτε στο μελλον σε περιπτωση προβληματος.

1 ώρα πριν, pral13 είπε

Τώρα πήρα πρέφα τι είναι το ΟΤΣ. Ξέρεις ποιο είναι το πάνω όριο στο MAXI Nυχτερινό; Στους όρους γράφει: 

Το ελάχιστο όριο είναι 40€/MWh και το µέγιστο 55€/MWh εκτός από τα προϊόντα Ρεύµα Οικιακό Maxi, Ρεύµα Οικιακό Νυχτερινό Maxi, Ρεύµα Φοιτητικό Maxi και Ρεύµα Φοιτητικό Νυχτερινό Maxi που είναι 30€/MWh και 40€/MWh αντίστοιχα.

Τι εννοεί 30 και 40 αντίστοιχα, μέγιστο ή ελάχιστο;

Μην μπλεκεις καθολου για μενα και δες καλυτερα ενα προγραμμα χωρις ΟΤΣ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να ξερεις τι πληρωνεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Toυ πρωτους 4 μηνες μιας και δεν χρεωνει ΟΤΣ δεν χρειαζεται να ενεργοποιησεις την υπηρεσια fixed με 4 ευρω.Την ενεργοποιεις μετα το 4μηνο.

 

Αποτι είδα μπορείς να την ενεργοποιήσεις / απενεργοποιήσεις οποιαδήποτε στιγμή οπότε και εγώ αμέσως αυτό σκέφτηκα για χειμώνα / καλοκαίρι. 

Έστειλα εμάιλ και περιμένω για επικοινωνία.

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα και εγώ με έναν εκπρόσωπο για το nrg save, σύμφωνα με τις καταναλώσεις μου με συμφέρει, τι γίνεται όμως αν μπει η ρήτρα Co2? Στο Excel δεν υπάρχει αυτή για να δούμε διάφορες. Στο my home enter που είμαι δεν θα εφαρμοστεί αυτή η ρήτρα. Οπότε θα ήθελα πολύ να μάθω αν μπει στην nrg, θα υπάρχει ακόμα το όφελος που βγάζει το Excel? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, coyote2 είπε

κάπου εδω λέγαμε για τις ρήτρες της εταιρίας Φυσικό Αέριο

 

Παιδιά 1000 ευχαριστώ. Ξεστραβώθηκα. Είδα τον υπολογισμό 

(64,422+16,037)*1,1343 -55 = 36,2646437€/MWh ή 0,0362646437€/Κw

Με τη διαφορά ότι όπως μου επιβεβαίωσαν και τηλεφωνικώς το άνω όριο του ΟΤΣ για το MAXI είναι 40 και όχι 55!!

Αυτό σημαίνει αν έχω καταλάβει σωστά, ότι με το παραπάνω παράδειγμα η extra χρέωση θα είναι περίπου 0.051.. Πιο ακριβά και απ το Γ1 της ΔΕΗ.

(64,422+16,037)*1,1343 - 40 =  51.2646437€/MWh

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dionysg είπε

Αποτι είδα μπορείς να την ενεργοποιήσεις / απενεργοποιήσεις οποιαδήποτε στιγμή οπότε και εγώ αμέσως αυτό σκέφτηκα για χειμώνα / καλοκαίρι. 

Έστειλα εμάιλ και περιμένω για επικοινωνία.

Σε ευχαριστώ

Ναι μπορει να το κανεις οποιαδηποτε στιγμη.

Τιποτα φιλε να'σαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lazarnik είπε

Μίλησα και εγώ με έναν εκπρόσωπο για το nrg save, σύμφωνα με τις καταναλώσεις μου με συμφέρει, τι γίνεται όμως αν μπει η ρήτρα Co2? Στο Excel δεν υπάρχει αυτή για να δούμε διάφορες.

μόνο στο myhome online έχω δει να αναφέρεται . Αν δει κάποιος οτι αναφέρεται σε συμβόλαιο σε κάποιο άλλο πρόγραμμα απο το excel ,να το αναφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, coyote2 είπε

Είνια τεράστια η διαφορά και με τις σύγχρονες συσκευές (πχ πιάτων και ρούχων) και λίγο διαχείρηση του θερμοσίφωνα είσαι στο 30% νύχτα 70% μέρα. Ακόμα και φαγητό στο φούρνο βάζεις στις 11 το βράδυ το καλοκαίρι αν τη επόμενη δουλεύεις και θα φάνε τα παιδιά μετά το σχολείο...

Επίσης aircondition το καλοκαίρι μετά τις 23 παίζει πολλές φορές

φιλε σωστα ολα αυτα. Βεβαια ο θερμοσιφωνας δεν παιζει σε οικονομια ιδιαιτερη αν δεν βαλεις ηλιακο, σε ξετιναξε. Το πλυντηριο ρουχων επισης δυσκολο μεσα στο βραδυ για οικογενεια που θελει πολλες φορες δύο μεσα στο 24ωρο. Τα αλλα ναι, ειδικα των πιατων εχουν γινει αθορυβα και το a/c τη νυχτα παιζουν παρα πολυ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pral13 είπε

Παιδιά 1000 ευχαριστώ. Ξεστραβώθηκα. Είδα τον υπολογισμό 

(64,422+16,037)*1,1343 -55 = 36,2646437€/MWh ή 0,0362646437€/Κw

Με τη διαφορά ότι όπως μου επιβεβαίωσαν και τηλεφωνικώς το άνω όριο του ΟΤΣ για το MAXI είναι 40 και όχι 55!!

Αυτό σημαίνει αν έχω καταλάβει σωστά, ότι με το παραπάνω παράδειγμα η extra χρέωση θα είναι περίπου 0.051.. Πιο ακριβά και απ το Γ1 της ΔΕΗ.

(64,422+16,037)*1,1343 - 40 =  51.2646437€/MWh

 

 

Γιατί 40? 

12 λεπτά πριν, kleomenis76 είπε

φιλε σωστα ολα αυτα. Βεβαια ο θερμοσιφωνας δεν παιζει σε οικονομια ιδιαιτερη αν δεν βαλεις ηλιακο, σε ξετιναξε. Το πλυντηριο ρουχων επισης δυσκολο μεσα στο βραδυ για οικογενεια που θελει πολλες φορες δύο μεσα στο 24ωρο. Τα αλλα ναι, ειδικα των πιατων εχουν γινει αθορυβα και το a/c τη νυχτα παιζουν παρα πολυ

 

Δεν επιτρέπεται σε όλες τις πολυκατοικίες ο ηλιακός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μέση τάση τιμολόγιο Γ22 με μεγάλες καταναλώσεις ~20000kwh/μήνα μπορεί να μπει ρολόι με νυχτερινό μετρητή για να υπάρξει κέρδος τις βραδινές ώρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, alexiko είπε

Σε μέση τάση τιμολόγιο Γ22 με μεγάλες καταναλώσεις ~20000kwh/μήνα μπορεί να μπει ρολόι με νυχτερινό μετρητή για να υπάρξει κέρδος τις βραδινές ώρες;

Όχι το Γ23 είναι με νυχτερινό θα πρέπει να μιλήσεις με δεδδηε κ να αλλάξεις απο Γ22 σε Γ23 κ μετά να προσέξεις για πάροχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...